Σχετικά με τη γρίπη των χοίρων (Όλες οι πληροφορίες εδώ)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές επιλογές. Ή πας και προσπαθείς να αποφύγεις όσο γίνεται τον συνοστισμό, το οποίο φαίνεται και απίθανο, ή δεν πας καθόλου. Βέβαια υπάρχει και η λύση της μάσκας.....
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ό,τι κάνεις και στην Ελλάδα τις αντίστοιχες μέρες. Εκεί τουλάχιστον οι άνθρωποι ίσως να προσέχουν και περισσότερο, φταρνίζονται και βηχουν πιο διακριτικά από εμάς που ούτε το χέρι βάζουμε μπροστά :p
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Υπάρχει και μάλιστα πολυσέλιδο θέμα σχετικά με τη γρίπη στο social forum...ωστόσο επιγραμματικά συμφωνώ με την tita... ότι πιθανότητες υπάρχουν εκεί, υπάρχουν και εδώ...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
παμε παλι....στο Βερολινο, στην Αθηνα, στο Πεκινο και παντου για ολες τις γριπες τηρουμε τους βασικους κανονες υγειηνης. Πλενουμε καλα τα χερακια και τα δοντακια, χρησιμοποιηουμε πετσετες μια χρησης, δεν αγκαλιαζουμε τον αγνωστο διπλανο μας στο λεωφορειο και σε περιπτωση αδιαθεσιας απευθηνομαστε σε γιατρο. Οσο για τα παιδακια του θυμιζουμε πως δεν βαζουμε τα χερια στο στομα και δεν αγγιζουμε οτιδηποτε βρεθει στο οπτικο τους πεδιο Ολα αυτα ισχυουν σε περιπτωση που δεν υπαρχει αλλο υποκειμενο νοσημα διαφορετικα πρεπει να συμβουλευτεις τον οικογενειακο σου γιατρο
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Eμενα θα μου επιτρεψεται να μην απαντησω αλλα καλο ειναι να συμβουλευομαστε τον οικογενειακο μας γιατρο για το θεμα του εμβολιου και να μην αφηνουμε τον κυριο Eυαγγελατο για παραδειγμα να επηρεαζει την κριση μας για κατι συμαντικο.

Ελενη, λες πως το εμβολιο ειναι σε πειραματικο σταδιο, πως το λες αυτο; εχεις καποιες γνωσεις ή καποια εμπειρια πανω σε ιατρικες ερευνες;

Φαντάζομαι πως εννοεί ότι για μία γρίπη που εμφανίσθηκε το καλοκαίρι, πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την αποτελεσματικότητα του εμβολίου και για τυχόν παρενέργειες... και συμφωνώ ως προς αυτό...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Και εγω το ιδιο φανταζομαι αλλα το θεμα ειναι σοβαρο για να κανουμε υποθεσεις, γι αυτο και θετω πολυ συγκεκριμενα ερωτηματα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φαντάζομαι πως εννοεί ότι για μία γρίπη που εμφανίσθηκε το καλοκαίρι, πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την αποτελεσματικότητα του εμβολίου και για τυχόν παρενέργειες... και συμφωνώ ως προς αυτό...
εγώ φαντάζομαι πως έχεις διαβάσει τι λέει ο ΠΟΥ και το CDC επ' αυτού πριν εκφράσεις τις επιφυλάξεις σου..
WHO | Safety of pandemic vaccines
CDC H1N1 Flu | Questions & Answers Novel H1N1 Influenza Vaccine
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
...

αυτη την στιγμη ειναι σε καποια χωρα (προς ανατολη κυριως) το εμβολιο γριππης υποχρεωτικο για να εισελθεις στην χωρα;;;

υπαρχει πιθανοτητα για ταξιδι προς ανατολη το νεο ετος...

απο Ευρωπη μου φαινεται μονο στην Ουκρανια παει να γινει κατι μιας κ εκει εχει εξαπλωθει παρα πολυ
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Η προσωπική μου άποψη, ως γιατρός, όσον αφορά το εμβόλιο είναι πως απόλυτη ένδειξη για εμβολιασμό έχουν οι ευπαθείς ομάδες δηλαδή άτομα με χρόνιες παθήσεις τα οποία είναι πιο επιρεπή στο να εμφανίσουν επιπλοκές ( άτομα με καρκίνο, ΑΙDS, ηπατοπάθειες, νεφροπάθειες, σακχαρώδη διαβήτη, χρόνια πνευμονικά νοσήματα, χρόνια καρδιακά νοσήματα κλπ). Από εκεί και πέρα το εάν κάποιος υγιής κατά τα άλλα άνθρωπος θα κάνει το εμβόλιο είναι προσωπική υπόθεση σε συνεργασία με τον προσωπικό του γιατρό. Απλά οι πιθανότητες για επιπλοκές από τον ιό είναι ελάχιστες! Στην Ελλάδα για παράδειγμα δεν έχει πεθάνει από επιπλοκές κάποιος υγιής (αν και τα ΜΜΕ συχνά τα υποκείμενα νοσήματα ίσα που τα αναφέρουν ενώ εστιάζουν στη δραματική πλευρά του γεγονότος). Τώρα όσον αφορά το εμβόλιο δεν βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο εφόσον έχει βγει στην αγορά απλά όσον αφορά τις πιθανές μακροπρόθεσμες επιπλοκές του δεν έχουν ακόμα φανεί όπως όμως και σε κάθε νέο φάρμακο-εμβόλιο (πχ εμβόλιο τραχήλου μήτρας, χάπι της επόμενης μέρας κλπ). Τέλος για όσους θέλουν να κάνουν το εμβόλιο πρέπει να προσέξουν τον τρόπο χορήγησης καθώς υπάρχει μία σύγχηση ατην ιατρική κοινότητα. Και με αυτό εννοώ τη συγχορήγηση των εμβολίων του πνευμονιόκοκκου και της παλιάς γρίππης καθώς και το διάστημα που πρέπει να μεσολαβεί μεταξύ αυτών.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η προσωπική μου άποψη, ως γιατρός, όσον αφορά το εμβόλιο είναι πως απόλυτη ένδειξη για εμβολιασμό έχουν οι ευπαθείς ομάδες δηλαδή άτομα με χρόνιες παθήσεις τα οποία είναι πιο επιρεπή στο να εμφανίσουν επιπλοκές ( άτομα με καρκίνο, ΑΙDS, ηπατοπάθειες, νεφροπάθειες, σακχαρώδη διαβήτη, χρόνια πνευμονικά νοσήματα, χρόνια καρδιακά νοσήματα κλπ).
Χωρις να ειμαι γιατρος, νομιζω οτι θα πρεπει να εμβολιαστουν και οσοι ερχονται σε επαφη με τις ευπαθεις ομαδες.
 

gerasimos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
εγω παντως δουλευω στο χωρο της υγειας 11 χρονια και μιλωντας με5 ιατρους ειχα 5 διαφορετικες γνωμες.Δε βγαινει ακρη
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.379
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom