Αυστρία Τέλη Νοέμβρη στην Αυστρία!Μια απορία..

korinaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία
Γειά σας!Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάμε στο Τιρόλο τέλη Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη.Θα νοικιάσουμε αμάξι και η ερώτησή μου είναι η εξής:Θα μπορέσουμε άραγε να μετακινούμαστε άνετα με το αμάξι ή θα αντιμετωπίσουμε προβλήματα στους δρόμους σε περίπτωση χιονιού...?Θέλουμε να πάμε και εκδρομή στην Βαυαρία και συγκεκριμένα στο oberamergau..Ρωτάω γιατί λέμε να μείνουμε λίγο έξω απ το Ίννσμπρουκ και να πηγαίνουμε το πρωί εκδρομούλες(Seefeld,Oberamergau,Garmish)και το απόγευμα στο Ίννσμπρουκ στην Χριστουγεννιάτικη αγορά!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μπορείς άνετα να οδηγήσεις με χιόνι στην Αυστρία. Καταρχάς ανοίγουν συνεχώς τους δρόμους και κατά δεύτερον τα λάστιχα των αυτοκινήτων τους κάτι έχουν, δεν ξέρω -είμαι άσχετη από αυτά- αλλά δε χρειάζεται να έχεις καν αλυσίδες! Μιλώ για όταν το χιόνι είναι μαλακό, όχι όταν γίνεται πάγος.
Οδηγήσαμε με μεγάλη χιονόπτωση και με στρωμένο χιόνι στο Ίνσμπρουκ και τις γύρω περιοχές και δεν το καταλάβαινες καν!
 

korinaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία
Ευχαριστώ για την απάντησή σου!Είχατε πάει την περίοδο που θέλουμε να πάμε κι εμείς?
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Οχι, είχαμε πάει Φεβρουάριο αλλά και τότε χιόνιζε πολύ. Πολύ κρύο αλλά το απολαύσαμε. Στο Σίφελντ όλοι κάθονταν και τρώγανε έξω! Κάτσαμε κι εμείς και μετά από λίγο ξεχνάς το κρύο!
Επίσης στο Σίφελντ κάναμε βόλτα με το κάρο στην παγωμένη λίμνη (δεν είμαστε λάτρεις των χειμερινών σπορ, αντί για σκι και έλκηθρο κάναμε βόλτες με κάρο, συχνές στάσεις για φαγητό και κονιάκ ή ζεστή σοκολάτα).
 

korinaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία
Είχατε πάει στην καρδιά του χειμώνα!:)Οπότε να υποθέσω οτι τέλη Νοέμβρη ίσως να μην έχει και τόσο χιόνι ε?...Έχει πάει κανείς αυτή την περίοδο..?Θα θελα και μια ακόμα γνώμη!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Tέλη Νοέμβρη είχα συναντήσει πολύ χιόνι και κάποιες φορές δυνατή χιονόπτωση...Όμως οι δρόμοι είναι εξαιρετικοί, οδηγείς παντού και τα λάστιχα στα αυτοκίνητα, είναι χιονολάστιχα, οπότε μην ανησυχείς, δεν θα έχεις πρόβλημα...
Θα έχουν ανοίξει και οι Χριστουγεννιάτικες αγορές, υπέροχη ατμόσφαιρα, πολύ όμορφο ταξίδι...απόλαυσέ το !;):)
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
τα λάστιχα των αυτοκινήτων τους κάτι έχουν, δεν ξέρω -είμαι άσχετη από αυτά- αλλά δε χρειάζεται να έχεις καν αλυσίδες!
τα λάστιχα στα αυτοκίνητα, είναι χιονολάστιχα,
Αυτό δεν ήξερα πώς να πω!!! Μπράβο, βρε pandora, ευχαριστώ!!!
 

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
θα ειμαι εκει γυρω στην περιοχη τελη Οκτωμβρη-αρχες Νοεμβρη και θα σου πω τι καιρο εχει :D
καλα μας ταξιδια :clap:
 

korinaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία
Αχ,αυτές οι χριστουγεννιάτικες αγορές είναι το κάτι άλλο!Είχαμε πάει πέρσι τα Χριστούγεννα στην Βιέννη και ήταν μαγεία!Για τα φετινά Χριστούγεννα στην αρχή είπαμε να πάμε στο Σάλζμπουργκ,μετά όμως σκεφτήκαμε το Ίννσμπρουκ και μάλιστα να μείνουμε στο Stubaital(έκεί μείναμε στο καλοκαιρινό μας ταξίδι και είναι 20 λεπτά με το αμάξι απ' το Ίννσμπρουκ).Νομίζω πως το χιόνι:shock: που έριξε την μέρα που φύγαμε(20 Ιουνίου:shock:)ήταν σημάδι για να ξαναπάμε:lol:!!!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Τα ενοικιαζόμενα οχήματα στην Αυστρία και την Γερμανία, παραδίδονται το χειμώμα, με χιονολάστιχα. Είναι υποχρεωτικά. Σε ορισμένες εταιρείες υπάρχει μια υποτυπώδης επιπλέον χρέωση για αυτή την παροχή. Όμως είναι πραγματικά μηδαμινή. Σε κάποιες άλλες εταιρείες, περιλαμβάνεται στην τιμή και αναφέρεται στον κατάλογο των παροχών. Με αυτά τα λάστιχα δεν έχετε κανένα πρόβλημα. Αν όμως πιστεύετε ότι δεν θα νοιώθετε ασφαλείς χωρίς αλυσίδες, μπορείτε να ζητήσετε να υπάρχουν στο αυτοκίνητο. Πληρώνετε βέβαια εξτρά.
Κατά την προσωπική άποψη, οι αλυσίδες είναι περιτττές.
Η περιοχή του Ομπεράμπεγκάου και του Φύσσεν γενικότερα, συγκεντρώνει αρκετό χιόνι. Πάντα να φροντίζετε να φεύγετε από τη βάση σας γύρω στις 9,30 με 10 το πρωί, για να έχουν ανοίξει οι δρόμοι και να μην υπάρχει πάγος και να μεριμνήσετε να επιστρέφετε γύρω στις 5 το απόγευμα. Είναι προτιμότερο, σε περίπτωση μεγάλης χιονόπτωσης, να μην ταξιδεύετε νύχτα στις Άλπεις, κυρίως αν δεν έχετε οδηγική εμπειρία σε τέτοιες καιρικές συνθήκες.
 

korinaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία
Καλό ταξίδι vdeverak!Ότι θελήσεις για πληροφορίες εδώ είμαστε,πήγαμε το καλοκαίρι τιρόλο και Βαυαρία και έχουμε πάει κι άλλες 2 φορές!Είναι πανέμορφα!!!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το χιονι μη σε προβληματιζει καθολου, οι βρεγμενοι ελληνικοι δρομοι ειναι πιο προβληματικοι. Δωσε περισσοτερη σημασια σε ενα ζευγαρι στεγανα και ανετα παπουτσια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.943
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom