Σεϋχέλλες Σεϋχέλλες = Παράδεισος

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795

Vallée de Mai


Anse Lazio


Anse Volbert από το σκαφάκι


Nature walk στο Curieuse Island


St Pierre




Reception "La Reserve"


"La Reserve"


"La Reserve" Jetty restaurant, θέα από το δωμάτιο


La Digue


Reserve "La Veuve"


Union Estate


Anse Source d'Argent


Anse Source d'Argent


Διαδρομή προς Grande Anse


Διαδρομή προς Petite Anse


Petite Anse


Διαδρομή προς Anse Coco


Η μίνι φυσική πισίνα


Καφετέρια "Belle Vue"


Θέα από την καφετέρια "Belle Vue"


Διαδρομή προς Nid d'Aigle
 

Attachments

Last edited:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Να είστε πάντα καλά και να κάνετε τόσο όμορφα ταξιδάκια όπως του μέλιτος. Πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου...βάλε pls αυτές τις όμορφες φωτογραφίες που αναφέρεις ότι βγάλατε να χαρούμε και εμείς λιγάκι :)
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Ευχαριστούμε πολύ! Επίσης!
οκ! Θ'ανεβάσω φωτογραφίες, αλλά πρέπει να μικρύνω την ανάλυση τους πρώτα;;;
Επίσης, έχω μια άλλη απορία, ανέβασα την ιστορία μου στις "Ταξιδιωτικές Ιστορίες σε εξέλιξη", αλλά εκτός από τις φωτογραφίες δε θέλω να προσθέσω κάτι άλλο, οπότε πώς πάει στις "Ταξιδιωτικές Ιστορίες"; Πρέπει να κάνω εγώ κάτι ή θα το κάνουν οι administrators;
 
Last edited:

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Επίσης, έχω μια άλλη απορία, ανέβασα την ιστορία μου στις "Ταξιδιωτικές Ιστορίες σε εξέλιξη", αλλά εκτός από τις φωτογραφίες δε θέλω να προσθέσω κάτι άλλο, οπότε πώς πάει στις "Ταξιδιωτικές Ιστορίες"; Πρέπει να κάνω εγώ κάτι ή θα το κάνουν οι administrators;
Θα πρέπει να στείλεις προσωπικό μήνυμα σε έναν moderator/administrator (π.χ. anny ή spor_os) και να το ζητήσεις.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Vallée de Mai
1.jpg


Anse Lazio
4.jpg


Anse Volbert από το σκαφάκι
5.jpg


Nature walk στο Curieuse Island
6.jpg


St Pierre
7.jpg


8.jpg


Reception "La Reserve"
9.jpg


"La Reserve"
10.jpg


"La Reserve" Jetty restaurant, θέα από το δωμάτιο
11.jpg


La Digue
12.jpg


Reserve "La Veuve"
13.jpg


Union Estate
14.jpg


Anse Source d'Argent
15.jpg


Anse Source d'Argent
16.jpg


Διαδρομή προς Grande Anse
17.jpg


Διαδρομή προς Petite Anse
18.jpg


Petite Anse
19.jpg


Διαδρομή προς Anse Coco
20.jpg


Η μίνι φυσική πισίνα
21.jpg


Καφετέρια "Belle Vue"
24.jpg


Θέα από την καφετέρια "Belle Vue"
22.jpg


Διαδρομή προς Nid d'Aigle
23.jpg
 
Last edited:

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Εχω στρέψει την αναζήτηση μου για Σεϋχέλλες. Διαβάζω ομως οτι ειναι πολυ ακριβός προορισμούς. Με ενα budget της τάξεως των 5000€ κ οι δυο πετυχαίνεις πολυ καλο ξενοδοχείο;;
Η αλήθεια είναι πως σ'όσα sites κ διαφημιστικά κ να κοιτάξεις, λένε 2500€ το άτομο για 5 διανυκτερεύσεις...δεν ξέρω τί προσφέρουν. Επειδή δεν μπορούσαμε να διαθέσουμε τόσα χρήματα για τόσες λίγες διανυκτερεύσεις έκανα το εξής :

Έψαξα στο site
http://www.mauritius-seychelles.com...rchDateFin=23.07.2015&formule=&promoSpecial=1
το οποίο πρότειναν κάποια μέλη του tripadvisor κ ήταν αξιόπιστο απ'όσο έλεγαν...δεν έχω προσωπική άποψη όμως για να το επιβεβαιώσω. Αυτό το site είχε προσφορές τύπου "4 βραδιές + 1 δωρεάν" ή έκπτωση στους πελάτες που πάνε για γαμήλιο ταξίδι. Γενικά οι τιμές που έβρισκα σ'αυτό το site ήταν πολύ πιο χαμηλές από αυτές του booking.

Πιο συγκεκριμένα σύμφωνα με το παραπάνω site:
- 3 διανυκτερεύσεις στο "La Réserve" σε superior room B&B κόστιζαν 642€ (http://domainedelareserve.sc/en/ τέλειο ξενοδοχείο)
- 5 διανυκτερεύσεις (4+1 δώρο) στο "Le Repaire" σε standard room B&B 700€ (http://www.lerepaireseychelles.com όχι κάτι το φοβερό, συμπαθητικούλι θα το χαρακτήριζα)
- 2 διανυκτερεύσεις στο "Coral Strand" 292€ (http://www.coralstrand.com μεγάλο ξενοδοχείο, χωρίς προσωπικότητα όπως τα άλλα 2, καλό όμως)

Οπότε 10 διανυκτερεύσεις + αεροπορικά (Αθήνα-Μάχε κ επιστροφή) μού έβγαιναν 3.812€ τα 2 άτομα (δεν είχα υπολογίσει τις μεταφορές μεταξύ των νησιών, ούτε μετακινήσεις που απ'όσο είχα διαβάσει κόστιζε 30-35€ η διαδρομή).

Πήγα, όμως, όπως γράφω κ στην ιστορία μου σε 2 ταξιδιωτικά γραφεία μαζί με τις αναλυτικές σημειώσεις μου κ το ένα (Manessis travel) μού βρήκε καλύτερες τιμές απ'οτι έβρισκα εγω κ μού υπολόγισε 4 διανυκτερεύσεις στο τέλειο ξενοδοχείο "La Réserve" κ με ocean view (!!!) κ 4 στο "Le Repaire" + όσα αναφέρω στην ιστορία μου. Συνεργάστηκαν με το τοπικό ταξιδιωτικό γραφείο "elite". Α, εδώ να αναφέρω πως είπα στον ταξιδιωτικό πράκτορα πως είμασε σε γαμήλιο ταξίδι κ μού είπε να έχουμε μαζί το πιστοποιητικό γάμου μας. Ο γάμος ήταν Σάββατο κ Τρίτη πετάγαμε οπότε μετάφραση δεν προλάβαμε να κάνουμε. Τελικά μόνο στο "La Réserve" μάς το ζήτησαν κ δε μάς είπαν τίποτα που ήταν στα ελληνικά.

Τώρα το πολύ καλό ξενοδοχείο που με ρωτάς είναι υποκειμενικό. Τί να σου πω μπες στα sites κ δες αν σας ταιριάζουν... μια γνωστή μου έκανε 5 διανυκτερεύσεις στο 4seasons με προσωπικό μπάτλερ κ πλήρωσαν 8.000 τα 2 άτομα!!! Το έκλεισαν από ταξιδιωτικό. Εμείς επιλέξαμε να μείνουμε 4 νύχτες στο τέλειο ξενοδοχείο κ τις υπόλοιπες προτιμήσαμε να μείνουμε σε πιο οικονομικά κ να επεκτείνουμε το ταξίδι μας.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
@giannismits ευχαριστώ θερμά για την παρατήρησή σου πως δεν μπορού(σα)με να επεξεργαστούμε τις ιστορίες μας. Αυτή ήταν η πρώτη μου ιστορία και μού φαινόταν κακογραμμένη και αδικούσα πολύ αυτόν τον προορισμό. Την επεξεργάστηκα όμως τώρα και νομίζω πως έγινε αρκετά καλύτερη... :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Βλέπω κι εγώ επισήμανση το όνομα μου με θέμα τι Σεϋχέλλες και λέω τι συμβαίνει? :D
Ευτυχώς που το ανέφερα και διορθώθηκε. Απ' ότι βλέπω δεν την έχω διαβάσει και είναι γεμάτη με φοβερές φωτό. Θα την απολαύσω άμεσα:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.825
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom