Σιθωνία...last year..!!!!

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Μάρτιος και μια που νιωθω ηδη την Ανοιξη αν και μας εχουν ταραξει οι ιωσεις και οι γαστρεντεριτιδες , δεν μπορω να μην αρχισω να σκεφτομαι τι θα κανουμε φετος το καλοκαιρι...προτασεις πολλες (χαρη στη βοηθεια σας) λυσεις ομως πολυ λιγες μια που οι φοβιες μου (ατυχηματοφοβια που δεν την παλευω..και αεροπλανοφοβια που την παλευω) με αφησαν χωρις διπλωμα οδηγησης !!!! Αποφασισα λοιπον φετος να παμε Παργα...ωστοσο ολη αυτη η κουβεντα με εφερε αναμνησεις περσινου καλοκαιριου (ΑΠΙΘΑΝΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!) και ειπα να σας παρουδιασω την Σιθωνια ,ενα κομματι της τουλαχιστον, μεσα απο τα δικα μου ματια..!!!!!
Αφου λοιπον εχω ζαλισει την κολλητη μου απο τον Απριλιο περσι να κλεισουμε δωματια ,τελικα φτανει 15 Ιουλιου και ψαχνομαστε..σημειωση: εγω με 2 μωρα , 800 παγκαζια και 1000 απαιτησεις..δωματιο σε ισογειο ,αν ειναι δυνατον να εχει χαμηλο μπαλκονακι να αποφυγουμε τυχον πτωσεις..κουζινακι να μαγειρευω κιολας..παιδικη χαρα προσεγμενη μην ανοιξουν κανα κεφαλι..ανοιχτωσια μην ψυχοπλακουθουμε κιολας κι αν ειναι δυνατον ας ειναι και διπλα μια ερημικη παραλια να μη κουβαλαμε και τσιμπραγκαλα καθε μερα ως αλλη οικογενεια Χωραφα...Η φιλη μου μου ελεγε μηπως θελεις και κανεναν να μας κανει και αερα..οχι τετοιες απαιτησεις δεν ειχα αλλα ενα κλιματιστικουλι θα το γουσταρα!!!!!
Λοιπον μετα απο ψαξιμο καταληγουμε και βρισκουμε ενα δωματιο ( δεν τρελαθηκαμε αλλα τελευταια στιγμη ειπαμε και δοξα τω Θεω) στη Λαγομανδρα.!! Μαζευω ολο μου το νοικοκυριο , φορτωνω τον καημενο τον αντρα μου με οτι ειχαμε και δεν ειχαμε τον αγγαρευω κιολας και μας πηγαινει ..η κολλητη μου με τη δικια τη πραματια και αλλο αμαξι !! Φτανουμε λοιπον και ο κυριος ιδιοκτητης των τραγικων ενοικιαζομενων δωματιων (ονοματα δεν αναφερω) θυμαται πως παιδια μεσα δεν βαζει γιατι ξοδευουν λεει πολυ νερο και η τιμη ηταν πολυ χαμηλη..με με ρωτησετε αν ειχαμε ενημερωσει οτι θα ειχαμε παιδια ..ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!!!! Τρωμε μια συγχηση ...παταμε και ενα ντερμπι .... και φευγουμε!!!!!
Ενας καφες επιβαλλεται μετα απο τετοια νευρα και ο δρομος μας βγαζει στον Μαρμαρα σε εναν φιλο ταβερνιαρη να πινουμε μπυρες τελικα αναζητωντας εκ νεου δωματιο!!! Για καλη μας τυχη βρισκουμε στην Τορωνη 2 δωματια που ηταν οτι ακριβως θελαμε!!!!!
Οι διακοπες ξεκινουν ... ξεκιναμε για Τριστινικα στο αγαπημενο μας Beachoμπαρο αλλα αντι να παρουμε το δρομο για Εθνικ συνεχισαμε ευθεια και βγηκαμε στις Αρετες...θαλασσα?? Να την πιεις στο ποτηρι..ησυχια και ενα ηλιοβασιλεμα τρελλα..μια μικρη καντινα για τα απαραιτητα και ο κοσμος??? Σκορπια διαδηλωση ...Η βραδυα μας εκλεισε με τα μωρα να κλεινουν τα ματια τους με ενα χαμογελο ικανοποιιησης και εμεις να καταληγουμε αραχτες στο μπαλκονι με ενα παγωμενο Bacardi cola..
Επομενη μερα ξυπνημα και παιχνιδι στην θαλασσα της Τορωνης μεχρι της 12 γιατι τα εγκαυματα τα ειχαμε δεδομενα...φαγητο στον Μαρμαρα στον Διονυσο (gourmet , δεν παιζεται) λιγη ξεκουραση και αποδραση να ανακαλυψουμε τι παιζει στα κολπακια μετα τις Αρετες...
Χωματοδρομος και γκρεμια..η φιλη να φωναζει σκοτωνομαστε ... αλλα δε βαριεσαι...τσαλια και Αγιος ο Θεος..σταματαμε καπου να δουμε τι παιζει και πεφτουμε σε παραλια γυμνιστων ..την κανουμε με ελαφρα μη τους ενοχλησουμε κιολας..Σε αυτο το σημειο να ρωτησω πως γινεται να βρισκουν παντα τα πιο απιθανα μερη?Τεσπα παμε παρακατω και βρισκουμε ενα απιθανο κολπακι μεσα στα βραχια που τα δεντρα σχεσον ακουμπουσαν στην θαλασσα απο την μια πλευρα..Την αραζουμε χαλαρα ξαμολαμε τα μωρα και απολαμβανουμε...εμεις και μια οικογενεια λιγο παρακατω , απο την οποια μαθαμε πως εκει ειναι ακομα καλυτερα τον Σεπτεμβριο (τι μαθαινει κανεις)!!
Τις επομενες 3 μερες πηγαιναμε συνεχως εκει ωσπου λεμε αντε να παμε και Καβουροτρυπες μια που το εχουμε και ταμα..Ξεκιναμε λοιπον πουρνο πουρνο μπας και προλαβουμε να πιασουμε ενα εκατοστο γης να εναποθεσουμε τα κορμακια μας!!! Που τετοια τυχη !!! Ο ΧΑΜΟΣ!!!! Δεν μπορω να πω η θαλασσα ειναι απιθανη αλλα ρε φιλε μου τι να σε κανουν και οι καβουροτρυπες μια σταλιτσα παραλιες που να βρεις να κατσεις..λιγο μεσα στη θαλασσα, λιγο εξω ..λιγο καμενες ,λιγο αφυδατωμενες,λιγο που τα παιδια αλληθωρισαν απο την κουσμουρα και τα κατοικιδια ,τα κουβαδακια μας και στον δικο μας παραδεισο μακρυα απο το πληθος!!!!
Με αυτα και με εκεινα περασαν οι 7 μερες με μπανιο στην ακτη Παραδεισο, φαγητο μονο στον Διονυσο, πολλα Bacardi cola στο μπαλκονι και αμετρητα παιδικα χαμογελα και ερωτησεις "μαμα, μαμα ποτε θα ξαναπαμε στην Τορωνη???"!!!!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Πολυ ωραια ιστοριουλα:)

Αντε και ...καλο καλοκαιρι;)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μου θυμιζεις...τα νιατα μου....Με την κορη μου μικρη, δυο καλοκαιρια στην Λαγομανδρα και δυο στην Τορωνη!
Μετα ειπα οπως και εσυ φθανει η Χαλκιδικη, ας παμε και Κυκλαδες!
Και δεν ξαναπηγα παρα μονο διημερα -τριημερα.
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Μου θυμιζεις...τα νιατα μου....Με την κορη μου μικρη, δυο καλοκαιρια στην Λαγομανδρα και δυο στην Τορωνη!
Μετα ειπα οπως και εσυ φθανει η Χαλκιδικη, ας παμε και Κυκλαδες!
Και δεν ξαναπηγα παρα μονο διημερα -τριημερα.

Ετσι ακριβως, κοιτα οτι θα κανουμε ενα περασμα το εχω στανταρακι αλλα να δουμε και τιποτα αλλο βρε παιδι μου !!!:)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.110
Το δωμάτιο "πάνω" στη θάλασσα τι το ήθελες καλέ? Σάμπως έκατσες καθόλου εκεί? Ποπο δεν έβαλες κάτω... :lol: Χαρά στο κουράγιο σου πάντως, κάθε μέρα ολόκληρη μετακόμιση (ρούχα, πετσέτες, κουβαδάκια, μπλα-μπλα-μπλα) για να πατε για μπάνιο!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Tι ωραία, ζωντανή ιστοριούλα! Ελπίζω και φέτος να εντοπίσετε κάτι αντίστοιχω και να περάσετε εξίσου όμορφα!
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Ωραία....κατάφερες να με κάνεις να αρχίσω να ψάχνω το μαγιό μου:bleh::bleh:...προς Τριστινίκα έχει πολύ ωραίες παραλίες(αν ψάξεις λίγο) και χωρίς κόσμο:cool: Πάντως μπράβο σας να τρέχετε με δυο μωρά και όλα τα σχετικά!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom