ΤΑΞΙΔΙΑ και ΑΠΕΡΓΙΕΣ

Akis_25

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μοντρεαλ
Ταξίδι-Όνειρο
Μοντρεαλ
Καλημερα σας!!! Ειμαι καινουριος σ αυτο το forum! Το βρηκα τυχαια και μου αρεσε παρα πολυ! ΕΙναι ιδιαιτερως οργανωμενο!!:p:p
Μπραβο καλη δουλεια!!!!

Η ερωτηση μου ειναι σχετικα με τις πτησεις και τιςγενικες απεργιες.. Συγκεκριμενα την Πεμπτη πεταω απο Θεσσαλονικη για ΑΘηνα το πρωι και μετα το μεσημερι απο Αθηνα για Καναδα. Ομως εχουν εξαγγειλει γενικη απεργια ΓΣΕΕ ΑΔΕΔΥ. Θα επηρεασει καπως τις πτησεις αυτο? Συνηθως τι γινεται?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων;););)
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
γεια σου ακη και καλως ορισες!
μπες στο σαιτ της εταιριας που πετας και δες για το αν εχει γινει καποια ανακοινωση για την απεργια,παρε τους για καλο και κακο και κανενα τηλεφωνο να εισαι πιο σιγουρος.
εμενα οσες φορες εχει γινει απεργια με εχουν παρει τηλεφωνο και μου εχουν αλλαξει την πτηση μου αναλογα με το τι με βολευει αλλα υπαρχουν και αλλα παραδειγματα που δεν εχει γινει κατι τετοιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.491
Likes
29.012
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημερα σας!!! Ειμαι καινουριος σ αυτο το forum! Το βρηκα τυχαια και μου αρεσε παρα πολυ! ΕΙναι ιδιαιτερως οργανωμενο!!:p:p
Μπραβο καλη δουλεια!!!!

Η ερωτηση μου ειναι σχετικα με τις πτησεις και τιςγενικες απεργιες.. Συγκεκριμενα την Πεμπτη πεταω απο Θεσσαλονικη για ΑΘηνα το πρωι και μετα το μεσημερι απο Αθηνα για Καναδα. Ομως εχουν εξαγγειλει γενικη απεργια ΓΣΕΕ ΑΔΕΔΥ. Θα επηρεασει καπως τις πτησεις αυτο? Συνηθως τι γινεται?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων;););)
Εξαρτάται από τη συμμετοχή ή όχι στην απεργία κάθε ενός από τους κλάδους των ελεγκτών Εναερίου κυκλοφορίας, των αεροδρομιακών, των υπαλλήλων των αεροπορικών εταιριών κλπ. Θα ρωτησεις στην εταιρία σου, αλλά υπόψη ότι κι αυτοί μπορεί να μην ξέρουν μέχρι τελευταία στιγμή. Υπάρχει και περίπτωση να μην πετάξει τίποτα, αλλά δεν το βλέπω να συμβαίνει αυτό Ιούλη μήνα, θα τους πάρουν με τις πέτρες. Το πιθανότερο θα είναι να μη γίνει το Θεσσαλονίκη - Αθήνα (το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης είναι κρατικό και συμμετέχει περισσότερο σε απεργίες). Στην περίπτωση αυτή, είτε θα σου αλλάξουν το εισιτήριο και θα κατέβεις με άλλη πτήση την προηγούμενη μέρα, είτε θα πρέπει να ταξιδέψεις για Αθήνα με άλλα μέσα.
Tην υπερατλαντική δεν τη βλέπω να ακυρώνεται.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλε εισαι υψηλομισθος; Και τα ξενοδοχεια που κλεινεις ανα τον κοσμο ειναι οι προτασεις της πλατινενιας σου American Express;
Θα με τρελλανεις!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
παρακαλω να παραμεινουμε στο θεμα που ανοιξε ο ακης!
ευχαριστω!!!!
 

Akis_25

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μοντρεαλ
Ταξίδι-Όνειρο
Μοντρεαλ
Ευχαριστω πολυ παιδια!!
Μ εχει πιασει τρελο αγχος τωρα ρε γμτ....
Πηρα aegean δεν ξερουν ακριβως τι και πως...
Μωρε το θεσσαλονικη αθηνα παλευεται.... Η μεγαλη να μην ακυρωθει... Ουφφφ
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Κι εγω πεταω την Πεμπτη προς Ελλαδα, πηρα Aegean αλλα ακομα δεν ξερουν, μες στην εβδομαδα θα μαθουμε λεει. Θα αλλαξουν την πτηση για την επομενη που εχει θεσεις.
Ερωτηση:Οταν σου αλλαζουν την πτηση για επομενη μερα, σου πληρωνουν ξενοδοχειο, ποια ειναι ακριβως τα δικαιωματα σε περιπτωση απεργιας, μαλλον εχει γραφτει αλλου αλλα δεν το βρισκω...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η Latina ειναι ο ανθρωπος σου: ξεμεινε στο Βερολινο λογω απεργιας και πηρε αποζημιωση.
Δεν ξερω ομως αν αυτο μπορει να ισχυσει στην περιπτωση σου, εφοσον αυτη τη στιγμη μενεις σπιτι σου, οποτε και δε θα εχεις παραπανω εξοδα διαβιωσης: στην ουσια δηλαδη ακομη δεν εγινες "επιβατης". Γιατι στην περιπτωση της απεργιας ελεγκτων εναεριας κυκλοφοριας μιλαμε για αντικειμενικη ευθυνη της αεροπορικης εταιρειας και οχι για υποκειμενικη που θα υπηρχε αν εξαιτιας της δεν ταξιδευες. Οποτε ναι μεν οφειλει να καλυψει τα εξοδα σου αν βρισκεσαι ηδη καθοδον, αλλα οχι αν δεν εχεις ξεκινησει ακομη απο το σπιτι σου.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Η Latina ειναι ο ανθρωπος σου: ξεμεινε στο Βερολινο λογω απεργιας και πηρε αποζημιωση.
Δεν ξερω ομως αν αυτο μπορει να ισχυσει στην περιπτωση σου, εφοσον αυτη τη στιγμη μενεις σπιτι σου, οποτε και δε θα εχεις παραπανω εξοδα διαβιωσης: στην ουσια δηλαδη ακομη δεν εγινες "επιβατης". Γιατι στην περιπτωση της απεργιας ελεγκτων εναεριας κυκλοφοριας μιλαμε για αντικειμενικη ευθυνη της αεροπορικης εταιρειας και οχι για υποκειμενικη που θα υπηρχε αν εξαιτιας της δεν ταξιδευες. Οποτε ναι μεν οφειλει να καλυψει τα εξοδα σου αν βρισκεσαι ηδη καθοδον, αλλα οχι αν δεν εχεις ξεκινησει ακομη απο το σπιτι σου.
Σ' ευχαριστω για την απαντση Ερση! Τωρα ειμαι σπιτι μου (στην Ισπανια) αλλα την Πεμπτη που θα πεταω απο Μιλανο για Αθηνα δε θα ειμαι σπιτι μου, οποτε φανταζομαι οτι αν ξεμεινω εκει κατι θα πρεπει να γινει..
Δε ξερω ποια ειναι η επισημη γραμμη της Aegean αλλα φανταζομαι θα με ενημερωσουν!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.906
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom