Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.195
Likes
41.648
Γιατί η πτήση είναι απευθείας μόνο 100 ευρώ για 2 άτομα μετά επιστροφής ενώ για Κρακοβία είναι 219 ευρώ και εκτός από αυτό δεν είναι και απευθείας αλλά μέσο Μιλάνο όπου μένεις περίπου 10ώρες.
Απο Κατοβιτσε με τρενο η λεωφορειο, αφου ειναι διπλα.
Οριστε, 41 δρομολογια τη μερα, παμφθηνα,
Omio
 

Aidonia

Member
Μηνύματα
15
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Απο Κατοβιτσε με τρενο η λεωφορειο, αφου ειναι διπλα.
Οριστε, 41 δρομολογια τη μερα, παμφθηνα,
Omio
Καλή ιδέα και αυτό. Θα το έχω υπόψιν σαν μία καλή εναλλακτική .:)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω ζήσει για μήνες στην Πολωνία δύο φορές, οπότε την έχω γυρίσει αρκετά. Η πιο αδιάφορη πόλη για μένα ήταν με διαφορά το Κατοβίτσε. Όταν έχεις μέρη όπως την Κρακοβία και το Wroclaw με τόσο εύκολη πρόσβαση από Κατοβίτσε, τολμώ να πω ότι είναι ιεροσυλία να σπαταλήσεις τον χρόνο σου εκεί...
 
Last edited:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.190
Likes
4.048
Το Κατοβίτσε είναι δίπλα στην Κρακοβία και στο Ζακοπάνε. Δεν νομίζω ότι έχει τίποτα να κάνεις, πολλώ δε μάλλον για μία εβδομάδα. Δεν πρέπει να είναι αποκλειστικό κριτήριο ενός ταξιδιού το κόστος αεροπορικών και διαμονής. Στο κάτω κάτω όσο φθηνά και αν είναι, φθηνότερα από το σπίτι σας δεν είναι. Συνεπώς έχετε ένα κόστος χρηματικό, χρόνου (άδεια) και ευκαιρίας (πού αλλού θα μπορούσα να διαθέσω τα χρήματα και το χρόνο;).
 

Aidonia

Member
Μηνύματα
15
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Έχω ζήσει για μήνες στην Πολωνία δύο φορές, οπότε την έχω γυρίσει αρκετά. Η πιο αδιάφορη πόλη για μένα ήταν με διαφορά το Κατοβίτσε. Όταν έχεις μέρη όπως την Κρακοβία και το Wroclaw με τόσο εύκολη πρόσβαση από Κατοβίτσε, τολμώ να πω ότι είναι ιεροσυλία να σπαταλήσεις τον χρόνο σου εκεί...
Θα ψάξω για και για Wroclaw που είχε πάει ένας φίλος και γύρισε με τις καλύτερες εντυπώσεις :)
 

Aidonia

Member
Μηνύματα
15
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Το Κατοβίτσε είναι δίπλα στην Κρακοβία και στο Ζακοπάνε. Δεν νομίζω ότι έχει τίποτα να κάνεις, πολλώ δε μάλλον για μία εβδομάδα. Δεν πρέπει να είναι αποκλειστικό κριτήριο ενός ταξιδιού το κόστος αεροπορικών και διαμονής. Στο κάτω κάτω όσο φθηνά και αν είναι, φθηνότερα από το σπίτι σας δεν είναι. Συνεπώς έχετε ένα κόστος χρηματικό, χρόνου (άδεια) και ευκαιρίας (πού αλλού θα μπορούσα να διαθέσω τα χρήματα και το χρόνο;).
Δεν έχω συνήθως σαν κριτήριο το κόστος αλλά φέτος πήγαμε την άνοιξη 6 μέρες Μάλαγα-Γιβραλτάρ μετά τον Ιούνιο ένα road trip Ανκόνα-Βενετία-Τεργέστη-λίμη Bled-Hallstatt-χωριά Βαυαρίας-Βερόνα και πίσω από Βενετία και τώρα ετοίμασα μια βδομάδα τον Οκτώβριο για Γεωργία κι έτσι για φέτος τα περιθώρια στένεψαν κατά πολύ . Θα ακούσω όμως τις συμβουλές σας για καμία Κρακοβία ή Βροτσλαβ από Κατοβίτσε.😉
 
Μηνύματα
175
Likes
817
Συμφωνώ και εγώ ότι το ΚΑτοβίτσε δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο να δεις. Θα πρότεινα να μοιράσεις τις μέρες σου ανάμεσα σε Wroclaw (όπου είχα κάνει Erasmus και το λατρεύω) και Κρακοβία + πέριξ (Άουσβιτς, αλατωρυχία κλπ). Εγώ από Κατοβίτσε θα πήγαινα κατευθείαν Βρότσλαβ, θα πέρναγα 2 βράδια εκεί και μετά θα έπαιρνα τραίνο ή λεωφορείο για Κρακοβία. Έχω να πάω χρόνια αλλά θυμάμαι ότι οι μετακινήσεις ήταν πολύ φτηνές γενικά.

Αν σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι εκκλησίες, ίσως αξίζει να κοιτάξεις και την Częstochowa η οποία επίσης εκτός από την εκκλησία της δεν εχει κάτι ιδιαίτερο. Ακόμη και το κοντινό Οπόλε είναι πιο ενδιαφέρον/γραφικό από το Κατοβίτσε (αλλά και πάλι: Κρακοβία και βΡότσλαβ ξεκάθαρα καλυτερες επιλογες
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.844
Likes
19.048
Για μένα, σε πολυήμερη επίσκεψη στη Πολωνία είναι κρίμα να μείνει εκτός το Γκντάνσκ, η οποία είναι ίσως η ωραιότερη πόλη στη χώρα (αν φυσικά βγαίνει). Το Βρότσλαβ είναι όμορφο αλλά αρκεί μία (ολόκληρη) ημέρα κατά την άποψή μου.
 
Μηνύματα
175
Likes
817
Για μένα, σε πολυήμερη επίσκεψη στη Πολωνία είναι κρίμα να μείνει εκτός το Γκντάνσκ, η οποία είναι ίσως η ωραιότερη πόλη στη χώρα (αν φυσικά βγαίνει). Το Βρότσλαβ είναι όμορφο αλλά αρκεί μία (ολόκληρη) ημέρα κατά την άποψή μου.
Λατρεύω το Γκτανσκ απλά πρότεινα τα άλλα δυο διότι ειναι πιο κοντά στο Κατοβίτσε.
 

Aidonia

Member
Μηνύματα
15
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Για μένα, σε πολυήμερη επίσκεψη στη Πολωνία είναι κρίμα να μείνει εκτός το Γκντάνσκ, η οποία είναι ίσως η ωραιότερη πόλη στη χώρα (αν φυσικά βγαίνει). Το Βρότσλαβ είναι όμορφο αλλά αρκεί μία (ολόκληρη) ημέρα κατά την άποψή μου.
Δυστηχώς δεν θα είναι παρά 4-5 μέρες αλλά το Γκντάνσκ, το έχω βάλει στην λίστα μου για ένα επερχόμενο ταξίδι.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
192
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Τον περασμένο Ιούλιο μείναμε 14 μέρες Πολωνία 2,5 εκ των οποίων στο Βρότσλαβ στο οποίο δε βαρέθηκα καθόλου παρότι είναι μικρό. Είναι τόσο όμορφο, τόσο κουκλίστικο και με αρκετή ζωή που κρατάει τον επισκέπτη.
Απέναντι από το πανεπιστήμιο πάνω σε ένα μικρό νησάκι έχει 2 καντίνες παμφθηνες που μπορείς να πιεις το ποτό σου κυριολεκτικά μέσα στο νερό πάνω στην εξέδρα και να βλέπεις τα υπέροχα φωτισμένα κτίρια απεναντι. Η κεντρική πλατεία με ένα σωρό μαγαζιά και τα καταπληκτικά κτίρια είναι must επίσης.
Για την Κρακοβία δε χρειάζονται συστάσεις οπότε γιατί να προτιμήσεις το Κατοβίτσε? Το τρένο κοστίζει 10-12 ευρώ, έχει και μια προσφορά travel together κάπως έτσι

Διχωρο διαμέρισμα του κουτιού στο Βρότσλαβ πάνω στο κανάλι με υπέροχη θέα στον 9ο όροφο 70 ευρώ για 3 άτομα Ιούλιο μήνα που είναι πιο ακριβά από το Νοέμβριο. Στη δε Κρακοβία πάλι διχωρο πολύ μεγάλο πλήρως ανακαινισμενο με ασανσερ δίπλα στη παλιά πόλη 75 ευρώ. Το Νοέμβριο θα βρεις καλύτερες τιμές και είσαστε και 2 οπότε θα είναι οικονομικό το ταξίδι
 

Giannal

Member
Μηνύματα
38
Likes
11
Καλησπέρα, εν τέλει έκλεισα εισιτήρια για Πολωνία 23/12 - 30/12 θα προσγειωθουμε Κατοβίτσε γιατί ήταν πολύ φτηνότερα τα αεροπορικα κ στο γυρισμό θα φύγουμε από Κρακοβία, έχω υπολογίσει να χωρίσουμε τις μέρες ανάμεσα σε Κρακοβία κ βρότσλαβ, η ερώτηση μου είναι από το αεροδρόμιο στο Κατοβίτσε σε παει κάτι απευθείας στο βρότσλαβ; έχω διαβάσει σίγουρα ότι υπάρχουν πούλμαν που σε πάνε Κρακοβία, απλά σκέφτηκα ότι για ν γλιτώσω μια επιπλέον διαδρομή (γιατί θα έχω κ μια μεγάλη βαλίτσα) να πάω πρώτα βρότσλαβ για 2-3 μέρες κ μετά Κρακοβία για τις υπόλοιπες κ στο τέλος φεύγω απευθείας από κει
Συγγνώμη για το κατεβατό, οποία άλλη πρόταση έχετε..ευπρόσδεκτη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.320
Μηνύματα
887.933
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom