Σεϋχέλλες Σεϋχέλλες: ταξίδι όνειρο

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κι'εγώ είμαι σε ένα γραφείο!! Σταμάτα!! Στοπ!! Όχι άλλο νησάκι!! Θα κλειδώσω το φόρουμ!! :bounce:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Διαφωνω! Θελουμε κι αλλο νησακι :clap::clap:!
Τα νερα εχουν υπεροχο χρωμα!Φανταζομαι απο κοντα θα ηταν ακομα καλυτερα..
Και τα καλυτεροτερα σε περιμενουν στο επομενο ταξιδι ;).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χειροκροτώ. Ένα από τα πιο όμορφα Stories που διάβασα στο σάιτ.

Η τελευταία φωτογραφία είναι ιδανική για "κλείσιμο".

Ευχαριστούμε πολύ για την αφήγηση και τις φωτογραφίες, και πάντα τέτοια. :clap:

ΥΓ. Προτείνω στον Δομήνικο να πάρεις κανένα μπλοκάκι να κρατάς σημειώσεις, ο λαός θα απαιτήσει άρθρο-γίγα όταν επιστρέψεις. :LOL:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελεια GTS , σε ευχαριστω πολυ για το αρθρο και τιs υπεροχεs φωτογραφιεs σου. Ωραιο ταξιδι αλλα λιγο...μακαρι να ειχατε περισσοτερεs μερεs.Δεν επισκεφτηκατε το Valle de Mai το φοβερο τροπικο δασοs του Praslin με τα coco de mer ε? Μαλλον δεν υπηρχε αρκετοs χρονοs.
Σου ευχομαι να ξαναπαs κι εκει κι οπου αλλου θελειs.
 

ilias7

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
1)Βερολίνο 2)Βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Φοβερό!!

Έτι όπως τα λές όντως νομίζω ότι είναι ο παράδεισος!!!
Κι εγω νόμιζα πως βρισκόταν το Πουκέτ!!!
Αν έχει πάει κάποιος και στα δύο, θα ήταν ενδιαφέρουσα μια σύγκριση!!


Υ.Γ.: Οι εκδρομές μέσα στις Σέυ Χέλες ήτν κλεισμένες από το πρακτορείο στην Ελλάδα ή τις κλείνατε εκεί?
Ο ξεναγός ήταν έλληνας?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.458
Εμείς πήγαμε οργανωμένα, οπότε όλα ήταν κανονισμένα (και σοφά θα έλεγα)

Συνοδούς είχαμε δύο κοπέλες από Ελλάδα, ξεναγός δε χρειάζεται, τι να μας δείξει, τις καρύδες? :haha:

Ριλάξ φίλε, ριλάξ και χαβαλές (σα 5ήμερη ήταν το ταξίδι μας στο τομέα αυτό) :bleh:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.458
Ένας χρόνος πέρασε απ'όταν επιστρέψαμε από το πιο συγκλονιστικό ταξίδι της ζωής μου....κλαψ...There's no place like Seychelles (δε μπορούσα να μικρύνω τις προηγούμενες φωτό οπότε έβαλα άλλες.....αααααχχχχχχ)

astatic.panoramio.com_photos_original_204954.jpg
astatic.panoramio.com_photos_original_204958.jpg
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αν μπορείς μίκρυνε τις φωτογραφίες γιατί είναι πραγματικά τεράστιες (σχεδόν 3mb η μία!!!) και πολλά μέλη θα έχουν πρόβλημα να ανοίξουν τη σελίδα του τόπικ. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχειs τρελλαθει GTS ε?
Ετσι κι εγω κανω γενεθλια του Δομηνικου , του Μεξικο...στα γενεθλια τηs Ταυλανδηs θα ειμαι στιs Φιλιππινεs :clap:.Υπεροχεs οι φωτο!

Ilias τωρα ειδα οτι ζηταs συγκριση Πουκετ-Σευχελλων.Δεν εχω παει και στα δυο , μονο στο Πουκετ αλλα προκειται για τελειωs διαφορετικα μερη. Απ'οτι καταλαβαινω οι Σευχελεs ειναι πανεμορφα νησακια με τιs τελειεs παραλιεs , πιο ακριβα σαφωs απο το Πουκετ και με πολυ λιγοτερο κοσμο.
Το Πουκετ καλυπτει ολα τα γουστα σε ξενοδοχεια , μπορειs να τη βγαλειs πολυ φθηνα και σε διαμονη και σε φαγητο.Εχει πολυ πιο παρτυ ατμοσφαιρα με χιλιαδεs τουριστεs απο ολο τον κοσμο , μπαρακια και εστιατορια για ολα τα γουστα. Οι παραλιεs απ'οτι φανταζομαι δε θα συναγωνιζονται αυτεs των Σευχελων ουτε για πλακα , αλλα υπηρχαν μερη - τουλαχιστον τοτε που πηγα εγω - που μπορουσεs να εισαι με λιγο κοσμο σε μια ομορφη παραλια.Τα νησια Πιπι ηταν πανεμορφα , αλλα σημερα απ'οτι μαθαινω η ανεξελεγκτη τουριστικη αναπτυξη εχει αφαιρεσει αρκετη απο τη γοητεια τουs.
Και να μην ξεχναμε οτι στιs διακοπεs σου στο Πουκετ δεν προκειται να βαρεθειs αφου υπαρχουν αρκετεs δραστηριοτητεs οπωs βολτα με ελεφαντεs , επισκεψη σε Βουδιστικουs ναουs , το Phuket Fantasea show κλπ..ενω στιs Σευχελλεs δεν υπαρχουν και πολλα να κανειs..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.458
Εχειs τρελλαθει GTS ε?
Ετσι κι εγω κανω γενεθλια του Δομηνικου , του Μεξικο...στα γενεθλια τηs Ταυλανδηs θα ειμαι στιs Φιλιππινεs :clap:.Υπεροχεs οι φωτο!

Ilias τωρα ειδα οτι ζηταs συγκριση Πουκετ-Σευχελλων.Δεν εχω παει και στα δυο , μονο στο Πουκετ αλλα προκειται για τελειωs διαφορετικα μερη. Απ'οτι καταλαβαινω οι Σευχελεs ειναι πανεμορφα νησακια με τιs τελειεs παραλιεs , πιο ακριβα σαφωs απο το Πουκετ και με πολυ λιγοτερο κοσμο.
Το Πουκετ καλυπτει ολα τα γουστα σε ξενοδοχεια , μπορειs να τη βγαλειs πολυ φθηνα και σε διαμονη και σε φαγητο.Εχει πολυ πιο παρτυ ατμοσφαιρα με χιλιαδεs τουριστεs απο ολο τον κοσμο , μπαρακια και εστιατορια για ολα τα γουστα. Οι παραλιεs απ'οτι φανταζομαι δε θα συναγωνιζονται αυτεs των Σευχελων ουτε για πλακα , αλλα υπηρχαν μερη - τουλαχιστον τοτε που πηγα εγω - που μπορουσεs να εισαι με λιγο κοσμο σε μια ομορφη παραλια.Τα νησια Πιπι ηταν πανεμορφα , αλλα σημερα απ'οτι μαθαινω η ανεξελεγκτη τουριστικη αναπτυξη εχει αφαιρεσει αρκετη απο τη γοητεια τουs.
Και να μην ξεχναμε οτι στιs διακοπεs σου στο Πουκετ δεν προκειται να βαρεθειs αφου υπαρχουν αρκετεs δραστηριοτητεs οπωs βολτα με ελεφαντεs , επισκεψη σε Βουδιστικουs ναουs , το Phuket Fantasea show κλπ..ενω στιs Σευχελλεs δεν υπαρχουν και πολλα να κανειs..
Αν θέλεις τουριστικοκαταστάσεις, ναι, μπορείς να το πεις και αυτό. Όμως, το ατελείωτο island hopping, η επίσκεψη σε εθνικά πάρκα, σε νησιά υπό αυστηρή προστασία για σπάνια πανίδα και χλωρίδα, ζούγκλες κτλ σου δίνουν αρκετά να δεις και να ζήσεις, ΑΝ βεβαίως σου αρέσει η φύση και θέλεις να την δεις παρθένα, ανέγγιχτη και καθαρή, μακριά από τη λιγούρα για τουρίστες που υπάρχει σε όλα τα άλλα μέρη όπου το τσιμέντο, η πλαστική καρέκλα και η κακογουστιά πάει σύννεφο.

Αλλά, εκεί πληρώνεις ακριβά για να έχεις όλα αυτά....για αυτούς που πληρώνουν λιγότερα (όλους εμάς δηλ.) υπάρχουν τα Πουκέτ και τα σχετικά με τον μαζικό τουρισμό να τα έχει καταστρέψει....αν απ'την άλλη θες να βλέπεις ακόμα και πράσινες κολώνες της "ΔΕΗ" ώστε να εναρμονίζονται με το περιβάλλον, πήγαινε για τρέλλες στις Σεϋχέλλες.

Συγχωρήστε μου το λογύδριο, αλλά έβλεπα χθες από το Google Earth το μέρος που μέναμε, τα νησάκια που επισκεφθήκαμε και τις παραλίες που κολυμπήσαμε και μου ήρθε εγκεφαλικό...στο La Digue πάω να μείνω αύριο κι όλας και να περάσω το υπόλοιπο της ζωής μου
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συμφωνω με τα περισσοτερα που λεs GTS αλλα και στην Ταυλανδη υπαρχουν ακομα νησακια που ανηκουν σε εθνικα παρκα και ειναι ανεγγιχτα και ομορφα.
Το Πουκετ ειναι αρκετα μεγαλο ωστε να μπορειs να βρειs παραλιεs πιο ηρεμεs και το αλλο καλο ειναι οτι οι τουριστεs (παντου γινεται αυτο) μενουν σε συγκεκριμενα μερη κολλημενοι και αφηνουν τα υπολοιπα για εμαs που ψαχνουμε παραπερα απο τα συνηθισμενα.Θα ελεγα οτι ενα ταξιδι στο Πουκετ σιγουρα αξιζει , απλα ειναι αλλη φαση απο τιs Σευχελλεs και αρκετα πιο προσιτο-φθηνο.
Βεβαια η κυβερνηση των Σευχελλων πολυ καλα κανει και κραταει ψηλα τιs τιμεs επιτηδεs ωστε να δεχεται εκλεκτο τουρισμο και μεχρι ορισμενο αριθμο τουριστων το χρονο.Γι'αυτο και διατηρουν τα νησια την ομορφια τουs οπωs ηταν οταν πρωτοανακαλυφτηκαν.Κατα καιρουs η air seychelles κανει προσφορεs ακομα και μισοτιμηs στα εισιτηρια οταν πεφτει ο αριθμοs των επισκεπτων.

Λενε οτι αν ο κοσμοs τρεχει , το Πραλεν περπαταει και το Λα Ντιγκ ακομα μπουσουλαει:).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.910
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom