Ιταλία Σαρδηνια

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλησπέρα, ενδιαφέρεστε γενικά για τη Σαρδηνία ή για κάποια συγκεκριμένη πόλη;
Τωρα ξεκινησα την έρευνα οποτε ακομα δεν εχω σαφη εικονα που ειναι καλυτερα να μείνουμε.
Βορρά ή Νοτο ;Διαβασα οτι ο βορρας ειναι ακριβοτερος και με πολύ κόσμο, ενώ στα νότια είναι πιο ήσυχα τα πράγματα.Μέχρι στιγμής βρισκω για παράδειγμα πιο φθηνά αεροπορικά για Κάλιαρι στο νότο.
Τελικά που βρίσκονται οι ωραιότερες παραλίες στο νησί, γιατί αυτό αποτελεί σημαντικό παράγοντα για να επιλέξω.
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Ερωτηση! Ποιες ειναι οι κορυφαιες παραλιες της Σαρδηνίας που να ειναι ομως και σχετικα ευκολα προσβασιμες???
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Τωρα ξεκινησα την έρευνα οποτε ακομα δεν εχω σαφη εικονα που ειναι καλυτερα να μείνουμε.
Βορρά ή Νοτο ;Διαβασα οτι ο βορρας ειναι ακριβοτερος και με πολύ κόσμο, ενώ στα νότια είναι πιο ήσυχα τα πράγματα.Μέχρι στιγμής βρισκω για παράδειγμα πιο φθηνά αεροπορικά για Κάλιαρι στο νότο.
Τελικά που βρίσκονται οι ωραιότερες παραλίες στο νησί, γιατί αυτό αποτελεί σημαντικό παράγοντα για να επιλέξω.
Οι καλύτερες παραλίες του νησιού είναι βόρεια, άλλα έχει καλές παραλίες και νότια. Βόρεια έχει περισσότερη πολυκοσμία και είναι ακριβότερα. Αν έχετε αρκετό χρόνο πάντως μπορείτε να γυρίσετε όλο το νησί. Διαμονές που είχα κάνει σε ταξίδι στην Σαρδηνία Οκτώβριο που ήταν βέβαια φθηνότερα από Αύγουστο, Cagliari: Al Duomo di Cagliari, Chia: IL Gabbiano, Alghero: B&B Alghero Republic, Sassari: Hotel Leonardo Da Vinci, Stintino: Domo Sul Porto, Castelsardo: IL Borgo, Olbia: Hotel Terranova, Villasimius: Hotel Belvir. Περισσότερες πληροφορίες για παραλίες, αξιοθέατα, φαγητό μπορείτε να βρείτε στο μήνυμα μου στο θέμα ταξίδι Σαρδηνία + Κορσική όπου έκανα σύνοψη του ταξιδιού μου στα εν λόγω νησιά. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνηση είμαι διαθέσιμη.
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Ερωτηση! Ποιες ειναι οι κορυφαιες παραλιες της Σαρδηνίας που να ειναι ομως και σχετικα ευκολα προσβασιμες???
Κοντά στο Stintino και στο Alghero έχει πολλές καλές παραλίες εύκολα προσβάσιμες με αυτοκίνητο, λεωφορείο και πόδια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το Σαρδηνία+Κορσική δεν είναι ταξιδιωτική ιστορία σωστα;Για να ξερω που να κοιτάξω.Ειναι στα threads ερωτήσεων για την Ευρώπη.
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Το Σαρδηνία+Κορσική δεν είναι ταξιδιωτική ιστορία σωστα;Για να ξερω που να κοιτάξω.Ειναι στα threads ερωτήσεων για την Ευρώπη.
Ναι, είναι στις ερωτήσεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τελικά παιδιά απο τη μέση του νησιού και προς τα πανω βόρεια σε ποιες περιοχές να κοιταξω για διαμονή,οι οποίες να βολεύουν για τις καλές παραλίες.
Εμένα μου άρεσε το Stintino και το Castelsardo για παράδειγμα.
Ποιες άλλες προτείνετε.
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Τελικά παιδιά απο τη μέση του νησιού και προς τα πανω βόρεια σε ποιες περιοχές να κοιταξω για διαμονή,οι οποίες να βολεύουν για τις καλές παραλίες.
Εμένα μου άρεσε το Stintino και το Castelsardo για παράδειγμα.
Ποιες άλλες προτείνετε.
Για καλές παραλίες διαμονή σε Stintino και Alghero.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Βορρά ή Νοτο ;Διαβασα οτι ο βορρας ειναι ακριβοτερος και με πολύ κόσμο,
Ο Βορράς μεταξύ άλλων έχει την περίφημη Costa Smeralda, μία πανάκριβη περιοχή που απευθύνεται σε σούπερ χλιδάτους. Αν δεις τα κότερα που αράζουν θα καταλάβεις.
Τελικά που βρίσκονται οι ωραιότερες παραλίες στο νησί, γιατί αυτό αποτελεί σημαντικό παράγοντα για να επιλέξω.
Ερωτηση! Ποιες ειναι οι κορυφαιες παραλιες της Σαρδηνίας που να ειναι ομως και σχετικα ευκολα προσβασιμες???
Μάλλον στον Βορρά αν και το νησί νομίζω έχει κορυφαίες παραλίες παντού. Αυτή είναι η δική μου αίσθηση. Στο ΒΑ κομμάτι που κινηθήκαμε η μία ήταν καλύτερη από την άλλη και οι επιλογές πάρα πολλές.
Το νησί είναι ανεπτυγμένο τουριστικά και οι προσβάσεις αρκετά εύκολες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω παντως που χω λιωσει να κοιταω βιντεο ολο το σκ..μου φαίνεται στο νοτο βρηκα πιο του γούστου μου παραλιες..μεγαλες και αμμώδεις.Προς το βορρά εχει και αρκετά βραχώδη μικρά κολπάκια που δε μ ενθουσιάζουν.Εχω καταμπερδευτεί.
Πάντως δεν παίζεται το νησί αυτό.Ειναι λες και το δικό μας Ελαφονήσι και Ελαφόνησο τα χουν για την πλάκα τους.Υπάρχουν τέτοιου τύπου παραλίες παντού στο νησί.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
στο νοτο βρηκα πιο του γούστου μου παραλιες..μεγαλες και αμμώδεις.
Που να δεις αυτή κοντά Κάλιαρι. Το poetto. Αρχίζει και δεν τελειώνει. Δες τον χάρτη και θα καταλάβεις. Τώρα που το ψάχνει η @vanda μου λέει ότι είναι 8 χιλιόμετρα. Το πλάτος της εκεί που κολυμπήσαμε ήταν πάνω από 100 μέτρα.
Προς το βορρά εχει και αρκετά βραχώδη μικρά κολπάκια που δε μ ενθουσιάζουν
Στον Βορρά βρίσκεις πολύ εύκολα αμμουδιές.
Πάντως δεν παίζεται το νησί αυτό.Ειναι λες και το δικό μας Ελαφονήσι και Ελαφόνησο τα χουν για την πλάκα τους.Υπάρχουν τέτοιου τύπου παραλίες παντού στο νησί.
Για αυτό γράφω στην ιστορία μου ότι παρότι τεράστιο, είναι παραλιονήσι. Εντάξει, δεν μας έχουν για την πλάκα τους. Νομίζω ότι έχουμε μεγαλύτερη ποικιλία. Αλλά από την άλλη δεν μας φοβούνται.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βασικα εννοουσα, οχι οτι μας κοντραρουν στις παραλιες γιατι σαν την Ελλάδα μας......
Εννοουσα οτι αυτο που λεμε εμεις Ελαφονήσι,Ελαφονησος ..γουαου..τι παραλιαρες κλπ κλπ...
Εκει.. τέτοιου τύπου,βρισκεις κατα κόρον.
Μπουχτιζεις.
Οντως το Poeto ,το χω σημειώσει στη λίστα μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.467
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom