Γερμανία Σχολική εκδρομή στην Γερμανία!

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Σχολικη στο Μοναχο???
Ρε παιδια η Γερμανια δεν ειναι για τουρισμο,ειναι για φαμπρικες και γκασταρμπαιτερ.
Δεν πηγαινετε Ολλανδια-Αυστρια καλυτερα?Ειδικα το Μοναχο δεν αξιζει ουτε για ημερισια.
Μπράβο το βρήκες. Τόσα εκατομμύρια τουριστών που πανε Βερολίνο, Αμβουργο και Μόναχο ειναι ηλίθιοι...

Η Γερμανία εχει και πολλα και ωραία μέρη για τουρισμό. Το Βερολίνο και το Αμβουργο θεωρούνται απο τους καλύτερους προορισμούς παγκοσμίως. Εχει αξιοθέατα, ψώνια, καλο φαγητο, καλη διασκέδαση και σε σχεση με άλλες χώρες ειναι και αρκετα οικονομική. Δν θα πας εκδρομή στο Ντορτμουντ ή στο Ντουισμπουργκ όπως και στην Ολλανδία δν θα πας στη Χάγη... Καθε χώρα εχει ωραία και μέτρια σημεία.
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Ειδικα το Μοναχο,δεν αξιζει τιποτα να δεις,αλλα και η Γερμανια γενικοτερα.Αλλο αν εχει καποιος συγγενεις που δουλευουν εκει και τους φιλοξενησει.Αλλα εξοδα-εισητηρια-ξενοδοχειο....για να δεις το Μοναχο???
Ειδικα για μαθητες που πιθανον θα ειναι και η πρωτη τους επισκεψη στο εξωτερικο.
Υπαρχουν τοσα μερη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ειδικα το Μοναχο,δεν αξιζει τιποτα να δεις,αλλα και η Γερμανια γενικοτερα.Αλλο αν εχει καποιος συγγενεις που δουλευουν εκει και τους φιλοξενησει.Αλλα εξοδα-εισητηρια-ξενοδοχειο....για να δεις το Μοναχο???
Ειδικα για μαθητες που πιθανον θα ειναι και η πρωτη τους επισκεψη στο εξωτερικο.
Υπαρχουν τοσα μερη.
Να υποθέσω ότι δεν έχεις ιδέα τι μέρη υπάρχουν γύρω από το Μόναχο?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ειδικα το Μοναχο,δεν αξιζει τιποτα να δεις,αλλα και η Γερμανια γενικοτερα.Αλλο αν εχει καποιος συγγενεις που δουλευουν εκει και τους φιλοξενησει.Αλλα εξοδα-εισητηρια-ξενοδοχειο....για να δεις το Μοναχο???
Ειδικα για μαθητες που πιθανον θα ειναι και η πρωτη τους επισκεψη στο εξωτερικο.
Υπαρχουν τοσα μερη.
Πόσες φορές έχεις παει Γερμανία και που?

Αν λες οτι η Γερμανία δν εχει τίποτα, τότε η Αυστρία τι να πει?

Ίσα ίσα ειναι μια χαρά για σχολική εκδρομή γιατί ειναι βολικη χώρα για τουρίστες, ασφαλής, φθηνή, εχει αξιοθέατα, διασκέδαση και ο,τι αλλο κατεβάσει το κεφάλι τους.
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Η Αυστρια δεν μπορει να συγκριθει με την Γερμανια,ουτε σε ομορφια,ουτε σε κουλτουρα,ουτε σε πολιτισμο,ουτε σε ποιοτητα ζωης σε τιποτα,αλλα αλλο ειναι το θεμα.
Γερμανια πας αν εχεις δει και αλλα μερη και πας εκει αντε να δεις πως ειναι και η Γερμανια.
Για σχολικη εκδρομη,απο μαθητες που πιθανον πρωτη φορα πανε στο εξωτερικο,να πανε Μοναχο(!!!) να δουνε τι?Ας πανε Ιταλια,ας πανε Βουδαπεστη,Πραγα,Ολλανδια αν τους παιρνει,Ελβετια...υπαρχουν τοσα αξιολογα μερη.Σιγουρα ο Δασκαλος που αποφασισε την εκδρομη,εχει συγγενεις στο Μοναχο και θα τους δει με εξοδα του σχολειου!!!

Στο Μοναχο ειχα παει παλια,πηγα περσι με την γυναικα μου,με σκοπο να μεινουμε τρεις μερες,δεν μας αρεσε καθολου και φυγαμε την αλλη μερα για Ελβετια.Τι να δεις στο Μοναχο?Εχω παει και Φρανκφουρτη παλια,γενικα μου κανει εντυπωση που κοσμος επιλεγει να κανει τουρισμο στην Γερμανια.Μου αρεσει που καποιοι σε αλλο θεμα μας κραζανε για το Ντουμπαι!!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Αγαπημενη η Γερμανια και μια ματια εδω στο forum δειχνει οτι η Βαυαρια ειναι ευλογημενος τοπος με απιστευτη φυση κι υπεροχα πολιτιστικα μνημεια.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Στο Μοναχο ειχα παει παλια...Εχω παει και Φρανκφουρτη παλια
Για να καταλαβουμε...στην Γερμανια εχεις παει Μοναχο και Φρανκφουρτη.Ειναι σαν να λες,πηγα Ελλαδα,ειδα Πατρα και Λαμια και αυτο ηταν...δεν μου αρεσει η Ελλαδα...
Μου μυριζει...ψιλοκοντρα Αυστριας-Γερμανιας...:D
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
γενικα μου κανει εντυπωση που κοσμος επιλεγει να κανει τουρισμο στην Γερμανια.Μου αρεσει που καποιοι σε αλλο θεμα μας κραζανε για το Ντουμπαι!!!
Αυτό ακριβώς περίμενα να διαβάσω.... Ντουμπάι vs Γερμανία.... Οι γκαμήλες και ο προκάτ "τουρισμός" των Malls vs την Ιστορία , τα μνημεία και τη φύση της Γερμανίας.
Γιατί άραγε να πάει ο κόσμος στη Γερμανία ? Μπήπως για τις Βαυαρικές άλπεις, μήπως για το οδήγημα στα αμετρητα χωριουδάκια του Μέλανα Δρυμού? Μήπως για τη διαδρομή του Κρασιού στην κοιλάδα του Ρηνου? Μήπως Για την Κολωνία, Το Μόναχο, τη Χαϊδελβέργη, τη Δρεσδη? Για τα νησιά της Φριζίας? Για τα μουσεία που μπορούν να απασχολήσουν μια ολόκληρη οικογένεια για ώρες να μην πω μέρες ? Για το φαγητό ?

Τι να πω... Πργματικά, τι να πω....
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Ε αυτο λεω,οτι το Μαναχο εναι κατι σαν την Λαμια.
Για ρωτηστε τον δασκαλο σας,εχει συγγενεις στο Μοναχο?
Code:
Μου μυριζει...ψιλοκοντρα Αυστριας-Γερμανιας...:D
Και ποιος δεν εχει κοντρα με την Γερμανια?Η Ελλαδα,η Ιταλια,η Ισπανια?Δεν υπαρχει πιο αχωνευτος λαος,αλλα το θεμα ειναι οτι δεν αξιζει και τιποτα σαν τουριστικος προορισμος.Φανταζομαι οσοι πανε εχουν συγγενεις εκει,γιατι ζουνε πολλοι Ελληνες.
 
Last edited:

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Η Αυστρια δεν μπορει να συγκριθει με την Γερμανια,ουτε σε ομορφια,ουτε σε κουλτουρα,ουτε σε πολιτισμο,ουτε σε ποιοτητα ζωης σε τιποτα,αλλα αλλο ειναι το θεμα.
Γερμανια πας αν εχεις δει και αλλα μερη και πας εκει αντε να δεις πως ειναι και η Γερμανια.
Για σχολικη εκδρομη,απο μαθητες που πιθανον πρωτη φορα πανε στο εξωτερικο,να πανε Μοναχο(!!!) να δουνε τι?Ας πανε Ιταλια,ας πανε Βουδαπεστη,Πραγα,Ολλανδια αν τους παιρνει,Ελβετια...υπαρχουν τοσα αξιολογα μερη.Σιγουρα ο Δασκαλος που αποφασισε την εκδρομη,εχει συγγενεις στο Μοναχο και θα τους δει με εξοδα του σχολειου!!!

Στο Μοναχο ειχα παει παλια,πηγα περσι με την γυναικα μου,με σκοπο να μεινουμε τρεις μερες,δεν μας αρεσε καθολου και φυγαμε την αλλη μερα για Ελβετια.Τι να δεις στο Μοναχο?Εχω παει και Φρανκφουρτη παλια,γενικα μου κανει εντυπωση που κοσμος επιλεγει να κανει τουρισμο στην Γερμανια.Μου αρεσει που καποιοι σε αλλο θεμα μας κραζανε για το Ντουμπαι!!!
Έχεις πάει σε δύο πόλεις της Γερμανίας και στην μια ειδικά πολύ παλιά και προσπαθείς να βγάλεις σκαρτη όλη τη χώρα. Έχεις πάει Βερολίνο, Αμβούργο, Νυρεμβέργη, Δρέσδη, Χαϊδελβέργη, Βαυαρικες Άλπεις; Μάλλον όχι. Έχουν δίκιο που σου λένε ότι είναι σαν να πήγες Λαμία και Πάτρα και να εβγαλες όλη την Ελλάδα σκαρτη. Έχω ζήσει στην Γερμανία και η ποιότητα ζωής είναι πολύ υψηλή. Κι επειδή έχω επισκεφθεί τα περισσότερα μέρη της ξέρω ότι έχει υπέροχα πράγματα να δεις και να κανεις. Είναι τυχαίο που όσοι πάνε Γερμανία ξετρελενονται; Η Αυστρία και η Ελβετία για νέους δν έχουν τίποτα, η Ολλανδία τι έχει να δούνε; Τώρα εσύ στάνταρ πηγές προκατειλλημενος Γερμανία με σκοπό να πείσεις τον εαυτό σου πόσο καλύτερη είναι η Αυστρία που ζεις. Μου θυμίζεις κάτι Ελληναρες που πάνε Λονδίνο ή Παρίσι και τους ξενιζουν γιατί δεν έχουν περίπτερα, δν έχουν everest να παίρνουν φραπέ, δν έχουν γυραδικα κλπ
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ε αυτο λεω,οτι το Μαναχο εναι κατι σαν την Λαμια.
Για ρωτηστε τον δασκαλο σας,εχει συγγενεις στο Μοναχο?
Code:
Μου μυριζει...ψιλοκοντρα Αυστριας-Γερμανιας...:D
Και ποιος δεν εχει κοντρα με την Γερμανια?Η Ελλαδα,η Ιταλια,η Ισπανια?Δεν υπαρχει πιο αχωνευτος λαος,αλλα το θεμα ειναι οτι δεν αξιζει και τιποτα σαν τουριστικος προορισμος.Φανταζομαι οσοι πανε εχουν συγγενεις εκει,γιατι ζουνε πολλοι Ελληνες.
Σόρι, δεν έχουμε όλοι κόντρα με τη Γερμανία και ούτε όλοι τους θεωρούμε αχώνευτους. Μίλα λοιπόν για τον εαυτό σου, εφόσον είσαι ρατσιστικά προκατειλημμένος και άσε τους άλλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.885
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom