Τί αντιπαθείτε περισσότερο σε ένα ταξίδι?

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.731
Επόμενο Ταξίδι
?
Πάντως με άνθρωπο που έχει εμμονή να τρώει πρωί μεσημέρι βράδυ δεν θα επέλεγα να πάω ταξίδι. Είναι τρομερή χασούρα ειδικά όταν έχεις τόσα να δεις. Πρωινό κι ένα δείπνο σαν πέσει το φώς κι επέλθει η κούραση κι ενδιαμέσως κάτι στο χέρι για τη λιγούρα. Προηγείται η... πνευματική τροφή.
Δεν τίθεται θέμα να καθόμαστε με τις ώρες στα εστιατόρια.Αυτό κανείς δεν το θέλει.Πρωινό,δείπνο και πολλά σνακ στο χέρι όλη τη μέρα!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.759
Likes
15.280
Το μόνο που αντιπαθώ είναι κάποιες φορές που έχουμε αρρωστήσει σε ταξίδια(και εννοείται ο ένας κολλάει τον άλλον).
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Δεν τίθεται θέμα να καθόμαστε με τις ώρες στα εστιατόρια.Αυτό κανείς δεν το θέλει.Πρωινό,δείπνο και πολλά σνακ στο χέρι όλη τη μέρα!
Δηλαδη, μετα απο 6ωρες στον λουβρο , δεν θα παω στα μοναδικα bistro του παρισιου για ενα πιατο φαι και ενα ποτηρι κρασι ? αλλα θα περπαταω , οχι βεβαια.!!!! Το ταξιδι ειναι για να γεμισει ολες τις αισθησεις, μια απο αυτες η γευση. Υπαρχουν μερη φυσικα που δεν εχει νοημα να φας οχι μονο μεσημερι αλλα ουτε και το βραδυ, οπως η Ρουμανια. Δεν τρωμε για να γεμισουμε την κοιλια αλλα γιατι ειναι μια απολαυση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.222
Likes
41.718
Πάντως με άνθρωπο που έχει εμμονή να τρώει πρωί μεσημέρι βράδυ δεν θα επέλεγα να πάω ταξίδι. Είναι τρομερή χασούρα ειδικά όταν έχεις τόσα να δεις.
Κι εγω δεν μπορώ με εμμονικούς με το φαγητό αλλά αυτό που λέω είναι ότι με ενοχλεί όταν βγαίνει ο "μετρητής" ΄στο τραπέζι. Κι εννοώ είτε το κομπιουτεράκι για το πόσο θα στοιχίσει ένα (1) πιάτο φαγητό είτε τον θερμιδομετρητή μην ξεφύγουμε στις θερμίδες. Μου έχει τύχει και υπολογισμός θερμίδων που χάθηκαν με το περπάτημα ή το κολύμπι το βράδυ. Κι αυτό εμμονικό είναι....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κι εγω δεν μπορώ με εμμονικούς με το φαγητό αλλά αυτό που λέω είναι ότι με ενοχλεί όταν βγαίνει ο "μετρητής" ΄στο τραπέζι. Κι εννοώ είτε το κομπιουτεράκι για το πόσο θα στοιχίσει ένα (1) πιάτο φαγητό είτε τον θερμιδομετρητή μην ξεφύγουμε στις θερμίδες. Μου έχει τύχει και υπολογισμός θερμίδων που χάθηκαν με το περπάτημα ή το κολύμπι το βράδυ. Κι αυτό εμμονικό είναι....
M'έκανες κι ανατρίχιασα….
Είμαι πιστός οπαδός αυτού που έχει πει ένας συνταξιδιώτης μου: "Όποιος θέλει να περνάει καλά χωρίς να χάνει τις συνήθειές του, να μένει σπίτι του. Αν δεν τα μπορείτε τα ταξίδια, γιατί τα κάνετε; ".
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.731
Επόμενο Ταξίδι
?
Δηλαδη, μετα απο 6ωρες στον λουβρο , δεν θα παω στα μοναδικα bistro του παρισιου για ενα πιατο φαι και ενα ποτηρι κρασι ? αλλα θα περπαταω , οχι βεβαια.!!!! Το ταξιδι ειναι για να γεμισει ολες τις αισθησεις, μια απο αυτες η γευση. Υπαρχουν μερη φυσικα που δεν εχει νοημα να φας οχι μονο μεσημερι αλλα ουτε και το βραδυ, οπως η Ρουμανια. Δεν τρωμε για να γεμισουμε την κοιλια αλλα γιατι ειναι μια απολαυση.
Φυσικά και θα πας.Είναι ανάλογα την ώρα την διάθεση και την επιθυμία.
Εννοείται και θα κάνεις στάση για διάλειμα για έναν καφέ,κρασί ή ένα σνακ σε κάποιο μαγαζί της αρεσκείας σου.Είτε Παρίσι είτε Ρουμανία!
Δεν είμαστε ρομποτ να τρέχουμε όλη τη μέρα.Αλλά ναι είναι χασούρα όταν θες να δεις τόσα πράγματα να κάθεσαι με τις ώρες όχι σε ένα αλλά σε δύο,τρία τέσσερα και πάει λέγοντας μαγαζιά.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
παντως μαλλον παρεξηγησατε τι ειπα. κι εγω πιστευω οτι το φαγητο και το αραγμα σε ενα ωραιο εστιατοριο με τοπικες γευσεις ειναι μερος του ταξιδιου. αλλλά!!!! να κανω 2 ωρες να φανε οι αλλοι πρωινο στο αδιαφορο ξενοδοχειο γιατι ετσι εχουν συνηθισει στο σπιτι, ε.... με χαλαει.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
παντως μαλλον παρεξηγησατε τι ειπα. κι εγω πιστευω οτι το φαγητο και το αραγμα σε ενα ωραιο εστιατοριο με τοπικες γευσεις ειναι μερος του ταξιδιου. αλλλά!!!! να κανω 2 ωρες να φανε οι αλλοι πρωινο στο αδιαφορο ξενοδοχειο γιατι ετσι εχουν συνηθισει στο σπιτι, ε.... με χαλαει.
Μια χαρα τα λες...τωρα μην κοιτας που εγω θελω να τρωω το....χαβιαρι μου με ηρεμια (στα μεγαλα ξεφτιλικια αντε βολευομαι και με σολωμο):bleh:
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.302
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Λίγο-πολύ συμφωνούμε όλοι θαρρώ! Στο Παρίσι (όταν πάω) θα απολαύσω τα bistrot, bien sur...Στη Φλωρεντία τα κρασιά μου σε τρατορίες (αν υπάρχουν ακόμη), στη Λισαβόνα τον τίμησα τον ωραιότατο μπακαλιάρο ουκ ολίγες φορές, στην Πόλη καταχάρηκα τα μαγειρεία, τα τάπας και τη σανγκρία μου στη Βαρκελώνη...αλλά Εδιμβούργο; Στοκχόλμη; Κοπεγχάγη...δεν έκατσα σε εστιατόριο...Σνακ, γρήγορα και περπάτημα όλη μέρα....Και το πρωινό στα ξενοδοχεία= καφές για να ξυπνήσω και τροφές που θα μου δώσουν ενέργεια για να αντέξω το περπάτημα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνω επ αυτου...θυμαμαι σε παλιοτερα θεματα ποσα περιστατικα ειχαμε αναφερει με φασαριοζους ή αγενεις ελληνες τουριστες.Αν και οι αμερικανοι επισης κανουν αρκετη φασαρια..αυτοι που μου εχουν τυχει δηλαδη.
Αντιπαθω να παω να βγαλω μια φωτογραφια στα μουσεια ή σε σημαντικα αξιοθεατα και να μπαινουν οι αλλοι δεξια και αριστερα στο θεμα μου.
Μαλλον εχω ξαναπαντησει στο θεμα αυτο ,οποτε δεν καλοθυμαμαι τι ειχα πει.Διαβαζοντας ομως και συμφωνοντας με πολλα απ οσα ειπατε..μου φαινεται οτι προτιμω τα μοναχικα ταξιδια τελικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.617
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom