Γερμανία Στουτγγαρδη

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
γεια σας φίλοι μου!!!

ετοιμάζω το 3ο ταξιδάκι μου.... με προορισμό την Στουτγγαρδη.... βρήκα εισιτήρια απο χάνια για αθηνα και μετα στουτγγαρδη με 477 2 άτομα!!!απο 10 φεβ με 15φεβ
λοιπόν επειδή σκέφτηκα(χωρίς να έχω διαβάσει το φόρουμ(κακό....))οτι είναι πολλές 5 μέρες στην στουτγγαρδη και ετσι έκλεισα 3 μερούλες εκεί(να δούμε και τπτ τριγύρω...)και 2 μέρες στο Μόναχο!!!!
έχετε να μου προτείνεται κάποιο ξενοδοχείο???
υπάρχει ταξιδιωτικός οδηγός για στουτγγάρδη??βρικα 1 στα αλλγικα απο το lonely planet .....
απο στουτγγκαρδη πως μπορούμε να πάμε Μόναχο οικονομικά...??στον οδηγό λέει οτι είναι απο 36 εως 44 ε το εισιτήριο μάλλον με τρένο....
οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη!!!
ευχαριστώ
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Κανείς δεν έχει πάει στην στουτγγαρδη.... μήπως είναι πολύ χαλιά γιαυτό?? διαβασα διάφορα θέματα για το Μόναχο αλλά πουθενά ονόματα ξενοδοχείων....στο προηγούμενο μου ταξίδι στη ρωμη απο εδω βρήκα το ξενοδοχείο και το έκλεισα και ηταν πολυ καλό....
κάποιος να μου πει και για το Μόναχο???σε ποια περιοχή να κοιτάω....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Στουτγκάρδη είχα πάει πριν πολλά χρόνια φιλοξενούμενη σε συγγενείς,δεν έλεγε κάτι τότε,τώρα δεν ξέρω.Βέβαια με τα παιδικά μου ματάκια ζούσα ένα όνειρο,καθώς ήμουν 12 χρονών και για πρώτη φορά αεροπλάνο κι εξωτερικό!Η Γερμανία μπορεί να μην είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά για μένα ήταν το πρώτο μου ταξίδι.Σ'ενα μεγάλο ζωολογικό κήπο είχα πάει θυμάμαι που είχε τα πάντα.Στο κέντρο της πεζόδρομος με πολλά καταστηματα κι εμπορικά κέντρα μεγάλα τα οποία δεν υπήρχαν στην Ελλάδα τότε.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
274
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο-Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
στουτγκαρδη εχω ολο το σοι μου.πηγα και περυσι χριστουγεννα.η εννοια της βιομηχανικης πολης.εχει μια πολη μεγαλη πλατεια,με σχετικα ομορφα κτηρια,μια τεχνιτη λιμνουλα κτλ.γενικος αδιαφορη πολη.θα σου προτεινω να μεινετε μονο μια μερα εκει και μετα να πατε νυρεμβεργη και μοναχο.θα περαστε πολυ πιο ομορφα μιας και η διαφορα τους ειναι τεραστια.βεβαια η στουτγκαρδη εχει ενα απο τα μεγαλυτερα εμπορικα κεντρα στην ευρωπη.καντεβε καπως ετσι λεγεται.δεν ειμαι του ψωνισματος.για τον ζωολογικο κηπο το αφηνω ασχολιαστο.παντψς ξενοδοχεια με 30 ευρω το δικλινο βρισκεις ανετα.επισης σκεφτειται και την λυση να νοικιασετε αυτοκινητο.συμφερει και θα ειστε και απλα
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.955
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
πολυ καλο ειναι το mercedes benz museum,βεβαια δεν ξερω κατα ποσο σε ενδιαφερει να πας αλλα αξιζει και νομιζω κατω των 26 ειναι ελευθερη η εισοδος ..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.791
Likes
15.663
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
απο στουτγκαρδη μπορείτε να πάτε και στρασβούργο.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
αχ έκλεισα τα δωμάτια τώρα ο θεός μαζί μας.... στη Στουτγάρδης έκλεισα στο Pension am Heusteig με 235 + πρωινό 3 βραδιά και στο Μοναχο μόνο λόγο τιμής εκλεισα στο hotel modern 100 +πρωινο 2 βραδια ..... τωρα ελπιζω να μην κοιμόμαστε αγκαλια με κατσαριδεσ..... σκεφτόμαστε να παμε Χαϊδελβέργη μια 1 εκδρομούλα Στρασβούργου ειναι πολύ ακριβά τα εισιτήρια 79ε και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο.....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια χαρά είναι η Στουτγάρδη. Έχει αρκετό "υλικό" να σε κρατήσει για 2 μέρες τουλάχιστον, χωρίς τα περίχωρα. Ένα πολύ καλό μουσείο (πινακοθήκη), ένα μικρό αλλά όμορφο και λειτουργικό κέντρο, όχι ένα αλλά δύο από τα καλύτερα μουσεία αυτοκίνησης (& βιομηχανικής ιστορίας) στον κόσμο, κ.α. Εκτός αν ψάχνεις μόνο για τουριστικές "πόλεις στη φορμόλη", για να πας να τις δεις και να πεις "ουάου" (σαν την Πράγα ένα πράμα).
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
1 μερα και οτι προλάβουμε!!!! την άλλη μέρα φευγουμε για το μόναχο!!!! τουλαχιστον το μουσείο τησ πορσε 8α το δουμε τωρα για τα λλα δεν ξερώ...... ε και ενα καστρο για να μην ξεχνιόμαστε!!!! αχχ πραγα μπορεί να την λες τινγκα στην φορμόλη αλλα ειναι αλλο πράγμα.............
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.307
Μηνύματα
887.524
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom