Σπουδές εδώ ή Αγγλία ?

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
εμενα αυτο που δεν μου καθεται καλα ειναι αυτο...

"Αν μείνω στην Ελλάδα στόχο έχω να περάσω σε πόλη εκτός Αθηνών για να ανεξαρτητοποιηθώ απ' τους δικούς μου και να κάνω μία νέα αρχή."

αν δεν μπορεις να περασεις αθηνα, λογω βαθμου οκ, παω πασο..
αν ομως, μπορεις και "στοχος" ειναι να περασεις εκτος αθηνων, πες μου πραγματικα πως οριζεις την ανεξαρτητοποιηση απο τους γονεις..
αν πληρωνεις μονος σου τα εξοδα σου (σπιτι/διατροφη κτλ) τοτε μαγκια σου!αν ομως, η ανεξαρτητοποιηση για σενα ειναι απλα το να φυγεις απο το σπιτι, τοτε ισως θα πρεπε να ξανασκεφτεις καποια πραγματα..
Είναι η σκέψη του 17-18 χρονου.Νομίζω όλοι έτσι σκεφτόμασταν τότε.
Σήμερα,θα έδινα και εγώ την απάντησή σου
 
Μηνύματα
13
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :).

Όντως ξαναδιαβάζοντας το πρώτο post, ακούγεται πως έχω ως μοναδικό κριτήριο τον χαβαλέ, πράγμα που δεν ισχύει φυσικά. Θα πιεστώ και εγώ και η οικογένεια μου οικονομικά και θα ψάξω για part-time job είτε πάω είτε μείνω Ελλάδα.

Παράληψη μου επίσης που δεν ανέφερα το αντικείμενο σπουδών. Με τα μαθήματα και την κατεύθυνση που έχω διαλέξει περιορίζομαι σε σχολές του 5ου (Οικονομικά) και 4ου (Τεχνολογικές Επιστήμες) πεδίου. Τείνω κυρίως προς σχολές Πληροφορικής, Προγραμματισμού κ.α.
Στην Αγγλία από την άλλη "ανοίγουν" και άλλες σχολές που δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω στο μηχανογραφικό με τις παρόν επιλογές μου. Συγκεκριμένα "Animal Biology (Zoology)" και "Anthropology" είναι δύο απ'αυτές (& "Computer Science", "Software Engineering").

Αν δεν πάω για προπτυχιακές σπουδές έξω, σίγουρα θα πάω για μεταπτυχιακές. Ερώτηση: έχει όμως την ίδια αξία να έχεις τελειώσει εδώ π.χ Πληροφορική και να κάνεις μεταπτυχιακό έξω, με το να έχεις πάρει και πτυχίο και να κάνεις το ίδιο μεταπτυχιακό έξω ?

Όπως λέει και η eleni70, ξέρω και εγώ πολλούς που μετάνιωσαν που δεν βγήκαν κατευθείαν έξω για σπουδές. Επίσης varis81 σκέφτομαι σοβαρά και το θέμα των Αγγλικών. Όταν μου "λυθεί η γλώσσα" σίγουρα με τα Αγγλικά θα ανοίξουν πολλοί ορίζοντες (αν και αυτό θα γίνει ουτως ή άλλως με το μεταπτυχιακό).
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Όπως λέει και η eleni70, ξέρω και εγώ πολλούς που μετάνιωσαν που δεν βγήκαν κατευθείαν έξω για σπουδές. Επίσης varis81 σκέφτομαι σοβαρά και το θέμα των Αγγλικών. Όταν μου "λυθεί η γλώσσα" σίγουρα με τα Αγγλικά θα ανοίξουν πολλοί ορίζοντες (αν και αυτό θα γίνει ουτως ή άλλως με το μεταπτυχιακό).

Μην τρελλαθούμε κιόλας!!!!!!!
Το ΕΞΩ δεν είναι πανάκεια.Το πιο εξαγώγιμο ΠΡΟΙΟΝ της Αγγλίας είναι η εκπαίδευση.Υπάρχουν και ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ πανεπιστήμια και σε χώρες που ούτε φαντάζεσαι.
Όσο για τα αγγλικά...είναι πλέον πολύ λίγα για να κάνεις την διαφορά.
Η Αγγλία απλά είναι η εύκολη λύση(λόγω γλώσσας)
 
Μηνύματα
13
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Latina, ο dmdoc έχει δίκιο. Όσο να'ναι μία ψυχολογική καταπίεση που ίσως είναι απόρροια υπερπροστασίας ή δεν ξέρω και 'γω τι, τη νιώθω και με τίποτα δεν θα ήθελα να συνεχίσει και τα επόμενα χρόνια. Εξάλλου οι γονείς μου με θέλουν να ανεξαρτητοποιηθώ.
Πάντως μην ανησυχείς σκοπεύω να συγκατοικήσω για να μοιράσω το νοίκι και να δουλέψω part time για να καλύψω αν όχι όλα, μεγάλο μέρος του κόστους διαβίωσης για να μην είμαι μεγάλο βάρος στις τσέπες των γονιών μου. Δεν είμαι το κακομαθημένο αχάριστο 17χρονο που εκμεταλλεύεται τους πάντες για να περνάει καλά.

Πάντως όσο για την Αθήνα δεν την αποκλείω εντελώς (το μηχανογραφικό ίσως :haha:), αρκεί να μετακομίσω προς το κέντρο.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Αν δεν πάω για προπτυχιακές σπουδές έξω, σίγουρα θα πάω για μεταπτυχιακές. Ερώτηση: έχει όμως την ίδια αξία να έχεις τελειώσει εδώ π.χ Πληροφορική και να κάνεις μεταπτυχιακό έξω, με το να έχεις πάρει και πτυχίο και να κάνεις το ίδιο μεταπτυχιακό έξω ?

Όπως λέει και η eleni70, ξέρω και εγώ πολλούς που μετάνιωσαν που δεν βγήκαν κατευθείαν έξω για σπουδές. Επίσης varis81 σκέφτομαι σοβαρά και το θέμα των Αγγλικών. Όταν μου "λυθεί η γλώσσα" σίγουρα με τα Αγγλικά θα ανοίξουν πολλοί ορίζοντες (αν και αυτό θα γίνει ουτως ή άλλως με το μεταπτυχιακό).
Παντως αν σε ενδιαφερει το Computer Science που ειναι ο τομεας μου εχω να σου πω οτι καλυτερα να μπεις στο τμημα του Καποδιστριακου το Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων που ειναι το καλυτερο στην Ελλαδα για αυτο τον τομεα και να πας για μεταπτυχιακο εξω.Στο μεταπτυχιακο μπορεις να κανεις οτι θες οχι ντε και καλα παλι computer science,μπορεις να κανεις δικτυα , Artificial Intelligence , τηλεπικοινωνιες γενικοτερα,software engineering etc.Οι επιλογες ειναι πολλες ομως καλυτερα να δεις εδω τι θελεις,να κατσεις να στρωθεις να βγαλεις πανω απο 8-8.5 και μετα σε περνουν οπου θες και στο Delft και στο Imperial και παντου.
Αποψη μου λοιπον μαθε πρωτα τι ακριβως θες να κανεις βλεποντας ολους τους τομεις εδω και μετα φευγεις εξω.
Επισης η Αγγλια δεν ειναι η μοναδικη επιλογη,τα πανεπιστημια της Ολλανδιας ειναι τα καλυτερα της Ευρωπης στον τομεα της πληροφορικης (με προπτυχιακα στα αγγλικα) και κυριως το Delft ειναι top of the top.
Aγγλικα και ερασμους 5 μηνες να πας τα εχεις τελεια μην τρελενεσαι για τη γλωσσα!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Σίσυφος κάνω το μεταπτυχιακό μου στο Κάρντιφ κ με λίγα λόγια πιστεύω ότι είναι ένα μεγάλο άνοιγμα (διαφορετικής κουλτούρας, νοοτροπίας, συστήματος εκπαίδευσης και πολλά πολλά άλλα). Δηλαδή θέλω να σου πω πέρα από τις γνώσεις που θα αποκομίσεις σπουδάζοντας έξω είναι κ μια σειρά άλλων πραγμάτων που θα πάρεις (άλλοτε θετικά άλλοτε αρνητικά) που διευρύνουν τη σκέψη κ τον ορίζοντα σου.

Όμως παρ’ όλα αυτά δε ξέρω αν θα μου άρεσε να πραγματοποιούσα κ το προπτυχιακό μου στο εξωτερικό. Ο συνδυασμός των δύο κ μάλιστα με τη σειρά που τα κάνω κ εγώ όπως και άπειροι άλλοι δείχνει να είναι καλή λύση. Έχω την αίσθηση ότι και η αγορά στην Ελλάδα (αν ενδιαφέρεσαι να δουλέψεις μελλοντικά Ελλάδα) εκτιμά να έχεις προπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα και μεταπτυχιακό εξωτερικό. Τουλάχιστον στο δικό μου τομέα το έχω δει κάποιες φορές. Από κει και πέρα όμως είσαι ένα βήμα πριν τις πανελλαδικές. Κράτα το τριβίλισμα της σκέψης δώσε τα πάντα για πανελλαδικές ώστε να είσαι ασφαλής σε ότι και αν αποφασίσεις. Και αποφασίζεις αφού δώσεις. Άλλωστε το αποτέλεσμα μπορεί να σε δικαιώσει και να έχουν αλλάξει τα δεδομένα τότε. Επίσης θα έχεις και πολύ περισσότερες πληροφορίες που τώρα ίσως δεν είσαι σε φάση να ψάχνεις κι άλλα μέσα στις πανελλαδικές. Π.χ. για το κόστος που αναφέρεις δεν είναι ακριβώς το ίδιο αναλόγως και που πας. Σίγουρα θα έχεις επιπλέον να πληρώσεις δίδακτρα που δεν έχεις Ελλάδα και αν είσαι Λονδίνο τρελό νοίκι. Κ αναλόγως τα κέφια που θα έχει η Λίρα όταν θα είναι να έρθεις θα αυξομειώνεται το μπάτζετ.

Αν μπορώ να βοηθήσω κάπου περαιτέρω, μετα χαράς…
Καλή επιτυχία και focus στις πανελλαδικές!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Επισης η Αγγλια δεν ειναι η μοναδικη επιλογη,τα πανεπιστημια της Ολλανδιας ειναι τα καλυτερα της Ευρωπης στον τομεα της πληροφορικης (με προπτυχιακα στα αγγλικα) και κυριως το Delft ειναι top of the top.
Aγγλικα και ερασμους 5 μηνες να πας τα εχεις τελεια μην τρελενεσαι για τη γλωσσα!
Άντε γεια σου!!
Πες'τα χρυσόστομη
 

chioto001

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ποιος ξερει!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
alaska
φιλε μου.....μεγαλο διλλημα!!! αλλα θα συμφωνησω με αυτα που λεει η ''λατινα'' πιο πανω σπουδεσ εδω και μεταπτυχιακο εξω και αν μπορεισ μεινε εξω......δεν ειναι και κατι ευκολο να φυγεισ τωρα στο εξωτερικο για τουσ εξησ λογους δεν θα ζησεισ τιποτα απο την φοιτιτηκη ζωη σου και επισησ για οικονομικουσ λογουσ που οσο ναναι καποια μεγαλη επιβαρυνση θα εχουν οι δικοι ειτε εισαι επαρχια ειτε σκοτια.......οποτε πρεπει να τα σκεφτεις καλυτερα τα πραγματα...................
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εννοειται να πιασεις part time δουλεια και καλα θα κανεις..το ιδιο εκανα και εγω που ημουν αθηνα!!απλα αν εισαι επαρχια και οι δικοι σου πληρωνουν ηδη καποια χρηματα για να εισαι εκει, θα σου πουν το κλασικο, "ασε την δουλεια και κοιτα να τελειωσεις γρηγορα" και εν τελει δεν θα πιασεις δουλεια..το χω δει το εργο με πολλους φιλους!στην αθηνα ή τελοσπαντων στην πολη που ειναι το σπιτι σου ειναι ολα πολυ καλυτερα!
σε καθε περιπτωση και παρολο που εγω ημουν της θεωρητικης και σε εντελως αλλο τομεα απο εσενα, γενικα μιλωντας..οι προπτυχιακες σπουδες εξω ειναι καλες ειτε για καποιον που δεν μπορει να περασει εδω, ειτε για καποιον που θελει να κανει κατι εντελως εξειδικευμενο..στον δικο μου τομεα, κανενας εργοδοτης δεν ζηταει πτυχιο απο πανεπιστημιο του εξωτερικου..και στα μεταπτυχιακα βεβαια πανω κατω το ιδιο συμβαινει!εγω πχ κανω τωρα το μεταπτυχιακο μου στο πανεπιστημιο αθηνας, μιας και αν εφευγα εξω, ο,τι μεταπτυχιακο και να εκανα θα ηταν εκτος ελληνικης πραγματικοτητας..στον δικο σου τομεα, μπορει και μαλλον ετσι ειναι, να μην ισχυει αυτο!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πολύ καλή κι αυτή η συζήτηση.
Συμμετέχουν και κατέθεσαν πολύ χρήσιμες απόψεις μέχρι στιγμής, φοιτητές προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί, (εσωτερικού και εξωτερικού), πρώην φοιτητες και νυν εργαζόμενοι και γονείς.
Ας πω κι εγώ την εμπειρία μου ( εκπαιδευτικός με δυο παιδιά φοιτητές εσωτερικού προς το παρόν, αλλά με Erasmus και βλέψεις προς τα "έξω" )

  • Βρίσκω το δίλημμά σου (εδώ ή έξω) πολύ φυσιολογικό, αφού υπάρχουν πολλά επιχειρήματα που στηρίζουν τη μια ή την άλλη άποψη
  • Το ίδιο και τη διάθεσή σου για αυτονόμηση
  • Το ότι δεν έχεις κατασταλάξει ως προς το αντικείμενο σπουδών δεν με εκπλήσσει επίσης. Συμβαίνει περίπου στο 70% των υποψηφίων μιας και το εκπαιδευτικό μας σύστημα δεν βοηθά στην επιλογή.
  • Γνώμη μου λοιπόν είναι πως θα πρέπει να αφήσεις την τελική σου απόφαση για αργότερα, αφού θα χεις ψάξει κι άλλα πράγματα ( Καλά πανεπιστήμια υπάρχουν κι εδώ , αλλά και έξω.)
  • Ξέρω φοιτητές που περνάνε πολύ καλά στη Σκωτία κι άλλους που δεν θέλουν να ξανακούσουν για τον τρόπο ζωής της Αγγλίας
  • Ολοκλήρωσε λοιπόν με συνέπεια την προσπάθειά σου συμμετέχοντας στις πανελλήνιες εξετάσεις και μετά πάρε την οριστική σου απόφαση ( από θέση ισχύος)
  • Και κάτι τελευταίο: Ναι, πολύ σημαντική η επιλογή σπουδών, οι εξετάσεις και τα ρέστα, αλλά δεν είναι ή μοναδική σου ευκαιρία στη ζωή.
  • Καλή επιτυχία ( και για τους επόμενους μήνες να μπαίνεις το σάιτ όταν είναι να ξεσκάσεις απ το διάβασμα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom