Σε ποιά πόλη ή χώρα θα ξαναπήγαινες τα Χριστούγεννα?

Ποια είναι η ιδανική χώρα για Χριστούγεννα?

  • Αυστρία

    Votes: 16 35,6%
  • Γερμανία

    Votes: 20 44,4%
  • Ην.Βασίλειο

    Votes: 8 17,8%
  • Φιλανδία

    Votes: 4 8,9%

  • Total voters
    45
  • Poll closed .

antonio1969

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα σε όλους .
Νομίζω ότι ένα κριτήριο για το πόσο αξίζει ένας προορισμός είναι η καταφατική ή όχι απάντηση στο ερώτημα του θέματος.
Στο μυαλό αμέσως μου έρχεται, μια και είναι επίκαιρο, Χριστούγεννα στο Saltzburg! Πιστεύω πολύ ωραίος προορισμός. Η πόλη είναι τόση σε μέγεθος όση ώστε να μην την βαρεθείς αλλά και να μην έχεις την αίσθηση οτι κάπου δεν πρόλαβες να πας. Δηλαδή θα λέγαμε είναι η χρυση τομή μεταξύ του ξεκουράζομαι και του sightseeing.:)
 

antonio1969

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ για την απάντηση swift96gr. Αλλά το θέμα είναι το γιατί προτιμάς αυτές τις πόλεις. Πχ Βαρκελώνη έχει πολύ πράσινο(δεν ξέρω δεν έχω πάει) ή κάτι άλλο που εσύ έχεις βιώσει!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συγνώμη αλλά ποιο είναι το ερώτημα του θέματος; μέσα λες "Σε ποιά πόλη ή χώρα θα ξαναπήγαινες για διακοπές?" και στο poll λες "ποια είναι η ιδανική χώρα για Χριστούγεννα"

Τελικά ποιο από τα δύο είναι το θέμα του topic για να το διορθώσω?
 

antonio1969

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σωστό topic

Το σωστό topic θα ήταν " Σε ποια Πόλη ή Χώρα θα ξαναπήγαινες διακοπές τα Χριστούγεννα"
ευχαριστώ για την παρατήρηση
 

vassiasar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Β & Ν Αμερική
Εγώ θα διάλεγα τη Γερμανία (την ψήφισα κιόλας στην ψηφοφορία) και συγκεκριμένα στο Μόναχο, όπου η ατμόσφαιρα τα Χριστούγεννα είναι καταπληκτική. Έχεις μεγάλη πιθανότητα να δεις χιόνι, έχει μαγαζιά με γουστόζικη και μεγαλοπρεπή διακόσμηση, φινετσάτα εμπορικά κέντρα και κόσμο χαλαρό που διασκεδάζει απλά να περπατάει στους δρόμους του Μονάχου, χωρίς να πανικοβάλλεται για ψώνια ή για γιορτές. Υπάρχουν μαγαζιά για την Πρωτοχρονιά όπου μπορείς να ακούσεις καλή μουσική και να χορέψεις (εμένα που μ'αρέσει η jazz, είχα βρει ένα καταπληκτικό μαγαζί) και μετά όλοι μαζί μαζεύονται στην κεντρική πλατεία όπου υπάρχει ένα φοβερό θέαμα με πυροτεχνήματα και άνθρώπους κάθε ηλικίας που ανοίγουν σαμπάνιες στο δρόμο! Πέρα από την ημέρα της Πρωτοχρονιάς, δε θα ξεχάσω τις υπαίθριες αγορές και τα κιόσκια όπου πουλούσαν ζεστό κρασί ή σοκολάτα, γλυκά αλλά και σάντουιτς με λουκάνικα, τις βόλτες δίπλα στο ποτάμι, τα πάρκα, και τα μικρά αλλά πολύ συμπαθητικά καφέ!
Τι άλλο να θες για τα Χριστούγεννα;...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.924
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ την Κούβα: ούτε Αγιοβασίληδες έχει, ούτε λαμπιόνια, ούτε jingle bells, εκπτώσεις, προσφορές, διαφημίσεις με εξωτικά σε έλκηθρα να διαφημίζουν ουίσκια, χαμπάρι δεν παίρνεις ότι είναι Χριστούγεννα, είναι κι αυτό μια ανακούφιση για όσους βαριούνται το ίδιο πανηγύρι κάθε χρόνο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εγώ την Κούβα: ούτε Αγιοβασίληδες έχει, ούτε λαμπιόνια, ούτε jingle bells, εκπτώσεις, προσφορές, διαφημίσεις με εξωτικά σε έλκηθρα να διαφημίζουν ουίσκια, χαμπάρι δεν παίρνεις ότι είναι Χριστούγεννα, είναι κι αυτό μια ανακούφιση για όσους βαριούνται το ίδιο πανηγύρι κάθε χρόνο.

Μαζι σου !!!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ την Κούβα: ούτε Αγιοβασίληδες έχει, ούτε λαμπιόνια, ούτε jingle bells, εκπτώσεις, προσφορές, διαφημίσεις με εξωτικά σε έλκηθρα να διαφημίζουν ουίσκια, χαμπάρι δεν παίρνεις ότι είναι Χριστούγεννα, είναι κι αυτό μια ανακούφιση για όσους βαριούνται το ίδιο πανηγύρι κάθε χρόνο.
Κι εγώ μαζί! Βαριέμαι τα Χριστούγεννα, μου τη δίνει που όλοι μπαίνουν σε χριστουγεννιάτικο πνεύμα και μόλις τελειώσουν οι γιορτές όλοι γυρνάνε στη μιζέρια τους! Το μόνο που μου αρέσει τα Χριστούγεννα είναι οι κουραμπιέδες! Και αυτοί χωρίς αμύγδαλα!:bleh::bleh::bleh:
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Λονδίνο!

Είχα πάει τα Χριστούγεννα του 2005 και θα ξαναπήγαινα άνετα φέτος, του χρόνου, και πολλές φορές ακόμη στο μέλλον!

Μου είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μην με πυροβολείτε!!!!
υπογραφή, Κουραμπιες
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και τα μελομακαρονα και τα μελομακαρονα! Ειναι το hit των Χριστουγεννων! Και η γεμιση της γαλοπουλας (οχι η ιδια η γαλοπουλα!) Και αμα μου πεσει και το πρωτοχρονιατικο λαχειο θα τα λατρευωωωω!:clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom