Σκεφτομαι και γράφω: Η 1η ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό!

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Λοιπόν το τοπικ είναι ενδιαφέρον, ας πω κι εγώ το πονεμένο τραβελστόρυ μου.

Θατανε κάπου στο 2003, εγώ στα 19 και ξεκινάμε για βερολίνο. Η παρέα αποτελείται από μαθητές του φροντιστηρίου των Γερμανικών που πήγαινα τότε. Περιμένω να έχουμε μαζευτεί 10-15 άτομα. Στο αεροδρόμιο βρίσκω πάνω από 30. Αγόρια βαριεστημένα λες και τους είχαν κουβαλήσει στο ΕλΒενιζέλος με το ζόρι. Κορίτσια να έχουν ξεσηκώσει όλες τις αναχωρήσεις με τις φωνές τους και να τα βάζουν με τις checkinατζούδες γιατί δεν τις αφήνουν να περάσουν τις τεράστιες και υπερφορτωμένες βαλίτσες τους.

Φτάνουμε με τα χίλια ζόρια στο Βερολίνο, καταλύουμε σε κεντρικότατο φοβερό χόστελ 4-6 σε κάθε δωμάτιο με δική του τουαλέτα. Ξανά γκρίνια για το ποιος θα πάρει το πανω κρεβάτι, γιατί το μπάνιο είναι μικρό και χωρίς κουρτίνα, γιατί η μια κουβέρτα είναι φθαρμένη στις άκρες. Παίρνω οικειοθελώς όλα τα άβολα και ελαττωματικά μπας και το βουλώσουν επιτέλους (ματαιότης ματαιοτήτων)

Από πολύ νωρίς ξεχωρίσαμε 7-8 άτομα με κοινή αντίληψη περί ταξιδιού, ανάμεσα σε αυτούς και ο γιος του ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου που είχε σπουδάσει στην πόλη και ήξερε όλα τα κινκυ μυστικά της.

Οι μέρες που ακολούθησαν δεν έχω αποφασίσει αν ήταν όνειρο ή εφιάλτης.

Μετακινούμασταν στην πόλη με τα πόδια; Πονούσανε τα πόδια τους και κουράζονταν. Μπαίναμε στο μετρό; Μπερδεύονταν, χάναν τις στάσεις, αργούσαν. Αξιοθέατα; Βαριόντουσαν. Βόλτες; Κουράζονταν. Βρώμικο; Ούτε λόγος! Εστιατόρια; Ακριβά… Τρώγαμε πόρτα στα καφέ γιατί με το που μπαίναμε αρχίζανε τη βαβούρα και να μετακινούνε καρέκλες και τραπέζια κατά βούληση χωρίς συνεννόηση με κάποιον σερβιτόρο. Στα μουσεία και τους χώρους τέχνης οι μισοί ακούγονταν πάντα μέχρι έξω –οι άλλοι μισοί την έβγαζαν από την Τρίτη μέρα και μετά στα καφέ των μουσείων η αν δεν είχε, στα παγκάκια. Στο μετρό, αχ αυτό το πρώτο μου μετρό εκτός ελλάδας, μπαίναμε πρώτοι πρώτοι, σπρώχνοντας αυτούς που πήγαιναν να βγουν. Δεν ήξερα που να κρυφτώ από τη ντροπή μου.

Πηγαίναμε σε καταπληκτικές μπυραρίες, εμείς παίζαμε με τις μπίρες και άλλοι παράγγελναν Χαινεκεν (γιατί οι υπόλοιπες 70 ποικιλίες του καταλόγου δεν ξέραν αν θα τους αρέσουν!) Πεινούσαμε στο δρόμο; Εμείς τσακίζαμε λαχταριστά wurstστα πανταχού παρόντα inbissκαι άλλοι πήγαιναν στα McDonalds. Ένα βράδυ που κάποιος από αυτή την παρέα είχε γενέθλια και πήγαμε σε ένα τουρκικό μαγαζί, ο τύπος είχε κουβαλήσει μαζί του όλη τη δισκογραφία του Πλούταρχου και ζητούσε από τον απίθανο μουστακαλή ιδιοκτήτη να βγάλει τα δικά του και να βάλει αυτά!

Το αποκορύφωμα ήταν η ατάκα του τελευταίου τη μέρα που φεύγαμε: Τι κρύος λαός αυτοί οι Γερμανοί ρε παιδί μου!

Βέβαια υπήρχε και η άλλη πλευρά του γκρουπ… που έφαγε και βρώμικο, που είδε και μουσεία, που περπάτησε, που έβγαλε φωτογραφίες, άκουσε ξεναγήσεις, ενδιαφέρθηκε, ρώτησε, έμαθε, βαρέθηκε, γέλασε, συγκινήθηκε, δεν γκρίνιαζε για το κρύο, έπινε αψέντι με ντόπιους σε υπόγεια παρακμιακά καφέ και τελειωμένες μπιραρίες και όταν η ώρα πήγαινε 12 ανακάλυπτε άφτερ κλαμπάκια και στριπτιτζάδικα και χανόταν μες στο πλήθος μέχρι το πρωί! Κι όταν έφευγε, τελευταία μέρα, είπε: γειά σου υπέροχο βερολίνο μου! Θα ξανάρθω!

Εγώ έγινα ένα με αυτούς τους ανθρώπους, και έδωσα δυο όρκους:

1.Ότι πάντα έτσι γεμάτα θέλω ναναι τα ταξίδια μου
2.ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ με γκρουπ! ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ με δυο ντουζινες αγνωστους ανθρωπους -τουλάχιστον σε εύκολους προορισμούς! Για το καλό της ψυχικής μου υγείας και του ταξιδιού όλων μας..
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Το πρωτο ταξιδι μου αρχισε με πολυ κλαμα...παρα πολυ ομως...! 1987 και σε ηλικια 5 χρονων οι γονεις μου αποφασισαν να παμε για ενα διμηνο καναδα και ηπα σε ολους τους συγγενεις μας....πιστεψτε με ειναι πολλλοι ! τα ταξιδια στο μερος μου γενικοτερα γινονταν παντα η επειδη ειναι ναυτικοι η μεταναστες καναδα, ηπα, αυστραλια και πηγαινοερχονται...Σειρα μας λοιπον να επισκεφτουμε τα πρωτα μου ξαδερφια, δευτερα, θειους κ.τ.λ

Μπαινουμε στο αεροπλανο και απο τη στιγμη που αρχισε η αππογειωση και για μια ωρα ξεσηκωσα ολο το αεροπλανο με τα κλαματα μου...Μεχρι που η μαμα μου εμφανισε ενα τετραδιο και στυλο και μου δωσε να ζωγραφισω...Τοτε μια γλυκυτατη ομορφη αεροσυνοδος μου χαρισε μια τσαντα γεματη μπλοκ ζωγραφικης, ζρωματα κτ.τλ

Στην Αμερικη τα ξαδερφια μου δε μιλουσαν γρι ελληνικα και ακομα δε ξερω πως καταφερναμε να παιξουμε...Παντως με δαγκωσαν δυνατα και εκανα πληγη , οποτε κλαμα ξανα...

Η Νεα Υορκη ηταν τρομαχτικη και η θεια μου δε με αφηνε να ανοιξω τα τζαμια στο αυτοκινητο για να μη μας κλεψουν. Παμε να ψωνισουμε σε ενα Mall και ο μπαμπας μου συνηθισμενος απο ελλαδα εβγαλε ολα τα λεφτα απο τη τσεπη για να πληρωσει. Η θεια μου πεφτει πανω του και στα ελληνικα αρχιζει να φωναζει τι κανεις εκει, θες να μας σκοτωσουν ολους? κλαμα εγω...

Στο καναδα ο αδερφος της γιαγιας μου ανοιγε κρυφα το ψυγειο και ετρωγε τα βραδια , ειχε φυγει μετα τη κατοχη και υποστηριζε οτι ειναι το κατοχικο συνδρομο...Τα ψυγεια ηταν στην βεραντα , αυτο δε ξερω γιατι...

Τα λουναπαρκ, βασικα κατι σαν την ντισνειλαντ ηταν τεραστια ειδικα για τα δεδομενα της ελλαδας! ο μπαμπας μου μπηκε σε μια βαρκα που πηγαινε περα δωθε και ουρλιαζε και εγω εκλεγα γιατι νομιζα οτι πονουσε! Παντως λατρεψα κατι κυκνους που πηγαιναν γυρω γυρω...

Στο πυργο του τοροντο ο θειος μου εσπρωξε το μπαμπα μου σε ενα διαφανες κοιλο τζαμι σε ενα μεγαλο υψος και τρομαξε...βεβαια το τζαμι δε σπαει με τιποτα

Στο γυρισμο ξανατρομαξα με το αεροπλανο και ισως γι αυτο ακομα δε τα συμπαθω....

Σιγουρα υπηρξαν στιγμες που δεν εκλαιγα, αλλα ολα τα τρομαχτικα θυμαμαι...
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
1η ταξιδιωτική εμπειρία....πριν 1 χρόνο και 1 μήνα ακριβώς...με προορισμό την Τσεχία και διαμονή 5 μήνες! Εγώ,3 φίλες και 1 φίλος...φοιτητές όλοι πηγαίναμε erasmus στην Τσεχία και συγκεκριμένα στο Μπουρνό, 2 ώρες με το τρένο από την Πράγα....αλλά για εμάς πολύ περισσότερο!
Πρωί-πρωί λοιπόν,στο αεροδρόμιο Ηρακλείου και με την Aegean Αθήνα, 1η αναποδιά μόλις φτάσαμε Αθήνα ήταν ότι έσπασε το παπούτσι του αγοριού της παρέας...άνοιγμα των 2 βαλιτσών που είχε (40 κιλά και οι 2) και έψαχνε το 2ο ζευγάρι,το οποίο δεν γνώριζε καν που είναι γιατί η μαμά του είχε ετοιμάσει τις αποσκευές....τεσπά τα βρίσκει,όλα οκ....μετά περιμέναμε κανα 5ωρο για τη 2η πτήση με προορισμό την Πράγα....προσγειωνόμαστε στην Πράγα κατά τις 4 και η ταλαιπωρία συνεχίζεται...
Εγώ και 2 φίλες μου πρώτη φορά στο εξωτερικό....οπότε όλα πρωτόγνορα....
κάνουμε συνάλαγμα για τα πρώτα έξοδα...Χάλια τα αγγλικά της κοπέλας στο information office του αεροδρομίου οπότε λάθος και η πληροφορίες, εμείς στην έρευνα που είχαμε κάνει από Ελλάδα υπεραστικό λεοφωρείο θα παίρναμε από το σταθμό των υπεραστικών και όλα οκ αλλά τώρα άλλαξαν τα δεδομένα..και βγάζουμε εισιτήριο για λεοφωρείο απο αεροδρόμιο για τον σταθμό των τρένων, ώστε να είμαστε Μπουρνό σε 2 ωρίτσες και κάτι..βγαίνουμε από το αερόδρομιο, χιόνιζε, ψωφόκρυο και να περιμένουμε το λεοφωρείο...έρχεται και κατεβαίνουμε σε λάθος στάση..και όχι στο σταθμό των τρένων, οπότε περπάτημα στο χιόνι αλλά κάποια στιγμή φτάσαμε σε μια στάση του μετρό αγοράζουμε 75λεπτο εισιτήριο με προορισμό το σταθμό,ρωτάμε για τρένο προς Μπουρνό μας στέλνουν σε μια άλλη στάση μετρό..στην προσπάθεια μας να πάμε 5 άτομα με 2 αποσκευές ο καθένας συν το λάπτοπ στον ώμο(απογευματινή ώρα, οπότε το μετρό γεμάτο κόσμο)σπάει το χερούλι της βαλίτσας της μιας κοπέλας...οπότε κάποιος έπρεπε να την σηκώνει...την παίρνει το αγόρι της παρέας και της δίνει τη μια δικιά του που είχε ακόμη ροδάκια, μετά σπάνε τα ροδάκια της άλλης δικιάς του βαλίτσας που κρατούσε οπότε την σήκωνε και αυτή....20 κιλα στο ένα χέρι 20 κιλά στο άλλο, και οι υπόλοιπες κοπέλες να κουβαλάμε τις βαλίτσες μας συν τη γκρίνια όλων,η μια μάλλιστα είχε τεράστια βαλίτσα (κι εγώ χωρούσα μέσα)με αποτέλεσμα να μην μπορεί καν να τη σύρει,συν μια μικρή συν το λάπτοπ...τεσπα,μπουκάραμε στο μετρό,δεν χωρούσαμε, πέφταμε στις κυλιόμενες σκάλες...ένας πανικός..πως να ανέβουμε και να κατέβουμε με 2 αποσκευές??? εγώ έπεσα 2 φορές πάντως....μπερδέψαμε τις στάσεις, κάθε φορά μας έστελναν και σε άλλη...μας έλεγαν μόλις έφυγε το τρένο πηγαίνετε εκεί...τρέχαμε να προλάβουμε και πάλι τα ίδια...3 ώρες η κατάσταση αυτή...η πρώτη ώρα ειδικά μες στο τρέξιμο..μετά πηγαίναμε μηχανικά...το εισιτήριο είχε λήξει (75λεπτο ήταν) ευτυχώς δεν έγινε έλεγχος.....με τα πολλά φτάσαμε στην σωστή στάση (τραγική ειρωνεία???? ήταν η πρώτη στάση στην οποία είχαμε πάει)αλλά το επόμενο τρένο έφευγε σε 3 ώρες περίπου, 12.30 το βράδυ συγκεκριμμένα, οπότε κάτσαμε και περίμεναμε,άθλιος σταθμός,πολύ κρύο αλλά τα καταφέραμε (!) σχεδόν διότι μόλις ανέβαινα στο τρένο με πήρε το βάρος των αποσκευών πίσω και δώστου μια τούμπα, τεσπά μπαίνουμε στο τρένο και απλά περιμέναμε να φτάσουμε....είχαμε και ψιλοτσακωθεί ματαξύ μας όλες λόγω γκρίνιας κλπ αλλά ευτυχώς για άλλη μια φορα το αγόρι της παρέας ηρεμούσε τα πράγματα....αν δεν τον είχαμε ακόμη θα είμασταν στο σταθμο του μετρό. Δεν έπρεπε και να κοιμηθούμε μην χάσουμε τη στάση και καταλήξουμε σε καμιά Μπρατισλάβα,Βουδαπέστη......φτάσαμε 3 με 4 το πρωί στο Μπουρνό...ευτυχώς μας περίμενε ένας ντόπιος φοιτητής στο σταθμό και μας πήγε στις εστίες του πανεπιστημίου....4 το πρωί να υπογράφουμε χαρτούρα κτλ...φτανουμε στο πολυπόθητο κρεβάτι στις 5!!!! έπρεπε να το στρώσουμε βέβαια πριν κοιμηθούμε αλλά ήταν το λιγότερο!....η 1η εμπειρία ήταν οδυνηρή ειλικρινά....αν δεν το ζήσεις δεν το καταλαβαίνεις...αλλά οι 5 μήνες που ακολούθησαν ήταν ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΟΙ!!! ταξίδια ακολούθησαν πολλά και χωρίς προβλήματα! Κάποια στιγμή το πάθημα σου γίνεται μάθημα :)
 

mafalda

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη (ολη)
Εντάξει, νομίζω πως κάτι τέτοια, σε κάνουν να θυμάσαι το πρώτο σου ταξίδι με κάθε λεπτομέρεια :)
 

GIANNIS SM

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Το πρωτο μου ταξιδι εγινε Χριστουγενα του 1998 στην Βουδαπεστη, απιστευτη εμπειρια, το θυμαμαι σαν να ειναι εχθες. Πολυ μα παρα πολυ κρυο αλλα τα συναισθηματα οι εικονες και η πρωτη επαφη με κατι το διαφορετικο, εξαλου ημουν στην καρδια μιας αυτοκρατοριας... πρωην, αλλα αυτοκρατορια, υπεροχη πολη, καστρα, παλατια μια μεσαιωνικη νοτα μεσα στα χριστουγενα.
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Αζόρες-Μαδέιρα
πρώτο ταξίδι το 1998 στην κύπρο (μπορείς να μη το θεωρήσεις και εξωτερικο) με παιδιά απο σχολεία της ρόδου και ταξης Γ Γυμνασίου. πέρασα πάρα πολύ καλά και λόγω καλής διαγωγής τον επόμενο χρόνο με έστειλαν οι γονείς μόνη μου στην ολλανδία σε κάποιους φίλους τους(ολλανδούς). φανταστική εμπειρία!!! το θεώρησα ταξίδι απογαλακτισμού! είναι τελείως διαφορετικό να κάνεις ένα ταξίδι στην ηλικία των 15 και να μένεις με άτομα ουσιαστικά ξένα προς εσένα που δεν μιλάνε καν τη γλώσσα σου. ταξίδι μαγικό κι ουσιαστικό!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εμενα το πρωτο μου ταξιδι εγινε οταν η μαμα μου με εστειλε στη θεια μου στη φρανκφουρτη σε ηλικια 17 χρονων το 19χ0 (1<χ<9 αντε για να μη σας πρηζω χ=8) με αεροπλανο που χαλασε και περιμαναμε με τις ωρες να το φτιαξουν για να φυγουμε.
Στη διαδρομη κουναγε σα δαιμονισμενο, δεν ξερω αν οφειλοταν στη βλαβη ή στον καιρο, ολοι ηταν με το γνωστο σακουλακι μπροστα τους. Παραδοξως δεν το χρησιμοποιησα, οπως και στο ταβλι φαινεται πως επικρατησε η τυχη του πρωταρη.
Ειχα ενα διλημμα που να ξοδεψω τα χρηματα που μου εδωσαν. Απο τη μια γυρνουσα τα φωτογραφικα καταστηματα και χαλβαδιαζα μηχανες (τοτε ηταν απλησιαστες στην Ελλαδα) και απο την αλλη ειχα μαθει ολα τα μπουρδελα της φρανκφουρτης απεξω και ανακατωτα και ημουν ετοιμος για την μεγαλη επενδυση. τελικα επικρατησε η λογικη και αποφασισα να τα ξοδεψω σε μια φωτογραφικη μηχανη που αν δεν χανοταν αδοξα θα με συντροφευε ακομα στις φωτογραφικες μου αναζητησεις.
Σας καλω σε δημοσκοπηση, εκανα τη σωστη επιλογη? Δειτε τις φωτογραφιες μου, αν δεν ειναι καλες μαλλον αποφασισα λαθος.:D:D:D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.730
Likes
50.804
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Ειχα ενα διλημμα που να ξοδεψω τα χρηματα που μου εδωσαν. Απο τη μια γυρνουσα τα φωτογραφικα καταστηματα και χαλβαδιαζα μηχανες (τοτε ηταν απλησιαστες στην Ελλαδα) και απο την αλλη ειχα μαθει ολα τα μπουρδελα της φρανκφουρτης απεξω και ανακατωτα και ημουν ετοιμος για την μεγαλη επενδυση. τελικα επικρατησε η λογικη και αποφασισα να τα ξοδεψω σε μια φωτογραφικη μηχανη που αν δεν χανοταν αδοξα θα με συντροφευε ακομα στις φωτογραφικες μου αναζητησεις.
Σας καλω σε δημοσκοπηση, εκανα τη σωστη επιλογη?

Α ρε madman πόσο μας λείπεις... Η κριτική ματιά σου κι η καυτή σου πένα θα έγραφαν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.007
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom