Σε ποια ηλικια ξεκινησατε να ταξιδευετε?

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πω πρώτη φορά βλέπω αυτό το θέμα...

Πρώτο ταξίδι ε;
Αν πιάνεται... ως έμβρυο...
Μόσχα, Κούβα, Νικαράγουα...

Κανονικά κάτι μηνών Ρώμη.
 

eleni1990!

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φιλιππίνες
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το πρώτο μου ταξίδι ήταν στα 12 μου.. και από τότε γοητεύτηκα τόοσο πολύ που πλέον τα ταξίδια είναι σαν ναρκωτικό για μένα.. τώρα είμαι 21 και τα τελευταία χρόνια έχω καταφέρει να ταξιδέψω σε αρκετές χώρες εντός και εκτός Ευρώπης(βουλγαρία, γαλλία,αγγλία,τουρκία,Λαπωνία,Ινδία, Ταυλάνδη,Αίγυπτο). Με το που τελειώνει το ένα ονειρεύομαι το πως θα καταφέρω να πραγματοποιήσω το επόμενο! Η παρέα δεν είναι απαραίτητα η ίδια, αρκεί να βρεις άτομα με όρεξη που να διψουν και αυτά να γνωρίσουν νέα μέρη και πολιτισμούς! ''στερούμαι'' κάποια άλλα πράγματα από την καθημερινότητα μου, για παράδειγμα δεν αγοράζω τόσα πολλά ρούχα και παπούτσια όπως κάνουν οι περισσότερες συνομήλικες μου. προτιμώ να επενδύω σε εμπειρίες ζωής. το συναίσθημα που νιώθω κάθε φορά που πατάω το πόδι μου κάπου αλλού που δεν έχω ξαναπάει δεν το αλλάζω με τίποτα, είτε πρόκειται για μια εξελιγμένη Ευρωπαική χώρα, είτε για μια τριτοκοσμική γεμάτη αντιθέσεις.. :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.729
Likes
11.704
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ, ενώ είχα γυρίσει μεγάλο μέρος της Ελλάδας από μικρή, εξωτερικό άργησα να πάω (δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα τότε). Το πρώτο μου ταξίδι οπότε εκτός των συνόρων ήταν στην Αγγλία όταν ήμουν 15 χρονών με το φροντιστήριο των αγγλικών (μείναμε Λονδίνο και γυρίσαμε αρκετές πόλεις). Απίστευτη εμπειρία. Εν συνεχεία έκανα πολλά ταξίδια στην Ευρώπη με την οικογένειά μου και στα 21 μου ξεκίνησα να κανονίζω και τα δικά μου (είτε με φίλους, είτε με το Πανεπιστήμιο).

Πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης στα 21 μου Τουρκία, ενώ πήγα στο πρώτο μακρινό μου σχετικά πρόσφατα, 26 χρονών, όταν έκανα με τους γονείς μου road trip σε 6 Πολιτείες των ΗΠΑ. Προσπαθώ να κάνω 3-5 ταξίδια το χρόνο εξωτερικό (το ένα πιο βαρβάτο) και μερικά ακόμα εντός των συνόρων μας. Δυστυχώς δεν είναι πάντα εύκολο καθώς οι φίλοι/εκάστοτε σύντροφοί μου δεν είναι ιδιαίτερα πορωμένοι ή δεν έχουν πάντα αρκετά χρήματα, οπότε συχνά μου κόβονται τα φτερά, ιδιαίτερα για μακρινούς προορισμούς που θέλουν καλό προγραμματισμό.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
450
Likes
1.678
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το πρώτο ταξίδι σε ηλικία 14 με την οικογένειά μου. Τα υπόλοιπα αρκετά αργότερα (την τελευταία πενταετία).
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Το πρώτο μου ταξίδι ήταν στα 12 μου.. και από τότε γοητεύτηκα τόοσο πολύ που πλέον τα ταξίδια είναι σαν ναρκωτικό για μένα.. τώρα είμαι 21 και τα τελευταία χρόνια έχω καταφέρει να ταξιδέψω σε αρκετές χώρες εντός και εκτός Ευρώπης(βουλγαρία, γαλλία,αγγλία,τουρκία,Λαπωνία,Ινδία, Ταυλάνδη,Αίγυπτο). Με το που τελειώνει το ένα ονειρεύομαι το πως θα καταφέρω να πραγματοποιήσω το επόμενο! Η παρέα δεν είναι απαραίτητα η ίδια, αρκεί να βρεις άτομα με όρεξη που να διψουν και αυτά να γνωρίσουν νέα μέρη και πολιτισμούς! ''στερούμαι'' κάποια άλλα πράγματα από την καθημερινότητα μου, για παράδειγμα δεν αγοράζω τόσα πολλά ρούχα και παπούτσια όπως κάνουν οι περισσότερες συνομήλικες μου. προτιμώ να επενδύω σε εμπειρίες ζωής. το συναίσθημα που νιώθω κάθε φορά που πατάω το πόδι μου κάπου αλλού που δεν έχω ξαναπάει δεν το αλλάζω με τίποτα, είτε πρόκειται για μια εξελιγμένη Ευρωπαική χώρα, είτε για μια τριτοκοσμική γεμάτη αντιθέσεις.. :)
Λαπωνία και Ινδία και είσαι 21;; Μπράβο!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.891
Likes
14.589
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ωραίο θέμα ξεθάψαμε . Εμένα μια ζωή οι δικοί μου λέγανε "ταξίδια θα σε πάει ο άντρας σου " γι'αυτό μαζί τους είχα πάει μόνο Ιταλία και Γαλλία στα 8 μου :(
Από εκείνο το ταξίδι σε τόσο μικρή ηλικία κατάλαβα τι μικρόβιο είχα μέσα μου και τους έλεγα "όταν μεγαλώσω θα κάνω 3 ταξίδια στο εξωτερικό το χρόνο " . Μου λέγανε ότι όλοι έτσι ονειρεύονται αλλά κανείς δε το κάνει. Και πράγματι διαψεύστηκα αφού κάνω 7-8 το χρόνο :) στο εξωτερικό .
Τα ταξίδια μου τα ξεκίνησα το 2009, Πάσχα στη Βαρκελώνη, με ξεναγό τον pan pan :)
(και μια Κύπρο 7ημερη γ'λυκείου, το 2002 )
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
321
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Μέχρι και το 2008 δεν είχα καταφέρει να πραγματοποιήσω ταξίδι εκτός Ελλάδας αν και είχα ανακαλύψει αρκετό καιρό πριν το μικρόβιο που κουβαλούσα!Έτσι επικεντρώθηκα στην Ελλάδα και μπορώ να πω πως έχω γυρίσει μεγάλο μέρος αυτής.Τον Μάρτιο του 2009-21 ετών-(αφού είχα καλύψει τις υποχρεώσεις που εκκρεμούσαν και με άφηναν μακρυά από το όνειρο) έκλεισα ένα εισητήριο για την επόμενη μέρα για Λονδίνο και χωρίς να ξέρω τί,πού και πώς....πέταξα!!!! Και από τότε το όνειρο ξεκίνησε...3 μήνες αργότερα συναντώ το...άλλο μου μισό και από τότε πραγματοποιούμε μαζί τους κοινούς στόχους-όνειρα!Κατά μέσο όρο κάνουμε 3-4 ταξίδια το χρόνο στο εξωτερικό και άλλα τόσα εσωτερικό :)
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Το πρωτο μου ταξιδι εκτος Ελλαδας το εκανα οταν ημουν 15 λογω ενος προγραμματος ανταλλαγης μαθητων.απο τοτε οποτε μου δινεται η ευκαιρια η' οποτε με καλουν φιλοι και συγγενεις παω,προσπαθω να κανω τουλαχιστον 1 το χρονο.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Εγω το πρωτο μου ηταν στα 14 στη Βιεννη..Απο τοτε καταλαβα οτι θελω οχι απλα να ταξιδευω αλλα να γυρισω οσο περισσοτερο μπορω..δυστυχως τελευταια λογω στρατου και μεταπτυχιακου,εχω περιοριστει λιγο αλλα δεν την παλευω αλλο ετσι,σκοπευω να κλεισω να παω Ιορδανια το Μαιο!!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
εμένα πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν στην Ελλάδα :haha:...μικρή ήμουν..

μετά το πρώτο μου ταξίδι που έκανα χωρίς τους γονείς ήταν πάλι στην Ελλάδα, αρχαία Πελοπόννησος και Αθήνα :haha:

ποίος να ήξερε ότι κάποιο από τα επόμενα (στην Ελλάδα) θα είναι και μοιραίο;

συνέχεια στα ταξίδια "έξω" έχω από τα 22 μου.
 

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Καλημέρα κι από εμένα !!! Εγώ ταξίδεψα μια φορά όταν ήμουν 10 χρονών με τους γονείς μου ( Disneyland-Paris) και μετά άργησα να ξαναταξιδέψω...Πρώτο μου ταξίδι μετά από αυτό ήταν τον Μάιο του 2009 (Ρώμη) στα 27 μου...Βέβαια από τότε έχω πάει Παρίσι (honeymoon), Δρέσδη-Βερολίνο, πάλι Ρώμη και τώρα ετοιμάζομαι για Δρέσδη και Χαϊδελβέργη.... Αλλά έπρεπε να είχα ξεκινήσει νωρίτερα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.317
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
nicktherigk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom