Γαλλία Γερμανία Ελβετία Λουξεμβούργο Στρασβούργο...παντός καιρού και εκδρομές!

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Ταξιδι-ονειρο ζωης και για μενα, εκλεισα τελη Οκτωβρη για 6 μερες Στρασβουργο. Βολευε περισσοτερο η Φρανκφουρτη, οποτε με νοικιασμενο αυτοκινητο απτο αεροδρομιο σε κανα 2,5 ωρες υπολογιζω να φτασουμε στην πολη(εχω κλεισει στο
Holiday Inn Express Strasbourg Centre - γενικα αρκετα μικρα τα δωματια μου φανηκαν στα ξενοδοχεια κι οσο πιο κεντρικα φυσικα τοσο πιο ακριβα)
Ακομα δεν εχω κανει πληρη προγραμματισμο, βεβαια σιγουρα θα παμε σε οσα περισσοτερα αλσατικα χωρια μπορουμε.
Καποιες ερωτησεις-αποριες σε οσους γνωριζουν:
1. καποιο αλλο μερος σχετικα κοντα στο Στρασβουργο που να αξιζει να παμε, εκτος των αλσατικων χωριων και του Φραιμπουργκ/Μελανα Δρυμου? (και εκτος Γερμανιας γενικοτερα, γιατι θα μεινουμε αλλες 2 μερες Φρανκφουρτη, οποτε θα παμε και Χαϊδελβεργη,κτλ)
2. με το παρκινγκ στο Στρασβουργο θα εχω προβλημα? Το ξενοδοχειο απεχει απτο κεντρο 15-20 λεπτα,οποτε μπορω να το αφηνω στο παρκινγκ του ή ισως και γυρω απο αυτο, φανταζομαι.
3. γενικα υπολογιζα 3 μερες (ουσιαστικα 2,5 αφου φτανουμε απογευμα) να αφιερωσω στην πολη κιαλλες 3 για τις γυρω περιοχες. Ειναι καλα?
4. καποια ιδιαιτερη προταση για εστιατορια, καφε (στην πολη αλλα και στα χωρια) ?
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Ταξιδι-ονειρο ζωης και για μενα, εκλεισα τελη Οκτωβρη για 6 μερες Στρασβουργο. Βολευε περισσοτερο η Φρανκφουρτη, οποτε με νοικιασμενο αυτοκινητο απτο αεροδρομιο σε κανα 2,5 ωρες υπολογιζω να φτασουμε στην πολη(εχω κλεισει στο
Holiday Inn Express Strasbourg Centre - γενικα αρκετα μικρα τα δωματια μου φανηκαν στα ξενοδοχεια κι οσο πιο κεντρικα φυσικα τοσο πιο ακριβα)
Ακομα δεν εχω κανει πληρη προγραμματισμο, βεβαια σιγουρα θα παμε σε οσα περισσοτερα αλσατικα χωρια μπορουμε.
Καποιες ερωτησεις-αποριες σε οσους γνωριζουν:
1. καποιο αλλο μερος σχετικα κοντα στο Στρασβουργο που να αξιζει να παμε, εκτος των αλσατικων χωριων και του Φραιμπουργκ/Μελανα Δρυμου? (και εκτος Γερμανιας γενικοτερα, γιατι θα μεινουμε αλλες 2 μερες Φρανκφουρτη, οποτε θα παμε και Χαϊδελβεργη,κτλ)
2. με το παρκινγκ στο Στρασβουργο θα εχω προβλημα? Το ξενοδοχειο απεχει απτο κεντρο 15-20 λεπτα,οποτε μπορω να το αφηνω στο παρκινγκ του ή ισως και γυρω απο αυτο, φανταζομαι.
3. γενικα υπολογιζα 3 μερες (ουσιαστικα 2,5 αφου φτανουμε απογευμα) να αφιερωσω στην πολη κιαλλες 3 για τις γυρω περιοχες. Ειναι καλα?
4. καποια ιδιαιτερη προταση για εστιατορια, καφε (στην πολη αλλα και στα χωρια) ?
Τέλεια!!! Θα πραγματοποιήσεις, λοιπόν, πολύ σύντομα το όνειρό σου!!!

Όσο τώρα για τις ερωτήσεις σου: η 1η κ η 4η θα απαντηθούν στα επόμενα κεφάλαια!!! Έχε υπομονή!!!

2. Μία φίλη μου είχε αυτοκίνητο κ δυσκολευόταν να βρει να παρκάρει στο κέντρο. Βέβαια υπάρχει κ υπόγειο πάρκινγκ κάτω από την Place Gutenberg δες πληροφορίες εδώ

3. Μια χαρά είναι!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Είναι πολυέλαιοι Baccarat στο δρόμο όπου βρίσκεται το ομώνυμο μαγαζί...
Ακριβώς ίδια φωτογραφία έβγαλα κι εγώ γιατί μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση.
13 ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ 2006.jpg


Και μια ακόμη φωτογραφία βγαλμένη κι αυτή την Πρωτοχρονιά του 2006.
35 ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ 2006.jpg
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Ακριβώς ίδια φωτογραφία έβγαλα κι εγώ γιατί μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση.

Και μια ακόμη φωτογραφία βγαλμένη κι αυτή την Πρωτοχρονιά του 2006.
Χαχα! Τις ίδιες φωτό βγάζουμε όλοι!!! Καταπληκτικές και οι 2... και απ'οτι βλέπω είχε και καλο καιρό!
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Τέλεια!!! Θα πραγματοποιήσεις, λοιπόν, πολύ σύντομα το όνειρό σου!!!

Όσο τώρα για τις ερωτήσεις σου: η 1η κ η 4η θα απαντηθούν στα επόμενα κεφάλαια!!! Έχε υπομονή!!!

2. Μία φίλη μου είχε αυτοκίνητο κ δυσκολευόταν να βρει να παρκάρει στο κέντρο. Βέβαια υπάρχει κ υπόγειο πάρκινγκ κάτω από την Place Gutenberg δες πληροφορίες εδώ

3. Μια χαρά είναι!
Ευχαριστω για τις απαντησεις και προκαταβολικα για τις μελλοντικες...
Εχω διαβασει καποια πραγματα κυριως απο το web αλλα παντα ειναι διαφορετικο οταν παιρνεις πληροφοριες απο ατομα που εχουν ζησει ή ταξιδεψει σε ενα μερος.
Αυτοκινητο δεν ηθελα να εχω ολες τις μερες, αφου ενα πραγμα που μου αρεσει στα ταξιδια ειναι να περπαταω οσο γινεται περισσοτερο. Ομως ειναι βολικο και λογω και της αποστασης απο Φρανκφουρτη, τελικα προτιμησαμε να το παρουμε απο το αεροδρομιο. Γενικα το παρκινγκ με αγχωνει στο εξωτερικο,ελπιζω οτι δεν θα εχουμε θεμα.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Κεφάλαιο 3
Εναλλακτικές προτάσεις:

Βόλτες:

- Με πλοιαράκι:

θα σάς κάνει ωραία βολτούλα, κρατάει 1 ώρα περίπου... περνάει από την Petite France, το Ευρωκοινοβούλιο και με ακουστικά θα πάρετε τις διάφορες πληροφορίες για τα κτίρια που θα βλέπετε... η εικόνα της Petite France από το πλοιαράκι είναι όλα τα λεφτά!!! Ενδείκνυται για όσους έχουν σκοπό να μείνουν λίγες ώρες. Έχει ανοιχτά και κλειστά πλοιαράκια ανάλογα με τον καιρό (το φθινόπωρο και την άνοιξη υπήρχαν και οι 2 επιλογές και πότε έφευγε το ένα, πότε το άλλο).


Τα εισιτήρια τα παίρνετε είτε μέσω Ίντερνετ (δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα τότε) ή από εδώ:
98.jpg

Παραθέτω το σχετικό λίνκ εδώ

Υπάρχει και πλοιαράκι-εστιατόριο, αλλά δεν αξίζει γιατί είναι ακριβό (35 ευρώ το άτομο) και ενώ είναι ψιλοκυριλέ με gourmet γεύσεις, σκάνε γκρουπ με σαγιονάρες, βερμούδες, κτλ. και χαλάνε την ατμόσφαιρα... εκτός και αν έπεσα εγώ στην περίπτωση...


- Με ποδήλατο:

Να νοικιάσετε ποδήλατα και να βολτάρετε! Το κέντρο δεν ενδείκνυται γιατί είναι πλακόστρωτο και δεν υπάρχουν ποδηλατόδρομοι. Εκτός, όμως, κέντρου υπάρχουν πολλοί ποδηλατόδρομοι.

Προσοχή στα βελάκια που δείχνουν την πορεία, σε κάποιες περιπτώσεις είναι έτσι (τύπου εθνικής οδού Αθηνών – Πατρών!) :

Φωτογραφία από το Ίντερνετ
99.jpg



Μπορεί όμως τα δύο ρεύματα να χωρίζονται από τον δρόμο, σε αυτή την περίπτωση θα δείτε αυτό...

Φωτογραφία από το Ίντερνετ
100.jpg

...οπότε αν δε θέλετε να πάτε όπως δείχνει το βελάκι, θα πρέπει να περάσετε απέναντι (μη σκεφτείτε να κάνετε την «πάπια» γιατί και σε κάποια σημεία θα δυσκολευτείτε αν έρθετε αντιμέτωποι με άλλον ποδηλάτη και θα σάς βρίσουν!) :


Ψάχνοντας για τις παραπάνω φωτό στο Ίντερνετ, έπεσε το μάτι μου σ'αυτή που σάς δείχνει πόση ώρα απέχει ο καθεδρικός... καλόοοο...
101.jpg


Σ’αυτό το site θα δρείτε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με τις διαδρομές που μπορείτε να κάνετε, που να τα σταθμεύετε (καλά παντού υπάρχουν «χώροι»), κτλ.

Κατά τη γνώμη μου, πολύ ωραία ήταν στην boulevard de l’avenue... ο δρόμος που πάει στην πανεπιστημιούπολη... ειδικά την άνοιξη που είναι τα δέντρα ανθισμένα, βλέπεις ποδήλατα, rollers και πατίνια!
102.jpg


Και δίπλα στο ποτάμι... εξαιρετικά!

Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για ενοικίαση ποδηλάτου, εγώ είχα το δικό μου ποδηλατάκι οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες.

- Με ποδαράκια:

Να κάνετε βόλτες, βόλτες, βόλτες! Σημείωσα και δρόμους - στενά στο κέντρο που κατά τη γνώμη μου αξίζει να δείτε... φυσικά δεν είναι μόνο αυτά... θα έλεγα να δείτε πρώτα αυτά και αν σάς μείνει χρόνος, πάτε και σε άλλους δρόμους που σάς "γυαλίζουν". Δεν είναι πολύ σύντομη διαδρομή, νομίζω κανά 2ωράκι (άσχετα με το τι λέει το google maps) εσείς θα χαζεύετε, θα βγάζετε φωτογραφίες, κτλ. Το προτείνω κυρίως για όσους δε διαθέτουν παρά μόνο λίγες ώρες στο Στρασβούργο.


Τι άλλο μπορείτε να κάνετε :

1. Αν έχει καλό καιρό είναι πολύ ωραία να κάνετε πικ - νικ στην Orangerie ή δίπλα στο ποτάμι... μην ξεχάσετε μόνο να μαζέψετε τα σκουπίδια σας!

2. Υπάρχει μουσείο σοκολάτας, εκτός κέντρου. Μπορείτε να κάνετε εικονική περιήγηση εδώ και αποφασίζετε αν σάς ενδιαφέρει.


Λίγο πιο έξω από το Στρασβούργο υπήρχε εργοστάσιο της Fischer το οποίο ήταν επισκέψιμο, απ’ό,τι όμως διάβασα έκλεισε. Αν, ωστόσο, δείτε σε ποτήρι ή μπουκάλι αυτό το logo...

Φωτογραφία από το Ίντερνετ
103.jpg

...να θυμάστε πως απεικονίζεται ο καθεδρικός ναός του Στρασβούργου ;)

Υπάρχει και εργοστάσιο της Heineken λίγο πιο έξω, αλλά δε γνωρίζω αν είναι επισκέψιμο.


Ψώνια :

1. Αν πετύχετε εκπτώσεις και έχετε, φυσικά, χρόνο μην αφήσετε τίποτα όρθιο, μπορείτε να βρείτε πάμφθηνα ρούχα!!! Εκτός από τα μαγαζιά και τις Galeries Lafayette στο κέντρο, υπάρχει και το εμπορικό « Place des Halles » κοντά στον σιδηροδρομικό σταθμό.

2. 1:30 – 2:00 ώρες μακρυά, στο Zweibrücken της Γερμανίας, υπάρχει εκπτωτικό χωριό. Ακόμα έχω 2 τζινάκια diesel που τα είχα αγοράσει 150Ε και τα 2, όταν εδώ είχαν 150+ το ένα... μπορεί βέβαια να μη μού κάνουν πλέον... τα κρατάω ωστόσο για να θυμάμαι τις ένδοξες εκείνες μέρες!!!

Πληροφορίες εδώ

118.JPG


119.JPG


120.JPG




Κάποιες εκδηλώσεις :


Έκθεση κρασιού τον Φεβρουάριο. Θα έχετε τη δυνατότητα να γευτείτε κρασιά απ’όλη τη Γαλλία... τυχερούληδες!!! Είναι τέλεια!!! Συνήθως κρατάει κανά 4ήμερο. Κατά την είσοδό σας (τότε ήταν δωρεάν... ελπίζω να έχει παραμείνει), σάς δίνουν ποτηράκι (τότε ήταν γυάλινο, κολονάτο). Πληροφορίες σχετικά με το που και ποιές μέρες ακριβώς εδώ (για το 2016 δεν έχoυν ανακοινωθεί ακόμα οι ακριβείς ημερομηνίες)

121.JPG


122.JPG


123.jpg



Καρναβάλι
Αν τύχει και είστε εκείνες τις ημέρες εκεί και θέλετε να πάρετε «μυρωδιά» απόκρεων. Πληροφορίες εδώ (γενικά αν ψάξετε σ’αυτό το site θα βρείτε πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες).


Πάσχα Στο Στρασβούργο υπάρχει ορθόδοξη ελληνική εκκλησία για όσους ενδιαφέρονται. Η λειτουργία γίνεται και στα γαλλικά και στα ελληνικά. Ήταν πολύ κατανυκτικά κατά την περιφορά του επιταφίου στην αυλίτσα της εκκλησίας τη Μ. Παρασκευή. Εξωτερικά δε θυμίζει καθόλου εκκλησία. Βρίσκεται εδώ


Τώρα που μού ήρθαν όλες οι αναμνήσεις στο μυαλό, θυμήθηκα πως ανήμερα το Πάσχα μαζευτήκαμε πάρα πολλoί Έλληνες, φοιτητές και μόνιμοι κάτοικοι (οι συνεννοήσεις έγιναν Μ. Πέμπτη στην εκκλησία), και πήγαμε σ’ένα εστιατόριο στο Achern της Γερμανίας (κανά μισαωράκι από το Στρασβούργο), περάσαμε υπέροχα και ο καιρός σύμμαχος!

Ιδού τα ντοκουμέντα...
124.JPG


125.JPG


126.JPG


Θα έλειπε ο καφές πιστεύετε;;;
127.jpg


Στο τέλος κάποιοι έριξαν και 2 στροφές!


Γιορτή της μουσικής 21 Ιουνίου που είναι η μεγαλύτερη ημέρα. Όπως σε πολλές άλλες ευρωπαϊκές πόλεις έτσι και στο Στρασβούργο γιορτάζεται αυτή η ημέρα! Σε κάθε πλατεία, δρομάκι, γωνία, κοινώς παντού, υπάρχουν μπάντες που παίζουν υπέροχα! Επικρατεί ένα κλίμα γιορτής και ό,τι και να πω είναι λίγο!

Voilà ένα βιντεάκι... το βρήκα στο youtube γιατί τα δικά μου δεν ακούγονται καλά...

Γιορτή της Ευρώπης 9 Μαΐου. Η είσοδος στους Ευρωπαϊκούς θεσμούς είναι δωρεάν και οργανώνονται διάφορα events. Προσοχή, όμως, γιατί μπορεί να μην είναι ανήμερα, να είναι κάποιες μέρες πριν ή μετά. Δείτε (ακόμα δεν έχει βγει το πρόγραμμα του 2016) εδώ


Aν ενδιαφέρεστε να μάθετε πληροφορίες για άλλες εκδηλώσεις (ή εγώ δεν το πρόσεξα ή είναι μόνο στα γαλλικά)
εδώ

Μπορείτε επίσης να επισκεφτείτε το office de tourisme στην πλατεία του Καθεδρικού και να ενημερωθείτε σχετικά με το οτιδήποτε!


Επόμενο κεφάλαιο: Προτάσεις γευστικής ικανοποίησης
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.857
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
οι πληροφορίες σου είναι πολύτιμες.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καταπληκτικός τουριστικός οδηγός του Στρασβούργου.
Ευχαριστούμε.
 

artk

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ καλός οδηγός! Σε ευχαριστούμε demie!

Μια ερώτηση, καθώς δεν είδα κάπου να αναφέρεται, εάν κάνω λάθος και δεν το πρόσεξα ζητώ συγγνώμη. Τo κόστος ζωής στην πόλη πώς θα το χαρακτήριζες; Είναι αρκετά ακριβή;
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Πολύ καλός οδηγός! Σε ευχαριστούμε demie!

Μια ερώτηση, καθώς δεν είδα κάπου να αναφέρεται, εάν κάνω λάθος και δεν το πρόσεξα ζητώ συγγνώμη. Τo κόστος ζωής στην πόλη πώς θα το χαρακτήριζες; Είναι αρκετά ακριβή;
Όχι δεν κάνεις λάθος, δεν το αναφέρω κάπου. Αλλά να γράψω ολόκληρο κεφάλαιο αν ενδιαφέρεστε... μη σάς ξεπετάξω έτσι, τώρα που σάς καλόμαθα!!!
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Πολυ χρησιμες ολες οι πληροφοριες και αναλυτικοτατες. Χωρις διαθεση εκμεταλευσης λοιπον, περιμενουμε και αλλες. Υποσχομαι να μεταφερω καποια στιγμη στο μελλον και τις δικες μου εντυπωσεις, εφοσον πανε ολα καλα και πραγματοποιησω το ταξιδι
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Εχω παει απειρες φορες Στρασβουργο και καθε φορα με εντυπωσιαζει ολο και περισσοτερο!
Σχετικα με τους ταξιδιωτες που επιθυμουν να επισκεφθουν και αλλα κοντινα μερη, θα προτεινα την Χαιδεβεργη ειναι περιπου 1 με 1μιση ωρα αποσταση με αυτοκινητο.
Η ξακουστη Χαιδεβεργη ειναι μια πολη με ιστορικη σημασια και αυτο φαινεται με την πρωτη ματια. Δεν εχει χτυπηθει στον β παγκοσμιο πολεμο εξαιτιας των πανεπιστημιων, οποτε αυτο συνεπαγεται παλια κτιρια, δρομους κλπ. Το παλατι εχει απιστευτη θεα και αξιζει την επισκεψη σας. Οποιος επιθυμει περαιτερω πληροφοριες...ας ενημερωσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom