Σλοβενία Σλοβενία

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ξαναεπαναφερω το τοπικ γιατι με επειγει .. ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να παω Μαριμπορ;μεσω Ζαγκρεμπ ή μεσω Λιουμπλιανας;;
Με αυτοκίνητο? Με αεροπλάνα και βαπόρια? Με τρένα? Με τι μέσο?

Βολικότερο αεροδρόμιο ψάχνεις? Διαδρομή με αυτοκίνητο? Τι?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ναι συγνωμη που δεν το διευκρινισα ... με αεροπλανο εννοω ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
To κοντινότερο αεροδρόμιο είναι στο Graz της Αυστρίας. Από κει, έχει 6 τρένα τη μέρα για Maribor.
Για Graz δεν έχει πτήσεις από Ελλάδα, αλλά πετάνε διάφορες εταιρίες, Low cost και κανονικές, που μπορεί να σε βολέψουν.

Εναλλακτικά, μπορείς να πετάξεις και για Ljubljana, Zagreb ή Klagenfurt.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ευχαριστω taver για τις πληροφοριες .. ηθελα να σε ευχαριστησω στην συναντηση κατ'ιδιαν αλλα δυστυχως λογω ανωτερας βιας δεν μπορεσα να ερθω ..
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα και από μένα. Με έχουν επιλέξει για ένα πρόγραμμα ανταλλαγής στο Μάριμπορ 20-24 Σεπτεμβρίου. Οι τιμές στα αεροπορικά κυμαίνονται περίπου στα 275 αν πάω Zagreb, 280 αν πάω Graz και 305 αν πάω Ljubljana. Τρένα ακόμα δεν έχω κοιτάξει να δω τί με συμφέρει. Ποια διαδρομή μου προτείνετε δεδομένου ότι θέλω να κάτσω και 4 μέρες μετά να δω τα πέριξ? Να μείνω δηλαδή μερικές μέρες Ljubliana/Ζagreb/Graz? Βιέννη έχω πάει. Και πού θα μου ρθει πιο οικονομικά από διαμονή και φαγητό? Ευχαριστώ πολύ!!
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
καλησπέρα και από μένα. Με έχουν επιλέξει για ένα πρόγραμμα ανταλλαγής στο Μάριμπορ 20-24 Σεπτεμβρίου. Οι τιμές στα αεροπορικά κυμαίνονται περίπου στα 275 αν πάω Zagreb, 280 αν πάω Graz και 305 αν πάω Ljubljana. Τρένα ακόμα δεν έχω κοιτάξει να δω τί με συμφέρει. Ποια διαδρομή μου προτείνετε δεδομένου ότι θέλω να κάτσω και 4 μέρες μετά να δω τα πέριξ? Να μείνω δηλαδή μερικές μέρες Ljubliana/Ζagreb/Graz? Βιέννη έχω πάει. Και πού θα μου ρθει πιο οικονομικά από διαμονή και φαγητό? Ευχαριστώ πολύ!!
Δεν μπορώ να απαντήσω αντικειμενικά γιατί έχω ιδιαίτερη αδυναμία στο Graz! Πάντως σαν απόσταση είναι το πιο κοντινό στο Maribor, χωρίς βέβαια να μιλάμε για τρομερές διαφορές.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν μπορώ να απαντήσω αντικειμενικά γιατί έχω ιδιαίτερη αδυναμία στο Graz! Πάντως σαν απόσταση είναι το πιο κοντινό στο Maribor, χωρίς βέβαια να μιλάμε για τρομερές διαφορές.
και για να πούμε ότι θα πάρω μια καλή γεύση απο graz, πόσο καιρό θέλω?
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
και για να πούμε ότι θα πάρω μια καλή γεύση απο graz, πόσο καιρό θέλω?
Δεν ειναι πολύ μεγάλη πόλη. Οι 4 μέρες που λες οτι θέλεις να διαθέσεις πιστεύω αρκούν για να πάρεις μια καλή γεύση χωρίς να τρέχεις.
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχοντας δει και το Graz και τη Ljubljana, θα σου πρότεινα τη δεύτερη. Αν και το Graz έχει ωραίο χαρακτήρα, η Ljubljana έχει πιο πολύ κόσμο και νυχτερινή ζωή και φυσικά είναι πανέμορφη!
 

georgekostas

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
και για να πούμε ότι θα πάρω μια καλή γεύση απο graz, πόσο καιρό θέλω?
Τέσσερις μερες στο Graz ειναι πολλές.
Εγω δυο βραδια εκατσα και βαρέθηκα.
Κατα τα τα αλλα ειναι πολύ ομορφη μικρή πολη.
Χαμηλα σπιτια, πολύ πολύ πράσινο, οπως ολη η Αυστρία.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Τέσσερις μερες στο Graz ειναι πολλές.
Εγω δυο βραδια εκατσα και βαρέθηκα.
Κατα τα τα αλλα ειναι πολύ ομορφη μικρή πολη.
Χαμηλα σπιτια, πολύ πολύ πράσινο, οπως ολη η Αυστρία.
Σίγουρα και σε 2 μέρες προλαβαίνεις να δεις πολλά και παίρνεις μια καλή γεύση του κέντρου. Αλλά αν δεν περιοριστείς στο κέντρο της πόλης και το πανέμορφο Schlossberg (τον λόφο με το ρολόι) οπου ανεβαίνεις με τον οδοντωτό σιδηρόδρομο, έχει και άλλα πράγματα να δεις . πχ Το Schloss Eckenberg που είναι ενα παλάτι με κήπο ή μπορείς να πας στο Stuebing freilichtmuseum, ενα μουσείο σε ανοιχτό χώρο οπου βλέπεις παλιά σπίτια και τον τρόπο που ζούσανε στο παρελθόν. Και γενικά έχει όπως όλες οι πόλεις μουσεία, πάρκα, εκκλησίες...τα κλασικά. Εχω πάει πολλές φορές και το έχω φάει με το κουτάλι το Graz, αλλα όπως είπα και στην αρχή , δεν μπορώ να είμαι πολύ αντικειμενική γιατί το αγαπάω σαν δεύτερη πατρίδα. Πάντως όποιος θελήσει πληροφορίες για την συγκεκριμένη πόλη ευχαρίστως να βοηθήσω.
 

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Γεια!!!
Θέλω μια βοήθεια, διαβάζω όλες τις πληροφορίες του φόρουμ για την Σλοβενία, εμείς θέλουμε να πάμε οδικώς από Αθήνα. Τι προτείνετε??? Αυτό που βρίσκω είναι Αθήνα-Θεσσαλονίκη- Σκόπια-Σερβία-Κροατία-Σλοβενία. Είδα την επιλογή της Βενετίας, αλλά πολλές οι ώρες για το καράβι...
Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom