Γαλλία Στρασβούργο

maria91

Member
Μηνύματα
2.121
Likes
1.979
Αν προκειται να νοικιασετε αυτοκινητο, βολευει επισης και απο Φρανκφουρτη (1.30-2 ωρες) και απο Ζυριχη (2.30 ωρες). Κατι πιο extreme ειναι απο Παρισι και μετα 2.5ωρες τρενο.
Θα ειμαστε με τρενα ή λεωφορειο..επειδη θελουμε να παμε και Βασιλεια-Κολμαρ σκεφτομουν μηπως ξεκινησω απο Ζυριχη για Βασιλεια και μετα Κολμαρ-Στρασβουργο,βγαινει λετε?
 

Maryjoy

Member
Μηνύματα
24
Likes
76
Θα ειμαστε με τρενα ή λεωφορειο..επειδη θελουμε να παμε και Βασιλεια-Κολμαρ σκεφτομουν μηπως ξεκινησω απο Ζυριχη για Βασιλεια και μετα Κολμαρ-Στρασβουργο,βγαινει λετε?
Μια χαρά βγαινει, και μπορείς να τα δεις ολα. Διαφορετικά μπορείς να ξεκινήσεις και απο Βασιλεία αν βρεις πτήση για εκεί.
Δεδομένου ότι δε θα έχετε και τη δέσμευση επιστροφής του αυτοκινήτου, θα μπορούσες να επιστρέψεις και από Φρανκφούρτη ώστε να μην ξαναγυρνάς πίσω στη Ζυρίχη.
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
154
Likes
124
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Θα ειμαστε με τρενα ή λεωφορειο..επειδη θελουμε να παμε και Βασιλεια-Κολμαρ σκεφτομουν μηπως ξεκινησω απο Ζυριχη για Βασιλεια και μετα Κολμαρ-Στρασβουργο,βγαινει λετε?
Αν βρεις για ζυριχη ειναι ευκολο απο αεροδρομιο ζυριχης να πας βασιλεια με τρενο.
Γιατι δε σκεφτεσαι να νοικιασετε αμαξι? θα εχετε πληρη ελευθερια,
η συνδεση με τρενα γαλλια ελβετεια ειναι συνεχης δεν θα εχετε προβλημα..
απλα καντε καλο προγραμματισμο..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.121
Likes
1.979
Αν βρεις για ζυριχη ειναι ευκολο απο αεροδρομιο ζυριχης να πας βασιλεια με τρενο.
Γιατι δε σκεφτεσαι να νοικιασετε αμαξι? θα εχετε πληρη ελευθερια,
η συνδεση με τρενα γαλλια ελβετεια ειναι συνεχης δεν θα εχετε προβλημα..
απλα καντε καλο προγραμματισμο..
Ετσι μαλλον θα το κανω..ως τωρα εχω το εξης κατα νου..Ζυριχη αφιξη και απο κει Βασιλεια με τρενο,αφου κατσουμε 2 βραδια να παμε Μυλουζη(1 βραδυ) ή Στρασβουργο απευθειας...μετα απο κει Κολμαρ και θελω να παμε στα χωριουδακια(Ρικβιρ,Εγκισαιμ σιγουρα)...θα φυγουμε για Αθηνα πισω απο Φρανκφουρτη το μονο σιγουρο γιατι εκλεισα το αεροπορικο :haha: τωρα φοβαμαι οτι θα κανουμε λιγο πισω μπρος αλλα δε νομιζω πως μου βγαινει αλλιως...αμαξι δυστυχως δε παιζει γιατι δεν οδηγουμε τα τελευταια χρονια οποτε αναγκαστικα οτι κανουμε μονο με τρενα,λεωφορεια...το μονο μου θεμα ειναι να μεινω κολμαρ ποσα βραδια για να μπορω να παω στα χωρια?επισης Στρασβουργο ποσες μερες θελω για να παρω μια γερη δοση πολης-χριστουγεννων?
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
154
Likes
124
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Θα σου προτεινα αφου εχεις κλεισει εισητηρια να κανεις και κρατησεις στα ξενοδοχεια οσο πιο νωρις γινεται γιατι αν το αφησεις για σεπτεμβρη θα ειναι αργα...

Θα ελεγα

Ζυρίχη

Βασίλεια (1 διανυκτέρευση)
Βασίλεια-> Κολμαρ (1 ή 2 διανυκτερεύσεις για να πάτε σε ένα δυο κοντινά χωριά με λεωφορείο/τρένο)
Κολμαρ-> Στρασβούργο
Στρασβούργο 3 διανυκτερεύσεις..
επιστροφή
Δε ξέρω ποτε θα έρθετε και για πόσες μέρες αλλά αν θες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες θα μπορούσαμε να σας βοηθήσουμε πιο πολύ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.121
Likes
1.979
Θα σου προτεινα αφου εχεις κλεισει εισητηρια να κανεις και κρατησεις στα ξενοδοχεια οσο πιο νωρις γινεται γιατι αν το αφησεις για σεπτεμβρη θα ειναι αργα...

Θα ελεγα

Ζυρίχη

Βασίλεια (1 διανυκτέρευση)
Βασίλεια-> Κολμαρ (1 ή 2 διανυκτερεύσεις για να πάτε σε ένα δυο κοντινά χωριά με λεωφορείο/τρένο)
Κολμαρ-> Στρασβούργο
Στρασβούργο 3 διανυκτερεύσεις..
επιστροφή
Δε ξέρω ποτε θα έρθετε και για πόσες μέρες αλλά αν θες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες θα μπορούσαμε να σας βοηθήσουμε πιο πολύ
Λεμε για 8-9 μερες για Στρασβουργο και Κολμαρ-χωριουδακια..εχω κλεισει καποια ενδεικτικα ξενοδοχεια απλα θελω πρωτα να καταληξω στη διαδρομη για να τα κλεισω επακριβως..Δεκεμβρη πριν τα Χριστουγεννα για να προλαβουμε κ τις αγορες ανοικτες...ευελπιστω να εχουν τα τρενα και τα λεωφορεια εκεινη την περιοδο συχνο προγραμμα γιατι οσο κ αν ψαχνω απο τωρα δε μπορω να βρω για τοτε δρομολογια...ξερω οτι Κολμαρ βολευει σα βαση για να πηγαινω στα χωρια απλα επειδη ειναι ηδη τσιμπημενες οι τιμες σε ξενοδοχεια,μηπως συμφερει να κανω καμια διαμονη σε κανα χωριο πχ εγκισαιμ?ή πολυ ταλαιπωρια οποτε να τα σκασω στο Κολμαρ κ να πηγαινοερχομαι με την ησυχια μου? :rolleyes-80:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.566
Λεμε για 8-9 μερες για Στρασβουργο και Κολμαρ-χωριουδακια..εχω κλεισει καποια ενδεικτικα ξενοδοχεια απλα θελω πρωτα να καταληξω στη διαδρομη για να τα κλεισω επακριβως..Δεκεμβρη πριν τα Χριστουγεννα για να προλαβουμε κ τις αγορες ανοικτες...ευελπιστω να εχουν τα τρενα και τα λεωφορεια εκεινη την περιοδο συχνο προγραμμα γιατι οσο κ αν ψαχνω απο τωρα δε μπορω να βρω για τοτε δρομολογια...ξερω οτι Κολμαρ βολευει σα βαση για να πηγαινω στα χωρια απλα επειδη ειναι ηδη τσιμπημενες οι τιμες σε ξενοδοχεια,μηπως συμφερει να κανω καμια διαμονη σε κανα χωριο πχ εγκισαιμ?ή πολυ ταλαιπωρια οποτε να τα σκασω στο Κολμαρ κ να πηγαινοερχομαι με την ησυχια μου? :rolleyes-80:
Τζαμπα εξοδα σε τρενα απο τα χωρια.
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα η Κολμαρ μου φανηκε τουριστιλα σε επιπεδο ζωολογικου κηπου, πολυ γλυκαναλατη και κυριως μικρη. Θα βγαινετε καθε βραδυ εξω Κολμαρ για 8 βραδια? Εφιαλτικο.
Οπωσδηποτε θα μοιραζα τις νυχτες με Στρασβουργο που μπορει να υποστηριξει βραδινες εξοδους.
 

Maryjoy

Member
Μηνύματα
24
Likes
76
Θα συμφωνησω με το προγραμμα του Nitrous. Θα έβγαζα τη διανυκτερευση στη Mulhouse και θα την έκανα στη Βασιλεία. Με 3 διανυκτερευσεις στο Στρασβουργο θα είστε μια χαρά, ενώ θα μπορούσατε να κάνετε τελευταία διανυκτερευση στη Φρανκφούρτη ή τη Χαιδελβέργη αφού θα έχετε τόσες μέρες.
Προσωπικά προτιμώ να μένω Κολμάρ απλώς όχι στο κέντρο, οι συγκοινωνίες είναι μια χαρά και θα μπορείτε να πάτε άνετα στα υπόλοιπα χωριά.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.121
Likes
1.979
Τζαμπα εξοδα σε τρενα απο τα χωρια.
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα η Κολμαρ μου φανηκε τουριστιλα σε επιπεδο ζωολογικου κηπου, πολυ γλυκαναλατη και κυριως μικρη. Θα βγαινετε καθε βραδυ εξω Κολμαρ για 8 βραδια? Εφιαλτικο.
Οπωσδηποτε θα μοιραζα τις νυχτες με Στρασβουργο που μπορει να υποστηριξει βραδινες εξοδους.
Οχι καλε αυτα τα βραδια μοιρασμενα σε Στρασβουργο και Κολμαρ,ειπαμε :haha: απλα βλεπω οτι για τα χωρια η Κολμαρ βολευει ως βαση για να πηγαινεις με τρενο η λεωφορειο...η αλλη μου λυση ειναι να κανω διανυκτερευσεις στα χωρια αλλα νομιζω δε θα με βολεψει απο θεμα συγκοινωνιας...πχ δε ξερω αν συνδεετε μεταξυ τους ρικβιρ με εγκισαιμ ή αναγκαστικα πας μεσω κολμαρ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.361
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom