Ιταλία ΤΟΣΚΑΝΗ-ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ-ΒΕΝΕΤΙΑ??

ANGIEX

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειο Σέλας
Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα κάποιες μικρές πληροφορίες για ένα ταξίδι που κανόνισα για Ιταλία τον Σεπτέμβρη.
Καταρχήν να πω ότι βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρονται πράγματα και στο forum(μετά από πολυυυυυ χρόνο και ψάξιμο) μέχρι να φτάσω στο σημείο που βρίσκομαι σήμερα.
Να σας πω λίγο το πρόγραμμα συνοπτικά να μου πείτε εάν έχετε να συμπληρώσετε κάτι!
9/9 Αναχώρηση από Αθήνα για Ρώμη. Νοικιάζουμε αμάξι στο αεροδρόμιo και φεύγουμε για Perugia. Διανυκτέρευση σε αγροτουριστικό έξω από την Ασσίζη.
10/9 Αναχώρηση από Ασσίζη για Σιένα όπου και εκεί θα διανυκτερεύσουμε τις επόμενες δύο ημέρες! Στο δρόμο χαλαρά εκδρομούλα σε κάτι λίμνες (Trasimeno lago) και ίσως πάμε από montepulciano
11/9 Σιένα – Σαν Τσιμινιάνο κλπ
12/9 Αναχώρηση για Φλωρεντία και στον δρόμο λέμε να περάσουμε από Chiantοχώρια!!!!!
13-14/9 Φλωρεντία όπου ξενοικιάζουμε αμάξι.
15/9 Αναχώρηση για Βενετία με τρένο πια και τρεις μερούλες εκεί και 18/9 το πρωί επιστροφή Αθήνα!!!

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Δεν έχω κλείσει δωμάτιο στην Φλωρεντία και αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι εύκολο να βρω εκεί. Από το ψάξιμο που έκανα κατάλαβα ότι υπάρχουν πολλά καταλύματα ακόμη και στο κέντρο και αν πάω εκεί πιθανότατα να βρω και οικονομικότερο και σε θα δω από κοντά τι γίνεται . (Σε μηχανή αναζήτησης την επόμενη μέρα ξενοδοχείο είχε 70 ευρώ ενώ τον επόμενο μήνα 160. Θεωρώ ότι μάλλον έχει να κάνει με την διαθεσιμότητα)
2. Δεν έχω κλείσει επίσης το αμάξι. Θεωρείτε ότι είναι καλύτερα από κοντά στο αεροδρόμιο της Ρώμης (Fiumicino) ή να το κλείσω μέσω internet?


Βοηθήστε λίγο την κατάσταση γιατί φεύγω την άλλη εβδομάδα!;)
 
Last edited by a moderator:

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
πολύ ωραό πρόγραμμα αλλά να ξέεις ότι στη φλωρεντια τα ξενοδοχεία ειναι μιση τιμη τον αυγουστο απότι σεπτέμβριο, δεν είναι θέμα διαθεσιμότητας ειναι θεμα τιμοκαταλόγου, σε όλες τις μεγαλες πόλεις τον αυγουστο βρίσκεις καταπληκτικες ευκαιρίες ενω σεπτέμβριο είναι παντου ακριβα, γενικότερα και χωρις αυτο να αποτελει κανονα οι ακριβοι μήνες ειναι απριλιος εως ιουνιο και σεπτέμβριος-οκτώβριος βέβαια αν πέσεις σε κάποια εκθεση οποιοδηποτε μηνα την έβαψες;)
 

ANGIEX

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειο Σέλας
Θεωρείς δλδ ότι είναι καλύτερα να κλείσω μέσω ιντερνετ? Αν πάω εκεί δεν θέλω να χάσω και πολύ χρόνο στο ψάξιμο! Λέτε να δυσκολευτώ??
:(
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αφού δεν θέλεις να χάσεις χρόνο στο ψάξιμο, κλείσε από τώρα το ξενοδοχείο και το αυτοκίνητο, το οποίο είναι το μεταφορικό σου μέσο για το μισό σου ταξίδι, δεν θέλεις να συμβεί καμιά στραβή...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Θεωρείς δλδ ότι είναι καλύτερα να κλείσω μέσω ιντερνετ? Αν πάω εκεί δεν θέλω να χάσω και πολύ χρόνο στο ψάξιμο! Λέτε να δυσκολευτώ??
:(

εχει δικιο ο Λευτερης ...μη συγκρινεις τις τιμες του αυγουστου με αυτες του σεπτεμβρη...ο αυγουστος ειναι η χαμηλοτερη περιοδος,αλλά αμεσως μετα οι τιμες ανεβαινουν πολύ ...
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Από δική μου εμπειρία δυσκολευτήκαμε να βρούμε ξενοδοχείο με parking στη Φλωρεντία γιατί έχει πολλά στενά δρομάκια και παλιά κτήρια και έτσι με αμάξι δυσκολεύεσαι να κυκλοφορείς και να παρκάρεις!η τιμή πόρτας δεν είναι απαραίτητα πιο οικονομική άσε που μπορεί να πληρώσεις αρκετά χρήματα και να μείνεις σε κανένα απαράδεκτο!Σου προτείνω να κλείσεις από internet ξενοδοχείο με parking καθώς και να να πάρεις το αμάξι από το αεροδρόμιο από μεγάλη εταιρεία(μεγαλύτερη ασφάλεια)και να το επιστρέψεις στο αεροδρόμιο αναχώρησης. Με μια μικρή έρευνα αγοράς να βρεις αυτό που ψάχνεις σε καλή τιμή.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λέει ότι θα το ξενοικιάσει το αυτοκίνητο στη Φλωρεντία...
 

ANGIEX

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειο Σέλας
Λέει ότι θα το ξενοικιάσει το αυτοκίνητο στη Φλωρεντία...

Ακριβώς! Δεν θα έχω αυτοκίνητο Φλωρεντία!
Κάποιοι φίλοι μου είπαν ότι υπάρχει και γραφείο τουριστικό πληροφοριών της πόλης που βρίσκεις σχετικά εύκολα, στο κέντρο και σε καλή τιμή!
 

vasaltis

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Firenze

Ακριβώς! Δεν θα έχω αυτοκίνητο Φλωρεντία!
Κάποιοι φίλοι μου είπαν ότι υπάρχει και γραφείο τουριστικό πληροφοριών της πόλης που βρίσκεις σχετικά εύκολα, στο κέντρο και σε καλή τιμή!
Επειδή πήγα πέρσι το Αύγουστο Ρώμη - Φλωρεντία και φέτος τον Αύγουστο Βενετία -Μιλάνο-Λίμνες-πέρσι με δικό μου και φέτος με νοικιάρικο Ι.Χ,άκου κάποιες παρατηρήσεις.
1.Γιατί όχι με τραίνο από fiumicino- σταθμός termini Roma- Firenze και ενοικίαση Ι.Χ στη Φλωρεντία(4-5 μέρες )με ημερίσιες εκδρομές σε Greve di Chianti+ Sienna +San Gimignano (1 μέρα), Πίζα+ Λούκα , Ασίζη;
2.Στη Φλωρεντία δεν επιτρέπεται η είσοδος στο ιστορικό κέντρο. Άρα ή αυτοκίνητο όχι ή μετά από ένα διήμερο citytour ή ξενοδ. εκτός ιστ. κεντρου.Στα όρια του ιστ. κέντρου υπάρχει το 4στερο Palazzo Ricasoli με parking, δες το!
3. Ενοικίαση αυτοκινήτου και από Internet αν θες ( εγώ το έκανα φέτος).Οπωσδήποτε TOTAL ασφάλιση,όχι βασική!
4.Βλέπε ξενοδοχεία από Booking, αλλά συχνά στην ιστοσελίδα τους έχουν προσφορές (π.χ. 4στερο Quid hotel Mestre τον Αύγουστο για 3 άτομα 66 euro!)
5.Και μη ξεχνάτε! Οι Ιταλοί ,από Ρώμη και πάνω, είναι επαγγελματίες.Μην μπερδεύεστε με Ελληνάρες Μυκόνου, Ρόδου και άλλα τριτοκοσμικά!
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Συγνώμη δεν πρόσεξα πως δεν θα έχεις αυτοκίνητο Φλωρεντία.
εμείς κάναμε ανάλογο ταξίδι από Μιλάνο προς Ρώμη και γενικά δεν έμεινα ευχαριστημένη από τα ξενοδοχεία που κλείσαμε επιτόπου.(εκτός από τη Σιένα)και από τότε πάντα κλείνω από πριν για να έχω μια ιδέα που πηγαίνω..αλλά αυτό είναι προσωπικό ζήτημα για το τι ζητάς από ένα ξενοδοχείο!
 

ANGIEX

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειο Σέλας
Επειδή πήγα πέρσι το Αύγουστο Ρώμη - Φλωρεντία και φέτος τον Αύγουστο Βενετία -Μιλάνο-Λίμνες-πέρσι με δικό μου και φέτος με νοικιάρικο Ι.Χ,άκου κάποιες παρατηρήσεις.
1.Γιατί όχι με τραίνο από fiumicino- σταθμός termini Roma- Firenze και ενοικίαση Ι.Χ στη Φλωρεντία(4-5 μέρες )με ημερίσιες εκδρομές σε Greve di Chianti+ Sienna +San Gimignano (1 μέρα), Πίζα+ Λούκα , Ασίζη;
2.Στη Φλωρεντία δεν επιτρέπεται η είσοδος στο ιστορικό κέντρο. Άρα ή αυτοκίνητο όχι ή μετά από ένα διήμερο citytour ή ξενοδ. εκτός ιστ. κεντρου.Στα όρια του ιστ. κέντρου υπάρχει το 4στερο Palazzo Ricasoli με parking, δες το!
3. Ενοικίαση αυτοκινήτου και από Internet αν θες ( εγώ το έκανα φέτος).Οπωσδήποτε TOTAL ασφάλιση,όχι βασική!
4.Βλέπε ξενοδοχεία από Booking, αλλά συχνά στην ιστοσελίδα τους έχουν προσφορές (π.χ. 4στερο Quid hotel Mestre τον Αύγουστο για 3 άτομα 66 euro!)
5.Και μη ξεχνάτε! Οι Ιταλοί ,από Ρώμη και πάνω, είναι επαγγελματίες.Μην μπερδεύεστε με Ελληνάρες Μυκόνου, Ρόδου και άλλα τριτοκοσμικά!
1.-2. Τα ξενοδοχεία για το πρώτο βράδυ Ασσίζη και 2ο+3ο βράδυ Σιένα τα έχω ήδη κλείσει! οπότε το αυτοκίνητο μου είναι μάλλον απαραίτητο από Ρώμη.
3. Όταν λες ΤΟΤΑL ασφάλιση εννοείς μέ ολική κλοπή? Διευκρίνησέ το μου σε παρακαλώ αν ξέρεις γιατί είχα αυτή την απορία με τον ασφαλιστή μου.
4. Μάλλον με πείσατε και θα ψάξω και το ξενοδοχείο στην Φλωρεντία που μου έμεινε μέσω ιντερνετ.
5. Το εύχομαι!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
:D
 

vasaltis

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Total ασφάλιση

1.-2. Τα ξενοδοχεία για το πρώτο βράδυ Ασσίζη και 2ο+3ο βράδυ Σιένα τα έχω ήδη κλείσει! οπότε το αυτοκίνητο μου είναι μάλλον απαραίτητο από Ρώμη.
3. Όταν λες ΤΟΤΑL ασφάλιση εννοείς μέ ολική κλοπή? Διευκρίνησέ το μου σε παρακαλώ αν ξέρεις γιατί είχα αυτή την απορία με τον ασφαλιστή μου.
4. Μάλλον με πείσατε και θα ψάξω και το ξενοδοχείο στην Φλωρεντία που μου έμεινε μέσω ιντερνετ.
5. Το εύχομαι!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
:D
Τotal ασφάλιση είναι η λεγόμενη μεικτή.Ο,τι και να γίνει εσύ πληρώνεις ή τίποτα ή ένα χαμηλό penalty(π.χ.100) ανάλογα με την εταιρία.Αν δεν τη κάνεις, ένα οποιοδήποτε χτύπημα το χρεώνουν 600-800-900 έως 1200.Π.χ. φέτος στο αεροδρόμιο του Μιλάνου 2 οικογένειες νοικιάσαμε 7θέσιο με 702 +350 total.Δεν κάναμε total και σε ένα parking μας χτύπησαν!Στην παράδοση μας χρέωσαν 600 και μας είπαν ότι ως 7θέσιο μπορούσε να χρεωθεί έως 1200!!!
Καλή , φτηνότερη και με επαγγελματική συμπεριφορά εταιρία είναι η Maggiore
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.501
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom