Σχετικά με τη γρίπη των χοίρων (Όλες οι πληροφορίες εδώ)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Αυτη η θερμικη καμερα ειναι μονο στο Ελ. Βενιζελος? Γιατι εγω που γυρισα απο Γερμανια Θεσσαλονικη δεν περασαμε απο κατι τετοιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτη η θερμικη καμερα ειναι μονο στο Ελ. Βενιζελος? Γιατι εγω που γυρισα απο Γερμανια Θεσσαλονικη δεν περασαμε απο κατι τετοιο.
Την είχα δει και τον Ιούνιο στο Ηράκλειο....
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εγω ειχα δει μια καμερουλα και στο "μακεδονια" προσφατα..
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Ναι υπάρχει κάμερα στη Θεσσαλονικη..Και 2 εθελόντριες νοσοκόμες που μοιράζουν ενημερωτικά έντυπα για τον ιο...Μόνο στην Ελλάδα αυτό....
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.844
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Για να πω κι εγώ την εμπειρία μου από τον επληκτικά Ελληνικό χειρισμό της γρίππης...

Την κυριακή το βράδυ, φτάνοντας στο Ελ. Βενιζέλος, περνάμε όλοι μπουλούκι από τη θερμική κάμερα. Η οποία με ανιχνεύει με πυρετό (που οφειλώταν σε άλλη αιτία και όχι στη γρίπη, όπως τελικά αποδείχτηκε). Το παλικάρι που χειριζόταν την κάμερα με φωνάζει στην άκρη, μου δίνει μια μάσκα να φορέσω, και ειδοποιεί τη γιατρό να έρθει από το γραφείο της. Εν τω μεταξύ οι υπόλοιποι επιβάτες συνεχίζουν και περνάν δίπλα μου, και να με κοιτούν σαν έκθεμα ανθρώπου συλληφθέντα με τη γρίπη (τους το κάνουν ακόμα πιο προφανές οι αφίσες περί γρίπης και τα σχετικά φυλλάδια γύρω μου).
Μετά τη δημόσια διαπόμπευση, η γιατρός μου ζητάει να την ακολουθήσω στο ιατρείο/γραφειάκι της. "Μή βγάλετε τη μάσκα σας εδώ μέσα, εγώ θα κοιμηθώ εδώ σήμερα", μου λέει πριν μπούμε. Αφού της εξηγώ ότι δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα γρίπης πέραν του πυρετού, δε με εξετάζει κλινικά, απλά καταγράφει τα στοιχεία μου και μου εξηγεί ότι έχουν πάψει να στέλνουν τους ασθενείς στο νοσοκομείο με το ειδικό ασθενοφόρο (κρίμα, δεν θα δώ τους νοσοκόμους-αστροναύτες τελικά), αλλά θα πρέπει να πάω με δικά μου μέσα στο νοσοκομείο. "Μη βγάλετε τη μάσκα, και μην πλησιάσετε κανένα κοντύτερα από το 1 μέτρο" μου δίνει εντολή. "Μα απ' ότι καταλαβαίνω οι πιθανότητες λένε ότι δεν έχω γρίπη, εφόσον δεν έχω άλλα συμπτώματα", απαντώ. "Α, εγώ δεν ξέρω, πρώτη μέρα είμαι εδώ" είναι η αποστομωτική απάντηση.

Επεισόδιο δεύτερο. Χθές το πρωί, Αττικό νοσοκομείο, εφημερεύον για περιστατικά γρίπης. Πάω στην κύρια είσοδο (με μάσκα εννοείται) και με νουθετούν που μπήκα μέσα και δεν πήγα γύρω γύρω: "Στην πύλη δεν το είπατε ότι έρχεστε για γρίπη?" (Σιγά μη φανταστώ ότι πρέπει να δώσω ιατρικές λεπτομέρειες στον κάθε φύλακα). Πηγαίνω τέλος πάντων εκεί που πρέπει να πάω, και βρίσκω ένα συνοθύλευμα ανθρώπων με μάσκες να περιμένει στο ύπαιθρο, πίσω από μια κλειδωμένη πόρτα, σε ένα κατά τα άλλα έρημο σημείο του νοσοκομείου, πίσω από την οποία βρίσκεται το ιατρείο που εξετάζει για τη γρίπη. Η ουρά είναι γεμάτη ασθενείς, συγγενείς ασθενών, αλλοδαπούς οικοδόμους που κάτι χτίζουν δίπλα κλπ. Ελάχιστες θέσεις καθημενων (3?), και όλοι οι υπόλοιποι όρθιοι ή στο πεζοδρόμιο (Άραγε το σκέφτηκαν καθόλου πρωτού αφήσουν ανθρώπους με 39 πυρετό να περιμένουν όρθιοι στο ύπαιθρο?). Οι συνθήκες υγιεινής άθλιες (ο άλλος έβγαλε λίγο τη μάσκα για να... φτύσει στο έδαφος), και χωρίς να έχεις τη γρίπη εκεί πέρα είναι πιθανό να την αποκτήσεις αν δε λάβεις τα μέτρα σου. Αλλά κανείς δεν ελέγχει.

Φυσικά ο γιατρός με έδιωξε αμέσως ("δεν έχετε γρίππη...")

Και κατά τα άλλα ο υπουργός υγείας διατείνεται ότι η χώρα τηρεί υπεύθυνη στάση για το θέμα... Εγώ απλά αναρρωτιμέαι αν η αντιμετώπιση των ενδεχομένως ασθενών σαν λεπρών είναι υπεύθυνη στάση.
...ακριβως έτσι εχει θωρακισει τη χωρα ο υπουργος ..:mad: κάθε φορα που βγαινει στη tv μας στελνει ολο και πιο βαθια στη αβυσο, την ιατρικη εννοω..:roll:
 

idem

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
...ακριβως έτσι εχει θωρακισει τη χωρα ο υπουργος ..:mad: κάθε φορα που βγαινει στη tv μας στελνει ολο και πιο βαθια στη αβυσο, την ιατρικη εννοω..:roll:
ολα αυτα πιστευω γινονται για να μας τρομοκρατησουν και να κερδισουν λεφτα τρελλα οι φαρμακευτικες εταιρειες.:mad:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ολα αυτα πιστευω γινονται για να μας τρομοκρατησουν και να κερδισουν λεφτα τρελλα οι φαρμακευτικες εταιρειες.:mad:
Ναι, από τα 11 εκ. Έλληνες περιμένανε οι φαρμακευτικές να κερδίσουνε... Απλά ο υπουργός μας καταρρίπτει τα ρεκόρ ανευθυνότητας και μικροπολιτικής καπηλείας του φόβου, το ένα μετά το άλλο.
 

idem

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
Ναι, από τα 11 εκ. Έλληνες περιμένανε οι φαρμακευτικές να κερδίσουνε... Απλά ο υπουργός μας καταρρίπτει τα ρεκόρ ανευθυνότητας και μικροπολιτικής καπηλείας του φόβου, το ένα μετά το άλλο.
ναι αλλα δεν ειμαστε μονο εμεις.μιλαμε για ολον τον κοσμο.αν θυμαται κανεις τοτε με το τσερνομπιλ ειχε γινει χαμος.ημουν πολυ μικρος βεβαια τοτε αλλα θυμαμαι που φοβομασταν μην φαμε κανα φρουτο ή λαχανικο και παθουμε τιποτα.ολα γινονται για να φοβισουν τον κοσμο και σιγουρα τα καναλια μεγαλωνουν το προβλημα.
 

idem

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
και εξαλλου περισσοτερες πιθανοτητες εχουμε να κολλησουμε πανουκλα και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε απο την βρωμια που επικρατει στο κεντρο της αθηνας και απο την σαρα και την μαρα που εχει μαζευτει εδω παρα την γριπη αυτη.οποιος κατεβαινει ή δουλευει στο κεντρο θα με καταλαβει.εχει περασει κανενας αργα την νυχτα απο την ομονοια;πανικος!!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.547
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom