Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μα, για αυτό τα έβαλα σε κουτάκια. Για να είναι κατανοητά!
Δηλαδή, για 66,36 ευρώ, πλήρωσα 5,33 ευρώ προμήθειες!
Δε συμφέρει λοιπόν η Πειραιώς..Έχω χρεωστική Πειραιώς και Εθνοcash. Από όσα διάβασα εννοείται θα προτιμήσω ανάληψη από ΑΤΜ από τη δεύτερη. Ευχαριστούμε που ανέβασες στοιχεία για να ξέρουμε..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Γύρισα πριν λίγες μέρες από τη Βουδαπέστη και μετρητά έπαιρνα μόνο από ΑΤΜ όπως έχουμε πει.
Κοιτάζω όμως τώρα τη κίνηση του λογαριασμού μου (Πειραιώς) και μου φαίνονται πολλές οι προμήθειες.
Μήπως έκανα κάτι λάθος; :roll:
Σε ΑΤΜ που ήταν σε προθάλαμο τράπεζας πήγαινα συνήθως.


aimg802.imageshack.us_img802_4409_26633156.gif


Το μονο ενδιαφέρον στην Πειραιως ειναι οι διαφημισεις της, εχω παρει διαζυγιο μαζι της εδω και χρονια και οχι για ταξιδιωτικους λογους αλλα για απαραδεκτες τακτικες. Κινειται περισσοτερο σε λογικη συνοικιακου (κακου) παντοπωλειου παρα σε τραπεζας.
Οι χρεωσεις της eurobank εκτος ευρωπης ειναι επισης απαγορευτικες (προμηθεια ανα συναλλαγη για τις αγορες με καρτα.
Απο τη δικη μου εμπειρια βρηκα πιο τιμιες την εμπορικη και την εθνικη (καμια επιπλεον χρεωση μεσω καρτας, χρεωση 1 ευρω ή 1 δολλαριο - δεν θυμαμαι- για αναληψεις στις ΗΠΑ με την cashcard της Εθνικης.
 

steliospal

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Άρα δηλ. πέρα απο τα 1, 1,10 και 1,25 ανάλογα με το ποσό που βγάζει κανείς δεν παίζει κάποια άλλη προμήθεια με την ethnocash. Με τι ισοτιμία όμως υπολογίζεται η συναλλαγή; (σε χώρες εκτός ΕΕ προφανώς)
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
μεση τιμη fixing

Που σημαινει τιμη αγορας + τιμη πωλησης / 2 = τιμη fixing

αυτο γινεται και στις πιστωτικες καρτες οταν κανουμε αγορες σε αλλο νομισμα με τη διαφορα οτι στις πιστωτικες ειναι εντοκες ητοι ακριβοτερες.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κάνα ανταλλακτήριο στο κέντρο που να συμφέρει να αλλάξω κάτι δολλάρια σε ευρώ ξέρουμε;
 

iliasgv

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΜΟΝΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΥΟ
Rosa Mundial said:
η Τραπεζα της Ελλαδος σταματησε την προηγουμενη εβδομαδα να πουλαει συναλλαγμα σε ιδιωτες! tragic.....
Που ακριβως το διαβασες αυτο;
Συνεχιζει κανονικοτατα μεχρι 10000? σε ιδιωτες και με διαφορα στην καλυτερη ισοτιμια..
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Που ακριβως το διαβασες αυτο;
Συνεχιζει κανονικοτατα μεχρι 10000? σε ιδιωτες και με διαφορα στην καλυτερη ισοτιμια..
Ισχύει ότι δεν δίνουν συνάλλαγμα γιατί κι εγώ πριν δύο μήνες πριν φύγω για Τσεχία πήρα τηλ και μου είπαν ότι δεν δίνουν συνάλλαγμα πλέον σε ιδιώτες και έχουν μόνο συναλλαγές με το δημόσιο.
 

iliasgv

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΜΟΝΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΥΟ
Μου εκανε εντυπωση γιατι ρωτησα αρκετο κοσμο και το googlαρα επισης αλλα δεν βρισκω καμμια αναφορα..
στο site της ΤΤΕ συνεχιζει να αναφερει οτι γινονται συναλλαγες με ιδιωτες..

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/ISOTIMIES/private.aspx
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Μου εκανε εντυπωση γιατι ρωτησα αρκετο κοσμο και το googlαρα επισης αλλα δεν βρισκω καμμια αναφορα..
στο site της ΤΤΕ συνεχιζει να αναφερει οτι γινονται συναλλαγες με ιδιωτες..

Δελτία Τιμών για Συναλλαγές μεταξύ Τράπεζας της Ελλάδος και ιδιωτών, λοιπών Τραπεζών, και ανταλλακτηρίων συναλλάγματος
Τι να σου πω, κι εγώ είχα διαβάσει από το φόρουμ ότι το καλύτερο συνάλλαγμα μπορεις να το κάνεις στην Τράπεζα της Ελλάδας αλλά μετά αφού η είδα το ποστ ότι έπαψε μετά να δίνει έκανα ένα τηλ για να είμαι σίγουρη και μου είπαν αυτό που σου είπα παραπάνω. Κρίμα γιατί θα διευκόλυνε πολύ κόσμο που θέλει να πάει εξωτερικό και πρέπει να τρέχει να κάνει εκεί συνάλλαγμα και πολλές φορές με χειρότερη ισοτιμία.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σύμφωνα με τα δελτία τιμών συναλλάγματος της ΤτΕ:
"Για συναλλαγές με ιδιώτες οι τιμές ισχύουν μέχρι του ισοτίμου ΕΥΡΩ 10.000.
Συναλλαγές με ιδιώτες διενεργούνται σε όλο το δίκτυο των καταστημάτων της ΤτΕ εκτός του Κεντρικού Καταστήματος"

http://www.bankofgreece.gr/BogIsotimiespdf/2012/20120906.04.170.pdf
 

dark knight

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
ξερει κανεις αν υπαρχει υποκαταστημα εθνικης στην ρωμη?θελω να κανω αναληψη μετρητων μεσω καρτας μισθοδοσιας γιατι θα μπουν χρηματα αφου θα εχω φυγει απο Ελλαδα.λογικα καποια τραπεζα θα συνεργαζεται με το διατραπεζικο συτημα maestro
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom