Σύμη Σύμη!!!

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Καλημέρα!
Φεύγω για Σύμη σε λίγες μέρες μέσω Ρόδου και αναρωτιέμαι αν ξέρει κάποιος/α πως φτάνουμε στο λιμάνι της Ρόδου από το ξενοδοχείο. Φτάνουμε 6 το πρωί και το καράβι φεύγει 8.30. Είναι τομοναδικό της ημέρας. Είδα πως είναι αρκετά μακριά το αεροδρόμιο από το λιμάνι. Προλαβαίνουμε να πάμε με λεωφορείο ή απαραίτητα χρειάζεται ταξί;
Ευχαριστώ!
Καλημέρα! Εδω μάλλον κάτι εγραψες λάθος...Ρωτας πώς φτάνεις απο το ξενοδοχείο στο λιμάνι προφανώς εννοείς από το αεροδρόμιο.... όλες οι πληροφορίες που σου έδωσε ο @BASILISPAP είναι ολόσωστες...Είμαι Ροδίτισα ρώτα με οτι άλλο θες.... Η Σύμη είναι πολύ γραφική πολύ όμορφη όμως να είστε προετοιμασμένοι για την αφόρητη ζέστη και την ακρίβεια παντού!!!
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλά απίθανο! Μ'αρέσει που όχι απλά δεν το πήρα χαμπάρι αλλά συνεννοηθήκαμε και μια χαρά με τον Βασίλη :)
Σε ευχαριστώ πολύ Marilou! Η αλήθεια είναι πως έχω αγχωθεί πολύ γιατί είναι ένα ταξίδι που το περιμέναμε χρόνια και με έχει αγχώσει τόσο η ζέστη όσο και η ακρίβεια, που είναι τα δυο πράγματα που σχολιάζουν όλοι όσοι ακούνε πως θα πάμε Σύμη.
Δυσκολευτήκαμε πολύ αν βρούμε μια λογική -για τα δικά μας δεδομένα- τιμή για τη διαμονή. Προτιμούσαμε να μείνουμε σε ενοικιαζόμενα και όχι ξενοδοχείο αλλά το φτηνότερο που βρήκαμε ήταν 120 ευρώ. Τελικά κλείσαμε ξενοδοχείο στο Πέδι. Αυτό με τη ζέστη όμως, ειδικά αυτή την περίοδο λόγω κάποιων δυσκολιών υγείας, με αγχώνει πολύ...
Marilou μιας και είσαι ντόπια εκεί, να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή στη Ρόδο θα έρθω τον Οκτώβρη για δουλειά οπότε θα έχω την ευκαιρία να τη δω, αναρωτιέμαι αν θα μπορέσουμε να πάμε αυτή τη φορά μονοήμερη στη Χάλκη. Το αεροπλάνο της επιστροφής είναι στις 11 το βράδυ από Ρόδο. Ξέρεις αν είναι εφικτό να φύγουμε πολύ νωρίς από Σύμη, να πάμε Ρόδο και από εκεί Χάλκη για μερικές ώρες και να επιστρέψουμε για την πτήση μας; Ή αν υπάρχει δυνατότητα να πάμε κάποια μέρα από Σύμη;
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Καλά απίθανο! Μ'αρέσει που όχι απλά δεν το πήρα χαμπάρι αλλά συνεννοηθήκαμε και μια χαρά με τον Βασίλη :)
Σε ευχαριστώ πολύ Marilou! Η αλήθεια είναι πως έχω αγχωθεί πολύ γιατί είναι ένα ταξίδι που το περιμέναμε χρόνια και με έχει αγχώσει τόσο η ζέστη όσο και η ακρίβεια, που είναι τα δυο πράγματα που σχολιάζουν όλοι όσοι ακούνε πως θα πάμε Σύμη.
Δυσκολευτήκαμε πολύ αν βρούμε μια λογική -για τα δικά μας δεδομένα- τιμή για τη διαμονή. Προτιμούσαμε να μείνουμε σε ενοικιαζόμενα και όχι ξενοδοχείο αλλά το φτηνότερο που βρήκαμε ήταν 120 ευρώ. Τελικά κλείσαμε ξενοδοχείο στο Πέδι. Αυτό με τη ζέστη όμως, ειδικά αυτή την περίοδο λόγω κάποιων δυσκολιών υγείας, με αγχώνει πολύ...
Marilou μιας και είσαι ντόπια εκεί, να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή στη Ρόδο θα έρθω τον Οκτώβρη για δουλειά οπότε θα έχω την ευκαιρία να τη δω, αναρωτιέμαι αν θα μπορέσουμε να πάμε αυτή τη φορά μονοήμερη στη Χάλκη. Το αεροπλάνο της επιστροφής είναι στις 11 το βράδυ από Ρόδο. Ξέρεις αν είναι εφικτό να φύγουμε πολύ νωρίς από Σύμη, να πάμε Ρόδο και από εκεί Χάλκη για μερικές ώρες και να επιστρέψουμε για την πτήση μας; Ή αν υπάρχει δυνατότητα να πάμε κάποια μέρα από Σύμη;
Το ξενοδοχείο στο Πέδι είναι καλό είχα μείνει κ εγώ πριν χρόνια αλλά το Πέδι γενικώς είναι μακρυα...Δηλαδή είναι απο την άλλη μεριά της Σύμης που σημαίνει οτι χρειάζεστε μέσο για να μετακινηθείτε.... Στο Πέδι δεν έχει τίποτα παρά μόνο κανένα εστιατόριο..όλα βρίσκονται στην Σύμη...Από Σύμη να πάς Χάλκη σε μια μέρα είναι αδύνατον...όλα τα καραβάκια που φεύγουν απο Σύμη φτάνουν Ρόδο απόγευμα...Τώρα απο Ρόδο για Χάλκη δρομολόγια υπάρχουν αλλα δεν νομίζω να είναι καθημερινά και για μονοήμερη αυτο θα το κοιτάξω την Δευτέρα που θα επιστρέψω στο γραφείο και θα σου πώ....
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι, το ξέρω πως είναι σχετικά μακριά. Υπάρχει όμως τακτική συγκοινωνία και ταξί οπότε δε μας πολυενοχλεί.
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Ναι, το ξέρω πως είναι σχετικά μακριά. Υπάρχει όμως τακτική συγκοινωνία και ταξί οπότε δε μας πολυενοχλεί.
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!
Ναι έχει συγκοινωνία κ με λεωφορείο... Είναι πολύ ήρεμα στο Πέδι...Μπορεί να είναι μακρυά αλλά θα σας αρέσει πολύ!
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Για την τιμη των ξενοδοχειων απο οτι θα ειδατε απο το booking αρχιζουν απο τα 50 ευρω μεσα στον Αυγουστο και πανε μεχρι ψηλα ... Τα εστιατορια κυμαινονται σε οκ τιμες , περιπου 10-15 ευρω/ατομο σε ταβερνα με μπυρα. Θα προτεινα το tripadvisor και θα βρεις που θα σε τραβηξει. Προσοχη καποια εστιατορια/ταβερνες ειναι πανακριβα. Ρωτα πριν καθισεις! Αλλιως ειναι μια χαρα...
Λεωφορειο εχει καθε ωρα απο το Γυαλο για Πεδι και κοστιζει 1,3 ευρω (νομιζω) , ενω η διαρκεια της διαδρομης ειναι 15 λεπτα.
Στο Πεδι εχει 2 ταβερνες ...

Για την Χαλκη κοιτα εδω http://www.admiralshouse.gr/1/gr
Εχει ολους τους διαθεσιμους τροπους!

Αν θες κατι αλλο ρωτα :)
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θέλω, θέλω! :)
Αχ βρε παιδιά, χίλια ευχαριστώ!
Βασίλη, μας είπαν πως η Σύμη είναι μεν πεντάμορφη αλλά δεν έχει καλές παραλίες. Ισχύει; Ξέρω πως στο ξενοδοχείο που κλείσαμε, είναι μια παραλία μπροστά που δεν ξέρω αν είναι ωραία, αλλά είναι βολικό.
Χάλκη δεν μας βλέπω να μπορούμε να πάμε. Νόμιζα πως έχει κάθε μέρα καράβια που κάνουν σαν εκδρομή αυθημερόν.
Επίσης στη Σύμη μας είπαν για ένα εστιατόριο μοριακής κουζίνας (ή κάτι τέτοιο), το οποίο είναι λέει πανάκριβο αλλά πολύ ενδιαφέρον. Εγώ δεν πολυτρελαίνομαι με αυτά αλλά όπου και να διαβάσω ή να ρωτήσω μας το προτείνουν.
Γενικά τι θα πρότεινες να επισκεφθούμε; Είναι μικρό νησί βέβαια και θα μείνουμε μια εβδομάδα οπότε μάλλον και οι επιλογές δεν είναι και πολλές. Εκτός από το μοναστήρι έχει κάποιο μουσείο ή οτιδήποτε άλλο που να θεωρείς must να το δούμε;
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Η παραλια στο Πεδι δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο ΑΛΛΑ εχει πολυ ομορφες παραλιες (ΑΝ σου αρεσει το βοτσαλο) ,
- με taxi boat απο τον Γυαλο (τιμη 10-12 ευρω/ατομο πηγαινε-ελα) θα πας π.χ. Αγιο Γεωργιο http://www.pinterest.com/pin/314829830173634815/ , Νανου , Σεσκλι , Αγιο αιμιλιανο...
- Απο το Πεδι κατευθειαν μπορεις να πας με καικι στην Αγ Μαρινα ή Αγ Νικολαο .
- Αν νοικιασεις μηχανακι ,αυτοκινητο ή και με το "ΚΤΕΛ" της Συμης μπορεις να πας Πανορμιτη ,Μαραθουντα , Τολι .
Επισης θα προτεινα να κανεις μια ημερα τον γυρο της Συμης με ενα απο τα 2 καικια που το κανουν. Τιμη (νομιζω) στα 35ευρω το ατομο με φαγητο,ποτο .Φευγεις το πρωι και επιστρεφεις το απογευμα.
Οποτε μπορεις να κανεις τον γυρο και μετα να αποφασισεις αν σου αρεσει καποια παραλια περισσοτερο.

Δυστυχως για Χαλκη δεν ειναι και πολυ ευκολο...

Εστιατορια Συμης http://www.tripadvisor.com.gr/Restaurants-g189450-Symi_Dodecanese.html

Υποθετω οτι μιλας για http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...178442-Reviews-Mylopetra-Symi_Dodecanese.html ... ΠΟΛΥ Ακριβο με πολυ καλες κριτικες απο μεγαλα περιοδικα του χωρου.
Αλλιως υπαρχει σε καλυτερες τιμες και το http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...146429-Reviews-The_Muses-Symi_Dodecanese.html ... Περιπου στο ιδιο στυλ ...
Στην Συμη υπαρχουν μερικες πολυ ιδιαιτερες περιπατητικές διαδρομές αλλα ισως η θερμοκρασιες δεν ενδείκνυται ...
Οι θερμοκρασιες φετος (παραδοξως) ειναι πολυ ανεκτες !!!
Καλο ταξιδι και αν θελεις κατι , ρωτα! :);)
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λοιπόν, υπόσχομαι, κάτι τελευταίο (προς το παρόν!) ;)
Αυτό με τον γύρο του νησιού το διάβασα κάπου και μου φαίνεται σούπερ ιδέα! Σταματάει σε παραλίες και κάνεις μπάνιο ή σταματάει -σαν κάποια στη Ζάκυνθο- μεσοπέλαγα; Οκ, μεσοπέλαγα είναι υπερβολή, εννοώ όχι στην ακτή, να μην πατώνεις.
Για το εστιατόριο, εγώ που το έψαξα νόμιζα πως ήτα το δεύτερο που μου έστειλες αλλά τελικά είναι το πρώτο από ότι διαβάζω στις περιγραφές. Νομίζω για εμένα που είμαι χορτοφάγος, δεν είναι και πολύ καλή επιλογή. Καλύτερα ταβερνάκια!

ΥΓ Πόσο χαίρομαι για τις φετινές θερμοκρασίες, δε φαντάζεσαι! Μακάρι αν συνεχίσει έτσι :)
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Πραγματικα αν η ημερα ειναι χωρις ανεμο , θα περασεις πολυ καλα στον γυρο του νησιου!
Σταματαει σε σε κοντινη αποσταση απο τις παραλιες (π.χ. 50 μετρα) και κανεις μπανιο ενω σε μια απο αυτες θα σταματησετε στην προβλητα και θα κανουν μπαρμπεκιου. Ειναι πολυ ομορφη βολτα.

Εχει αρκετα ταβερνακια με πολυ λογικες τιμες , αρκει να διαβασεις στο ιντερνετ και στον τιμοκαταλογο τους για να μην βρεθεις προ εκπληξεως.

Καποιες φορες πιστευω οτι η Συμη ειναι λιγο παρεξηγημενη ως προς την ακριβεια. Λιγο ψαξιμο αρκει και βρισκεις κατι "λογικο" (οχι φθηνο ομως) ...

Καλο σας ταξιδι!!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom