Σύρος Σύρος

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για φαγητό στην Ερμούπολη οι δυνατότητες είναι ίδιες με αυτές που ισχύουν και το καλοκαίρι. Θα πρότεινα Αερικό στα στενά, ή Περι τίνος στο λιμάνι. Εκτός Ερμούπολης τα περισσότερα λειτουργούν Παρασκευη-Κυριακή. Πρώτη επιλογή Πλακόστρωτο (Σαν Μιχάλη - χρειάζεται μεταφορικό μέσο) ή κάποια ταβέρνα στο Κίνι ή στην Αζόλιμνο (πάει κανείς και με το λεωφορείο).
Για ποτό μόνο Ερμούπολη. Καθημερινές με μικρή κίνηση. Προτείνω Μποεμ στο λιμάνι, Πειραματικό ή Ελιά στην πλατεία.
 

dreamangel25

Member
Μηνύματα
53
Likes
12
Λοιπόν επιτέλους καταλήξαμε για Σύρο, κλεισαμε ακτοπλοϊκά με την προσφορά cosmote με την hellenic SEAWAYS και διαμονή μέσα στην Ερμούπολη με 30€ την βραδιά, τώρα το μόνο που λείπει είναι η βοήθεια σας για το που πρέπει να πάω και ποιες παραλίες να επισκεφτώ.. 5 μέρες θα μείνουμε.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λοιπόν επιτέλους καταλήξαμε για Σύρο, κλεισαμε ακτοπλοϊκά με την προσφορά cosmote με την hellenic SEAWAYS και διαμονή μέσα στην Ερμούπολη με 30€ την βραδιά, τώρα το μόνο που λείπει είναι η βοήθεια σας για το που πρέπει να πάω και ποιες παραλίες να επισκεφτώ.. 5 μέρες θα μείνουμε.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μπορείς να πάρεις πολλές πληροφορίες διαβάζοντας τα θέματα από εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Αιγαίου.12/?prefix_id=42
και ιστορίες από εδώ: http://www.travelstories.gr/community/search/1788699/?q=συρος&t=post&o=date&g=1&c[node]=63
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πρώτα ο Θεός σκέφτομαι τον Ιούλιο να επισκεφθώ και εγώ το αγαπημένο μου κυκλαδονήσι για τέταρτη παρακαλώ φορά στη ζωή μου. Η τελευταία ήταν το 2011. Ήθελα με αυτή την αφορμή να ρωτήσω κάτι όσους έχουν πάει πιο πρόσφατα στο νησί: Θυμάμαι την τελευταία φορά που είχα πάει στο νησί ότι είχε 2 παραλίες γυμνιστών....τον Αρμεό (δίπλα από το Γαλησσά) κατά κύριο λόγο, και τη νότια άκρη της παραλίας του Δελφινιού. Επειδή με το τωρινό μου έτερο ήμισυ είμαστε πολύ του γυμνισμού, ήθελα να ρωτήσω εάν αυτές οι παραλίες εξακολουθούν να έχουν γυμνιστές ή μήπως καλύτερα να στραφούμε "προς άλλες κυκλαδίτικες πολιτείες"? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η κατάσταση με τον γυμνισμό παραμένει όπως την θυμάσαι.
Υπάρχουν βέβαια και οι "βόρειες" παραλίες (Βαρβαρούσα, Αετός, Λία, Μαρμάρι. Γρια σπηλιά. Γράμματα, Μέγας λάκος κλπ) που είναι προσβάσιμες μόνο δια θαλάσσης (υπάρχει σκάφος από το Κίνι, που κάνει την διαδρομή, με αρμυρό όμως εισιτήριο) ή με πεζοπορία.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η κατάσταση με τον γυμνισμό παραμένει όπως την θυμάσαι.
Υπάρχουν βέβαια και οι "βόρειες" παραλίες (Βαρβαρούσα, Αετός, Λία, Μαρμάρι. Γρια σπηλιά. Γράμματα, Μέγας λάκος κλπ) που είναι προσβάσιμες μόνο δια θαλάσσης (υπάρχει σκάφος από το Κίνι, που κάνει την διαδρομή, με αρμυρό όμως εισιτήριο) ή με πεζοπορία.
Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο άμεση απάντησή σου...οι βόρειες αυτές παραλίες που αναφέρεις και το Σαν Μιχάλη είναι τα μόνα κομμάτια του νησιού που δεν έχω δει, και το σκεφτόμουν πραγματικά σε αυτό το ταξίδι μου στη Σύρο να κάνω ένα focus προς τα εκεί. Μια που μάλιστα είναι και παραλίες γυμνιστών μου δίνεις και ένα παραπάνω κίνητρο! Μια ερωτησούλα: Με πεζοπορία είναι πιο κοντά προσεγγίσμες από το Δελφίνι ή από κάποιο άλλο σημείο του νησιού?
Και μια τελευταία ερώτηση ολίγον πιο άσχετη: Εξακολουθεί να υπάρχει θερινός κινηματογράφος στην Ερμούπολη? Ρωτάω γιατί είμαστε ως ζεύγος και φανατικά σινεφίλ και μας αρέσει μια βραδινή βόλτα να τη συνδυάζουμε και με ταινούλα. Σε ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων και ελπίζω να μη σε κουράζω
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο άμεση απάντησή σου...οι βόρειες αυτές παραλίες που αναφέρεις και το Σαν Μιχάλη είναι τα μόνα κομμάτια του νησιού που δεν έχω δει, και το σκεφτόμουν πραγματικά σε αυτό το ταξίδι μου στη Σύρο να κάνω ένα focus προς τα εκεί. Μια που μάλιστα είναι και παραλίες γυμνιστών μου δίνεις και ένα παραπάνω κίνητρο! Μια ερωτησούλα: Με πεζοπορία είναι πιο κοντά προσεγγίσμες από το Δελφίνι ή από κάποιο άλλο σημείο του νησιού?
Και μια τελευταία ερώτηση ολίγον πιο άσχετη: Εξακολουθεί να υπάρχει θερινός κινηματογράφος στην Ερμούπολη? Ρωτάω γιατί είμαστε ως ζεύγος και φανατικά σινεφίλ και μας αρέσει μια βραδινή βόλτα να τη συνδυάζουμε και με ταινούλα. Σε ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων και ελπίζω να μη σε κουράζω
Υπάρχει ακόμα, το Παλλάς Σύρος.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η πρόσβαση στις παραλίες της Επάνω Μεριάς γίνεται με μονοπάτια που ξεκινάνε από τον Κάμπο (λίγο μετά τον Σα Μιχάλη) για τις παραλίες Λία, Μαρμάρι, Γρια σπηλιά, Γράμματα και Μέγα λάκκο και από το Παπούρι για Βαρβαρούσα και Αετό. Για την Βαρβαρούσα υπάρχει μονοπάτι και από το Δελφίνι. Αναλυτικές πληροφορίες για πεζοπορίες στη Σύρο στο site των πεζοπόρων http://www.hikingteam.gr/ στην επιλογή "Διαδρομές". Βέβαια το καλοκαίρι προσοχή στον ήλιο και στην ζέστη. Προσοχή γιατί οι περισσότερες παραλίες δεν έχουν σκιά. Η Λία έχει λίγη σκιά ενώ η γριά σπηλιά πολλή, γι'αυτό και μαζεύει αρκετό κόσμο (στην γριά πσηλιά εάν έχει αρκετό κόσμο ενδεχομένως ο γυμνισμός να μην είναι εφικτός. Στις υπόλοιπες παραλίες ενδεχομένως να είστε και μόνοι σας. Εξαρτάται από την εποχή και την μέρα). Οι κοντινότερες διαδρομές είναι οι διαδρομές Κάμπος-Λία και Δελφίνι-Βαρβαρούσα (30'), ενώ η πιό εύκολη είναι μάλλον η διαδρομή Κάμπος-Γριά Σπηλιά (40').
Για την παραλία της γριάς σπηλιάς και γράμματα δέστε και αυτό : "Γράμματα Σύρου : Χαραγμένες ευχές 2000 χρόνων σε εγκατάλειψη."
Ο θερινός κινηματογράφος Παλλάς λειτουργεί.
 

dreamangel25

Member
Μηνύματα
53
Likes
12
Είμαι μόλις μία μέρα στο νησί και ήδη το έχω ερωτευτεί.. Galat οι πληροφορίες σου άψογες.. Σήμερα κολυμπησαμε στο δελφίνι και το βράδυ ποτάκι στο ατμοσφαιρικό 'ελιά'.. Η Ερμούπολη πανέμορφη..
 

dreamangel25

Member
Μηνύματα
53
Likes
12
uploadfromtaptalk1434472276439.jpg

Είμαι μόλις μία μέρα στο νησί και ήδη το έχω ερωτευτεί.. Galat οι πληροφορίες σου άψογες.. Σήμερα κολυμπησαμε στο δελφίνι και το βράδυ ποτάκι στο ατμοσφαιρικό 'ελιά'.. Η Ερμούπολη πανέμορφη..
Αν και κοντεύω να γίνω γραφική, αλλά Το να πίνεις καφέ με τέτοια θέα είναι ανεκτιμητο, σε ένα από τα ποιο όμορφα νησιά που έχω πάει, με φανταστικους ανθρώπους και πανέμορφη χώρα, τώρα πραγματικά καταλαβαίνω αυτό που λέτε ότι άνετα θα μπορούσα να ζήσω εδώ..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.862
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αυτά είναι γούστα......και εμείς ψηνόμαστε.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
View attachment 118769

Αν και κοντεύω να γίνω γραφική, αλλά Το να πίνεις καφέ με τέτοια θέα είναι ανεκτιμητο, σε ένα από τα ποιο όμορφα νησιά που έχω πάει, με φανταστικους ανθρώπους και πανέμορφη χώρα, τώρα πραγματικά καταλαβαίνω αυτό που λέτε ότι άνετα θα μπορούσα να ζήσω εδώ..
Πωπω φωτογραφιζεις τον εαυτο μου περσι ...τα ιδια ακριβως λογια ελεγα και γω ....χωρα μοναδικη ,ανθρωποι ευγενεστατοι και εξυπηρετικοτατοι ...θα ηθελα να εμενα μονιμα !!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom