Σαντορίνη Σαντορίνη: luxury and budget tips!

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Π.χ. θα φάω σε ένα καλό εστιατόριο αλλά όχι κάθε μέρα.Και θα φάω και σουβλάκια στάνταρ.Διακοπές σε ελληνικό νησί χωρίς σουβλάκι δε "λέει".
Σύντροφε, το ότι έχεις άριστες γνώσεις στα υγρά καύσιμα, ελάχιστα καμουφλάρει τα τεράστια κενά σου στη βρώση... το ότι λοιπόν εσύ τρως στάνταρ σουβλάκι στις διακοπές σου στα Ελληνικά νησιά είναι μέγιστο ατόπημα το οποίο δεν χρειάζεται να διαφημίζεις...


Επίσης δεν θα πάω Franco's που το θεωρώ καρακίτς.
Και καλά θα κάνεις... έχει ψιλοβρωμίσει η δουλειά εκεί... εξάλλου ο πρώτος ιδιοκτήτης την τελευταία φορά που πήγα Σαντορίνη (3 χρόνια πριν) είχε φτιάξει ένα μαγικό μπαράκι στο Πύργο και από εκεί απολάμβανες μια εξαιρετική θέα... αν κάποιος συμφορμίτης γνωρίζει αν υπάρχει ακόμη αυτό το μπαράκι θα το εκτιμούσα...

Αλλά γενικώς δεν πατάω Σαντορίνες,Μυκόνους και λοιπά μέρη που σηκώνουν ψιλά τον αμανέ και προσφέρουν αναλογικά πολύ λιγότερα από αυτά που ζητάνε.
Σύντροφε τίποτε δεν χαρίζουμε στην πλουτοκρατία... η άποψη σου είναι εξόχως αφοριστική... πατάω και παραπαταώ... και πληροφορώ εσένα και τον φίλο μας ότι αν είσαι επαϊων μπορείς να χαρείς τις μικροαπολαύσεις που ανέφερα σε σχετικά φιλικές τιμές... εκτός αν βρίσκετε ένα ποσό της τάξης των 120-130€ εξωφρενικό για prive θέα στην καλντέρα ή ένα ποσό της τάξεως των 20-25€ τρελό για ένα γεύμα σε μια υπέροχη ταβέρνα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.102
Likes
41.352
Έκανα τουλάχιστον 10 χρόνια να ξαναπάω... ξαναπήγα με γυναίκα και έμεινα πάνω στην Καλντέρα στην Οία... έφαγα στη Σελήνη πήγα στον Κουκούμαβλο κάθισα στο Francos, είχα αυτοκίνητο... κάπου εκεί κατάλαβα με τι παπαριές παραμύθιαζα τον εαυτό μου... από τότε πάω σχεδόν κάθε 2-3 χρόνια όταν μαζεύω λεφτά... μένω πάντα στην Καλντέρα, τρώω σε καλά εστιατόρια και φυσικά έχω αυτοκίνητο... όταν δεν υπάρχουν μπικικίνια απλά κάθομαι στα αυγά μου...

Συγκεντρώσου λοιπόν, μάζεψε κανένα φράγκο και άσε τις κρέπες, τα σουβλάκια και τα καθαρά δωματιάκια για νεώτερους... απόλαυσε τις διακοπές σου σαν μεγάλο παιδάκι, γιατί η Σαντορίνη είναι μοναδική... και μοναδική την κάνει η prive θέα της καλντέρας όποια ώρα γουστάρεις χωρίς τις φωνές των τουριστών, ένα καλό φαγητό με αριστουργηματική θέα, η άνεση που σου δίνει το δικό σου αυτοκίνητο, ένα υπέροχο δωμάτιο για άραγμα, ένα ποτό στην ιδιωτική σου βεράντα και πολλά άλλα τα οποία λόγω του μικρού της ηλικίας σου αρνείσαι να δεις... δεν πειράζει θα μεγαλώσεις και θα καταλάβεις...
Επειδή μπικικίνια δεν υπάρχουν για πολλούς, μάλλον θα κάθονται αιώνια στα αυγά τους μ' αυτή τη λογική, όμως. Οπότε δεν είναι καλύτερα να κάνουν προσαρμογές;
Το σκηνικό που περιγράφεις πολλές φορές τα προηγούμενα χρόνια χρηματοδοτήθηκε από διακοποδάνεια. Πολύ πιο κιτς αυτό, από το να πηγαίνουν όσο βαστάει η τσέπη τους και να μένουν όπου μπορούν και να τρώνε ό,τι μπορούν. Αλλιώς θα αποκλειστούν και δεν βλέπω το λόγο.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Παιδιά, έχω ακούσει τόσα πράγματα για Σαντορίνη , που πραγματικά δεν ξέρω τι να περιμένω και αν θα μου αρέσει.

ότι είναι το απόλυτο love it or hate it νησί , ότι αν πας ζευγάρι ή παντρεύεσαι ή χωρίζεις (τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις δλδ?), ότι είναι η απόλυτη τουριστική εκμετάλλευση, ότι ο κόσμος το καλοκαίρι είναι περισσότερος από αυτόν της La Rambla, ότι η θέα στην Καλντέρα είναι η απίστευτη και άλλα πολλά αντιφατικά....

Δεν ξέρω, είμαι 25 και πάμε με το αγορι μου για πρώτη φορά και οι δύο με χαμηλότατο μπάτζετ, που, όμως, δε με ανησυχεί. Θέλω να πάρω μια πρώτη γεύση και αν ταχθώ με αυτούς που τη θεωρούν υπέροχο νησί, θα ήθελα κι εγώ κάποια στιγμή, όποτε μπορέσω , να αφιερώσω ένα μεγαλύτερο ποσό για να απολαύσω και πολυτελείς διακοπές εκεί.

Σχετικά με το θέμα ηλικίας κλπ που θίχτηκε, να πω ότι προσωπικά έχω συναντήσει σε Ελλάδα και εξωτερικό στα χόστελ, κάμπινγκ, πανσιόν που μένω κατά καιρούς (πάντα κάνω χαμηλού budget διακοπές) ότι υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός τουριστών -ξένων- που αν και αισθητά μεγαλύτερης ηλικίας, προτιμά να μένει σε χοστελάκια για νέους και τέτοια....αυτό κάπως μου χτυπάει! Για την ηλικία μου δεκτό, αλλά από κάποιο σημείο και μετά είναι παράξενο....νομίζω... (οι περισσότεροι τέτοιοι τουρίστες είναι Γάλλοι, απ'ό,τι έχω παρατηρησει). Και όσο περνάει ο καιρός προσπαθώ να συνηθίσω στην ιδέα ότι σε λίγο δε θα μπορώ πια να πηγαίνω 4μερα στη Ρωμη και τη Βαρκελώνη με 200 ευρώ...

Τελος να πω ότι στο tripadvisor η Σαντορίνη ανακυρήχθηκε 5ο καλύτερο νησί-προορισμός παγκοσμίως! Και νομίζω ότι είναι και το μοναδικό ευρωπαικό που φιγουράρει στη λίστα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.810
Likes
18.756
Σύντροφε τίποτε δεν χαρίζουμε στην πλουτοκρατία... η άποψη σου είναι εξόχως αφοριστική... πατάω και παραπαταώ... και πληροφορώ εσένα και τον φίλο μας ότι αν είσαι επαϊων μπορείς να χαρείς τις μικροαπολαύσεις που ανέφερα σε σχετικά φιλικές τιμές... εκτός αν βρίσκετε ένα ποσό της τάξης των 120-130€ εξωφρενικό για prive θέα στην καλντέρα ή ένα ποσό της τάξεως των 20-25€ τρελό για ένα γεύμα σε μια υπέροχη ταβέρνα...
Πέστα σύντροφε!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σύντροφε, το ότι έχεις άριστες γνώσεις στα υγρά καύσιμα, ελάχιστα καμουφλάρει τα τεράστια κενά σου στη βρώση... το ότι λοιπόν εσύ τρως στάνταρ σουβλάκι στις διακοπές σου στα Ελληνικά νησιά είναι μέγιστο ατόπημα το οποίο δεν χρειάζεται να διαφημίζεις...
Σύντροφε να με συγχωρείς αλλά δεν απολογούμαι για τις επιλογές μου όπως δεν τις επιβάλλω και σε άλλους.
Όταν νοιώθω ότι γουστάρω να φάω σουβλάκι το χλαπακιάζω χωρίς περαιτέρω τύψεις και πίνω και μια μπυρίτσα.

Το ότι μου αρέσει κατά καιρούς να απολαμβάνω κάτι πιο εξεζητημένο,όπως και σε πολλούς άλλους,δεν σημαίνει ότι διαγράφω και τις απλές φτηνές απολαύσεις που μπορεί να μου δώσει ένα ταπεινό σουβλάκι και μια χωριάτικη σαλάτα.

Αν δεν έχω χρήματα να κλείσω δωμάτιο με θέα,απλώς δεν κλείνω.Δεν θα κάτσω να πάθω κατάθλιψη στην Αθήνα επειδή δεν θα βλέπει το δωμάτιό μου την πιο ουάου θέα του κόσμου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η Σαντορίνη είναι νησί για όλα τα budgets... εκτός σεζόν μπορεί κάποιος να βρει πολύ καλές ευκαιρίες, όπως καλή ώρα η φίλη μας... ειδικά τώρα, αν είσαι μέχρι 25 και μόνο που θα δεις το νησί θα ξετρελαθείς... άρα το ξενοδοχείο που βρήκε η φίλη μας είναι σούπερ περίπτωση και σίγουρα θα περάσει υπέροχα...

Όσοι όμως έχετε καβατζάρει τα 30, μην παραμυθιάζεστε ότι μπορείτε να πάτε στην Σαντορίνη και να περάσετε καλά αν δεν τα σκάσετε... ξενοδοχείο καλούτσικο με θέα καλντέρα κάτω από 120€ είναι απίθανο να βρείτε... το καλό φαγητό επίσης είναι τσιμπημένο και βέβαια το αυτοκίνητο απαραίτητο...

Για να βάζουμε λοιπόν τα πράγματα στη θέση τους, αν είσαι πάνω από 25 άντε 30 και θες να περάσεις καλά τις διακοπές σου, ούτε Φηρά ή Καμάρι μένεις, ούτε τραβιέσαι με λεωφορεία και φυσικά δεν τρως σουβλάκια στο χέρι...


Υποθέτω ότι δεν πιάνεις το χιούμορ του συντρόφου maltakias...

Επί της ουσίας...

Πρώτη φορά στην Σαντορίνη πήγα στα 19 μου μπακουροπαρέα... έμενα σε πάτο στα Φηρά έπινα μπόμπα κονιάκ και έτρωγα σουβλάκια... από τις καλύτερες διακοπές στην ζωή μου...

Ξαναπήγα στα 25 με γυναίκα... μέναμε Καμάρι, δουλεύαμε το λεωφορείο και ψιλοπήγαμε και σε 2-3 ταβερνάκια... όταν γύρισα αποφάσισα ότι αυτές ήταν οι καλύτερες διακοπές στην ζωή μου...

Έκανα τουλάχιστον 10 χρόνια να ξαναπάω... ξαναπήγα με γυναίκα και έμεινα πάνω στην Καλντέρα στην Οία... έφαγα στη Σελήνη πήγα στον Κουκούμαβλο κάθισα στο Francos, είχα αυτοκίνητο... κάπου εκεί κατάλαβα με τι παπαριές παραμύθιαζα τον εαυτό μου... από τότε πάω σχεδόν κάθε 2-3 χρόνια όταν μαζεύω λεφτά... μένω πάντα στην Καλντέρα, τρώω σε καλά εστιατόρια και φυσικά έχω αυτοκίνητο... όταν δεν υπάρχουν μπικικίνια απλά κάθομαι στα αυγά μου...

Συγκεντρώσου λοιπόν, μάζεψε κανένα φράγκο και άσε τις κρέπες, τα σουβλάκια και τα καθαρά δωματιάκια για νεώτερους... απόλαυσε τις διακοπές σου σαν μεγάλο παιδάκι, γιατί η Σαντορίνη είναι μοναδική... και μοναδική την κάνει η prive θέα της καλντέρας όποια ώρα γουστάρεις χωρίς τις φωνές των τουριστών, ένα καλό φαγητό με αριστουργηματική θέα, η άνεση που σου δίνει το δικό σου αυτοκίνητο, ένα υπέροχο δωμάτιο για άραγμα, ένα ποτό στην ιδιωτική σου βεράντα και πολλά άλλα τα οποία λόγω του μικρού της ηλικίας σου αρνείσαι να δεις... δεν πειράζει θα μεγαλώσεις και θα καταλάβεις...
Αλλ' αντ' αλλα της Παρασκευης το γαλα... Οπου θελει θα κοιμαται και θα τρωει ο καθενας, δεν χρειαζεται την αδεια κανενος.

Αν εσυ θεωρεις πως γερασες και σε ταλαιπωρουν καποια πραγματα δεκτο. Κι εγω εχω φιλο που απο τα 18 του δεν ανεβαινει σε λεωφορειο ή τρενο γιατι τον κουραζουν. Αυτο ομως δεν σημαινει πως οποιος παταει τα 18 δεν μπορει να ταξιδευει με τρενο και λεωφορειο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η μοναδικότητα της Σαντορίνης είναι αδιαμφισβήτητη. Ανήκω κι εγώ σε αυτούς που θεωρούν ότι αν κάποιος αποφασίσει να πάει στον νησί θα πρέπει με κάθε τρόπο να μείνει στην καλντέρα. Γιατί ουσιαστικά αυτός είναι ο λόγος που θα πάει. Αλλιώς, ας πάει σε κάποιο άλλο νησί, πιο φθηνό, πιο προσιτό και με καλύτερες παραλίες.

Στην Καλντέρα δεν υπάρχουν μόνο τα πολύ ακριβά δωμάτια με πριβέ μπαλκονάκια. Επειδή η τσέπη των περισσότερων δεν μπορεί να κάνει την υπέρβαση και να μείνει στα ομολογουμένως πανέμορφα αυτά καταλύματα, υπάρχουν λύσεις με λογικά ποσά, χαμηλότερης βέβαια αισθητικής και ανέσεων αλλά τουλάχιστον η θέα παραμένει το ίδιο ωραία.

Την πρώτη φορά που πήγα προ αμνημονεύτων ετών γύρω στα 25 μου χρόνια, δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μας ότι θα μέναμε κάπου αλλού εκτός από την καλντέρα. Ίσως γιατί το άντεχε και η τσέπη μας, χωρίς όμως ποτέ να ανήκουμε στα υψηλά οικονομικά στρώματα.

Εκτοτε έχω πάει μερικές φορές ακόμα στο νησί και εννοείται ότι η διαμονή στην καλντέρα είναι μονόδρομος.

Όσο για το φαγητό, υπάρχουν στο νησί ωραιότατα φαγάδικα με λογικότατες τιμές. Ούτε στα σουβλάκια (τα οποία ούτε εγώ υποτιμώ) χρειάζεται να το ρίξεις, ούτε και να χαλάσεις μια ολόκληρη περιουσία.

Όσο για το μεταφορικό μέσο, εννοείται ότι είναι απαραίτητο. Η δική μας προτίμηση είναι το δίτροχο. Δεν μπλέκεις σε κίνηση, παρκάρεις εύκολα οπουδήποτε και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
  • Like
Reactions: GTS

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
έχουμε σκοπό να πάρουμε και κάνα δυο μπουκάλια καλό σαντορινιό κρασί, να το απολαύσουμε στο....μπαλκονι του δωματίου μας, γιατί αλλού δε μας βλέπω, και μετά (ή πριν) να πάμε για ένα φαγητάκι σε κάποιο καλό εστιατόριο (αλλά εκεί μάλλον με γκαζόζα θα τη βγάλουμε. Γυφτια?)....

Τώρα το σουβλάκι για Σαντορίνη , κάπως δε μου κάθεται καλά. Να βρωμάς τζατζικίλα στο πιο ρομαντικό μέρος του κόσμου? Και μη μου πείτε να παραγγείλω χωρίς τζατζίκι! Αυτά δε γίνονται!

Ευτυχως θα πάμε αμέσως μετά την Ανάσταση και θα έχουμε σκάσει από το φαγητό , οπότε δε θα έχουμε και τρελές ορέξεις!

Έχω ακούσει και για κάτι καλές πιτσαρίες σε Σαντορίνη, καμία συμβουλή?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αυτό με την πίτσα το το θέλεις και το ρωτάς τώρα ;;;;

και μια συμβουλή , μην κουβαλησεις
τίποτα κρασιά απο την Σαντορίνη ,στο
ΑΒ της γειτονιάς σου θα τα βρεις φθηνότερα !!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επειδή μπικικίνια δεν υπάρχουν για πολλούς, μάλλον θα κάθονται αιώνια στα αυγά τους μ' αυτή τη λογική, όμως. Οπότε δεν είναι καλύτερα να κάνουν προσαρμογές;
Το σκηνικό που περιγράφεις πολλές φορές τα προηγούμενα χρόνια χρηματοδοτήθηκε από διακοποδάνεια. Πολύ πιο κιτς αυτό, από το να πηγαίνουν όσο βαστάει η τσέπη τους και να μένουν όπου μπορούν και να τρώνε ό,τι μπορούν. Αλλιώς θα αποκλειστούν και δεν βλέπω το λόγο.
Μπα... αν είμαι στη Σαντορίνη και δεν έχω θέα νοιώθω σαν μπανιστιρτζής σε συνοικιακό τσοντάδικο... είπαμε αν δεν μπορείς να διαθέσεις 120-130€ το βράδυ, καλύτερα να πας κάπου αλλού γιατί σίγουρα θα περάσεις καλύτερα... για τα δάνεια που λες ουδεμία αντίρρηση... είμαι και εγώ της φιλοσοφίας έχω πάω δεν έχω κάθομαι στα αυγά μου...



Όταν νοιώθω ότι γουστάρω να φάω σουβλάκι το χλαπακιάζω χωρίς περαιτέρω τύψεις και πίνω και μια μπυρίτσα.

Σύντροφε μάλλον δεν με παρακολουθείς... είπαμε αγαπάμε σουβλάκι, απλά δεν αγαπάμε Σαντορίνη με σουβλάκι... πόσο πιο απλά να το πω...

Αν δεν έχω χρήματα να κλείσω δωμάτιο με θέα,απλώς δεν κλείνω.Δεν θα κάτσω να πάθω κατάθλιψη στην Αθήνα επειδή δεν θα βλέπει το δωμάτιό μου την πιο ουάου θέα του κόσμου.
Καμία κατάθλιψη δεν θα πάθει κανένας, απλά θα πάει σε άλλο νησί... έχουμε δεκάδες άλλωστε... στην Σαντορίνη πάει κάποιος κυρίως για την θέα, για τον απλό λόγο ότι το υπόλοιπο νησί είναι για τα μπάζα... αν λοιπόν δεν μπορώ να υποστηρίξω με τα λεφτά μου την θέα απλά δεν πάω... το να είμαι στο Καμάρι σε δωμάτιο με θέα τον ακάλυπτο και να τρέχω κάθε λίγο για να δω θέα στην άλλη μεριά το έκανα πιτσιρικάς... αν εσύ γουστάρεις τέτοιο μαζοχισμό πάσο...

Αλλ' αντ' αλλα της Παρασκευης το γαλα... Οπου θελει θα κοιμαται και θα τρωει ο καθενας, δεν χρειαζεται την αδεια κανενος.
Αμα ζητήσει κανένας που είναι η καλύτερη πιτσαρία στη Χαλκιδική ή τα καλύτερα σουβλάκια στο Παρίσι γράψε, αλλιώς φάε μια ψαρόσουπα στη Ρώμη και μην πετάγεσαι γιατί από θέμα φαγητού και ξενοδοχείων δεν έχεις μυρουδιά...

Η anny τα είπε άριστα... και για το φαγητό και για την καλντέρα και για το αυτοκίνητο... από την πρώτη στιγμή το είπα... με 130€ μένετε σε δωμάτιο με θέα στην Οία, με 40€ νοικιάζετε αμάξι και με 25€ τρώτε ανθρωπινά... αν τα βρίσκετε πολλά πηγαίνετε αλλού, δεν θα περάσετε καλά... όσοι το καταλάβατε το καταλάβατε, οι υπόλοιποι τραβάτε στην ουρά στην πλατεία στα Φηρά για σουβλάκι, μείνετε σε πάτο στο Καμάρι και πάρτε το λεωφορείο για την Οία να στριμωχτείτε να βγάλετε καμιά φωτό τον ήλιο που πέφτει...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρώτα τον tripakias, σίγουρα όλο και κάτι θα ξέρει...
Ναι αλλα πρωτα να δωσεις τη λιστα με τα μαγαζια που επιτρεπεις να γευματισει καποιος για να μη γραφω τζαμπα προτασεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.288
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom