Αυστρία Σάλζμπουργκ ή Ίννσμπρουκ τα Χριστούγεννα?

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
& Σάλτσμπουργκ & Ίνσπρουκ. Είναι τόσο κοντά που μπορείς πολύ άνετα να μοιράσεις τη διαμονή σου και στις δυο.
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Συμφωνώ με τη marydim, να συνδυάσεις και τους δύο προορισμούς αφού δεν απέχουν πολύ, αλλά αν εγω ήταν να διαλέξω μόνο τον ένα, θα διάλεγα Salzburg χωρίς δεύτερη σκέψη!
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
& Σάλτσμπουργκ & Ίνσπρουκ. Είναι τόσο κοντά που μπορείς πολύ άνετα να μοιράσεις τη διαμονή σου και στις δυο.
+1
γιατί να αφήσεις κάποιο από τα δύο εκτός?
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Σίγουρα τα Χριστούγεννα στο Σάλτσμπουργκ είναι πιο ονειρικά από το Ίνσμπρουκ. Έχει μεγαλύτερη και πιο εντυπωσιακή χριστουγεννιάτικη αγορά και γενικά η πόλη μοιάζει παραμυθένια έτσι όπως είναι στολισμένη.
Το Ίνσμπρουκ είναι πιο ήρεμο ας πούμε, χωρίς γιορταστικές εξάρσεις. Όμως σίγουρα μπορείς να επισκεφθείς και τα δύο, πραγματοποιώντας μιαν ολοήμερη εξόρμηση στην άλλη πόλη.
Το μόνο σίγουρο είναι πως θα περάσεις εξαίσια.
 

korinaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία
StellAnna νομίζω οτι θα συμφωνήσω μαζί σου αν και δεν έχω πάει Χριστούγεννα στο Σάλζμπουργκ,αλλά από φώτο που έχω δει πρέπει να είναι πανέμορφο την περίοδο των Χριστουγέννων.Ίσως να έχει πιο έντονη την Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα σε σχέση με το Ίννσμπρουκ..Σαν πόλεις,επειδή έχω πάει(καλοκαίρι)είναι εξίσου υπέροχες αλλά σε αυτό το ταξίδι με ενδιαφέρει περισσότερο η Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα.Βέβαια στο Ίννσμπρουκ ίσως να έχει περισσότερο χιόνι,αλλά αν τελικά παμε Σάλζμπουργκ θα πάμε και μια εκδρομή προς kitzbuhel ή bandgastein:clap:!Αχ είναι τέλεια στην Αυστρία όπου κι αν πάς, όποια εποχή κι αν πας!!!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Σαιτας Βιέννη πήγαμε πέρσι και ήταν τέλεια!Όχι οτι θα μας χαλούσε να ξαναπηγαίναμε φέτος αλλά είπαμε να συνδιάσουμε τις Χριστουγεννιάτικες αγορές με το χιόνι κι ότι σχετίζεται με αυτο(έλκηθρο,σκι κ.λ.π).Fitziano μάλλον με μπέρδεψες περισσότερο με αυτό το ποστ.Όλοι εδώ λένε για Ίννσμπρουκ και στο άλλο ποστ έχουν λυσάξει με το Σάλζμπουργκ:lol:!Τώρα τί κάνουμε?Και στα δύο να πάμε λίγο δύσκολο γιατί δεν θα έχουμε πολλές μέρες στη διάθεσή μας:(.
μηπως να αλλαξατε χωρα ? αν θελετε σκι, κ.λ.π. γιατι δεν πατε ιταλια, δολομιτικες αλπεις ? γερμανια, μοναχο για χριστουγεννιατικη αγορα. αν και απο σαλζμπουργκ ειναι κοντα το μοναχο. 1.1/2 ωρα. παντως τα χιονοδρομικα ειναι πιο κοντα στο σαλζμπουργκ. kitzbuhel - zell am see αυτο το δευτερο μην το χασεις με τιποτα. συμπερασμα αν η αυστρια ειναι το σιγουρο, τοτε σαλζμπουργκ.
 

korinaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία
Σε άλλη χώρα τα Χριστούγεννα?Μμμ...Σκεφτήκαμε και το Μόναχο αλλά εγω θέλω να πάω άλλη εποχή εκεί..Οκτώβρη,για το Oktoberfest:clap:!!Για φέτος δεν γίνεται΄λόγω δουλειάς,ίσως του χρόνου..Θέλουμε μια ακόμα δόση Αυστρίας, γιατί την Άνοιξη να είμαστε καλά(και να χουμε και λεφτά βέβαια:lol:)ετοιμαζόμαστε για Παρίσι και στις εξοχές του:clap:!!!
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
StellAnna νομίζω οτι θα συμφωνήσω μαζί σου αν και δεν έχω πάει Χριστούγεννα στο Σάλζμπουργκ,αλλά από φώτο που έχω δει πρέπει να είναι πανέμορφο την περίοδο των Χριστουγέννων.Ίσως να έχει πιο έντονη την Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα σε σχέση με το Ίννσμπρουκ..Σαν πόλεις,επειδή έχω πάει(καλοκαίρι)είναι εξίσου υπέροχες αλλά σε αυτό το ταξίδι με ενδιαφέρει περισσότερο η Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα.Βέβαια στο Ίννσμπρουκ ίσως να έχει περισσότερο χιόνι,αλλά αν τελικά παμε Σάλζμπουργκ θα πάμε και μια εκδρομή προς kitzbuhel ή bandgastein:clap:!Αχ είναι τέλεια στην Αυστρία όπου κι αν πάς, όποια εποχή κι αν πας!!!
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου! Τέλεια η Αυστρία!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Επειδή έπεσε και ως πρόταση το Μόναχο, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Έχω βρεθεί Χριστούγεννα, πολλές φορές και στις δύο πόλεις, Τίποτε δεν μπορεί να συγκριθεί με το Σάλτσμπουργκ και γενικότερα με την Αυστρία. Το Μόναχο είναι τεράστιο και θα χαθείτε μέσα στην πολυκοσμία. Μην διστάσετε να καθίσετε για έναν μελάνζ (καφέ με γάλα, τύπου καπουτσίνο, αλλά απείρως πιο γευστικό) ή ένα γκλουβάιν (κόκκινο κρασί ζεστό με μπαχαρικά, υπέροχο...). Θα προτιμήσετε οπωσδήποτε τα υπαίθρια καφέ, ακόμα κι αν χιονίζει. Η αίσθηση να πίνεις καφέ κάτω από τις ομπρέλες, τυλιγμένος στις ατομικές κουβέρτες που παρέχονται σε όλα τα καφέ, και να χιονίζει, είναι -πιστέψτε με- το κάτι άλλο.
Ναι, μπορείτε σε μια μέρα να πάτε και Μπαντγκαστάιν και στο Τσελ Αμ Ζεε. Προσοχή μόνο στο δρόμο για Μπαντγκαστάιν, αν χιονίζει, γιατί είναι στενός, ανηφορικός, με πολλά φορτηγά, αφού πάνε για να πάρουν το τρένο να περάσουν τις Άλπεις.
Να πάτε στο Τσελ Αμ Ζεε καθημερινή και το πρωί, γιατί τις αργίες η πόλη σχεδόν ερημώνει, και ορισμένες μέρες τα μεσημέρια -ναι, απίστευτο- κάνουν σιέστα.
Πολύ όμορφα είναι και τα χωριά των λιμών, ανατολικά του Σάλτσμπουργκ, στο πασίγνωστο Σαλτσκάμεργκουντ.
Απλά πάρτε τους δρόμους και περιπλανηθείτε. Θα μπείτε στο παραμύθι και θα χαθείτε....
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Επειδή έπεσε και ως πρόταση το Μόναχο, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Έχω βρεθεί Χριστούγεννα, πολλές φορές και στις δύο πόλεις, Τίποτε δεν μπορεί να συγκριθεί με το Σάλτσμπουργκ και γενικότερα με την Αυστρία. Το Μόναχο είναι τεράστιο και θα χαθείτε μέσα στην πολυκοσμία. Μην διστάσετε να καθίσετε για έναν μελάνζ (καφέ με γάλα, τύπου καπουτσίνο, αλλά απείρως πιο γευστικό) ή ένα γκλουβάιν (κόκκινο κρασί ζεστό με μπαχαρικά, υπέροχο...). Θα προτιμήσετε οπωσδήποτε τα υπαίθρια καφέ, ακόμα κι αν χιονίζει. Η αίσθηση να πίνεις καφέ κάτω από τις ομπρέλες, τυλιγμένος στις ατομικές κουβέρτες που παρέχονται σε όλα τα καφέ, και να χιονίζει, είναι -πιστέψτε με- το κάτι άλλο.
Ναι, μπορείτε σε μια μέρα να πάτε και Μπαντγκαστάιν και στο Τσελ Αμ Ζεε. Προσοχή μόνο στο δρόμο για Μπαντγκαστάιν, αν χιονίζει, γιατί είναι στενός, ανηφορικός, με πολλά φορτηγά, αφού πάνε για να πάρουν το τρένο να περάσουν τις Άλπεις.
Να πάτε στο Τσελ Αμ Ζεε καθημερινή και το πρωί, γιατί τις αργίες η πόλη σχεδόν ερημώνει, και ορισμένες μέρες τα μεσημέρια -ναι, απίστευτο- κάνουν σιέστα.
Πολύ όμορφα είναι και τα χωριά των λιμών, ανατολικά του Σάλτσμπουργκ, στο πασίγνωστο Σαλτσκάμεργκουντ.
Απλά πάρτε τους δρόμους και περιπλανηθείτε. Θα μπείτε στο παραμύθι και θα χαθείτε....
εγω θα διαφωνησω μαζι σου, θελω την πολυκοσμια,ειδικα τα χριστουγεννα να μπορω να βγω και να μην ειμαι μονος. επισης μια μεγαλη πολη εχει πολλες δυνατοτητες, εχει μεγαλες αγορες, εχει κοσμο που γεμιζει τις πλατειες κ.λ.π.. εχω περασει χριστουγεννα και στις δυο πολεις και η γνωμη μου ειναι οτι απειρως καλυτερο το μοναχο.
βεβαια ο καθενας εχει την γνωμη του και τα ζητουμενα του, τις περισσοτερες φορες αυτα καθοριζονται αναλογα με την ηλικια. το ζεστο κρασι με την κανελλα για μενα ειναι οτι χειροτερο εχω δοκιμασει σε κρασι. αλλα αυτο ειναι θεμα γευσης. αλλα ο καφες μελανζ , οτι ειναι καλυτερος απο καπουτσινο, αυτο μην το ξαναπεις. δεν υπαρχει συγκριση. εχω τον χαρακτηριζω αδιαφορο εως κακο καφε.
σαφως αν δεν μεινεις στην πολη που πας, εχεις πολλες δυνατοτητες να δεις τα γυρω γυρω. το ιδιο ισχυει για αυστρια και γερμανια.
βεβαια εγω αν ειχα να επιλεξω, αναμεσα σε αυστρια ή μοναχο, βιεννη θα πηγαινα.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Τα πάντα είναι θέμα γεύσης και μενταλιτέ αγαπητέ μου "σαιτας".
Εσύ αρέσκεσαι στον καπουτσίνο, αλλά εγώ στην Αυστρία, θεωρώ ιεροσυλία να πιω οτιδήποτε άλλο εκτός μελάνζ. Είναι τελείως ανόητα, πάντα κατ΄ εμέ, να προσπαθώ να δω αν ξέρουν να φτιάχνουν καλό καπουτσίνο -που δεν ξέρουν, κατά γενική ομολογία-, παρά να πάρω κάτι που είναι σίγουρο ότι θα είναι καλό και σίγουρα αντιπροσωπευτικό της χώρας που βρίσκομαι. Βεβαίως, όταν βρίσκομαι στην Ιταλία, ποτέ δεν έχω διανοηθεί να ζητήσω έναν μελάνζ, άσε που δεν υπάρχει δηλαδή, ή έναν... αμερικάνικο... Τουλάχιστον στην Ιταλία μια τέτοια παραγγελία, εκτός από ιεροσυλία, θα ακουγόταν αν μη τι άλλο, αστεία!!!!
Για μένα το Μόναχο είναι καλό, σε κάθε εποχή. Όταν θέλω όμως να ζήσω το όνειρο των Χριστουγέννων, σίγουρα θα πάω εκεί που το προσφέρουν ατόφιο, γνήσιο και πραγματικό...
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
αγαπητη stellanna , ακριβως το ιδιο λεμε. η διαφωνια μου ηταν στο οτι ειναι πιο γευστικος καφες. σαφως και δεν θα πιω καπουτσινο στην αυστρια.
Που προσφερουν ατοφιο, γνησιο, πραγματικο το ονειρο χριστουγεννων ? αυτο ειναι καλο θεμα να ανοιξεις μια ενοτητα και να γραψει ο καθενας την αποψη του.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.196
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom