Ταξίδια για Πρωτοχρονιά

olgaki

Member
Μηνύματα
28
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Χαίρεται!Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον πόνο μου.Έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Ελλάδα(δεν έχω πάει μόνο Αράχοβα,Φωκίδα,Ιτέα κ.λ.π).Συγκεκριμένα, χτες γύρισα από Κόνιτσα που συνδύασα με Ζαγοροχώρια(Αρίστη,Πάπινγκο κ.λ.π)και έχω να αναφέρω ότι πλέον όλα μου φαίνονται ίδια.Αυτή η "μουντίλα" της ελληνικής υπαίθρου συναντάται σχεδόν παντού,πλην ελαχίστων εξαιρέσεων!!!Μήπως κάποιος από σας συμμερίζεται την άποψή μου;Δεν ξέρω βρε παιδιά,αλλά νομίζω ότι αν δεν μυρίσω αέρα εξωτερικού,δεν καταλαβαίνω ταξίδι..Όλα αυτά, σε συνδυασμό με το ότι οι τιμές έχουν φτάσει και ξεπεράσει τα ύψη(140Ε/μέρα,δίκλινο στα Ζαγοροχώρια,επειδή λέει έχει τζάκι και τζακούζι!)με κάνει να προσανατολίζομαι για Πρωτοχρονιά στο εξωτερικό.Έχει κανείς να μου προτείνει μέρος, γνωρίζοντας το κόλλημα μου ότι δεν θέλω να επισκεφτώ προορισμό στον οποίο έχω ξαναβρεθεί;Έχω ήδη πάει σε:
Βιέννη-Βουδαπέστη-Πράγα,
Μιλάνο-Φλωρεντία-Ρώμη,
Κων/πολη-Προύσα,
Παρίσι-Νορμανδία,
Ιεροσόλυμα,
Σόφια,Σαντάνσκι
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Θα διαφωνήσω με την άποψή σου ότι όλη η Ελλάδα είναι ίδια! Το φυσικό περιβάλλον της Ελλάδας ποικίλλει από μέρος σε μέρος και η ομορφιά της είναι ατελείωτη. Ακόμα και οι άνθρωποί της διαφέρουν από νομό σε νομό. Ίσως δεν έχεις ψάξει όσο πρέπει!

Για το κόστος, φυσικά, δεν πρόκειται να διαφωνήσω αλλά η χώρα είναι ακριβή οπότε είναι λογικό και οι υπηρεσίες να είναι ακριβές.

Για τη Πρωτοχρονιά διάλεξε οποιοδήποτε άλλο μέρος της Ιταλίας θέλεις πλην των προαναφερόμενων πόλεων και θα περάσεις υπέροχα!

Καλά να περάσεις όπου και αν πας.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Όμορφος Χριστουγεννιάτικος προορισμός είναι η Ελβετία, η οποία συνδυάζει εκδρομές σε καταπληκτική ύπαιθρο και περιηγήσεις σε όμορφες πόλεις. Άλλος προτεινόμενος προορισμός είναι το Βέλγιο΄. Πανέμορφες πόλεις είναι οι Βρυξέλλες, η Γάνδη, η Μπρυζ και η Αμβέρσα. Πήγα πέρυσι τα Χριστούγεννα και πέρασα πολύ ωραία.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν θες να έχεις μια βάση και να κάνεις και εκδρομούλες, η Βαυαρία είναι μια επιλογή.
Αν θες μόνο μια πόλη, πήγαινε Λονδίνο.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Πρωτοχρονιά στο Λονδίνο ανεπιφύλακτα. Σημείωση. Εδώ και δύο χρόνια το Λονδίνο χριστούγεννα δεν στολίζεται (με απόφαση του δημάρχου της πόλης). Ο λόγος είναι ότι δεν μπορεί ο δήμος του Λονδίνου και οι πολίτες του,να πληρώνουν για μία εορτή, που αφορά μόνο τους χριστιανούς, δηλαδή ένα μόνο μέρος του πληθυσμού.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Πρωτοχρονιά στο Λονδίνο ανεπιφύλακτα. Σημείωση. Εδώ και δύο χρόνια το Λονδίνο χριστούγεννα δεν στολίζεται (με απόφαση του δημάρχου της πόλης). Ο λόγος είναι ότι δεν μπορεί ο δήμος του Λονδίνου και οι πολίτες του,να πληρώνουν για μία εορτή, που αφορά μόνο τους χριστιανούς, δηλαδή ένα μόνο μέρος του πληθυσμού.
Άλλο πάλι και τούτο...Δηλαδή εάν τα φωτάκια της Πρωτοχρονιάς τα ανάψουν 10 μέρες νωρίτερα τι θα πάθουν;;)
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
μια εναλλακτική λύση είναι και το αμστερνταμ!
όχι κλασσικός προορισμός σαν το λονδίνο
αλλά σίγουρα μπορείς να περάσεις τέλεια!
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Πρωτοχρονιά στο Λονδίνο ανεπιφύλακτα. Σημείωση. Εδώ και δύο χρόνια το Λονδίνο χριστούγεννα δεν στολίζεται (με απόφαση του δημάρχου της πόλης). Ο λόγος είναι ότι δεν μπορεί ο δήμος του Λονδίνου και οι πολίτες του,να πληρώνουν για μία εορτή, που αφορά μόνο τους χριστιανούς, δηλαδή ένα μόνο μέρος του πληθυσμού.
Τι εννοεις οτι τα Χριστούγεννα δεν στολίζουν? Στολίζουν μετά τις 26-27 του μήνα ή δεν στολίζουν καθόλου?..... Περίεργο μου φαίνεται...
Προχτές εδειξε ρε παιδιά στην τηλεόραση την έναρξη των εορτών και μου φάνηκε οτι ήταν στολισμένα... Ποιός πήγε πέρυσι Χριστούγεννα να μας πει στα σίγουρα?...

Τι γίνεται με το Ενδιμβούργο το τελευταίο 10 ημερο του Δεκέμβρη?.. .:shock:
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Κ εμεις περισυ τα ιδια ακουγαμε αλλα όταν πηγαμε βρεθηκαμε προ ευχαριστης εκπλήξεως. Ολη η regens street (και ειναι αρκετα μεγαλη) ηταν φωτισμενη πανεμορφα με μεγαλα φωτεινα αστερια από απρα λεντ, η carnaby street ειχε φανταστική διακόσμηση με κρεμασμενους χιονανθρωπους κλπ, εντυπωσιακη ηταν και η bond street αλλα και η οxofd street ηταν στολισμενη επισης και η περιοχη γυρω απο το harrods ηταν διακριτικα στολισμενη(βεβαιως το πολυκαταστημα απο μονο του αποτελει ενα στολιδι)
Στολισμο με την εννοια του δεντρου της Αθηνας για να ειμαι ειλικρινης δεν ειδα αλλα μπορει και να ετυχε να μην το δω. Παντως η ολη ατμοσφαιρα ειναι ακρως γιορτινη, περισσοτερο θα ηταν κατα γνωμη μου κιτς
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Αν θες να έχεις μια βάση και να κάνεις και εκδρομούλες, η Βαυαρία είναι μια επιλογή.
Αν θες μόνο μια πόλη, πήγαινε Λονδίνο.
Θα συμφωνήσω για άλλη μια φορά με την anny.

Όσο για το Λονδίνο και το θέμα του στολισμού, πέρσι πήγα αρχές Δεκέμβρη και έιδα πολύ ωραία στολισμένους του δρόμους και τα καταστήματα στην oxford, legend, bond και leicester square καθώς και στην carnaby street. Στην υπόλοιπη πόλη δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο.
Επειδη όμως πήγα για πρώτη φορά, δεν μπορώ να ξέρω τι γινόταν στο παρελθον.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Μια αλλη "κλασσικη" επιλογη ειναι το Παρισι, πανεμορφο, μαγευτικο και στολισμενο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom