Πολωνία Σουβενίρ από Πολωνία;

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.595
Ποιά θα ήταν μία καλή ιδέα για σουβενίρ από την Πολωνία, εκτός από τα τυπικά, μαγνητάκια, καρτ-ποστάλ κλπ;
Περισσότερο για δωράκια σε συγγενείς, κάτι χαρακτηριστικό, αλλά κατά προτίμηση όχι πολύ παραδοσιακό και φολκλόρ.
 

vanda

Member
Μηνύματα
890
Likes
4.354
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ποιά θα ήταν μία καλή ιδέα για σουβενίρ από την Πολωνία, εκτός από τα τυπικά, μαγνητάκια, καρτ-ποστάλ κλπ;
Περισσότερο για δωράκια σε συγγενείς, κάτι χαρακτηριστικό, αλλά κατά προτίμηση όχι πολύ παραδοσιακό και φολκλόρ.
Στην αγορά που βρίσκεται στο κεντρικό κτίριο της πλατείας της Κρακοβίας πουλάνε πολύ όμορφα μαντήλια (με λίγο κέντημα), χειροποίητα καλαίσθητα μπιζού και ξύλινα παιχνίδια, όλα σε εξαιρετικές τιμές.
Επίσης μπορείς να αγοράσεις πολύ καλή βότκα, απλή ή και με γεύσεις.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.595
Ευχαριστώ. Θα είμαι στη Βαρσοβία, αλλά φαντάζομαι θα βρω και εκεί κάτι αντίστοιχο.
 

vanda

Member
Μηνύματα
890
Likes
4.354
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ευχαριστώ. Θα είμαι στη Βαρσοβία, αλλά φαντάζομαι θα βρω και εκεί κάτι αντίστοιχο.
Μόνο βότκα θα βρεις σίγουρα.

Τα υπόλοιπα δε νομίζω. Εγώ τουλάχιστον δεν τα βρήκα και στεναχωρέθηκα που δεν είχα πάρει αρκετά από την Κρακοβία.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όταν είχα πάει στη Βαρσοβία ήταν λίγο πριν το Πάσχα και θυμάμαι ότι είχα βρει διακοσμημένα αβγά σαν τα παραδοσιακά που υπάρχουν γενικά στην ανατολική Ευρώπη. Βέβαια νομίζω ότι είναι περισσότερο ουκρανικό αυτό το έθιμο.

Ένα μεγάλο κατάστημα με σουβενίρ είχα βρει στην πλατεία της παλιάς πόλης από τη μεριά του ποταμού. Είχε 2 ή 3 ορόφους και μπορεί να βρεις κάτι ενδιαφέρον.

Επίσης όσον αφορά τις σοκολάτες, αν και δεν είναι ό,τι πιο χαρακτηριστικό, υπάρχουν δύο μεγάλες μάρκες, η Wedel, που είναι της Βαρσοβίας και η Wawel, που είναι της Κρακοβίας. Τουλάχιστον αν καταλήξεις στο πλέον κλασικό δώρο να ξέρεις ότι θα είναι τοπικής προέλευσης.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.595
Οι Wedel είναι εξαιρετικές σοκολάτες, τις έχω βρει και σε κάποια supermarket στην Ελλάδα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εκτός από τη Vodka Chopin και τις σοκολάτες Wedel της Βαρσοβίας, υπάρχει και κάτι λιγότερο γνωστό αλλά χαρακτηριστικό της Πολωνίας. Είναι οι καρφίτσες με την άγκυρα, το σύμβολο του Πολωνικού στρατού, μαζί με τα γράμματα P κα W (Polska Walcząca = Μαχόμενη Πολωνία) - για την αντίσταση του Πολωνικού λαού στο Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Μπορείς να τα βρεις στο Μουσείο της εξέγερσης της Βαρσοβίας: http://www.1944.pl/en
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
320
Likes
1.129
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Εκτος απο καθαρή βότκα, μπορείς να παρεις και Soplica που είναι βοτκα με διάφορες γευσεις. Την πίνουν με γαλα, αλλα μπορεις να βαλεις και λιγη σε ζεστη σοκολατα ή καφέ. Ειδικά αυτή με το φουντουκι ειναι παρα πολυ καλη. Ακόμη για κάποιον που αγαπαει ιδιαίτερα την μουσική, συμπαθητικα μικροδωράκια μπορείς να βρεις και στο μαγαζί του μουσειου Chopin.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.394
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom