Σκύρος Σκύρος

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Είμαι στον Αχιλλέα και σαλπάρω για Σκύρο!! Για αστακομακαρονάδα που δεν έφαγα πέρυσι (ντροπή μου) Στέλιο να πάω,ε;
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
καλό ταξίδι Χριστίνα,
σου εύχομαι να περάσεις τέλεια στο νησί μας.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Είμαι στον Αχιλλέα και σαλπάρω για Σκύρο!! Για αστακομακαρονάδα που δεν έφαγα πέρυσι (ντροπή μου) Στέλιο να πάω,ε;
Επέστρεψα την Δευτέρα από Σκύρο και μπορώ να σου πω πως έφαγα καταπληκτική αστακομακαροναδα στον Στέλιο....Μην ξεχάσεις να πάρεις τηλ να κλείσεις τραπέζι γιατί παίζει και να μην βρείς. Καλά να περάσεις!!!!!!!!
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Ένα ήσυχο 3ήμερο και μισό στην Σκύρο....
Υπέροχο νησί ήσυχο και μικρό όπως ακριβώς το θέλαμε.....
Φτάσαμε Παρασκευή μεσημέρι με το αεροπλάνο (με μία μικρή καθυστέρηση μισής ώρας στο Ελευθ. Βενιζέλος)....είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο το οποίο μας περίμενε στο αεροδρόμιο....και ξεκινήσαμε για τον Μώλο που είχαμε κλείσει το ξενοδοχείο..... Μείναμε στο Αφέντρα το οποίο εμάς δεν μας ικανοποίησε....Το ίδιο ισχύει και για το φιλικό ζευγάρι που είχε έρθει μαζί μας και το οποίο έμενε στο πρώην Ξενία και νυν Υδρούσα. Το δωμάτιο ήταν εικονικά καθαρό....3 μέρες δεν μας άλλαξαν πετσέτες και το πρωινό φτωχό και αδιάφορο....Μόνο την πρώτη μέρα ξυπνήσαμε νωρίς τις υπόλοιπες κοιμηθήκαμε και προτιμήσαμε να πάρουμε κάτι από τον φούρνο που υπήρχε εκεί κοντά.
Παραλίες:
Μώλος & Μαγαζιά: πολύ καλές παραλίες, οργανωμένες και δεν τις έπιανε ο αέρας όπως τα γυρίσματα την παραλία πιο δίπλα.
Αγ. Πέτρος περάσαμε μια βόλτα, παραλία με αρκετό κύμα και πολλούς κατασκηνωτές και γυμνιστές.....
Πριν φτάσουμε στον Αγ. Πέτρο σταματήσαμε και αφήσαμε το αυτοκίνητο σε μια διασταύρωση και ακολουθήσαμε το μονοπάτι μέσα στο δάσος για το ναυάγιο και την παραλία Αγαλίπα.....μετά από μισή ώρα και περπάτημα βρήκαμε το ναυάγιο στο οποίο όμως δεν καταφέραμε να κολυμπήσουμε γιατί είχε πολλούς αχινούς.... Μας είπαν και από το ξενοδοχείο πως μόνο για φωτογραφίες είναι και ότι αξίζει περισσότερο η Αγαλίπα....Δυστυχώς όταν βρήκαμε το βελάκι που έδειχνε το μονοπάτι για την συγκεκριμένη παραλία είχαμε ήδη περπατήσει 1 ώρα και είχε φτάσει μεσημέρι....Δεν είχαμε το κουράγιο να συνεχίσουμε και έτσι δεν την είδαμε ποτέo_O
Κυρά Παναγία: Ήταν οργανωμένη αλλά επειδή είχε κύμα ήταν και αρκετά βρόμικη.
Ατσίτσα: Αδιάφορη
Αγ. Φωκάς: Πολύ ωραία παραλία χωρίς όμως ομπρέλες και ξαπλώστρες.
Πεύκος: Πολύ καλή με τα πεύκα μέχρι την θάλασσα, .όχι οργανωμένη με μια μικρή καντίνα με τραπεζάκια. Το μόνο που μας χάλασε είναι πως είχε πολλά φίκια.
Καλαμίτσα: περάσαμε με το αυτοκίνητο αλλά και μόνο που έβλεπες κοντά στην παραλία βάλτους με καλάμια δεν σκεφτόσουν να πλησιάσεις....
Γενικά οι παραλίες της Σκύρου δεν μας ξετρέλαναν.
Από φαγητό:
Στέλιος: Απίστευτη αστακομακαρονάδα, πολύ καλές τιμές....καλό θα είναι νωρίτερα να πάρετε τηλ. για να κλείσετε γιατί αλλιώς μπορεί να πάτε εκεί και να μην βρείτε (έτσι την πατήσαμε εμείς την πρώτη μέρα). Καλά ο γιος του, ο Μανώλης όλα τα λεφτά....χαχαχαχα η ατραξιόν του μαγαζιού.
Στέφανος (μαγαζιά): Νόστιμα μαγειρευτά αλλά δεν με ενθουσίασε....
Αγ. Πέτρος ταβέρνα: Πολύ καλό φαγητό (έχει και κηπευτικά παραγωγή απέναντι από το μαγαζί) και μεγάλες μερίδες.
Μην παραλείψετε σε όποια ταβέρνα πάτε να δοκιμάσετε τα τυριά τους....τρομερά....το ίδιο και η λαδόπιτα που φτιάχνουν εκεί.
Και φυσικά μέσα στην χώρα όπως έχει αναφερθεί παραπάνω.....μην ξεχάσετε να φάτε παγωτό από την Φαλτάϊνα:clap::clap::clap:
 

philip84

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Καλημερα σας! Ειμαι νεο μελος στο forum και βρηκα τη συζητηση σας περι Σκυρου πολυ κατατοπιστικη! Θα ηθελα να μου λυσετε λιγες αποριες:
1. Σκοπευουμε να μεινουμε σε ελευθερο καμπινκγ σεβομενοι τη φυση και βρηκαμε τοποθεσια για σκηνη βορειοδυτικα του νησιου (αγιος πετρος) αλλα εχουν ντουζιερες ή εστω μερικες εκατονταδες μετρα μακρια;

2. Θα θελαμε να επισκεφθουμε μερικες απομονωμενες παραλιες που τσεκαρα στο google maps νοτια της κολυμπαδας - ταφου ρουπερτ μπρουκ (πλησιον νησιου Σαρακηνο) αλλα επειδη εχουμε συμβατικο αμαξι, ειναι καταλληλοι οι χωματοδρομοι και αν ειναι, εχει ελευθερη προσβαση διοτι απ'οτι καταλαβα η νοτια εκταση ανηκει σε ναυτικη βαση;

Υ.Γ. Διαθετουμε συμβατικο αμαξι και διαμονη περιπου στις 8-10 μερες.

Ευχαριστω προκαταβολικα
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Καλημερα σας! Ειμαι νεο μελος στο forum και βρηκα τη συζητηση σας περι Σκυρου πολυ κατατοπιστικη! Θα ηθελα να μου λυσετε λιγες αποριες:
1. Σκοπευουμε να μεινουμε σε ελευθερο καμπινκγ σεβομενοι τη φυση και βρηκαμε τοποθεσια για σκηνη βορειοδυτικα του νησιου (αγιος πετρος) αλλα εχουν ντουζιερες ή εστω μερικες εκατονταδες μετρα μακρια;

2. Θα θελαμε να επισκεφθουμε μερικες απομονωμενες παραλιες που τσεκαρα στο google maps νοτια της κολυμπαδας - ταφου ρουπερτ μπρουκ (πλησιον νησιου Σαρακηνο) αλλα επειδη εχουμε συμβατικο αμαξι, ειναι καταλληλοι οι χωματοδρομοι και αν ειναι, εχει ελευθερη προσβαση διοτι απ'οτι καταλαβα η νοτια εκταση ανηκει σε ναυτικη βαση;

Υ.Γ. Διαθετουμε συμβατικο αμαξι και διαμονη περιπου στις 8-10 μερες.

Ευχαριστω προκαταβολικα
Καλημέρα είχα επισκεφτεί την Σκύρο πέρσι το καλοκαίρι.....Μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα με το νησί (πανέμορφο)...Είχα επισκεφτεί την παραλία του Αγ. Πέτρου που αναφέρεις παραπάνω (άσχετα πως δεν είμαι φαν του ελεύθερου κάμπινγκ) αλλά δυστυχώς στην παραλία δεν έχει ντουζιέρες ...έχει όμως στην αρχή του δρόμου (πριν πας στην παραλία) μια οικογενειακή ταβέρνα που μπορούν ίσως να σας εξυπηρετήσουν εκεί. Επίσης εκέι κοντά υπάρχει ενα μονοπάτι μέσα στο δάσος που σε πηγαίνει σε δυο απίστευτες παραλίες....η μία έχει ένα μικρό ναυάγιο που δεν θα σου έλεγα να κολυμπήσετε γιατί έχει αχινούς, αλλά και μόνο για να βγάλεις φωτογραφία αξίζει...Η άλλη παραλία ειναι κατάλληλη για μπάνιο....
 

philip84

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Εχω διαβασει πολλες πληροφοριες για ολες τις παραλιες του νησιου που βρισκονται στα ΒΔ και ΒΑ απο διαφορες ιστοσελιδες και θελω να ευχαριστησω το koutsavaki για την διευκρινηση (χρησιμη) αλλα παραμενει αλυτη η προσβαση στα νοτια του νησιου που δεν μπορω να την βρω πουθενα. Ελπιζω να βρω την απαντηση μεσω του forum
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Εχω διαβασει πολλες πληροφοριες για ολες τις παραλιες του νησιου που βρισκονται στα ΒΔ και ΒΑ απο διαφορες ιστοσελιδες και θελω να ευχαριστησω το koutsavaki για την διευκρινηση (χρησιμη) αλλα παραμενει αλυτη η προσβαση στα νοτια του νησιου που δεν μπορω να την βρω πουθενα. Ελπιζω να βρω την απαντηση μεσω του forum
Κοίτα είχα δει και εγώ τις συγκεκριμένες παραλίες....αλλά νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρη πως ο δρόμος είναι αρκετά άσχημος....σε μια σελίδα πάντως που είχα διαβάσει πέρσι δεν θυμάμαι να αναφερόταν πως απαγορεύετε να κολυμπήσεις εκεί....με επιφύλαξη στο λέω όμως...εμείς θέλαμε να πάμε αλλά μας φόβισε ο δρόμος...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχω διαβασει πολλες πληροφοριες για ολες τις παραλιες του νησιου που βρισκονται στα ΒΔ και ΒΑ απο διαφορες ιστοσελιδες και θελω να ευχαριστησω το koutsavaki για την διευκρινηση (χρησιμη) αλλα παραμενει αλυτη η προσβαση στα νοτια του νησιου που δεν μπορω να την βρω πουθενα. Ελπιζω να βρω την απαντηση μεσω του forum
Να ξερεις οτι απο καποιο σημειο και μετα στη νοτια πλευρα διαφοροι δρομοι δεν συνεχιζονται αλλο ,γιατι εχουν κλειστες πυλες και απαγορευτικα .Ανηκουν στην αεροπορια και το ναυτικο.Βλεπαμε ωραιες παραλιες απο ψηλα και δεν μπορουσαμε να παμε γιαυτο το λογο.
 

dora_tas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας θα ηθελα να μαθω και εγω καποιες χρησιμες πληροφοριες περι σκυρου γιατι σκοπευω να επισκεφτω το νησι μεσα στον Ιουλιο... Λοιπον μπορειτε να μου προτεινεται καποια μαγαζια η ταβερνες για φαι καποιες ιδιαιτερες παραλιες η γενικα οτι αξιζει να επισκεφτω;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Καλημερα σας! Ειμαι νεο μελος στο forum και βρηκα τη συζητηση σας περι Σκυρου πολυ κατατοπιστικη! Θα ηθελα να μου λυσετε λιγες αποριες:
1. Σκοπευουμε να μεινουμε σε ελευθερο καμπινκγ σεβομενοι τη φυση και βρηκαμε τοποθεσια για σκηνη βορειοδυτικα του νησιου (αγιος πετρος) αλλα εχουν ντουζιερες ή εστω μερικες εκατονταδες μετρα μακρια;

2. Θα θελαμε να επισκεφθουμε μερικες απομονωμενες παραλιες που τσεκαρα στο google maps νοτια της κολυμπαδας - ταφου ρουπερτ μπρουκ (πλησιον νησιου Σαρακηνο) αλλα επειδη εχουμε συμβατικο αμαξι, ειναι καταλληλοι οι χωματοδρομοι και αν ειναι, εχει ελευθερη προσβαση διοτι απ'οτι καταλαβα η νοτια εκταση ανηκει σε ναυτικη βαση;

Υ.Γ. Διαθετουμε συμβατικο αμαξι και διαμονη περιπου στις 8-10 μερες.

Ευχαριστω προκαταβολικα
Έχω γράψει την εμπειρία μου για την παραλία με τη δύσκολη πρόσβαση στα νότια, τις Ρένες, και η οποία δε με αποζημίωσε αφού δε βούτηξα τελικά με τόσες προβιές και τόσο σκούρα νερά που αντίκρυσα.. Αεροπορία και ναυτικό όντως έχουν πιάσει τα δύο άκρα του νησιού!
http://www.travelstories.gr/community/threads/Σκύρος-όχι-Σύρος.50318/#post-553631 (post#6)
Στον Άγιο Πέτρο έχει ένα πηγάδι ανάμεσα από το δάσος και την παραλία, να ξέρετε..
P7250276.JPG
Θα σας πρότεινα μια πιο όμορφη παραλία για ελεύθερο, με λιγότερο κόσμο, την Πετρίτσα, δίπλα στην Ατσίτσα. Δεν πρόσεξα αν έχει νερό εκεί όμως..Ρωτήστε...
Για Ρένες έχει άσχημο δρόμο (και το Vitara μου ταλαιπωρήθηκε..) μιας και οι πέτρες είναι πολύ μυτερές και έχει και κάποια κλίση, από όσο θυμάμαι.. Ακόμη και το άλλο αμάξι που μέχρι κάποιο σημείο κατεβαίναμε μαζί, ένα Renegade, αποφάσισε να γυρίσει πίσω..(ορθώς, αν με ρωτάτε!) Οι υπόλοιπες έχουν σχετικά εύκολη πρόσβαση (με εξαίρεση ένα μικρό κομμάτι για Κολυμπάδα που έχει χασίματα λόγω βροχών..Πρέπει να πάτε και σε αυτή όμως!)
 
Last edited:

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Γεια σας θα ηθελα να μαθω και εγω καποιες χρησιμες πληροφοριες περι σκυρου γιατι σκοπευω να επισκεφτω το νησι μεσα στον Ιουλιο... Λοιπον μπορειτε να μου προτεινεται καποια μαγαζια η ταβερνες για φαι καποιες ιδιαιτερες παραλιες η γενικα οτι αξιζει να επισκεφτω;
Παραπάνω μπορείς να διαβάσεις μια μικρή αφήγησαη που έκανα για το νησί και αναφέρω μαγαζιά αλλά και παραλίες
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom