Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

cacofonix

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Λιγα λεφτά από ΑΤΜ και τα υπόλοιπα ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ, ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ, ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ, ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ.

Γιατι αυτά που θα μετατρέψεις, θα τα ξαναμετατρέψεις και θα τα ξαναμετατρέψεις.


ΥΓ. Ζητώ συγγμώμη από τους φίλους που έχουν ανταλλακτήρια.
 

Valasia

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία!!
Καλημέρα σας!
πρόκεται να ταξιδέψω Πράγα για τα Χριστούγεννα!
απο 23-30/12/13
πρέπει να πάρω απο Ελλάδα συνάλλαγμα?
Δεν χρεισιμοποιούν καθόλου euro?
Τι να προσέξω στην Πράγα?
Ευχαριστώ
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
Καλησπέρα, πρόκειται να επισκεφθώ την Σερβία.
Πού με συμφέρει να αλλάξω τα χρήματα?
Επίσης είδα ότι υπάρχει Eurobank Srbija οπότε θα μπορώ να κάνω αναλήψεις χωρίς χρέωση με την eurobank debit card που διαθέτω?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Η Eurobank Srbija ειναι διαφορετικη τραπεζα απο τη Eurobank την Ελληνικη.
Απο κει και περα εξαρταται απο τις δυνατοτητες που δινει η καρτα σου. παντως χωρις χρεωση -εντελως- αποκλείετε να μπορεις να κανεις
 

foibi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα,
σε πρόσφατο ταξίδι μου στη Βουδαπέστη, έκανα μια κ μόνο ανάληψη (50000 Forints Ουγγαρίας) από ΑΤΜ μέσω enter visa της Aplha. Ενώ η ισοτιμία εκείνη τη στιγμή ήταν 1€ / 298 εμένα μου την έκανε 1€ / 270,65.. Αντί λοιπόν να χρεωθώ 167€ + 4.40 + την προμήθεια της Alpha χρεώθηκα 185€ + 4.40 + την προμήθεια της Alpha!! Τι έκανα λάθος? (Ενημερωτικά η φίλη μου έκανε συνάλλαγμα εκεί και για 170€ που έδωσε πήρε 50320 Forints Ουγγαρίας)
Υ.Γ. Εάν δεν έκανα κανένα λάθος γιατί με συμφέρει καλύτερα η ανάληψη από ΑΤΜ -όπως διάβασα παραπάνω- αφού χάνω τόσα χρήματα??
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Γενικά, συνήθως, ανάλογα και την τράπεζα και το νομίσμα είναι πιο συμφέρουσα η ανάληψη απο ΑΤΜ. ΟΧΙ πάντα. Πχ, για πολλά λεφτά η Α είναι ασύμφορη γιατί δεν έχει μέγιστο ποσό εξόδων όπως έχει πχ η Πειραιώς. Σου ζητάει πάντα το 1% (στα 2000ευρώ το 1% είναι 20ευρώ! ).

Τώρα, στην περίπτωσή σου, έκανες ένα μικρό λάθος υποθέτω. Θεώρησες οτι η ισοτιμία που θα πάρεις εσύ HUF είναι η μέση τιμή ισοτιμίας που είδες στο google.
Σήμερα, η εθνική τράπεζα, με 1 ευρώ, σου δίνει 283HUF. Για να πάρεις πίσω ένα ευρώ όμως, πρέπει να της δώσεις 319HUF. H ισοτιμία EUR/HUF σήμερα είναι 298. Βλέπεις την διαφορά μεταξύ των 3 τιμών ; 283/298/319. Δεν είναι μικρή !

Το 4.40 ήταν η προμήθεια της Α (1% ή ελάχιστο 4.4ευρώ), πόσο ήταν η προμήθεια του ΑΤΜ ;
 

foibi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καταρχήν σ'ευχαριστώ! Νομίζω έχεις δίκιο σε αυτό που υπόθεσες! Το είχα υπολογίσει με τη μέση τιμή. (Μου έκανε κ εντύπωση που στη φίλη μου το υπολόγισαν με 296/1€ κ μου φάνηκε μεγάλη διαφορά..) 4.4ο€ ελάχιστο - δεν μου κράτησαν άλλη προμήθεια απ ότι είδα τώρα.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Μακάρι το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις στα ταξίδια σου να είναι το συνάλλαγμα !
Την 2η-3η φορά θα έχεις γίνει ξεφτέρι στις ισοτιμίες :)

Το EUR/HUF 296 μου φαίνεται απίστευτο.
Μπας και κάνατε κι εκεί κάποιο λαθάκι ; Καμιά κρυφή χρέωση που ξεχάσατε;
Ακόμη κι αν άλλαξατε στις 12/11, το 296 είναι δύσκολο. Απο κάπου πρέπει να βγάλουν κι αυτοί :)
(ή μου ξεφεύγει κάτι και πρέπει να πάω για ύπνο)

Στο επόμενο ταξίδι θα έχεις δει πριν φύγεις την τιμή συναλάγματος (πώληση) στην τράπεζά σου και ανάλογα με την τιμή των ανταλλακτηρίων εκεί, θα αποφασίσεις. Όλα αυτά αν είναι μεγάλο ποσό γιατί για 200 ευρώ δεν αξίζει ούτε ένα κλικ παραπάνω :)
 

foibi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Δεν έχεις κι άδικο άλλα είπα ''τόσο το έψαξα που έκανα το λάθος!''
Η φίλη μου έδωσε 170€ και πήρε 50320!!! Τα είδα με τα μάτια μου - και δεν έχω μυωπία :lol:
Να είσαι καλά, σ'ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες .
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
μηπ
Καλησπέρα,
σε πρόσφατο ταξίδι μου στη Βουδαπέστη, έκανα μια κ μόνο ανάληψη (50000 Forints Ουγγαρίας) από ΑΤΜ μέσω enter visa της Aplha. Ενώ η ισοτιμία εκείνη τη στιγμή ήταν 1€ / 298 εμένα μου την έκανε 1€ / 270,65.. Αντί λοιπόν να χρεωθώ 167€ + 4.40 + την προμήθεια της Alpha χρεώθηκα 185€ + 4.40 + την προμήθεια της Alpha!! Τι έκανα λάθος? (Ενημερωτικά η φίλη μου έκανε συνάλλαγμα εκεί και για 170€ που έδωσε πήρε 50320 Forints Ουγγαρίας)
Υ.Γ. Εάν δεν έκανα κανένα λάθος γιατί με συμφέρει καλύτερα η ανάληψη από ΑΤΜ -όπως διάβασα παραπάνω- αφού χάνω τόσα χρήματα??
μήπως το ΑΤΜ ήταν στο αεροδρόμιο?
την εχω πατησει και γω να τραβηξω απο μηχανημα που ειναι σαν ΑΤΜ αλλα δεν ανηκει σε καποια συγκεκριμενη τραπεζα , ειναι σαν ανταλακτηριο ,απλα με μηχανημα. Το οποιο εχει αλλες χρεωσεις. (Μου χε χρεώσει 7% νομιζω,κατι τέτοιο). Τετοια μηχανηματα μονο σε αεροδρομειο εχω δει,αλλα δε ξερω που αλλου μπορει να υπαρχουν.
Εσυ εκει που πηρες ηταν σε υποκατάστημα τραπεζας?
 

foibi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ναι, από το αεροδρόμιο έκανα την ανάληψη. Ήταν μηχάνημα EURONET κ έγραφε επάνω maestro/cirrus κτλ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.574
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom