Συνείδησης προβληματισμοί

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Φίλε Traveller για να μην παραθέτω κομμάτια απο το παραπάνω κειμενό σου σου απαντάω συνολικά:
α)σαφώς και η ιστορία της ανθρωπότητας είναι γεμάτη από κοινωνικές επαναστάσεις σαν αυτές που αναφέρεις.επίσης είναι γεμάτη από αμέτρητες άλλες που λέγονται προσωπικές.αν λοιπόν οι κοινωνικές και οι προσωπικές επαναστάσεις είναι προς την ίδια κατεύθυνση τότε υπάρχει πρόοδος και αλλαγή στη κοινωνία.επίσης οι κοινωνικές επαναστάσεις θα ήταν αδύτατες χωρίς τις προαπαιτούμενες προσωπικές.δεν λέω λοιπόν πως μια επανάσταση είναι ουτοπία αυτή καθαυτή,αλλά πως δεν μπορείς να τους πεις ως ότου ωριμάσουν οι ιστορικές συνθήκες για την επανάσταση,μπορείτε να πεθένετε με την ησυχία σας.κανείς δεν θα κάνει το παραμικρό να σας εμποδίσει!!!
β)και βέβαια συμφωνώ πως πρέπει να τον μάθεις να κολυμπάει.το ερώτημα είναι όταν πνίγεται τι κάνεις?και δεν νομίζω πως εκείνη την ώρα αρχίζεις με την μια το μάθημα κολύμβησης!άρα πρώτα τον σώζεις και μετα τον μαθαίνεις κολύμπι.αυτό εννοώ όταν λέω βοηθας μια οικογένεια.και νομίζω το έγραψα καθαρα:βοηθάς να δημιουργήσει τις υποδομές ώστε να ζήσει καλύτερα.δεν μίλησα ποτέ για ελεημοσύνη ή χρήματα έτσι γενικά.ο Γιώργος ανέφερε το παράδειγμα με το άλογο που αγόρασε κάποιος σε μια κουβανή .υπάρχουν πολλά σαν αυτό μικρά που μπορούν να γίνουν και τότε θα τους έχει μάθει κολύμπι και θα έχεις συμβάλει στην καλύτερη ποιότητα ζωής τους.
για να μην ανησυχείς, σου λέω, πως το τελευταίο πράγμα που κάνω είναι να καθησυχάζω τις τύψεις μου!!!!!!αυτή η πρακτική δεν με αφορά..αυτά..
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.019
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Ας καταθέσω και τη δική μου εμπειρία: Το 2002 πήγα για πρώτη φορά στη Ρουμανία και γύρισα μετά από 15 μέρες με πολιτισμικό σοκ και με ενοχές γιατί έτυχε να γεννηθώ εδώ και όχι ..παραδίπλα. Το 2007 πέρασα από τα ίδια μέρη και είδα τους ίδιους ανθρώπους σε σαφώς καλύτερη οικονομική κατάσταση όμως με πιο βαριά ψυχολογία, πιο σκοτισμένους με τα πρακτικά και πιο απομακρυσμένους από το πνεύμα. Δεν είμαι καθόλου βέβαιη ότι τώρα είναι ευτυχισμένοι παρότι νιώθουν πιο ασφαλείς.
Δεν λέω το ίδιο για την Αλβανία. Εκεί η οικονομική άνεση σα να μου φάνηκε ότι τους είναι αρκετή.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.755
Likes
15.252
Ιδιαίτερο θέμα και ενδιαφέρον.Έχω πολλούς γνωστούς που λένε ότι δεν θα ήθελαν να ταξιδέψουν π.χ. στην Ινδία γιατί δεν θα άντεχαν την εξαθλίωση που θα έβλεπαν.Από την άλλη θυμάμαι στην γειτονική Τουρκία έναν Τούρκο να μας δείχνει κάποιες <<καλές>> πολυκατοικίες λέγοντας σαν επιχείρημα ότι έχουν και ζεστό νερό.Ωστόσο σήμερα βλέπεις τόσους άστεγους στη χώρα και τη γειτονιά σου οπότε νομίζω ότι δεν θα απόφευγα ένα ταξιδι μόνο λόγω της φτώχειας της περιοχής.....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από την άλλη θυμάμαι στην γειτονική Τουρκία έναν Τούρκο να μας δείχνει κάποιες <<καλές>> πολυκατοικίες λέγοντας σαν επιχείρημα ότι έχουν και ζεστό νερό.
Αν και δεν αντιλαμβάνομαι πως εντάσσεται αυτό στον υπόλοιπο συλλογισμό, ξέρεις πολλές πολυκατοικίες στην Ελλάδα που να παρέχουν τρεχούμενο ζεστό νερό?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αν και δεν αντιλαμβάνομαι πως εντάσσεται αυτό στον υπόλοιπο συλλογισμό, ξέρεις πολλές πολυκατοικίες στην Ελλάδα που να παρέχουν τρεχούμενο ζεστό νερό?
οσες εχουν φυσικο αεριο :p και ισως αυτο εννουσε ο τουρκος φιλος, οφ τοπικ φυσικα
 

alma

Member
Μηνύματα
3.755
Likes
15.252
Ή εννοούσε ότι δεν έχουν π.χ. ηλιακό.Πάντως το ζεστό νερό δεν είναι κάτι για το οποίο ανησυχούμε στην Ελλάδα(ως τώρα τουλάχιστον).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ή εννοούσε ότι δεν έχουν π.χ. ηλιακό.Πάντως το ζεστό νερό δεν είναι κάτι για το οποίο ανησυχούμε στην Ελλάδα(ως τώρα τουλάχιστον).
Εγώ δεν ανησυχώ, γιατί στο σπίτι μου δε χρειάζεται να ανάψω θερμοσίφωνα. Ο περισσότερος κόσμος, όμως ανησυχεί... Και δεν υπάρχει καμία διαφορά ως προς αυτό στις πολυκατοικίες της Κωνσταντινούπολης.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.755
Likes
15.252
Οκ,ωστόσο δεν αναφέρομαι στην Κωνσταντινούπολη αλλά σε άλλες πόλεις της Τουρκίας στις οποίες έχω ταξιδέψει.Δεν ανέφερα καθόλου την Πόλη στο post.Καληνύχτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.289
Μηνύματα
886.773
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom