Σχετικά με τη γρίπη των χοίρων (Όλες οι πληροφορίες εδώ)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Χτες το βράδυ (για εσάς σήμερα το πρωί) διάβαζα ότι η κα Βασιλείου κάλεσε να αποτραπούν τα ταξίδια όχι μόνο στο Μεξικό αλλά και στις ΗΠΑ, κάτι που προκάλεσε την αντίδραση του ΥΠ.ΕΞ των ΗΠΑ αλλά και μελών της ΕΕ.
Δεν μπορώ να βρω την πηγή αυτή τη στιγμή γι'αυτό το γράφω με δικά μου λόγια.

Όντως η Καλιφόρνια κηρύχτηκε σε κατάστασης έκτακτης ανάγκης μετά το θάνατο δυο ανθρώπων που διερευνάτε ακόμη για το αν σχετίζονται με τη γρίπη. Πιο πολύ νομίζω έγινε αυτό για να έχει η Καλιφόρνια οικονομική και υλικοτεχνική βοήθεια σε περίπτωση που υπάρχουν νέα κρούσματα αφού ως γνωστόν σαν πολιτεία βρίσκεται στα όρια της χρεοκοπίας!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.112
Χτες το βράδυ (για εσάς σήμερα το πρωί) διάβαζα ότι η κα Βασιλείου κάλεσε να αποτραπούν τα ταξίδια όχι μόνο στο Μεξικό αλλά και στις ΗΠΑ, κάτι που προκάλεσε την αντίδραση του ΥΠ.ΕΞ των ΗΠΑ αλλά και μελών της ΕΕ.
Δεν μπορώ να βρω την πηγή αυτή τη στιγμή γι'αυτό το γράφω με δικά μου λόγια.

Όντως η Καλιφόρνια κηρύχτηκε σε κατάστασης έκτακτης ανάγκης μετά το θάνατο δυο ανθρώπων που διερευνάτε ακόμη για το αν σχετίζονται με τη γρίπη. Πιο πολύ νομίζω έγινε αυτό για να έχει η Καλιφόρνια οικονομική και υλικοτεχνική βοήθεια σε περίπτωση που υπάρχουν νέα κρούσματα αφού ως γνωστόν σαν πολιτεία βρίσκεται στα όρια της χρεοκοπίας!!

Ναι, το αναφέρω σε πιο πάνω ποστ! Είναι από την Ελευθεροτυπία και μάλιστα μου έκανε εντύπωση γιατί έρχεται σε αντίθεση με τη στάση που κρατά ο ΠΟΥ.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
:haha: mpiftex ευχαριστουμε για την ψυχαγωγικη ενημερωση , ηταν οτι χρειαζομουν βραδιατικα :haha::haha:
Ο συγκεκριμένος (Σκοτσέζος) κωμικός έχει πολύ πλάκα και όσο μπορώ τον παρακολουθώ τα βράδια στην tv. Στο youtube υπάρχουν άπειρα βιντεάκια του.. Να το ξέρεις όταν θέλεις να γελάσεις! :)

mpiftex αμα δεις κανενα παλαβο να οδηγαει corvette
Αν δω τον συγκεκριμένο παλαβό να οδηγάει corvette μάλλον θα τρέξω όσο πιο γρήγορα μπορώ να κρυφτώ πίσω από κανένα δέντρο! :haha:

εν τω μεταξυ κατι εγινε με το video του mpiftex και ξεχειλωσε η αρχικη σελιδα...:roll:
χμμμ, δεν ξέρω αν έχω κάνει κάτι λάθος.. αν είναι να το σβήσω και να βάλω μόνο το link.. Σε εμένα φαίνεται και παίζει κανονικά πάντως.. :roll:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ναι, το αναφέρω σε πιο πάνω ποστ! Είναι από την Ελευθεροτυπία και μάλιστα μου έκανε εντύπωση γιατί έρχεται σε αντίθεση με τη στάση που κρατά ο ΠΟΥ.
Έχεις δίκιο vario, απλά συμπλήρωνα ότι ΗΠΑ και ΕΕ αντέδρασαν. Τώρα διάβασα πως μάλλον ήταν προσωπική της άποψη και όχι επίσημη θέση κάποιου οργανισμού!!
Εγώ έχω να πω: Να ποιοι σπέρνουν τον τρόμο!

υγ.κάπου αλλού το διάβασα εγώ μιας και ήταν στα αγγλικά αλλά δεν έχει σημασία.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
IATA: Οι ανησυχίες για τη γρίπη θα πλήξουν την αεροπορική κίνηση


«Οι αυξανόμενες ανησυχίες για την γρίπη των χοίρων ενδέχεται να έχουν σοβαρό αντίκτυπο στην κίνηση», εκτιμά η Διεθνής Ένωση Αερομεταφορέων (IATA).
Όπως τονίζει, σε σημερινή ανακοίνωσή της, η νέα γρίπη δεν θα μπορούσε να έλθει σε πιο ακατάλληλη στιγμή για τον παγκόσμιο κλάδο αερομεταφορών, δεδομένου ότι η κίνηση συνέχισε να καταγράφει πτώση το Μάρτιο.
«Είναι ακόμη πολύ νωρίς για να εκτιμήσουμε τον αντίκτυπο της γρίπης των χοίρων. Είναι, ωστόσο, βέβαιο πως οτιδήποτε μπορεί να πλήξει την εμπιστοσύνη των επιβατών έχει αρνητικό αντίκτυπο στις δραστηριότητες», τόνισε ο γενικός διευθυντής της Ένωσης, Τζιοβάνι Μπινσινιάνι.
«Και η στιγμή δεν θα μπορούσε να είναι χειρότερη, δεδομένων όλων των άλλων οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν σήμερα οι αεροπορικές εταιρίες», συμπλήρωσε.
Σύμφωνα με τα στοιχεία της IATA, η οποία αντιπροσωπεύει 230 αερομεταφορείς, η επιβατική κίνηση υποχώρησε το Μάρτιο κατά 11,1%, σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2008, μετά την πτώση 10,1% που κατεγράφη το Φεβρουάριο.
Την πτωτική της πορεία συνέχισε και η κίνηση εμπορευμάτων, καταγράφοντας μείωση 21,4% το Μάρτιο. Πρόκειται για τον τέταρτο συνεχόμενο μήνα που υποχώρησε μεταξύ 20% και 24%.
Πριν την εκδήλωση της γρίπης των χοίρων, η ΙΑΤΑ είχε εκτιμήσει, ότι οι πιθανές ζημίες του κλάδου των αερομεταφορών ενδέχεται να ανέλθουν φέτος σε 4,7 δισ. δολάρια. Ο διευθύνων σύμβουλος της Finnair προέβλεψε, ωστόσο, σήμερα ότι οι αερομεταφορείς ενδέχεται να εμφανίσουν φέτος απώλειες άνω των 8,5 δισ. δολαρίων, που ανακοίνωσαν πέρυσι.
Εν τω μεταξύ, οι μετοχές του κλάδου υποχώρησαν σήμερα, για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα, λόγω των ανησυχιών για τη γρίπη των χοίρων. Η μετοχή της British Airways και η μετοχή της Air France-KLM - συνολικά οι δύο εταιρείες έχουν τη μεγαλύτερη έκθεση μεταξύ των ευρωπαϊκών αερομεταφορέων στο Μεξικό - κατέγραψαν πτώση 2%.
Πηγές: ΑΠΕ-ΜΠΕ, Γαλλ. Πρακτορείο, Reuters



IATA:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ναι, το αναφέρω σε πιο πάνω ποστ! Είναι από την Ελευθεροτυπία και μάλιστα μου έκανε εντύπωση γιατί έρχεται σε αντίθεση με τη στάση που κρατά ο ΠΟΥ.
το ειδα κ εγω αυτο...αν δεν κανω λαθος στην σελιδα του CNN ή των LATimes...

μαλιστα στις ειδησεις το μεσημερι ή το πρωι, δεν θυμαμαι βγηκαν απο την ΕΕ κ λεγαν οτι εινια προσωπικες αποψεις κ οχι η τοποθετηση της ΕΕ
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.112
κι αυτοί στην κοσμάρα τους...

«Novel flu» αντί για γρίπη των χοίρων

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή πρότεινε να μετονομαστεί η γρίπη των χοίρων σε «novel flu» (νέα γρίπη) για να αποφευχθούν οικονομικές συνέπειες στη βιομηχανία της χοιροτροφίας.
«Αποφασίσαμε να μιλάμε από τώρα για νέα γρίπη ώστε αυτό να μην έχει αρνητική επίπτωση στη βιομηχανία μας, ιδιαίτερα σε περίοδο κρίσης», εξήγησε σήμερα η Επίτροπος Υγείας Αντρούλα Βασιλείου κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου στις Βρυξέλλες.

ΤΑ ΝΕΑ - Τρίτη 28 Απριλίου 2009

 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εχω την εντυπωση οτι αυτη η Βασιλειου παει για "πατατα" νο 2
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
One ray of good news is that the outbreak may be leveling off in Mexico, where the first cases appeared. Mexican Health Minister Jose Angel Cordova said today that the number of new cases in that country had declined from 141 on Saturday to 119 on Sunday and 110 Monday.

apo LATimes...

(ετσι μια νοτα αισιοδοξιας)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εμφανιστηκε κ το πρωτο κρουσμα θανατα απο την γριππη εκτος Μεξικου...
ενα 23μηνο παιδακι στο Τεξας...
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
παρακολουθω το θεμα και οσα γραφονται γιατι με αφορα αμεσα..
η ιβερια, μετα απο δικο μου σημερινο τηλεφωνημα, λεει οτι μπορει οποιος εχει βγαλει εισιτηριο για Μεξικο, να αλλαξει ημερομηνιες χωρις καμια οικονομικη επιβαρυνση..
να αλλαξει ημερομηνιες οχι να ακυρωσει!
αυτο ισχυει για αυτους που το ταξιδι τους θα ειναι μεχρι τελος Ιουνιου..για απο εκει και επειτα δεν εχουν προβλεψει κατι.
αυτο ειναι το μονο μετρο που εχουν λαβει και δεν ξερουν τι θα κανουν αν θα συνεχιστει η κατασταση γιατι λεει δεν τους εχει ξανα συμβει!:|
παλι καλα που δινουν εστω και αυτη την δυνατοτητα! αντε να δουμε!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom