Σακιδιο πλατης

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.446
Θα πρωτοτυπησω, αλλα πρωτη φορα πηγα φετος μικρο ταξιδι με μικρη αποσκευη και δεν πηρα σχολικη τσαντα αλλα τυπου tote bag (ειχα μια της Diesel εδω και χρονια που το ειχα ξεχασει και την ξεθαψα). Χωρεσα και εξτρα γοβες και φορεμα για βραδυ και ψωνισα και ενα μαλλον μεγαλο βιβλιο απο εκει που χωρεσε ανετα. Τη βηκα πιο μαλακη και ευελικτη σε σχεση με τα σχολικου τυπου σακιδια, τα ρουχα βγαινουν ατσαλακωτα και δεν χανεις λιτρα απο τις καμπυλες του σχηματος του σακιδιου.
Paefstra είσαι, δε θα έβρισκες τρόπο? :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Paefstra είσαι, δε θα έβρισκες τρόπο? :haha:
Κατ αρχας διαβαζω για "μια αλλαξια και τζην" και αναρωτιεμαι πως ξεκινατε χωρις little black dress και γοβες. Ειπαμε να παμε να πηγαινουμε οικονομικα, αλλα οχι χωρις τα βασικα :p.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.193
Likes
20.580
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν τώρα δώσεις backpack ως hold luggage, η πιθανότητα να το πάρεις πίσω ανέπαφο, με τόσα λουριά, ιμάντες κλπ να κρέμμονται και να πιάνονται εδώ κι εκεί, είναι πρακτικά μηδενική.
Μπορείς να τυλίξεις το back pack με πλαστικό ωστε να να μην κρέμονται οι ιμάντες του; Ένα μεγάλο back pack δεν μπορεί να περάσει ως χειραποσκευή με τίποτα και μερικά ταξίδια δεν γίνονται με βαλίτσα, αλλά ούτε με μικρά back packs.....δύσκολο να βάλω μπουγάδα στο βουνό, λέω εγώ τώρα :lol:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εχω παραδωσει για αποσκευη ορειβατικο σακιδιο απειρες φορες. Παντα το επαιρνα αθικτο. Στο 99% των περιπτωσεων με βαζουν να την παραδωσω σε ειδικο χωρο (εκει που παραδιδουν καροτσια μωρου κλπ).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.193
Likes
20.580
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εχω παραδωσει για αποσκευη ορειβατικο σακιδιο απειρες φορες. Παντα το επαιρνα αθικτο. Στο 99% των περιπτωσεων με βαζουν να την παραδωσω σε ειδικο χωρο (εκει που παραδιδουν καροτσια μωρου κλπ).
Τέλεια! Ευχαριστώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορείς να τυλίξεις το back pack με πλαστικό ωστε να να μην κρέμονται οι ιμάντες του; Ένα μεγάλο back pack δεν μπορεί να περάσει ως χειραποσκευή με τίποτα και μερικά ταξίδια δεν γίνονται με βαλίτσα, αλλά ούτε με μικρά back packs.....δύσκολο να βάλω μπουγάδα στο βουνό, λέω εγώ τώρα :lol:
Πόσο κοστίζει το τύλιγμα; Μπορείς να βασιστείς ότι θα είναι διαθέσιμο στο αεροδρόμιο που θα το χρειαστείς ή αν χρειαστεί να το παραδώσεις στο gate (δεν υπάρχει καν παντού...). Η λύση με το duffel bag που διπλώνει είναι νομίζω καλύτερη (€20 και πολλαπλές χρήσεις - μου έχει βγάλει αρκετές δεκάδες πτήσεις και ακόμα αντέχει).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.193
Likes
20.580
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πόσο κοστίζει το τύλιγμα; Μπορείς να βασιστείς ότι θα είναι διαθέσιμο στο αεροδρόμιο που θα το χρειαστείς ή αν χρειαστεί να το παραδώσεις στο gate (δεν υπάρχει καν παντού...).
Δεν έχω ιδέα....δεν έχω τυλίξει ποτέ βαλίτσα ή άλλη τσάντα. Αμφιβάλλω επίσης αν έχει τέτοιο πράγμα στο αεροδρόμιο Μακεδονία.....Μόνη μου μπορώ να το κάνω όμως, αγοράζοντας το κατάλληλο υλικό συσκευασίας. Στο γυρισμό θα ήταν ένα θέμα όμως.
Η λύση με το duffel bag που διπλώνει είναι νομίζω καλύτερη (€20 και πολλαπλές χρήσεις - μου έχει βγάλει αρκετές δεκάδες πτήσεις και ακόμα αντέχει).
Δεν ήξερα καν τι είναι αυτές οι τσάντες και το γκούγκλαρα τώρα που το ανέφερες. Εννοείς να βάλω το backpack μου σε μία τέτοια; Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα αρκεί να χωράει....Θα το κοιτάξω και αυτό! Ευχαριστώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν ήξερα καν τι είναι αυτές οι τσάντες και το γκούγκλαρα τώρα που το ανέφερες. Εννοείς να βάλω το backpack μου σε μία τέτοια; Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα αρκεί να χωράει....Θα το κοιτάξω και αυτό! Ευχαριστώ
Δές το link που δίνω εδώ:
Κολομβία - 2,5 Εβδομάδες στην Κολομβια
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.193
Likes
20.580
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τώρα μου ήρθε μία σκέψη ακόμα.....Τα backpacks μας έχουν έξτρα αδιάβροχο κάλυμμα το οποίο μπορώ να βάλω κατα τη διάρκεια του ταξιδιού. Τα λουριά των ώμων και της μέσης δένουν μεταξύ τους φυσικά, αλλά δεν ξέρω αν καλύπτονται απο το αδιάβροχο. Θα το τσεκάρω και αυτό....
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.152
Likes
5.415
.Τα backpacks μας έχουν έξτρα αδιάβροχο κάλυμμα το οποίο μπορώ να βάλω κατα τη διάρκεια του ταξιδιού.
Δεν είναι και ότι πιο ανθεκτικό.
Τα λουριά των ώμων και της μέσης δένουν μεταξύ τους φυσικά, αλλά δεν ξέρω αν καλύπτονται απο το αδιάβροχο.
Δεν καλύπτονται για να μπορείς να το φοράς και να περπατάς όταν βρέχει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.193
Likes
20.580
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν είναι και ότι πιο ανθεκτικό.

Δεν καλύπτονται για να μπορείς να το φοράς και να περπατάς όταν βρέχει.
Ναι σίγουρα, δεν είναι σχεδιασμένο για τέτοια δουλειά.....απλά είδα κάτι ανάλογο και είπα μήπως https://www.amazon.de/dp/B09WVNKY9V...sp_csd=d2lkZ2V0TmFtZT1zcF9kZXRhaWw&th=1&psc=1
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.444
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom