Στου φεγγαριού το φως

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βραδιές αφήγησης στο Μουσείο Μπενάκη: Πεπτερύγομαι… στου φεγγαριού το φως

Η παραμυθού Σάσα Βούλγαρη με τη μουσική συνοδεία του Σπύρου Παν παρουσιάζει μια επιλογή ιστοριών στην ταράτσα του κτιριακού συγκροτήματος Κεραμεικού του Μουσείου Μπενάκη, με θέα την Ακρόπολη, το Θησείο, τον Κεραμεικό και φόντο το φεγγάρι του Ιουνίου. Τίτλος «Πεπτερύγομαι… στου φεγγαριού το φως» (πεπτερύγομαι σημαίνει φτερουγάω, από ποίημα της Σαπφώς).

Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει μια σύνθεση από τα παρακάτω:
- Πανάρχαιους θρύλους που μιλούν για τις απαρχές του κόσμου, ιστορήσεις για τις μαγικές δυνάμεις του φεγγαριού, μαγικά εξωτικά παραμύθια για έρωτες μυθικούς, και παιχνίδια πονηρά που αποκαλύπτονται στο φως της πανσέληνου
- Ανατρεπτικά λογοτεχνικά κείμενα, ερωτικά ποιήματα και τραγούδια που υμνούν το ασημένιο φως του φεγγαριού, τον έρωτα και τη φύση
- Λαϊκά παραμύθια και θρύλους από την Ελλάδα, την Ιρλανδία, την Ινδία και την Εγγύς Ανατολή. Μια υπέροχη ερωτική ιστορία από την Ιαπωνία- Ποιήματα της Σαπφώς και του Πάμπλο Νερούδα, παράδοξα κείμενα του Τιμ Μπάρτον και αποσπάσματα από τον Μικρό Πρίγκιπα του Σαιντ Εξυπερύ
- Έναν απολαυστικό κοσμογονικό μύθο του subcomandante Marcos.
Διάρκεια περίπου 90 λεπτά, με διάλειμμα.

Απαραίτητη η κράτηση θέσεων: τηλ. 210-3251311
Τρίτη έως Κυριακή 9:00–15:00 και Τετάρτη 9:00-21:00

23-26 Ιουνίου 2010, 21:30

Μουσείο Μπενάκη - Μουσείο Ισλαμικής Τέχνης
Αγίων Ασωμάτων 22 και Διπύλου 12
Αθήνα

Πληροφορίες
Τηλ: 210 3251311
Δικτυακός τόπος: www.benaki.gr

πηγή : http://www.arxaiologia.gr/site/content.php?artid=6996
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ ήσυχους σας βλέπω και ανησυχώ...:D
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Φεγγαράκι μου λαμπρό
φέγγε μου να περπατώ....


πολύ μ΄αρέσει :clap:
Υποψιάζομαι ότι το φεγγαράκι θα είναι στις καλές του εκείνες τις μέρες:lol:

Αντε να μαζευτούμε λοιπόν...:shock: :clap:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
μη με κοιτάς, θα λείπω....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον κατι παρομοιο κανουμε παντα στο χωριο μου στην πανσεληνο του Αυγουστου.Μαζευομαστε σε ανοιχτο χωρο (παλιοτερα ανεβαιναμε και με αγροτικα στο ξωκλησι στην κορυφη του βουνου ) και γινεται αφηγηση ιστοριων,αναγνωση σχετικων αποσπασματων,ποιηματων κλπ
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Λοιπον κατι παρομοιο κανουμε παντα στο χωριο μου στην πανσεληνο του Αυγουστου.Μαζευομαστε σε ανοιχτο χωρο (παλιοτερα ανεβαιναμε και με αγροτικα στο ξωκλησι στην κορυφη του βουνου ) και γινεται αφηγηση ιστοριων,αναγνωση σχετικων αποσπασματων,ποιηματων κλπ
Ναι, ε...Κλεοπάτρα, μολόγα :D σε ποιό χωριό ?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι στη Μανη .Αγιος Νικωνας Μεσσηνιας .Ακομα το κανουμε δηλ αλλα τωρα δεν ανεβαινουμε στο βουνο.Η εκδηλωση γινεται σε ενα ωραιο ξωκλησι εξω απο το χωριο.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ειναι στη Μανη .Αγιος Νικωνας Μεσσηνιας .Ακομα το κανουμε δηλ αλλα τωρα δεν ανεβαινουμε στο βουνο.Η εκδηλωση γινεται σε ενα ωραιο ξωκλησι εξω απο το χωριο.
Πολύ όμορφο ακούγεται...:D Δεν έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο αλλού...;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και ξερεις καποιοι κολλημενοι γηραιοτεροι του χωριου διαμαρτυρονται οτι αυτες οι εκδηλωσεις ειναι παγανιστικες και οχι θρησκευτικες ..λατρεια της Σεληνης δηλ κλπ
Το οτι μαζευονται δηλ οι χωριανοι και παρακολουθουν ολοι μαζι την ανατολη της Σεληνης ,ακουμε τραγουδια σχετικα με το φεγγαρι ή διαβαζουμε αποσπασματα απο βιβλια για το φεγγαρι η ποιηματα ......αυτο το βλεπουν παγανιστικο.
Η εκδηλωση αυτη ονομαζεται Φεγγαραδα.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και ξερεις καποιοι κολλημενοι γηραιοτεροι του χωριου διαμαρτυρονται οτι αυτες οι εκδηλωσεις ειναι παγανιστικες και οχι θρησκευτικες ..λατρεια της Σεληνης δηλ κλπ
Το οτι μαζευονται δηλ οι χωριανοι και παρακολουθουν ολοι μαζι την ανατολη της Σεληνης ,ακουμε τραγουδια σχετικα με το φεγγαρι ή διαβαζουμε αποσπασματα απο βιβλια για το φεγγαρι η ποιηματα ......αυτο το βλεπουν παγανιστικο.
Η εκδηλωση αυτη ονομαζεται Φεγγαραδα.
Τι κρίμα για τα κολλημένα μυαλά...ελπίζω να διατηρηθεί η παράδοση, να συνεχίσετε να την απολαμβάνετε...:D
 

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού εκτός Ευρώπης
Οποιος δεν εχει πιει ποτο στον Κοκκινο Βραχο στην Αρχαια Ασινη, πριν το Τολο , με πανσεληνο ε, δεν εχει δει Πανσεληνο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.216
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom