Ταϊλάνδη ΤΑΥΛΑΝΔΗ

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Ποτε ειναι καλυτερα να κλεισω τα εισητηρια ξενοδοχεια η το γκρουπ??(αν παμε με γκρουπ)Ποσο καιρο πριν?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ποτε ειναι καλυτερα να κλεισω τα εισητηρια ξενοδοχεια η το γκρουπ??(αν παμε με γκρουπ)Ποσο καιρο πριν?
Επειδη σε βλεπω ακομα αναποφασιστο μην βιαστεις για τα εισητηρια.
Σιγουρεψου πρωτα που θα πας και πως θα πας.
Αφου σιγουρευτεις για τις αποφασεις σου κανε κρατηση εισητηριων 40 μερες νωριτερα η και λιγο περισσοτερο.
τα αεροπορικα εισητηρια επειδη κοστιζουν αρκετα χρηματα προσεξε γιατι
1)Ακυρωση εισητηριων δεν επιτρεπετε.
2)Για αλλαγη ημερομηνιας θα σε χρεωσουν 100 ευρω.
3)εχουν μεγιστη παραμονη 45 μερες.
Αυτα ισχυουν για την thai που πηγα εγω.Αλλα φανταζομαι και για τις αλλες αεροπορικες εταιρειες.
Εξαλλου και να μην βρεις με την μια εταιρεια θα βρεις με την αλλη.
Απο την στιγμη που τα πληρωσεις η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο ρισκο.
Ευχεσαι να μην παθεις τιποτα και να πανε ολα καλα.
Περισυ τα εβγαλα 7 μερες πριν φυγω-δεν ηξερα αν θα μου εδειναν αδεια-και τελικα βρηκα
με την singapore.
Σιγουρεψου.:rolleyes:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.337
Εγώ θα έλεγα το συντομότερο! Τα εισιτήρια που έκλεισα εγώ με Gulf Air είναι ακυρώσιμα μέχρι δεκάρας, δεν είναι ανάγκη να χάσεις τα χρήματά σου! Εγώ τα έχω κλείσει εδώ και 1 μήνα και μπορώ να πάω να τα πληρώσω μέχρι 1 μήνα πριν το ταξίδι, αλλά μάλλον θα πάω από τώρα διότι η τιμή τους έπεσε λόγω δολλαρίου.....
 

jimmys

Member
Μηνύματα
42
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΙΜΑΙΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Που αλλου? ΤHAILAND
Φιλε τσολια σιγουρεψου πρωτα αν πας η δεν πας,μην γραφουν τα παιδια τζαμπα.
Η εποχη που διαλεξες ειναι απ τις χειροτερες κλιματολογικα και οι μερες που θες ειναι πολυ λιγες,μην κοιτας το κοστος ζωης εκει,κοιτα ποσο αδεια εχεις,θα κατσεις 7-10 μερες παραπανω και θα φας 500 ευρω παραπανω και κατι τρεχει στα γυφτικα!ααα και κατι αλλο, γυναικα και κλαμπινκ στην Ταυλανδη δεν πανε μαζι,εκει δεν ειναι Ελλαδα.Τι θες να σου πω οτι συναδελφος πηγε εκει γαμηλιο ταξιδι και μιλησε την γυναικα του μετα απο 4 μερες???!!! Εκει οι ΓΥΝΑΙΚΕΣ ειναι κατι πολυ πολυ πολυ διαφορετικο απο αυτο που ξερεις μεχρι τωρα και δεν ενοω την ομορφια αλλα την συμπεριφορα.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη

Lebowski2112

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ινδία-Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Φίλοι-φίλες καλησπέρα,
και γώ ετοιμαζομαι για Ταυλάνδη τον νοέμβρη(μαζί με ινδία τον σεπτέμβρη).
Ξέρετε τι καιρο θα χει τότε (φοβάμαι για μουσώνες και τετοια)
Υπάρχει κανα σχετικό site για τετοιες πληροφορίες?

Α...επίσης η Ταυλάνδη εχει τουρισμό ολες τις εποχές γιατι δεν πολυψηνομαι για τρελό τουρισμό...ευχαριστω...
 

arny

Member
Μηνύματα
45
Likes
229
Φίλοι-φίλες καλησπέρα,
και γώ ετοιμαζομαι για Ταυλάνδη τον νοέμβρη(μαζί με ινδία τον σεπτέμβρη).
Ξέρετε τι καιρο θα χει τότε (φοβάμαι για μουσώνες και τετοια)
Υπάρχει κανα σχετικό site για τετοιες πληροφορίες?

Α...επίσης η Ταυλάνδη εχει τουρισμό ολες τις εποχές γιατι δεν πολυψηνομαι για τρελό τουρισμό...ευχαριστω...
Τον Νοεμβριο ειναι το τελος των μουσωνων εκτος απο καπιες ολιγολεπτες κατεγιδες.
Αυτος ο μηνας εχει σχετικα υψηλη τουριστικη κινιση
Σχετικο site www.thai.gr
 

crazyflight

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
COOK ISLANDS
Αν πας Ταυλανδη την περιοδο που λες θα πρεπει να χρησιμοποιησεις πρακτορειο τουλαχιστο για τα εισητηρια. Προτινομενο πρακτορειο ειναι η cell tours και αυτο γιατι ειδηκευοντε στην Ταυλανδη και εχουν προκρατημενα εισητηρεια. Απο κει και επειτα θα εχεις βροχουλες σε καθημερινη βαση αλλα πιστεψε με δεν σε επιρρεαζουν ιδιαιτερα. Μην πας με γκρουπ. Κλεισε ατομικο ταξιδι.Ολα τα υπολοιπα θα τα βρεις εκει ή για την ακριβεια θα σε βρουν αυτοι.
Τωρα αφου πας με γυναικα καλο θα ειναι να συνδυασετε Πουκετ ή Σαμουι με τα νησια Πι Πι. Αξιζει να μεινεις 2-3 μερες εκει. Αν παλι γουσταρετε παρτυ, χορους κτλ απο το πρωι, να πατε στο Κο Παν Γκαν. Αυτο το νησακι θα το συνδυασεις με Σαμουι.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ριξε μια ματια και στο www.sawadee.com για πληροφοριες ανα περιοχη και ανα νησι για καιρο και ξενοδοχεια.
Η Ταυλανδη ειναι πολυ τουριστικη αλλα σε συγκεκριμενα σημεια. Ταξιδεψε ανεξαρτητα και κινησου αναλογα ;)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ταξίδεψα πέρσι τον Αύγουστο σε Μπανγκόγκ και Πουκέτ με γκρουπ για 11 μέρες και ομολογώ ότι δεν το μετάνιωσα.
Το ταξίδι ήταν οργανωμένο από το dream travel, ήμασταν μόλις 11 άτομα στο γκρουπ, γίναμε μια μεγάλη παρέα και περάσαμε υπέροχα!
Επιπλέον στην Μπανγκόγκ είχαμε μαζί μας έναν φοβερό ταϋλανδό ξεναγό (εκτός από τον έλληνα ξεναγό) που ήταν πρόθυμος να μας εξυπηρετήσει για το καθετί και οι πληροφορίες που μας έδινε για όλα τα αξιοθέατα της πόλης και της καθημερινής ζωής στην Μπανγκόγκ αξίζαν πολύ περισσότερα από τα επιπλέον χρήματα που είχαμε δώσει για το ταξίδι με γκρουπ.
Εξάλλου, επειδή ταξιδέψαμε Αύγουστο πάνω κάτω οι τιμές ήταν ίδιες και για οργανωμένο και για ατομικό.
Η Μπανγκόκ είναι τεράστια πόλη και οι 2-3 ημέρες που αφιερώνουν τα γκρουπ την αδικούν κατά τη γνώμη μου.
Στην Μπανγκόγκ νιώθεις ταξιδιώτης ενώ στο Πούκετ νιώθεις τουρίστας.
Απλά στη Μπανγκόγκ έκανε τρομερή ζέστη και είχε τέτοια υγρασία που δεν είχα ξανανιώσει στη ζωή μου.
Και όμως αν μου πεις τι θυμάσαι περισσότερο από το ταξίδι θα σου απαντήσω την ζεστή, αποπνικτική ατμόσφαιρα της Μπανγκόγκ.
Στην Μπανγκόγκ τα πράγματα δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά αλλά στο Πουκέτ οι τιμές είναι επιπέδου Ελλάδας.
Μάλιστα στο Πούκετ όσο αναφορά τα τουκ τουκ (τα δικά τους ταξί), οι τιμές τους είναι υπερβολικές κατά τη γνώμη μου αν πρόκειται για 1 ή 2 άτομα.
Επειδή μέναμε στην παραλία Κάτα για να πάμε στην Πατόνγκ μας ζητούσαν για μια διαδρομή 5 χιλιομέτρων 6 και 7 ευρώ!
Την εποχή του Αυγούστου ο καιρός στο Πούκετ είχε κυρίως συννεφιά και ευτυχώς δηλαδή γιατί με το που έβγαινε ο ήλιος σε τσουρούφλιζε κυριολεκτικά!
Ένα πρωϊνό περπάτησα από την παραλία Κάτα που ήταν το ξενοδοχείο μας έως την παραλία Κάρον και όταν γύρισα πίσω ήμουν κατακόκκινη!
Και να σκεφτείτε ότι στην Ελλάδα έκανα ηλιοθεραπεία από το Μαΐο!!!
Πορνεία και ναρκωτικά σαφώς υπάρχουν στο νησί αλλά αν δεν τα αναζητήσετε δεν πρόκειται να τα βρείτε μπροστάς σας...
Να πάτε οπωσδήποτε στα Πι-Πι γιατί αξίζουν ένα ολόκληρο ταξίδι από μόνα τους.
Αυτά προς το παρόν...
Τα υπόλοιπα όταν γράψω την ιστοριούλα μου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom