Ηνωμένο Βασίλειο Ιρλανδία Σκωτία και Ιρλανδία?

HELEN

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Καλησπέρα! Το αποφάσισα τελικά και 7 Ιουνίου φεύγω για Σκωτία. Συγκεκριμένα Εδιμβούργο. Σκέφτομαι 2 πράγματα. Να κάτσω Σκωτία 7 νύχτες και να την γυρίσω όσο μπορώ με τα Μ.Μ.Μ ή να κάτσω 4 νύχτες Εδιμβούργο και από εκεί να φύγω και να πάω Μπέλφαστ Ιρλανδίας και να κάτσω 3 νύχτες και εκεί. Από εκεί θα φύγω για Ελλάδα. Δεν ξέρω τι από τα δύο να αποφασίω, τι με συμφέρει πιο πολύ. Και κάτι άλλο, μπορώ να κλείσω από εδώ Β&Β ξενοδοχεία? Έχετε να μου προτείνετε κάποια στη Σκωτία? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Η Σκωτία έχει μεγάλες ομορφιές εκτός πρωτεύουσας. Το ίδιο και η Ιρλανδία. Καλύτερα να κάνεις δυο ταξίδια για να χαρείς τις χώρες αυτές...
Δες εδώ ένα post για Σκωτία όπου αναφέρω όλα τα B&B που μείναμε και άλλες πληροφορίες για μετακίνηση διαδρομές κλπ και για ότι άλλο θες ξαναμιλάμε...
Α! και κάτι ακόμα, το Εδιμβούργο είναι καταπληκτική πόλη και πανέμορφη αλλά νομίζω ότι 4 νύχτες είναι πολλές. 3 μέρες-2 νύχτες είναι μιά χαρά.
 

HELEN

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Ξέρεις τι γίνεται, δεν θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο, είμαστε δύο άτομα και λέμε να το αποφύγουμε για να είμαστε πιο άνετοι με το θέμα πάρκινγκ ή οτιδήποτε άλλο. Θα μας βολέψει να γυρίσουμε κάποια μέρη με Μ.Μ.Μ. ή θα είναι δύσκολο? Όσα έχουν γραφτεί για Σκωτία, οι πιο πολλοί έχουν νοικιάσει αυτοκίνητο που είναι πολύ πιο εύκολα να κάνεις tour σε πολλά μέρη. Εμείς δεν θα έχουμε αυτοκίνητο. Και οι μέρες μας θα είναι πολλές. Γι' αυτό είμαι λίγο προβληματισμένη. Θα μπορέσω να κινηθώ?
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Ναι μπορείς να πας σε αρκετά μέρη και με λεωφορεία και με τρένο, αλλά ούτε θα μπορείς να σταματήσεις όπου θέλεις και θα σας έρθει πολύ πιό ακριβά... Πρόβλημα parking υπάρχει μόνο στο Εδιμβούργο στο κέντρο, (πρέπει να πληρώσεις ούκ ολίγα και βρίσκεις έξω από το σπίτι σου). Επίσης όλα τα B&B που υπάρχουν στο post έχουν parking. Για ξανασκέψου το. Θα σου έλγα να πάρετε αυτοκίνητο από αεροδρόμιο με την άφηξή σας, να φύγετε για βόρεια και να επιστρέψετε Εδιμβούργο να δώσετε το αυτοκίνητο και να μείνετε 2-3 μέρες...
Για αυτοκίνητα δες εδώ
Για τρένα δες εδώ
Γενικά για Σκωτία δες εδώ
 

HELEN

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Με κατατόπισες πλήρως με τις πληροφορίες που μου έδωσες. Μου έδωσες ιδέα καλή. Να με περιμένει αμάξι Εδιμβούργο, να γυρίσω γενικά 5 μέρες, να επανέλθω Εδιμβούργο, να το παραδώσω και να κάτσω εκεί 2 μέρες χαλαρά. Να μην πάω Μπέλφαστ και να το αφήσω για κάποιο άλλο ταξίδι. Τα B&B τα είχατε κλείσει από εδώ, ή πηγαίνοντας σταματάγατε όπου θέλατε? Λογικά σε κάθε μέρος, σε κάθε χωριό θα υπάρχει και ένα τουλάχιστον B&B. Με φοβίζει λίγο το ακανόνιστο, μην τελικά δεν έχουμε που να μείνουμε.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Με κατατόπισες πλήρως με τις πληροφορίες που μου έδωσες. Μου έδωσες ιδέα καλή. Να με περιμένει αμάξι Εδιμβούργο, να γυρίσω γενικά 5 μέρες, να επανέλθω Εδιμβούργο, να το παραδώσω και να κάτσω εκεί 2 μέρες χαλαρά. Να μην πάω Μπέλφαστ και να το αφήσω για κάποιο άλλο ταξίδι. Τα B&B τα είχατε κλείσει από εδώ, ή πηγαίνοντας σταματάγατε όπου θέλατε? Λογικά σε κάθε μέρος, σε κάθε χωριό θα υπάρχει και ένα τουλάχιστον B&B. Με φοβίζει λίγο το ακανόνιστο, μην τελικά δεν έχουμε που να μείνουμε.
Ακριβώς αμάξι στο αεροδρόμια και βουρ στα Χαιλαντ, τα Γκλεν και τα Λοχ... (αααααχχχχχ τι μου θυμίζεις...)
Τα B&B τα είχαμε κλείσει από πριν. Όχι ότι δε θα βρείτε εκεί αλλά λογικά θα τα πληρώσετε πιό ακριβά.
 

cecile

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
ΣΚΩΤΙΑ

Καλησπέρα! Το αποφάσισα τελικά και 7 Ιουνίου φεύγω για Σκωτία. Συγκεκριμένα Εδιμβούργο. Σκέφτομαι 2 πράγματα. Να κάτσω Σκωτία 7 νύχτες και να την γυρίσω όσο μπορώ με τα Μ.Μ.Μ ή να κάτσω 4 νύχτες Εδιμβούργο και από εκεί να φύγω και να πάω Μπέλφαστ Ιρλανδίας και να κάτσω 3 νύχτες και εκεί. Από εκεί θα φύγω για Ελλάδα. Δεν ξέρω τι από τα δύο να αποφασίω, τι με συμφέρει πιο πολύ. Και κάτι άλλο, μπορώ να κλείσω από εδώ Β&Β ξενοδοχεία? Έχετε να μου προτείνετε κάποια στη Σκωτία? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Το Εδιμβούργο είναι πάρα πολύ ωραίο και θα βρείτε πολλά πράγματα να δείτε και να κάνετε. Στην Ιρλανδία δεν έχω πάει. Αλλά στην Σκωτία κάναμε την εξής διαδρομή με τραίνα και λεωφορεία: Φτάσαμε αεροπορικά στο Εδιμβούργο. Μείναμε 3 βράδια. Στο διάστημα της παραμονής μας κάναμε μια ημερήσια βόλτα στα σύνορα με την Αγγλία (τα λεγόμενα) borders, όπου έχει κάτι καταπληκτικά χωριουδάκια με μεσαιωνικά αββαεία. Την εκδρομή την βρήκαμε από τα ταξιωδιτικά πρακτορεία εκεί, με ξενάγηση στα αγγλικά. Στη συνέχεια με τραίνο πήγαμε στο Ιnverness (βόρεια). Μείναμε 3 βράδια. Από κει κάναμε εκδρομή στη λίμνη loch ness και διάφορα μικρά χωριουδάκια. Μετά πήγαμε πάλι με τραίνο στη Γλασκώβη για άλλα 3 βράδια. Η Γλασκώβη είναι πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά ο καιρός τόσο χάλια με τη συνεχή βροχή, που είπαμε αμαν να γυρίσουμε στην Ελλάδα. Το καλύτερο που μπορέσαμε να κάνουμε από τη Γλασκώβη ήταν μια εκδρομή στο κάστρο του Stirling (εκεί που γυρίστηκε το braveheart). Η διαπίστωσή μου είναι ότι στην ανατολική Σκωτία δεν βρέχει τόσο πολύ. Αλλά δυτικά μπορεί να βρέχει για μήνες..... Πάντως, δεν θεωρώ το αυτοκίνητο τόσο απαραίτητο, μια που τα τραίνα τους και τα λεωφορεία τους είναι μια χαρά. Καλή διασκέδαση.
 

HELEN

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Δεν θα μείνω Γλασκώβη, ίσως περάσω καμιά βόλτα. Μήπως μπορείς cecile να μου δώσεις ξενοδοχεία ή B&B εκεί που μείνατε? Τα κλείσατε από Ελλάδα ή πήγατε εκεί και τα βρήκατε κατευθείαν? Το σκέφτομαι πάντως για αυτοκίνητο γιατί μπορείς να γυρίσεις πολλά μέρη αλλά απ' την άλλη νιώθω λίγο ανασφαλής με τους δρόμους στο εξωτερικό και πόσο μάλλον που οδηγούν αντίθετα από εμάς. Τελικά θα κάτσω 6 νύχτες από 7, βρήκα καλύτερη προσφορά σε εισιτήρια. Ελπίζω να προλάβω κάτι σε 7 ημέρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.292
Μηνύματα
886.925
Μέλη
38.962
Νεότερο μέλος
blue_vayeros

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom