Συστάσεις

SOFIA P

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο ή Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟΣ
Γειάς σας μέλη του TravelStories.gr. Χαίρομαι πολύ που βρήκα ένα φόρουμ για αυτό που με συγκινεί περισσότερο, τα ταξίδια. Εργάζομαι σε ιδιωτική τράπεζα, πάρα πολλές ώρες την ημέρα, όπως φαντάζομαι οι περισσότεροι από εσάς και το μεγάλο μου πάθος είναι τα ταξίδια. Ανακάλυψα το TravelStories σέ μια αναζήτηση που έκανα για εξειδικευμένα ταξιδιωτικά γραφεία. Έχω ταξιδέψει στην Κένυα δύο φορές, στην Κίνα το 1997 όταν ακόμα ήταν σχετικά δύσκολο ταξίδι, και σε κάποιες χώρες τις Ευρώπης. Λατρεύω την Ιταλία την οποια έχω επισκεφθεί πολλές φορές και στην οποία θα ήθελα να ζήσω (μάλλον όταν πάρω σύνταξη). Το καλοκαίρι πήγα 15 ήμέρες στη Μεγάλη Βρετανία, η οποία είναι υπέροχη. Δεν μου αρέσουν οι διακοπές στην Ελλάδα, γιατί βρίσκω αφενός ότι οι τιμές είναι απίστευτα ακριβές σε σχέση με τις παρεχόμενες υπηρεσίες και αφετέρου ότι έχουμε βιάσει το φυσικό μας περιβάλλον σε τέτοιο βαθμό που αν εξαιρέσεις τις θάλασσες δεν έχουμε να επιδείξουμε και πολλά (εξαίρεση αποτελεί η Ήπειρος).
Απεχθάνομαι να ταξιδεύω σε περιόδους αιχμής και αυτό καθιστά τα ταξίδια με γκρουπ μάλλον δύσκολα, καθώς τώρα που περνάμε δύσκολες εποχές τα περισσότερα ταξιδιωτικά γραφεία, οργανώνουν εκδρομές σε συγκεκριμένες εποχές.
Επόμενο ταξίδι, μετά τα Θεοφάνεια Μαρόκο ή Ιορδανία.

Σας χαιρετώ

Sofia P
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες!!!
Πάρα πολύ ωραία όσα έγραψες, αλλά δε μπορώ να κρύψω ότι περισσότερο με εντυπωσίασε η Κένυα...Πρέπει να πάω οπωσδήποτε κάποια στιγμή!!! Και σίγουρα θα χρειαστώ τη βοήθειά σου! Τ σκέφτομαι εδώ και χρόνια αυτό το ταξίδι. Ζηλεύω και στο άκουσμα της Ιορδανίας!! Τι να πώ, καλά ταξίδια, καλή συνέχεια!!!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
:welcome2:Καλώς ήρθες Σοφία, η εισαγωγή σου είναι λεπτομερειακή και πολλά υποσχόμενη. Ελπίζω να μας τα πεις και αναλυτικά.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σοφία καλώς ήρθες!ωραία τα λές:clap:,όποτε βρείς χρόνο μπορείς να μας διηγηθείς εμπειρίες από Κίνα!καθώς και από την Κένυα!,χαίρομαι που σου αρέσει η Ιταλία,εδώ μέσα είμαστε αρκετοί οι λάτρεις της χώρας αυτής:haha:.
Οσο για τα προσεχή πλάνα σου ότι και ν΄αποφασίσεις εύχομαι καλά να περάσεις!Προσωπικά επειδή έχω πάει και στά δύο μέρη που ανέφερες,όταν πήγα Μαρόκο ενώ περίμενα πολλά περισσότερα...μιά και είναι τόσο διαφημιζόμενος προορισμός,δεν μπορώ να πώ ότι μ'ενθουσίασε,ενώ στην Ιορδανία που βρέθηκα ...κατά τύχη και ήμουν επιφυλακτική για το τί θα δώ μου άρεσε πολύ περισσότερο!!Σίγουρα είναι και θέμα συγκυριών,εποχής,το ποιά ακριβώς μέρη θα επιλέξεις να επισκεφθείς στην κάθε χώρα κλπ και βέβαια θέμα γούστου του καθενός..
Καλά ταξίδια να έχεις πάντα!
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλώς ήρθες και από μένα Σοφία. Η Ιορδανία είναι μέρος που θα θελα να επισκευθώ οπωσδήποτε. Όταν θα μπορέσεις περιμένουμε την εμπειρία σου. Και πάλι καλως ήρθες!
 

SOFIA P

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο ή Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟΣ
Αίγυπτος

Το ταξίδι στην Κένυα το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ειδικά στο σαφάρι είναι σαν να βρίσκεσαι στον παράδεισο.
Antoni αν κατάλαβα καλά πηγαίνεις Αίγυπτο. Έχω πάει δύο φορές καθώς έχω ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα ταξίδια με αρχαιολογικό ενδιαφέρον. Την πρώτη φορά πήγα Πάσχα, Κάϊρο-Αλεξάνδρεια-Σινά, και την δεύτερη φορά πέρισι 10ήμερη εκδρομή, με κρουαζιέρα στο Νείλο, επίσκεψη στους φοβερούς αρχαιολογικούς χώρους της Αιγύπτου και έκανα επιπλέον εκδρομή στο Αμπού Σιμπέλ. Η Αίγυπτος είναι φοβερή χώρα, ο Νείλος είναι πράγματι θεός και πηγή ζωής. Το μεγάλο μείον της είναι ότι ειδικά το Κάϊρο είναι φοβερά βρώμικο, σε σημείο κατάθλιψης. Εάν μπορέσεις μπες σε κάποια από τις Πυραμίδες, είναι φοβερή εμπειρία και απόφυγε τους καμηλιέρηδες.
Στο Κάϊρο η πιο ασφαλής επιλογή για φαγητό είναι μέσα στο ξενοδοχείο και εάν βγείς έξω πολύ ωραίο είναι το εστιατόριο Felfela. Πολύ προσοχή στους δρόμους, εάν δεν θέλεις να αφήσεις τα κοκαλάκια σου στο Κάϊρο είτε από αμάξι είτε από καμήλα. Τέτοιο χάος δεν έχεις ξαναδεί. Αγνοούν παντελώς τα φανάρια και ορμούν όλοι μαζί, αυτοκίνητα, κάρα, άνθρωποι και οι καμήλες που προανέφερα και όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε.
Πόσες ημέρες πηγαίνεις και με ποιό πρακτορείο;
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλως ηρθες Σοφια, σου ευχομαι πολλα και καλα ταξιδια, οταν εχεις χρονο θα χαρουμε να δουμε μια απο τις ταξιωτικες σου ιστοριες
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
γιατί βρίσκω αφενός ότι οι τιμές είναι απίστευτα ακριβές σε σχέση με τις παρεχόμενες υπηρεσίες και αφετέρου ότι έχουμε βιάσει το φυσικό μας περιβάλλον σε τέτοιο βαθμό που αν εξαιρέσεις τις θάλασσες δεν έχουμε να επιδείξουμε και πολλά (εξαίρεση αποτελεί η Ήπειρος).
Καλως ορισες Σοφια! Με βρισκεςι απολυτως συμφωνη! Μας δοθηκε ενας παραδεισος και αποδειχθηκαμε αναξιοι του!
Χαιρομαι που θα τα λεμε απο εδω μεσα!
ΥΓ. Περαστικα σου!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
SOFIA P, τα λες πολύ ωραία...και για την προτίμησή σου στις διακοπές εκτός Ελλάδας, και για την καταστροφή του ελληνικού περιβάλλοντος (πλην της Ηπείρου), και για τα ταξίδια εκτός περιόδων αιχμής!
Χαίρομαι που ήρθες στο φόρουμ!!! :)
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Σοφία καλώς όρισες και περιμένουμε τις εμπειρίες σου από τα ταξίδια σου, ιδιαίτερα από αυτά που έχεις πάει πολλές φορές και θα έχεις αρκετές λεπτομέρειες να αναφέρεις.

Υ.Γ. περαστικά σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom