Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.579
Εγώ πάντως τον μόνο που βλέπω να διασπείρει φεικ νιουζ (βλ. πιο πάνω) και να βάζει λόγια στα στόματα άλλων είσαι εσύ.
Τί λέει εδώ; Ποιος προβλέπει διαδοχικές αυξήσεις στα όρια ηλικίας, σε σύνδεση με την αύξηση του προσδόκιμου ζωής, δηλαδή πολλαπλάσια χειρότερο από αυτό που γίνεται τώρα στη Γαλλία; Συνταξιοδότηση: Φόβοι για αύξηση ορίου ηλικίας λόγω δημογραφικού - Οικονομικός Ταχυδρόμος - ot.gr
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.579
Και για τη Γαλλία Άρες Μάρες Κουκουνάρες λέει...Μπουμπουκίζει πολύ.
Προτιμότερο από το να Πολακίζει κάποιος. Εγώ παρέθεσα συγκεκριμένα και απτά στοιχεία πάνω στο ασφαλιστικό, όχι τσιτάτα και φαντασιώσεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.170
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λ

"Προβολη" κανεις κι εσυ.
Επιστημονικα τα λεμε εδω.
Αμα σε πει Τσε, ειναι απλα Τριτη απογευμα.
Δεν νομίζω να το πάρει για προσβολή αλλά για κομπλιμέντο. Απ'όσα γράφει πιστεύω πως είναι το ίνδαλμα του.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.579
Σε ειπε Πολακη. Οριστε.
Ε, μια χαρά, ως απολύτως τιμητικό χαρακτηρισμό τον θεωρείτε...
Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβετε ότι η απαίτηση να ειρωνεύεστε, να χαρακτηρίζετε, να προσβάλλετε τους άλλους, χωρίς οι άλλοι να σας απαντάνε, είναι μια παρανοειδής απαίτηση. Θα σας απαντάνε στο ύφος και στο ήθος σας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.892
Likes
26.979
Εσύ, λοιπόν, μας λες "Θέλω να τα φάω όλα τώρα και ας μην μείνει τίποτα για τους επόμενους". Αυτό δεν είναι επανάσταση, αυτό είναι βόλεμα.
Το να θέλω να ζήσω σε αξιοπρεπή ηλικία μια αξιοπρεπή σύνταξη εσύ να το λες βόλεμα,
μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος από την ζωή.
Αν πραγματικά έχυνε δάκρυ ο Μακρόν για τις συντάξεις ας έβαζε τους εργοδότες να πληρώσουν παραπάνω εισφορές. Αλλά αυτό πονάει και κάνει τζιζ στους ημέτερους.
Η πάλι ας έκοβε από τα εξοπλιστικά που δίνει κάθε χρόνο δισεκατομμύρια για το τίποτα.
Μπορείς να μου πεις η Γαλλία από ποιον κινδυνεύει και πρέπει να δίνει ένα σκασμό λεφτά;
Από τους Ισπανούς; Τους Ιταλούς;Τους Ελβετούς;Τους Γερμανούς; Βέλγους;Λουξεμβούργο;
Ή από το Μονακό;
Αν πραγματικά αγαπούσε τον λαό του και θα ήθελε το καλό του, θα σταματούσε να κάνει
αφαίμαξη τον Γάλλο φορολογούμενο και δεν θα σπαταλούσε τα χρήματα του φτιάχνοντας
μηχανές για να σκοτώνει κόσμο. Θα έδινε ένα ποσόν στην παιδεία του και θα κρατούσε ένα
αποθεματικό για τα ταμεία για το μέλλον.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.824
Likes
18.776
Τί λέει εδώ; Ποιος προβλέπει διαδοχικές αυξήσεις στα όρια ηλικίας, σε σύνδεση με την αύξηση του προσδόκιμου ζωής, δηλαδή πολλαπλάσια χειρότερο από αυτό που γίνεται τώρα στη Γαλλία; Συνταξιοδότηση: Φόβοι για αύξηση ορίου ηλικίας λόγω δημογραφικού - Οικονομικός Ταχυδρόμος - ot.gr
Τα ορφανά πορεύονται κι οι χήρες κονομιόνται...
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.579
Το να θέλω να ζήσω σε αξιοπρεπή ηλικία μια αξιοπρεπή σύνταξη εσύ να το λες βόλεμα,
μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος από την ζωή.
Αν πραγματικά έχυνε δάκρυ ο Μακρόν για τις συντάξεις ας έβαζε τους εργοδότες να πληρώσουν παραπάνω εισφορές. Αλλά αυτό πονάει και κάνει τζιζ στους ημέτερους.
Η πάλι ας έκοβε από τα εξοπλιστικά που δίνει κάθε χρόνο δισεκατομμύρια για το τίποτα.
Μπορείς να μου πεις η Γαλλία από ποιον κινδυνεύει και πρέπει να δίνει ένα σκασμό λεφτά;
Από τους Ισπανούς; Τους Ιταλούς;Τους Ελβετούς;Τους Γερμανούς; Βέλγους;Λουξεμβούργο;
Ή από το Μονακό;
Αν πραγματικά αγαπούσε τον λαό του και θα ήθελε το καλό του, θα σταματούσε να κάνει
αφαίμαξη τον Γάλλο φορολογούμενο και δεν θα σπαταλούσε τα χρήματα του φτιάχνοντας
μηχανές για να σκοτώνει κόσμο. Θα έδινε ένα ποσόν στην παιδεία του και θα κρατούσε ένα
αποθεματικό για τα ταμεία για το μέλλον.
Ζείτε σε φαντασιακούς μικρόκοσμους, αποκομένους απο τον σύγχρονο κόσμο. Με γλυκερά τσιτάτα του '70 για "μηχανές που σκοτώνουν κόσμο", παγκόσμια ειρήνη και προλετάριους....

Το πρόβλημα παραμένει εκεί, οι δυτικές κοινωνίες γερνάνε, οι συνταξιούχοι γίνονται όλο και περισσότεροι και μακροβιότεροι και οι εργαζόμενοι όλο και λιγότεροι.
Η Γερμανία γιατί αύξησε τα όρια συνταξιοδότησης; Η Ιαπωνία, γιατί; Όλοι αυτοί αδηφάγοι διαπλεκόμενοι πολεμοχαρείς;

Υ.Γ. Μετά τα γεγονότα της εισβολής της Ρωσίας στην Ουκρανία, το να αναρωτιέται κάποιος "Μα από ποιον κινδυνεύει η Ευρώπη" είναι πραγματικά συναρπαστικό...
Ρώτα τη Σουηδία και τη Φινλανδία γιατί τσακίστηκαν να μπούνε στο ΝΑΤΟ και να εξοπλιστούν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.135
Likes
41.445
Μολις πρωτη μερα ανακοινωσης των εκλογων στο Tik Tok απο τον ΠΘ και εχουμε debate στο φορουμ αν θα σκοτωνουμε τα αλογα οταν γερασουν, πραγμα πολυ ταιριαστο σε κουβεντα ταξιδευτων που ανοιγει ο νους τους με τα ταξιδια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.170
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε, μια χαρά, ως απολύτως τιμητικό χαρακτηρισμό τον θεωρείτε...
Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβετε ότι η απαίτηση να ειρωνεύεστε, να χαρακτηρίζετε, να προσβάλλετε τους άλλους, χωρίς οι άλλοι να σας απαντάνε, είναι μια παρανοειδής απαίτηση. Θα σας απαντάνε στο ύφος και στο ήθος σας.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.276
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom