Σας έχουν κλέψει ποτέ;

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
θα αναφερω ενα περιστατικό ισως ασχετο με τον τιτλο αλλα δεν ξερω και που αλλου το κοινοποιήσω.. Ειναι απο αυτα τα μικρο συμβάντα που σου τυχαίνουν σε ενα ταξιδι και νομιζεις οτι ετυχε μονο σε σενα, αλλα τελικα αυτο ειναι κατι που γίνετε συνέχεια και σε πολλους.
Πρόσφατα πηγα στο Παρίσι με την κόρη μου και δυο αλλες συμφοιτήτριες ...περπατουσαμε καπου στους κηπους που ειναι μετα το μουσειο του Λουβρου ... και γυρναω καποιοα στιγμη πισω βλεπω την μια κοπελα να μιλαει με μια ξανθια κυρια..μπλαμπλαμπλα...τελικα η κυρια! ειχε ριξει με καποιο τροπο ενα δαχτυλίδι και καλα χρυσο στα ποδια της κοπελας...και μετα της ελεγε οτι αα το βρηκα αλλα εχω αναγκη απο λεφτα και αν το θες δωσε μου 100 ευρώ..κοιτα ειναι χρυσο κλπ...η κοπελιτσα ψαρωσε αλλα ευτυχώς της εδωσε μονο 10 ευρώ γιατι αυτα ειχε ...θα πηγαιναμε παρακατω να βγαλει λεφτα απο το ΑΤΜ... Λοιπόν αυτην την ξανασυναντησαμε την αλλη μερα κοντα στο Πυργο του Αιφελ! και εριξε δαχτυλιδι στα ποδια μου....εεεεε το κραξιμο που εφαγε..μαλλον πως δεν το εχει ξανακουσει... Έχετε το στο νουσας..
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Το χειρότερο είναι πως εάν δώσεις, σταμπάρουν που κρατάς το πορτοφόλι σου.
Ακόμη κι αν θέλετε να δώσετε, αντισταθείτε στον πειρασμό.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Xaxaxaxa πάρα μα πάρα πολλές τέτοιες περιπτώσεις κοντά στη γέφυρα Alexander III. Και σε εμάς έτυχε. Αλλά κάπου το είχα διαβάσει. Μου θύμισε τους λούστρους στην Πόλη που τάχα τους έπεφτε η βούρτσα και προσφέρονταν να σου γυαλίσουν δωρεάν τα παπουτσια.
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εμένα μου έτυχε 6-7 φορές ένα πρωινό που είπα να περπατήσω από το Λούβρο μέχρι τον Πύργο του Άιφελ.
Και αν καθίσετε στο φανάρι έξω από τον Πύργο του Άιφελ, παρατηρήστε τον κόσμο που περνάει το δρόμο θα εντοπίσετε και 12 τσαντάκηδες
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χιλιοειπωμενα αλλα μια υπενθυμιση δεν βλαπτει. Τα τεσσερα γνωστοτερα απατεωνιστικα κολπα που θα συναντησει κανεις στο Παρισι ειναι:

1. Τα χρυσα κοσμηματα

Αναφερονται παραπανω. Καποιος σου λεει πως βρηκε τα χρυσα που μολις σου επεσαν κι οταν του απαντησεις πως δεν ειναι δικα σου, σου ζητα να σου τα πουλησει ή να σου τα αφησει ενεχυρο επειδη εχει αναγκη απο χρηματα. Φυσικα και ειναι μουσαντε κι οχι χρυσα. Περιοχες: Ολα τα τουριστικα σημεια, κυριως ομως θα το βρεις στο Λουβρο και στην Οπερα Γκαρνιε.


2. Υπογραφες για δωρεες

Ρομα κοριτσια θα σε προσεγγισουν κρατωντας ντοσιε ως αν δημοσκοποι. Αφου σε ρωτησουν και σιγουρευτουν πως μιλας μονο αγγλικα και οχι γαλλικα θα σου ζητησουν να υπογραψεις ενα χαρτι και καλα για τα δικαιωματα των παιδιων ή κατι αναλογο. Αμα δεχτεις να υπογραψεις θα σου ζητησουν να κανεις και την αναλογη δωρεα φυσικα οπου το ποσο της θα το γραψεις διπλα στην υπογραφη σου. Φυσικα προκειται απλως για απατη θυμα της οποιας πεφτουν καθημερινα εκατονταδες τουριστες. Αν θελετε να τις τρολλαρετε υπογραψτε και στο ποσο γραψτε ενα ωραιο μηδεν χωρις να δωσετε τιποτα φυσικα. Αν γινουν ενοχλητικες η λεξη "police" θα τις κανει να εξαφανιστουν αμεσως. Περιοχες: Σε ολα τα τουριστικα σημεια, κυριως ομως θα τους βρεις στο σταθμο του Eurostar στο Gare du Nord, στα αεροδρομια, στην Οπερα Γκαρνιε και στη Σας-Ελυζε.

3. Τα βραχιολακια

Νεαροι αφρικανικης καταγωγης σε πλησιαζουν και ζητουν το χερι σου για να σου πλεξουν ενα βραχιολι με κλωστες που αν δεν σου αρεσει δεν το αγοραζεις. Αμα κανεις το λαθος και το προσφερεις θα το πλεξουν με τετοιο τροπο αναμεσα στα δαχτυλα σου οπου ειναι αδυνατο να το βγαλεις απο το χερι σου χωρις το κοψεις. Τοτε θα σου ζητησουν ή να το αγορασεις ή να το βγαλεις χωρις να χαλασει. Αν και υπαρχουν καποιοι που τους το επεστρεψαν κομμενο και δεν τους εδωσαν μια, καλυτερα μην το κανεις εσυ γιατι θα πλακωσουν ολοι οι φιλοι τους που βρισκονται τριγυρω και στην καλυτερη θα εχεις καμια τριανταρια μαυρους μαντραχαλαδες να σε βριζουν. Στη χειροτερη δεν ξερω (δεν εχω ακουσει ομως ή δει καποιο βιαιο περιστατικο). Περιοχες: Θα τους βρεις αποκλειστικα στη Μονμαρτη, κοντα στο καρουζελ της Σακρ Κερ.

4. Βοηθεια! Επεσα.

Καποιος πεφτει μπροστα σου και ως ευγενικος ανθρωπος που εισαι σπευδεις να τον βοηθησεις. Αν δεν καταφερει να σου κλεψει κατι οσο θα τον περιποιεισαι θα σου ζητησει να τον βοηθησεις να μεταφερθει σε καποιο καφε εκει γυρω αφου και καλα ποναει ή ζαλιζεται. Οταν φτασετε θα σε παρακαλεσει να κερασει για ευχαριστω. Εκει ετσι και κανεις το λαθος και πας τουαλετα ή απομακρυνθεις αφηνοντας πραγματα σου στο τραπεζι δεν προκειται να βρεις τιποτα οταν επιστρεψεις. Ολα θα εχουν κανει φτερα μαζι με τον τραυματια. Περιοχες: Παντου, κυριως ομως εξω απο εισοδους μεγαλων κτιριων ή σταθμων του μετρο και ειναι παντα κουστουμαρισμενοι με χαρτοφυλακα ή φακελο, δινοντας εικονα στελεχους επιχειρησεις.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
O @panpan θα μας πει αν ισχυει αυτο στη Βαρκελώνη, εμενα δεν μου εχει τυχει αλλα ακουσα το περιστατικο απο φιλους... Παρεα 2 ζευγαριών περπατούν και γκρουπακι απο ¨κλοουν" που δειχνει να διασκεδαζει τον κόσμο τραβαει τους αντρες να χορεψουν κατι σε βαλς...μετα απο λιγο ο ενας απο τους δυο αντιλαμβάνεται οτι εχει χασει το πορτοφόλι..
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Χιλιοειπωμενα αλλα μια υπενθυμιση δεν βλαπτει. Τα τεσσερα γνωστοτερα απατεωνιστικα κολπα που θα συναντησει κανεις στο Παρισι ειναι:

1. Τα χρυσα κοσμηματα

Αναφερονται παραπανω. Καποιος σου λεει πως βρηκε τα χρυσα που μολις σου επεσαν κι οταν του απαντησεις πως δεν ειναι δικα σου, σου ζητα να σου τα πουλησει ή να σου τα αφησει ενεχυρο επειδη εχει αναγκη απο χρηματα. Φυσικα και ειναι μουσαντε κι οχι χρυσα. Περιοχες: Ολα τα τουριστικα σημεια, κυριως ομως θα το βρεις στο Λουβρο και στην Οπερα Γκαρνιε.


2. Υπογραφες για δωρεες

Ρομα κοριτσια θα σε προσεγγισουν κρατωντας ντοσιε ως αν δημοσκοποι. Αφου σε ρωτησουν και σιγουρευτουν πως μιλας μονο αγγλικα και οχι γαλλικα θα σου ζητησουν να υπογραψεις ενα χαρτι και καλα για τα δικαιωματα των παιδιων ή κατι αναλογο. Αμα δεχτεις να υπογραψεις θα σου ζητησουν να κανεις και την αναλογη δωρεα φυσικα οπου το ποσο της θα το γραψεις διπλα στην υπογραφη σου. Φυσικα προκειται απλως για απατη θυμα της οποιας πεφτουν καθημερινα εκατονταδες τουριστες. Αν θελετε να τις τρολλαρετε υπογραψτε και στο ποσο γραψτε ενα ωραιο μηδεν χωρις να δωσετε τιποτα φυσικα. Αν γινουν ενοχλητικες η λεξη "police" θα τις κανει να εξαφανιστουν αμεσως. Περιοχες: Σε ολα τα τουριστικα σημεια, κυριως ομως θα τους βρεις στο σταθμο του Eurostar στο Gare du Nord, στα αεροδρομια, στην Οπερα Γκαρνιε και στη Σας-Ελυζε.

3. Τα βραχιολακια

Νεαροι αφρικανικης καταγωγης σε πλησιαζουν και ζητουν το χερι σου για να σου πλεξουν ενα βραχιολι με κλωστες που αν δεν σου αρεσει δεν το αγοραζεις. Αμα κανεις το λαθος και το προσφερεις θα το πλεξουν με τετοιο τροπο αναμεσα στα δαχτυλα σου οπου ειναι αδυνατο να το βγαλεις απο το χερι σου χωρις το κοψεις. Τοτε θα σου ζητησουν ή να το αγορασεις ή να το βγαλεις χωρις να χαλασει. Αν και υπαρχουν καποιοι που τους το επεστρεψαν κομμενο και δεν τους εδωσαν μια, καλυτερα μην το κανεις εσυ γιατι θα πλακωσουν ολοι οι φιλοι τους που βρισκονται τριγυρω και στην καλυτερη θα εχεις καμια τριανταρια μαυρους μαντραχαλαδες να σε βριζουν. Στη χειροτερη δεν ξερω (δεν εχω ακουσει ομως ή δει καποιο βιαιο περιστατικο). Περιοχες: Θα τους βρεις αποκλειστικα στη Μονμαρτη, κοντα στο καρουζελ της Σακρ Κερ.

4. Βοηθεια! Επεσα.

Καποιος πεφτει μπροστα σου και ως ευγενικος ανθρωπος που εισαι σπευδεις να τον βοηθησεις. Αν δεν καταφερει να σου κλεψει κατι οσο θα τον περιποιεισαι θα σου ζητησει να τον βοηθησεις να μεταφερθει σε καποιο καφε εκει γυρω αφου και καλα ποναει ή ζαλιζεται. Οταν φτασετε θα σε παρακαλεσει να κερασει για ευχαριστω. Εκει ετσι και κανεις το λαθος και πας τουαλετα ή απομακρυνθεις αφηνοντας πραγματα σου στο τραπεζι δεν προκειται να βρεις τιποτα οταν επιστρεψεις. Ολα θα εχουν κανει φτερα μαζι με τον τραυματια. Περιοχες: Παντου, κυριως ομως εξω απο εισοδους μεγαλων κτιριων ή σταθμων του μετρο και ειναι παντα κουστουμαρισμενοι με χαρτοφυλακα ή φακελο, δινοντας εικονα στελεχους επιχειρησεις.
Μου έτυχαν τα τρία πρώτα ειδικά αυτό με τα βραχιολάκια όπως το λες ακριβώς. Θα πρόσθετα στην Μονμάρτη τους τύπους κάτω πριν τα σκαλιά (εδώ παπας εκεί παπας)
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μου έτυχαν τα τρία πρώτα ειδικά αυτό με τα βραχιολάκια όπως το λες ακριβώς. Θα πρόσθετα στην Μονμάρτη τους τύπους κάτω πριν τα σκαλιά (εδώ παπας εκεί παπας)
Ναι και οι παπατζηδες ειναι. Αλλα νομιζω στην Ελλαδα ειμαστε συνηθισμενοι απο αυτου του ειδους την απατη.
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγω θα προσθέσω και το φαινόμενο όπου κάποιος "καλοπροαίρετος" σε βοηθάει να ανεβάσεις την βαλίτσα στο τρένο και έπειτα όταν ξεκινήσει έρχεται και σου ζητάει λεφτά. Το συνάντησα στο αεροδρόμιο Ντε Γκωλ.
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Γράφω αυτό το θέμα γιατί θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας εμπειρίες σχετικά με την εγκληματικότητα στο Αμστερνταμ.

Στο πρόσφατο ταξίδι μου την περασμένη Κυριακή συνέβη το παρακάτω που μας χάλασε όλο τα ταξίδι.
Φτάσαμε οδικώς περίπου στις 13:00 από Γερμανία και βρήκαμε το ξενοδοχείο. Παρκάραμε στο πάρκινγκ πίσω από το ξενοδοχείο (ανεξάρτητο από το ξενοδοχείο) το οποίο ήταν δωρεάν τα Σ/Κ και στη συνέχεια αφού τακτοποιηθήκαμε στο δωμάτιο πήραμε το μετρό για να κατέβουμε κέντρο. Κατεβήκαμε, γυρίσαμε διάφορα και στην επιστροφή στο ξενοδοχείο, περίπου στις 21:00, το αυτοκίνητο είχε παραβιαστεί, είχαν σπάσει την κλειδαριά και είχαν κλέψει GPS και λίγα χρήματα που υπήρχαν μέσα.
Όταν το ανέφερα στην υποδοχή του ξενοδοχείο, συμπεριφερόταν εντελώς φυσιολογικά και γελούσε!
Του ζήτησα να πάρει την αστυνομία τηλέφωνο όπου μετά από συνομιλία, μου είπαν ότι δεν μπορούν να έρθουν και να πάμε εμείς στο τμήμα το οποίο ήταν πολύ κοντά.
Πήγαμε στο τμήμα (το οποίο απ ότι κατάλαβα μετά ήταν αστυνομία λιμανιού) και αφού αναφέραμε το περιστατικό, το μόνο που μας ρωτούσαν είναι αν έχουμε το αυτοκίνητό μας. Τους παρακαλέσαμε να αφήσουμε το αυτοκίνητο εκεί για το βράδυ, γιατί άνοιγε πολύ εύκολα και ευτυχώς δέχτηκαν αν και μας είπαν ότι αυτοί κλείνουν στις 22:00, αλλά ήταν περιφραγμένος χώρος και ασφαλέστερα από οπουδήποτε αλλού. Την επόμενη μέρα πήραμε το αυτοκίνητο και γυρίσαμε Γερμανία.
Γενικά, μου έκανε εντύπωση ότι όλα τα ποδήλατα, είχαν χοντρές αλυσίδες και μεγάλα λουκέτα ενώ άλλα είχαν μείνει μόνο σκελετός, χωρίς ρόδες, σέλες κτλ.

Έχει κάποιος κάποια παρόμοια εμπειρία;
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
θεμα τυχης και λιγο προσοχη που αφηνουμε το αυτοκινητο και τη αφηνουμε μεσα στο λεω μετα απο παρα πολλες φορες που εχω παει με αυτοκινητο στο αμστερνταμ
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ίσως θέμα τύχης, ίσως ότι είχαμε Γερμανικές πινακίδες. Το θετικό ήταν ότι δεν είχαμε πράγματα μέσα στο αυτοκίνητο, τα είχαμε πάει όλα στο δωμάτιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.695
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom