Συχνές ερωτήσεις για τα ταξίδια στην Ευρώπη

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Aφου εχουν διαβατηριο δεν υπαρχει προβλημα ασχετα με την αεροπορικη εταιρεια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
γεια σας!
παιδιά 11-12 ετών μόνο με διαβατήριο πάνε Ιταλία?έχει σημασία η αεροπορική?(θα πάμε με ίζι τζετ)
Εννοειται οτι θα πανε με το διαβατηριο ..η αεροπορικη δεν εχει ποτε σημασια γιαυτα τα πραγματα.Στα 12 χρονια μπορει ενα παιδι να βγαλει και ταυτοτητα.
 

Dora1989

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισπανία
Καλησπέρα σας. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Είμαι από Βουλγαρία και στην Ελλάδα ζω εδώ και 8 χρόνια. Έχω την Βουλγάρικη μου ταυτότητα που μοιάζει για Αστυνομική ταυτότητα, διαβατήριο και άδεια παραμονής Ε.Ε.
Και θέλω να ρωτήσω.
Πρόκειται να φύγω για Ισπανία το καλοκαίρι. Θα μπορώ να ταξιδέψω με την βουλγάρικη μου ταυτότητα; Η μόνο με αυτή μπορώ να ταξιδέψω μόνο από Βουλγαρία προς άλλες χώρες της Ε.Ε; Η γίνεται από όλες τις χώρες της Ε.Ε;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.136
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Είμαι από Βουλγαρία και στην Ελλάδα ζω εδώ και 8 χρόνια. Έχω την Βουλγάρικη μου ταυτότητα που μοιάζει για Αστυνομική ταυτότητα, διαβατήριο και άδεια παραμονής Ε.Ε.
Και θέλω να ρωτήσω.
Πρόκειται να φύγω για Ισπανία το καλοκαίρι. Θα μπορώ να ταξιδέψω με την βουλγάρικη μου ταυτότητα; Η μόνο με αυτή μπορώ να ταξιδέψω μόνο από Βουλγαρία προς άλλες χώρες της Ε.Ε; Η γίνεται από όλες τις χώρες της Ε.Ε;
Γίνεται από όλες τις άλλες χώρες της ΕΕ, αλλά η Βουλγαρία έχει ειδικό καθεστώς (η συνθήκη ένταξης της στην ΕΕ περιορίζει την ελεύθερη κίνηση πολιτών για κάποια χρόνια μετά την ένταξη). 99%, επειδή η Ισπανία όπως και η Ελλάδα είναι στη ζώνη Σέγκεν, θα είσαι ΟΚ, αλλά μάλλον για σιγουριά πρέπει να ρωτήσεις σε κάποιο Βουλγαρικό forum ή στο Ισπανικό προξενείο.
 

Chr19

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλησπερα σας απο κυπρο προς και απο γαλλια μπορω να ταξιδεψω με πολιτικη ταυτοτητα ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.411
Likes
14.383
Στην Σένγκεν δεν είναι και η Κύπρος;Πρέπει να γίνεται.Ρωτάς για επιβεβαίωση και την αεροπορική.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.136
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στην Σένγκεν δεν είναι και η Κύπρος;Πρέπει να γίνεται.Ρωτάς για επιβεβαίωση και την αεροπορική.
Φυσικά και δεν είναι στη ζώνη Σέγκεν η Κύπρος. Είναι όμως στην ΕΕ κι αυτό αρκεί. Πας με ταυτότητα και δε χρειάζεται να ρωτήσεις καμμία αεροπορική.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.411
Likes
14.383
Φυσικά και δεν είναι στη ζώνη Σέγκεν η Κύπρος. Είναι όμως στην ΕΕ κι αυτό αρκεί. Πας με ταυτότητα και δε χρειάζεται να ρωτήσεις καμμία αεροπορική.
΄Εχεις δίκιο.Μπερδεύτηκα.΄Εχει υπογράψει την συμφωνία αλλά δεν την έχει εφαρμόσει ακόμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.825
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom