Γερμανία Σχολική εκδρομή στην Γερμανία!

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Γουστα ειναι αυτα,εσας μπορει να σας αρεσει και η Αλβανια.
Code:
Μου θυμίζεις κάτι Ελληναρες που πάνε Λονδίνο ή Παρίσι και τους ξενιζουν γιατί δεν έχουν περίπτερα, δν έχουν everest να παίρνουν φραπέ, δν έχουν γυραδικα κλπ
Οτι να'ναι.Με ξερεις καλα που ειμαι Ελληναρας?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ε αυτο λεω,οτι το Μαναχο εναι κατι σαν την Λαμια.
Για ρωτηστε τον δασκαλο σας,εχει συγγενεις στο Μοναχο?
Code:
Μου μυριζει...ψιλοκοντρα Αυστριας-Γερμανιας...:D
Και ποιος δεν εχει κοντρα με την Γερμανια?Η Ελλαδα,η Ιταλια,η Ισπανια?Δεν υπαρχει πιο αχωνευτος λαος,αλλα το θεμα ειναι οτι δεν αξιζει και τιποτα σαν τουριστικος προορισμος.Φανταζομαι οσοι πανε εχουν συγγενεις εκει,γιατι ζουνε πολλοι Ελληνες.
Εσύ έχεις κόντρα με τη Γερμανία και τη βλέπεις ανταγωνιστικα. Οι Γερμανοί είναι λίγο κρυοι σαν τυπικός βόρειος λαός αλλά έχοντας ζήσει στη χώρα τους για ένα σεβαστό διάστημα είναι μια χαρά λαός, κανονικοί άνθρωποι, ουτε δαγκώνουν ούτε τίποτα. Και όχι λοιπόν για να σου χαλάσω το παραμυθάκι, είναι πολύ μικρό το ποσοστό όσων πάνε στη Γερμανία επειδή έχουν συγγενεις. Μπες μια στα θέματα που ζητάνε συμφορουμιτες συμβουλές για Γερμανία να δεις πόσοι πάνε έτσι. Ή μάλλον δες τον κόσμο που είναι στα αεροπλάνα από Αθήνα για Γερμανία. Όλοι με τον τουριστικό οδηγό στο χέρι... Αλλά ξέρω αυτοί είναι ηλιθιοι που πετάνε τα λεφτά τους στη Γερμανία
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Γουστα ειναι αυτα,εσας μπορει να σας αρεσει και η Αλβανια.
Code:
Μου θυμίζεις κάτι Ελληναρες που πάνε Λονδίνο ή Παρίσι και τους ξενιζουν γιατί δεν έχουν περίπτερα, δν έχουν everest να παίρνουν φραπέ, δν έχουν γυραδικα κλπ
Οτι να'ναι.Με ξερεις καλα που ειμαι Ελληναρας?
Αυτό καταλαβες; Είπα ότι είσαι προκατειλλημενος σαν αυτούς. Πηγές στη Γερμανία για να πείσεις τον εαυτό σου ότι δν σου αρέσει και μπαίνεις σε κάθε θέμα να πείσεις πόσο χάλια είναι όλη η Γερμανια στην οποία δν έχεις πάει. Μάλλον έχεις κόμπλεξ με τη χώρα.
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Εχω ζησει και εγω 6 μηνες στην Φρανκφουρτη.Για διασκεδαση συμφωνω.Πηγαινα σε κατι τεκνο κλαμπ (ειμα πολυ Ελληναρας οπως βλεπεις),που ο κοσμος εμενε μεχρι τις 10-12 το πρωι!!!
Σαν τουριστικος προορισμος ομως εχω αμφιβολιες.Αν εχεις γυρισει ολη την Ευρωπη,να πας να δεις και την Γερμανια,το καταλαβαινω.Αλλα στην προκημενη περιπτωση,μαθητες που δεν εχουν παει πουθενα,να πανε Μοναχο(!!!!!) να δουν τι?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Εχω ζησει και εγω 6 μηνες στην Φρανκφουρτη.Για διασκεδαση συμφωνω.Πηγαινα σε κατι τεκνο κλαμπ (ειμα πολυ Ελληναρας οπως βλεπεις),που ο κοσμος εμενε μεχρι τις 10-12 το πρωι!!!
Σαν τουριστικος προορισμος ομως εχω αμφιβολιες.Αν εχεις γυρισει ολη την Ευρωπη,να πας να δεις και την Γερμανια,το καταλαβαινω.Αλλα στην προκημενη περιπτωση,μαθητες που δεν εχουν παει πουθενα,να πανε Μοναχο(!!!!!) να δουν τι?
Αμα θέλουν μόνο αξιοθέατα να πάνε Ρώμη ή Λονδίνο. Στη Γερμανία επιμένω ότι αξιοθέατα έχει κυρίως το Βερολίνο. Αλλά για μαθητές η Γερμανια έχει και άλλα πλεονεκτηματα που τα έγραψα παραπάνω. Καλύτερα να πάνε στο Μοναχο και να μπορούν να διασκεδάσουν, να ψωνίσουν, να φάνε κλπ πάρα να πάνε στην εξίσου μέτρια Ελβετία και να μη μπορούν να πάρουν ένα καφέ από τα Starbucks
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Ειπα την γνωμη μου,ειπες και την δικη σου,τελειωσε.
Καλα να περνατε οσοι κανετε διακοπες στην Γερμανια!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αλλα στην προκημενη περιπτωση,μαθητες που δεν εχουν παει πουθενα,να πανε Μοναχο(!!!!!) να δουν τι?
Όσο γράφεις τόσο πείθομαι ότι ή δεν έχεις πάει στο Μόναχο ή δεν το γύρισες καθόλου. Γιατί στην προκείμενη περίπτωση έχει ότι θα μπορούσε να ζητήσει ένας νέος σε μια πρώτη επαφή με μια πόλη του εξωτερικού ακόμα και καφετέριες και νυχτερινή ζωή πράγμα που δύσκολα θα βρει σε αντίστοιχες πόλεις γειτονικών κρατών που έχεις προτείνει. Σε συνδυασμό με τα φοβερά κοντινά μέρη που μπορεί να επισκεφτεί με βάση την πόλη, αποτελεί κορυφαίο ευρωπαϊκό προορισμό, κατά τη γνώμη μου, για νέους και όχι μόνο.
 
Last edited:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Με το ζορι να μας αρεσει η Γερμανια.Δεν ξερω πολλους που κανουν διακοπες στην Γερμανια,τι να κανουμε?
Όμοιος ομοίω αεί πελάζει

Δεν το λέω για να σε προσβάλω. Κι εγώ δεν γνωρίζω πολλούς* που να τους άρεσε η Γερμανία** γιατί η κουλτούρα μου δεν ταιριάζει με αυτήν των Γερμανών. Συνεπώς, οι φίλοι μου, παρόμοιας κουλτούρας, δεν ενθουσιάστηκαν με την Γερμανία.
Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι οι Γερμανοί είναι ΧΧΧ (βάλε το ουσιαστικό) ή οτι η χώρα είναι καταρραμένος τουριστικός προορισμός.
Τυχαία βρήκα την λίστα του 2011:
http://blog.euromonitor.com/2013/01/top-100-cities-destination-ranking.html
Είμαι σίγουρος οτι με 2-3 απλές αναζητήσεις στο google θα βρεις πολλά άλλα.

Ξεκίνησες με μια προσωπική άποψη και το έκανες σταυροφορία. Για αυτό στην πέσανε όλοι και καλά κάνανε.


*επίσης δεν γνωρίζω πολλούς που πίνουν, που καπνίζουν, ...
**εξαιρείται το Βερολίνο που έχει κάτι για όλους και δεν έχω ακούσει κακό λόγο απο κανέναν.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εχω κανει 4 φορες διακοπες στη Νοτια Γερμανια,περασα υπεροχα κι εχω εξαιρετικες αναμνησεις.Γι αυτο και σιγουρα θα ξαναπαω.Οσο για τους Γερμανους,εγω τουλαχιστον εχω δει πολυ ευγενικους και φιλοξενους ανθρωπους.Αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια κι αυτη καταθετω.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βασικά δεν ξέρω αν το έχετε πάρει χαμπάρι ή όχι αλλά η κοπέλα που άνοιξε το topic δεν ζητάει τη γνώμη κανενός για το αν πρέπει να πάει Γερμανία ή όχι. Γουστάρει τη χώρα και ζητάει κάτι πολύ συγκεκριμένο, αν μπορεί κάποιος να τη βοηθήσει με το πρόγραμμα. Μέχρι στιγμής όλοι κάθονται και απαντάνε στις π@π@ριές του ενός και κανένας δεν έχει δώσει μια ουσιαστική απάντηση.
 

giovanna_l

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Καθε ανθρωπος εχει τα δικα του γουστα. Προσωπικα βρισκω το Μοναχο ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ και τους ανθρωπους του πολυ ευγενικους κ εξυπηρετικους. Οσο για το καστρο, να το επισκεφθειτε σιγουρα. Ειναι απλα μαγευτικο!!
 

Giorgos K.

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα Hoffen! Πριν από 2 χρόνια είχα πάει με το σχολείο εκδρομή στο Βερολίνο. Η εκδρομή έλαβε χώρα στα πλαίσια πολιτιστικού προγράμματος με θέμα "Πολιτιστικοί θησαυροί της Ελλάδος στην Ευρώπη". Το θέμα ήταν γενικό και δεν είχε κάποια άμεση σχέση με την πόλη. Επομένως, μπορείτε να επιλέξετε ένα γενικότερο θέμα, αρκεί να μπορείτε να βρείτε κάποια σύνδεση του Μονάχου με το θέμα σας. Τέτοια θέματα θα μπορούσαν να είναι: Μητροπόλεις της Ευρώπης, Αυτοκινητοβιομηχανίες, Κεντροευρωπαϊκή αρχιτεκτονική/ιστορία κτλ. Ενδιαφέρον ακούγεται και το θέμα "Το Μόναχο των μεγάλων επιστημών" που πρότεινε το μέλος paefstra. Πάντως, καλό θα ήταν να διαλέξετε κάποιο αντικείμενο ενδιαφέρον προς εσάς, καθ' ότι πρόκειται να ασχοληθείτε ολόκληρη την χρονιά με αυτό.
Όσον αφορά στο πρόγραμμα της εκδρομής, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί δεν έχω επισκεφθεί την περιοχή.
Ich wuensche dir, deine Traumreise zu verwirklichen!

ΥΓ.: Αυτά ισχύουν σε περίπτωση πολιτιστικού προγράμματος στα πλαίσια του υπουργείου Παιδείας. Εάν πρόκειται για ευρωπαϊκό πρόγραμμα, τα λεγόμενά μου πιθανώς να μην βρίσκουν εφαρμογή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.872
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom