Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
υποκατάστημα Εθνικής στην Ρώμη; Τρελάθηκαμε;

σε οποιοδήποτε ΑΤΜ να πας να σηκώσεις λεφτά
 

dark knight

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
υποκατάστημα Εθνικής στην Ρώμη; Τρελάθηκαμε;

σε οποιοδήποτε ΑΤΜ να πας να σηκώσεις λεφτά
απλα ρωταω γιατι η καρτα δεν ειναι βιζα.αν σου φαινεται περιεργη η ερωτηση,η αγροτικη εχει υποκαταστημα στο βερολινο:cool:
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ταξίδι-Όνειρο
ορλαντο
απεναντι απο το σταθμο τερμινη εχει mcdonalds διπλα απο κει εχει μια τραπεζα μπορεις να τραβηξεις με την Maestro την ιδια ειχα με την δικια σου προμη8εια μου πηρε 2.5 ευρω στα 250 ευρω που τραβηξα
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
ξερει κανεις αν υπαρχει υποκαταστημα εθνικης στην ρωμη?θελω να κανω αναληψη μετρητων μεσω καρτας μισθοδοσιας γιατι θα μπουν χρηματα αφου θα εχω φυγει απο Ελλαδα.λογικα καποια τραπεζα θα συνεργαζεται με το διατραπεζικο συτημα maestro
δεν είχε ούτε παλιά, αλλά τα ΑΤΜ μια χαρά με εξυπηρέτησαν!
 

pada2012

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Ταξιδεύω για Νέα Υόρκη στις 23/12 και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει τι με συμφέρει να κάνω με συνάλλαγμα. Να κάνω στην Ελλάδα ή όταν φτάσω εκεί?
Δεν έχω πιστωτική κάρτα μόνο κάρτα ανάληψης κ visa electron. Με την visa electron μπορώ να κάνω εκεί συναλλάγες ή καλύτερα να βγάλω πιστωτική?
 

manoulamou

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ο γιος μου θα ταξιδεψει στο Πεκινο και ενδιαφερεται να ανταλλαξει ~~ 200 ευρω στο κινεζικο νομισμα γιουαν - CNY.

Σε μεγαλο καταστημα τραπεζας στο Μαρουσι προσπαθησαν να τον πεισουν να παρει USD, δεν εκατσε να το συζητησει καν οπότε σημερα θα κατεβει Αθηνα μαλλον στην Εθνικη - Συνταγμα.

Σκεφτηκα μηπως θα ηταν προτιμοτερο να παει στο κεντρικο της Τραπεζης της Ελλαδος όπου και μικρη προμηθεια εχουν (τρια ευρω) και ειναι πιθανοτερο να υπαρχουν διαθεσιμα καθως απ ο,τι ειδα δεν υπαρχει καν στο επισημο συμπληρωματικο δελτιο τιμων!

Πασα σχετικη πληροφορια ευπροσδεκτη.:xmas_smile:
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
Ταξιδεύω για Νέα Υόρκη στις 23/12 και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει τι με συμφέρει να κάνω με συνάλλαγμα. Να κάνω στην Ελλάδα ή όταν φτάσω εκεί?
Δεν έχω πιστωτική κάρτα μόνο κάρτα ανάληψης κ visa electron. Με την visa electron μπορώ να κάνω εκεί συναλλάγες ή καλύτερα να βγάλω πιστωτική?
η VISA ELECTRON πιστωτικη ειναι μην ανυσηχεις και η καρτα αναληψης δουλευει δεν θελω αγχος να περασεις καλα

Ο γιος μου θα ταξιδεψει στο Πεκινο και ενδιαφερεται να ανταλλαξει ~~ 200 ευρω στο κινεζικο νομισμα γιουαν - CNY.

Σε μεγαλο καταστημα τραπεζας στο Μαρουσι προσπαθησαν να τον πεισουν να παρει USD, δεν εκατσε να το συζητησει καν οπότε σημερα θα κατεβει Αθηνα μαλλον στην Εθνικη - Συνταγμα.

Σκεφτηκα μηπως θα ηταν προτιμοτερο να παει στο κεντρικο της Τραπεζης της Ελλαδος όπου και μικρη προμηθεια εχουν (τρια ευρω) και ειναι πιθανοτερο να υπαρχουν διαθεσιμα καθως απ ο,τι ειδα δεν υπαρχει καν στο επισημο συμπληρωματικο δελτιο τιμων!

Πασα σχετικη πληροφορια ευπροσδεκτη.:xmas_smile:
μην ανυσηχεις ας εχει τα ευρωπουλα του και καμμια 100 δολλαρια και στο αεροδρομιο θα χαλασει πανευκολα οσα του χρειαζονται.
μην μπαινετε σε διαδικασιες ψαξιματος εδω για συναλλαγμα (για μικρα ποσα η διαφορα συναλλαγης ειναι μηδαμενη)

να περασει καλα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ο γιος μου θα ταξιδεψει στο Πεκινο και ενδιαφερεται να ανταλλαξει ~~ 200 ευρω στο κινεζικο νομισμα γιουαν - CNY.

Σε μεγαλο καταστημα τραπεζας στο Μαρουσι προσπαθησαν να τον πεισουν να παρει USD, δεν εκατσε να το συζητησει καν οπότε σημερα θα κατεβει Αθηνα μαλλον στην Εθνικη - Συνταγμα.

Σκεφτηκα μηπως θα ηταν προτιμοτερο να παει στο κεντρικο της Τραπεζης της Ελλαδος όπου και μικρη προμηθεια εχουν (τρια ευρω) και ειναι πιθανοτερο να υπαρχουν διαθεσιμα καθως απ ο,τι ειδα δεν υπαρχει καν στο επισημο συμπληρωματικο δελτιο τιμων!

Πασα σχετικη πληροφορια ευπροσδεκτη.:xmas_smile:
Δεν έχει κάποια κάρτα (π.χ. ΕθνοCash) για να κάνει ανάληψη από ATM εκεί? Το rate θα είναι σίγουρα καλύτερο...
 

manoulamou

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
:xmas_rolleyes:
Το ταξιδι ειναι για μεσα Φλεβαρη αλλά
η κολλητη του που σπουδαζει στο Πεκινο,
τον ενημερωσε (μεσω skype) πως
καλυτερα θα ηταν να κανει στην Ελλαδα και μαλιστα ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ δυνατον την ανταλλαγη, γιατι τα πραγματα εκει ειναι πολυ περιεργα, περισσοτερα δεν μπορουσε να του πει!
Καρτα ΑΤΜ δεν εχει αλλά σιγουρα προλαβαινει να βγαλει μεχρι τοτε...
:xmas_cool:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
:xmas_rolleyes:
Το ταξιδι ειναι για μεσα Φλεβαρη αλλά
η κολλητη του που σπουδαζει στο Πεκινο,
τον ενημερωσε (μεσω skype) πως
καλυτερα θα ηταν να κανει στην Ελλαδα και μαλιστα ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ δυνατον την ανταλλαγη, γιατι τα πραγματα εκει ειναι πολυ περιεργα, περισσοτερα δεν μπορουσε να του πει!
Καρτα ΑΤΜ δεν εχει αλλά σιγουρα προλαβαινει να βγαλει μεχρι τοτε...
:xmas_cool:
Μήπως τα πράγματα δεν είναι περίεργα εκεί αλλά εδώ; Μήπως περιμένουν έξοδο της Ελλάδας απ' το ευρώ μέχρι τότε και γι αυτό του λέει να τ' αλλάξει τώρα; Μια σκέψη κάνω, μάντης δεν είμαι...
 

manoulamou

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
:xmas_rolleyes:Κι αυτο δεν αποκλειεται, ισως να μην ηθελε να τον... τρομαξει!
Εαν του περισσεψουν αρκετα γιουαν μετα,
τι τον συμφερει να κανει, πού να τα ανταλλαξει,
απο την τεραστια εμπειρια σας εσεις οι ταξιδιαρηδες; :xmas_biggrin:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:xmas_rolleyes:
Το ταξιδι ειναι για μεσα Φλεβαρη αλλά
η κολλητη του που σπουδαζει στο Πεκινο,
τον ενημερωσε (μεσω skype) πως
καλυτερα θα ηταν να κανει στην Ελλαδα και μαλιστα ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ δυνατον την ανταλλαγη, γιατι τα πραγματα εκει ειναι πολυ περιεργα, περισσοτερα δεν μπορουσε να του πει!
Καρτα ΑΤΜ δεν εχει αλλά σιγουρα προλαβαινει να βγαλει μεχρι τοτε...
:xmas_cool:
Μάλλον έχουν αντιληφθεί ότι δε μπορεί να συντηρηθεί πολύ ακόμα από την Κίνα η ακραία νομισματική πολιτική του σφόδρα υποτιμημένου Γουάν. Οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για υπολειπόμενη ανατίμηση της τάξης του 40%...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom