Τήνος και τα 52 χωριά της .....

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αν κρίνω απο τις φωτό πρέπει νάχει φοβερές παραλίες το νησί!καλέ Χρήστο εκείνα τα πόδια στη φωτό ονόματι relax:haha:είναι τα δικά σου;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ας γραψω λίγα ακόμα για το νησί με αυτα που μου εχουν κάνει περισσότερη εντύπωση
ξεκινάω με καποια χωρια

ΒΩΛΑΞ η Βώλακας



Ενα χωριο κρυμμένο ανάμεσα σε στρογγυλούς γρανιτένιους ογκόλιθους με
τα σπίτια του χωριού να ειναι χτισμένα πάνω σε βράχους .

ΚΑΡΔΙΑΝΗ





Χτισμενη ψηλά στην απόκρυμνη νότια πλαγια του νησιου και πάνω απο τον όρμο Γιαννάκη με καταπληκτική θεα στο Αιγαίο και στο ηλιοβασίλεμα



Πύργος

Οτι και να πεις ειναι λίγο για ενα απο τα ωραιότερα χωριά των Κυκλάδων .
Ενα χωριό ζωντανό μουσείο μαρμαροτεχνικής ,τι να προτοαναφέρεις την μαρμαρινη κρήνη που εχει αφιερωθει στην επανασταση του 1821 ,τα μαρμαρα στο δαπεδο της κεντρικής πλατείας του χωριού , τα δυο μουσεία αφιερωμενα στην τέχνη του μαρμάρου
στον εξωτερικό στολισμό των εκκλησιών με μαρμαρα απο τεχνίτες σαν τον Γιαννούλη Χαλεπά και πολλούς άλλους ....
Εξάλου ειναι γνωστή και διάσημη η σχολή Καλών Τεχνών που συνεχίζει την παράδοση της μαρμαρογλυπτικής .



ΕΞΩΜΒΟΥΡΓΟ η Εξώμπουργκο

Πάλαι ποτε πρωτέυουσα του νησιού επι ενετοκρατίας αρα και πρωτέυουσα του καθολικισμού στο νησί μεχρι και σήμερα.
Το κάστρο της Αγίας ελένης για περισσότερα απο 1500 χρόνια άντεξε αμετρητες επιθέσεις και προστατεψε τους κατοίκους του.
σήμερα αυτο που υπάρχει ειναι μια καθολική εκκλησία και μεσοτοιχία μια μικρή ορθόδοξη μικρή εκκλησία και ενα μνημειο για τους πεσόντες της επαναστασης του 1821 .
Η θεα απο εκει αποζημειώνει 100% την ευκολη πρόσβαση μεχρι την κορυφή του βραχου που φέγγει την νυχτα ενας μαρμαρινος ( τι άλλο !!!) σταυρός
δίπλα όμως σε κεραιεες κινητης τηλεφωνίας ( Σπύρο και εκει έχεις βαλει το χεράκι σου ???? )







ΥΣΤΕΡΝΙΑ

Λίγο μετα την Καρδυανή στον δρόμο για Πύργο ειναι τα Υστέρνια
χωριό με καταπληκτική θεα στο απέραντο γαλάζιο και λίγο μετα ο δρόμος κατηφορίζει προς τον Ορμο Υστερνιών που ειναι και το θαλασσάκι
με την φοβερη κουζίνα



ΧΩΡΑ
Η χωρα αν εξαιρεσει κανεις ολα εκεινα τα κακόγουστα κτήρια που φτιαχτηκαν την δεκαετία του 70 κατατα άλλα δεν εχει να ζηλεψει και πολύ απο τα χωριά του νησιού
Υπάρχουν απίστευτα όμορφες γωνιές που θελουν πολυ ψαξιμο και περπατημα πίσω απο τα στενα του παραλιακού δρόμου μεχρι απεναντι στο παλαιο κτηριο της μονής των Ουρσουλίνων .
Η χωρα ειναι γεματη όμορφα σοκάκια γεματα χρωμα και αρωμα απο τις μπουκαμβίλιες
ξεχωρίζει βεβαια και πάνω απο όλα η εκκλησία της μεγαλόχαρης με το μουσείο Τήνιων
καλλιτεχνών και την πινακοθήκη με εργα των Λύτρα ,Γαίτη και Γαζή
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
........ ενα καφεδακι στην πλατεια του Πυργου!
Και ένα γαλακτομπούρεκο....
... και μια φρουτάλια....


Mπράβο Χρήστο :clap:

Ti μου θύμησες ....... το ωραιότερο ξημέρωμα-θέα που έχω δει στη ζωή μου, από τον περιστεριώνα (σπίτι) ενός φίλου ...

Υπάρχουν ακόμα τα μπαράκια "Κάκτος" και "stavendo" ??
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
... και μια φρουτάλια....


Mπράβο Χρήστο :clap:

Ti μου θύμησες ....... το ωραιότερο ξημέρωμα-θέα που έχω δει στη ζωή μου, από τον περιστεριώνα (σπίτι) ενός φίλου ...

Υπάρχουν ακόμα τα μπαράκια "Κάκτος" και "stavento ''

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :D

οσο αφορά το κάκτος ζει και βασιλέυει και φυσικά ειναι μιας πρώτης ταξης ευκαιρια να δει καποιος απο κοντα εναν ανακασκευασμενο μήλο συμφων με τα αρχικά σχεδια κατασκευής του !! για το stavento ηταν αυτο στο σοκακι πίσω απο το λιμάνι ??
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :D

οσο αφορά το κάκτος ζει και βασιλέυει και φυσικά ειναι μιας πρώτης ταξης ευκαιρια να δει καποιος απο κοντα εναν ανακασκευασμενο μύλο συμφων με τα αρχικά σχεδια κατασκευής του !! για το stavento ηταν αυτο στο σοκακι πίσω απο το λιμάνι ??
το Κακτος και τότε ήταν φοβερό....
Το stavento αν θυμάμαι καλά δεν ήταν σε στενό....

Ααα και γω έλεγα ότι 15 χρόνια μετά, όλα θα έχουν αλλάξει ...
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μπραβο Χρηστο και σε ολα τα μελη, που εγραψαν κατι για τη Τηνο. Ειναι πραγματι ενα παρεξηγημενο νησι και οι απανταχου αθεοι -και οχι μονο- το εχουν αποκυρηξει απο τη λιστα τους μονο και μονο επειδη το συνδυαζουμε ολοι με προσκυνημα στη Μεγαλοχαρη. Απο τα πιο ομορφα νησια των Κυκλαδων με μονο αρνητικο σημειο...την Χωρα , που οντως σε κανει να εχεις εντελως αρνητικη διαθεση να ανακαλυψεις το υπολοιπο νησι, πιστευοντας οτι θα ειναι παντου ετσι...τα ομορφα χωρια της ομως σε αποζημιωνουν με το παραπανω. Ενα νησι που σιγουρα αξιζει να αφιερωσεις εκει μια βδομαδα των διακοπων σου.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Eυχαριστουμε Χρηστο!Γραψε αν μπορεις λεπτομερειες για τις παραλιες του νησιου περα απο τις φωτο.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Το πέρασμα μου στην Τήνο γίνεται τουλάχιστον γιά ένα σαββατοκύριακο τον χρόνο καί φυσικά δεν παραλείπω να επισκεφθώ "το κουτούκι της Ελένης" είναι πράγματι ιεροτελεστία το φαγητό εδώ.
Αξίζει να δείς την ενδοχώρα της με τούς κατάσπαρτους περιστερώνες καί τα πανέμορφα χωριά της. Ο Βόλακας είναι πράγματι μοναδικός.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Eυχαριστούμε για την ωραία ιστορία! Ανοίγει την όρεξη για το επόμενο καλοκαίρι!:)
 

misterJohn

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Και για μενα ειναι ενα απο τα ωραιοτερα νησια στη χωρα μας! Ευτυχως δεν ειναι απο αυτα τα μερη που εχει χτυπησει ο τουρισμος οπως στην διπλανη Μυκονο!
Γιαυτο εχει ακομα αυτη τη μαγεια!!
Και η αλλη ομορφια του ειναι οτι εχει ακομα αυτο το εντονο στοιχειο του Καθολικισμου! (Το 70% των κατοικων της Τηνου ειναι Καθολικοι) Οσοι επισκεφτουν την ομορφη Τηνο και κανουν το γυρω του νησιου θα προσεξουν τις πολλες καθολικες εκκλησιες και ιδιαιτερα στα χωρια και στην ενδοχωρα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Και για μενα ειναι ενα απο τα ωραιοτερα νησια στη χωρα μας! Ευτυχως δεν ειναι απο αυτα τα μερη που εχει χτυπησει ο τουρισμος οπως στην διπλανη Μυκονο!
Γιαυτο εχει ακομα αυτη τη μαγεια!!
Και η αλλη ομορφια του ειναι οτι εχει ακομα αυτο το εντονο στοιχειο του Καθολικισμου! (Το 70% των κατοικων της Τηνου ειναι Καθολικοι) Οσοι επισκεφτουν την ομορφη Τηνο και κανουν το γυρω του νησιου θα προσεξουν τις πολλες καθολικες εκκλησιες και ιδιαιτερα στα χωρια και στην ενδοχωρα.
έντονο στοιχείο καθολικισμού ναι !
οχι όμως πλέον το 70% αλλά το 1/3 περίπου ειναι καθολικοί γυρω στους 3.000 .
Στην Σύρο έχει αρκετούς καθολικούς περιπου 8.000

Οσο αφορά την διπλανή Μύκονο καλύτερα να την βλέπεις απο μακρυά και βράδυ που φεγγουν όμορφα τα φωτα της :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.898
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom