Σε ποιά πόλη ή χώρα θα ξαναπήγαινες τα Χριστούγεννα?

Ποια είναι η ιδανική χώρα για Χριστούγεννα?

  • Αυστρία

    Votes: 16 35,6%
  • Γερμανία

    Votes: 20 44,4%
  • Ην.Βασίλειο

    Votes: 8 17,8%
  • Φιλανδία

    Votes: 4 8,9%

  • Total voters
    45
  • Poll closed .

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
1) Παρίσι
2) Avoriaz (Χιονοδρομικό στη Γαλλία) η οποιδήποτε άλλο οργανωμένο χιονοδρομικό αρκεί να έχει πολυυύ..... χιόνι
3) Και στο σπίτι στο Βόλο πολύ καλά είναι. Πάντως φέτος επέλεξα Bansco για Πρωτοχρονιά (Άντε να δούμε τι λέει κι αυτό).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λονδινο θα ξαναπαω και θα ξαναπηγαινα και ξανα και ξανα.

Αλλα και Νεα Υορκη ή Γερμανια θα ξαναπηγαινα. Και Βιεννη που δεν εχω παει ανετα θα πηγαινα (πρεπει να ναι σουπερ). Μωρε αμα μου καναν δωρο το ταξιδι και Σοφια που δεν μ' αρεσει μία μια χαρα θα πηγαινα.
 

cdipis

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Ξεραιλα...
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΛΟ
Συμφωνω με τους προλαλλησαντες οτι το Topic θα πρεπε να ταν ποια πολη και οχι ποια χωρα. Εγω εχω κανει απο Γερμανια μονο στο Μοναχο και απο Αυστρια μονο Σαλτζμπουργκ. Ψηφιζω Μοναχο για το οτι εχει πιο πολλα πραγματα να δεις και να κανεις, χωρις η πολη του αλατιου να υστερει ισως δε ειναι και πιο... ατμοσφαιρικη ιδιως η παλια πολη μετα το ποταμι αλλα μου δωσε την εντυπωση οτι σε 2 μερες δεν ειχα κατι αλλο να δω ή να κανω. Be careful 25/12 ολοι ξεστολιζουν 26/12 πηγαμε Βιεννη και δεν ειχαν απομεινει και πολλα που να θυμιζουν οτι ειναι Χριστουγεννιατικη περιοδος! Κρυο, μυρωδια του Gluchwein, σοκολατες σε οτι εκδοχη φανταζεστε, ξυλινα σπιτακια, φωτα..... Its Christmas time!
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Ψηφίζω Γερμανία!!! Μα είναι δυνατόν να μην ψηφίσω τη χώρα που πουλάει χριστουγεννιάτικα στολίδια ακόμα και το καλοκαίρι??? (χεχε βλέπε Νυρεμβέργη!). Πέρσι τα Χριστούγεννα έφυγα από την ηλιόλουστη Αθήνα με 18 βαθμούς, το μόνο στολίδι που είχα δει μέχρι τότε ήταν κάτι αστεράκια του δήμου... Με το που κατέβηκα από το λεωφορείο του αεροδρομίου που μας έφερε στο ξενοδοχείο απ'έξω στο Βερολίνο, με τη βαλίτσα στο χέρι, σα να προσγειώθηκα σε χριστουγεννιάτικη ταινία!!! Η στάση του λεωφορείου ήταν στην αφετηρία μιας χριστουγεννιάτικης αγοράς, τα πόδια μου πάτησαν χιόνι, και ένας πλανόδιος μουσικός έπαιζε μια χριστουγεννιάτικη μελωδία που θα μου μείνει αξέχαστη!!! Για να είναι έτσι το Βερολίνο, φαντάζομαι τι θα γίνεται στη Δρέσδη, στο Μόναχο και τη Νυρεμβέργη κάθε χρόνο...
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
χριστούγεννα έχω πάει μόνο στη ρώμη! πάντως αν θα είχα τον χρόνο να πήγαινα κάπου φέτος σίγουρα θα διάλεγα γερμανία! οπουδήποτε!
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Ψηφίζω Γερμανία!!! Μα είναι δυνατόν να μην ψηφίσω τη χώρα που πουλάει χριστουγεννιάτικα στολίδια ακόμα και το καλοκαίρι??? (χεχε βλέπε Νυρεμβέργη!). Πέρσι τα Χριστούγεννα έφυγα από την ηλιόλουστη Αθήνα με 18 βαθμούς, το μόνο στολίδι που είχα δει μέχρι τότε ήταν κάτι αστεράκια του δήμου... Με το που κατέβηκα από το λεωφορείο του αεροδρομίου που μας έφερε στο ξενοδοχείο απ'έξω στο Βερολίνο, με τη βαλίτσα στο χέρι, σα να προσγειώθηκα σε χριστουγεννιάτικη ταινία!!! Η στάση του λεωφορείου ήταν στην αφετηρία μιας χριστουγεννιάτικης αγοράς, τα πόδια μου πάτησαν χιόνι, και ένας πλανόδιος μουσικός έπαιζε μια χριστουγεννιάτικη μελωδία που θα μου μείνει αξέχαστη!!! Για να είναι έτσι το Βερολίνο, φαντάζομαι τι θα γίνεται στη Δρέσδη, στο Μόναχο και τη Νυρεμβέργη κάθε χρόνο...
Στα επόμενα σχέδια μου έχω την Γερμανία και συγκεκριμένα Βερολίνο-Δρέσδη! Οπότε εάν πήγαινα κάπου τα Χριστούγεννα θα επέλεγα αυτόν τον προορισμό..πόσο μάλλον τώρα μετά από την υπέροχη περιγραφή σου για το Χριστουγεννιάτικο Βερολίνο :xmas_razz: ....νόμιζα διάβαζα παραμύθι!

Ψηφίζω Γερμανία λοιπόν! :xmas_wink:
 

Katerina66

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΛΑΔΑ
Βραβευμένη χριστουγεννιάτικη πόλη, Νυρεμβέργη

Καλησπέρα σε όλους!

Εχω πάει σε πολλές πόλεις τα Χριστούγεννα αλλά η καλύτερη πόλη για τα Χριστούγεννα ειναι κατά την γνώμη μου η Νυρεμβέργη. Η αγορά υπάρχει από τον μεσαίωνα με παραδοσιακά γλυκά,λουκάνικα και το ζεστό κρασί.
Οποιος έχει και μικρά παιδιά, επιβάλεται να έρθει, τα παιδιά θα εντυπωσιαστούν από την παιδική χριστουγεννιάτικη αγορά, θα γράψει γράμμα και θα φωτογραφηθεί με τον Αη Βασίλη, θα αναβεί στο νοσταλγικό καρουσέλ,θα φτιάξει δικά του κεριά κ.λ.π.
Μικροί και μεγάλοι μπορούν να ανεβούν στην ιστορική ταχυδρομική άμαξα με άλογα και να κάνουν το γύρο της αγοράς.
Αξίζει να την επισκεφτείτε!!!:xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.435
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom