Γαλλία Στην Αλσατια...

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Ερώτηση το freiburg περπατιεται; αξίζει για ημερήσια;

Α και κάτι ακόμα, αν έχει χιόνια οι δρόμοι στα χωριά είναι ανοιχτοί για οδήγηση; γιατί θα νοικιάσω δύο μέρες αμάξι και δε τοχω στην οδήγηση με χιόνια.
 
Last edited by a moderator:

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
το freib μου αρεσε πολύ, μικρο και μια χαρα για ημερισια.
οι αλυσιδες είναι βασικες στην ενοικιαση κ τα χιονολαστιχα.
για παν ενδεχομενο.
με το αμαξι θα μπορεις να ενοικιασεις κ ξενωνες στη μεση του πουθενα..γουστάρω!περιμενω φωτο!
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
το freib μου αρεσε πολύ, μικρο και μια χαρα για ημερισια.
οι αλυσιδες είναι βασικες στην ενοικιαση κ τα χιονολαστιχα.
για παν ενδεχομενο.
με το αμαξι θα μπορεις να ενοικιασεις κ ξενωνες στη μεση του πουθενα..γουστάρω!περιμενω φωτο!
Δηλαδή όταν νοικιάσω αμάξι θα έχει έτσι κι αλλιώς αλυσίδες μέσα;
Πως λέγονται στα αγγλικά οι αλυσίδες;
Ευχαριστώ
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Και εγώ θα σε συμβούλευα να μείνεις Στρασβούργο.
Τα χωριά ειναι πολύ όμορφα στολισμένα ,με τις χριστουγεννιάτικες αγορές να ανθίζουν,αλλα δυστυχώς ειναι έρημα τις καθημερινές,εκτος απο το Κολμαρ επειδή ειναι μεγαλύτερο...αλλα και αυτο ερημώνει μολις κλείσουν τα μαγαζιά.
Κόσμος μαζεύεται μόνο τα σ/κ...
Θα απογοητευτείς!!τα εχω επισκεφθεί ολες τις εποχές του χρόνου επειδή η κόρη μου ζούσε στην Βασιλεία.
Το Φράιμπουργκ αξίζει για μια διανυκτέρευση εκει για να επισκεφτείς την λίμνη τίτιζε και το Black Forest και κάποια υπέροχα χωριουδάκια ,ειδικ´α αν ειναι χιονισμένα!
Οι δρόμοι εκεί δύσκολα κλείνουν και ολα τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα φέρουν χιονολαστιχα απο Δεκέμβρη μεχρι Μάρτιο.
Δεν ενοικιάζονται ξεχωριστά αλυσίδες...δεν υπάρχουν...απο όσο ξέρω..
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Ευχαριστώ για την απάντηση και συνεχίζω....

1)με τα χιονολαστιχα δε χρειάζονται αλυσίδες δηλαδή;
2)τα χωριά εκεί ακόμα και 10 μέρες πριν τα Χριστούγεννα που θα πάω θα είναι έρημα; ούτε καν τότε δεν έχουν κόσμο;
3)γενικα πως θα αξιοποιουσατε τις μέρες σας εκεί εσείς που έχετε πάει; δεδομένου ότι φτάνω Δευτέρα μεσημέρι Στρασβούργο και φεύγω για αεροδρόμιο επιστροφής Κυριακή πρωί πρωι
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
γνωριζω οτι χρησιμοποιούν μόνο χιονολαστιχα .
Δεν εχω δει πουθενα αλυσίδες και εχω ταξιδέψει με νοικιαςμενο αυτοκίνητο και με πολύ χιόνι.
Που προσγειώνεσαι?

Μάλλον στρασβουργο απο οτι καταλαβαίνω...
Ναι τα χωριά τις καθημερινές ειναι σχεδόν έρημα..όλος ο κοσμος μαζεύεται τα σ/κ.
Θα έμενα στρασβουργο και θα έκανα 2 ημερήσιες εκδρομές στα χωριά και θα πήγαινα και στην περιοχή του Φράιμπουργκ...
 
Last edited by a moderator:

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Στρασβουργο παω κατευθείαν ...
Ωραια κάπως ετσι έλεγα και εγω να το κανω...

Απο colmar hη απο στρασβουργο για να παω Freiburg με τραινο πρεπει να κλείσω τωρα εισιτήρια; Ή τοτε απο εκει;

Κατι ακομα...για να κλείσω τωρα αμαξι για δυο μερες ισχυει οτι θα μου κρατήσουν 500 ευρω απτή πιστωτική?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.923
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Κατι ακομα...για να κλείσω τωρα αμαξι για δυο μερες ισχυει οτι θα μου κρατήσουν 500 ευρω απτή πιστωτική?
Θα σου δεσμεύσουν κάποια χρήματα στην πιστωτική για εγγύηση.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Για να εισαι σίγουρος κλέισε απο εδω λιγο πριν φύγεις...αν και νομίζω οτι δεν θα εχεις πρόβλημα,ε έχει συχνά δρομολόγια.
Όπως είπε και ο chris7 θα δεσμευθεί ενα ποσό ανάλογα την εταιρεία 500 η 800 ευρω για εγγύηση,οπότε θα πρεπει η καρτα σου να εχει διαθέσιμο ποσό.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Σε πιο site κλείνω εισητηριο τραίνο για freiburg?

Για να εισαι σίγουρος κλέισε απο εδω λιγο πριν φύγεις...αν και νομίζω οτι δεν θα εχεις πρόβλημα,ε έχει συχνά δρομολόγια.
Όπως είπε και ο chris7 θα δεσμευθεί ενα ποσό ανάλογα την εταιρεία 500 η 800 ευρω για εγγύηση,οπότε θα πρεπει η καρτα σου να εχει διαθέσιμο ποσό.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Εγω απο Basel για Freiburg ταξίδευα με http://www.sbb.ch/en/home.html
Δεν ταξίδευα με τρένο συχνά και δεν ξέρω πολλά..
δες τους γαλλικούς και τους γερμανικούς σιδηροδρόμους.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.502
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom