Γενικά Ταξίδια με αεροπλάνο

nasos7788

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημερα και καλως σας βρηκα, μιας κ ειναι η 1η μου αναρτηση στο θαυμασιο αυτο φορουμ που ανακαλυψα τυχαια.
Προετοιμαζομαι για το μηνα του μελιτος στη Βενετια , αλλα εχω αποριες σχετικα με τους τροπους πληρωμης αεροπορικων κ σιδηροδρομικων εισιτηριων. Καθως δεν εχω πιστωτικες καρτες (οντας ιδεολογικα αντιθετος στη χρηση τους), προσπαθω να αποκτησω χρεωστικες ή προπληρωμενες ελληνικων τραπεζων. Απο την προηγουμενη αναδιφηση μου στο φορουμ , εμαθα οτι σιγουρα η webbuy της Πειραιως ειναι ευχρηστη. Ωστοσο, ηδη εχω λογαριασμους σε 4 διαφορετικες τραπεζες (λογω επαγγελματος , με υποχρεωναν να ανοιγω διαφορετικο λογαριασμο-μη νομισετε οτι συγκαταλεγομαι στο περιωνυμο cd :) ) και δε θα ηθελα να ανοιξω ακομη εναν στην Πειραιως. Στην ιστοσελιδα της Aegean αναφερεται ως επιλογη καρτας η visa debit, αν και τη χαρακτηριζει ως πιστωτικη (τετοια ειναι πχ η καρτα της Eurobank). Απο την αλλη, στην ιστοσελιδα της Ryanair αναφερονται τα κατωθι:
Ryanair accept Visa and Mastercard credit cards and the following debit cards UK Maestro, Visa Connect, Visa Electron, Mastercard Prepaid Debit & Visa Delta for payment of your flights.
Καμια απο τις παραπανω visa δεν ειναι visa debit, οπως αυτη που δεχεται η Aegean?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημερα nasos7788.Εγω εχω την προπληρωμενη της αγροτικης. κι εχω κλεισει αεροπορικα ξενοδοχεια και τρενα χωρις κανενα προβλημα.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Καλημερα και καλως σας βρηκα, μιας κ ειναι η 1η μου αναρτηση στο θαυμασιο αυτο φορουμ που ανακαλυψα τυχαια.
Προετοιμαζομαι για το μηνα του μελιτος στη Βενετια , αλλα εχω αποριες σχετικα με τους τροπους πληρωμης αεροπορικων κ σιδηροδρομικων εισιτηριων. Καθως δεν εχω πιστωτικες καρτες (οντας ιδεολογικα αντιθετος στη χρηση τους), προσπαθω να αποκτησω χρεωστικες ή προπληρωμενες ελληνικων τραπεζων. Απο την προηγουμενη αναδιφηση μου στο φορουμ , εμαθα οτι σιγουρα η webbuy της Πειραιως ειναι ευχρηστη. Ωστοσο, ηδη εχω λογαριασμους σε 4 διαφορετικες τραπεζες (λογω επαγγελματος , με υποχρεωναν να ανοιγω διαφορετικο λογαριασμο-μη νομισετε οτι συγκαταλεγομαι στο περιωνυμο cd :) ) και δε θα ηθελα να ανοιξω ακομη εναν στην Πειραιως. Στην ιστοσελιδα της Aegean αναφερεται ως επιλογη καρτας η visa debit, αν και τη χαρακτηριζει ως πιστωτικη (τετοια ειναι πχ η καρτα της Eurobank). Απο την αλλη, στην ιστοσελιδα της Ryanair αναφερονται τα κατωθι:
Ryanair accept Visa and Mastercard credit cards and the following debit cards UK Maestro, Visa Connect, Visa Electron, Mastercard Prepaid Debit & Visa Delta for payment of your flights.
Καμια απο τις παραπανω visa δεν ειναι visa debit, οπως αυτη που δεχεται η Aegean?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Ολες οι τραπεζες εχουν χρεωστικες καρτες.Πηγαινε σε μια τραπεζα που εχεις λογαριασμο και ζητα να σου βγαλουν
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
osfialgia said:
Ολες οι τραπεζες εχουν χρεωστικες καρτες.Πηγαινε σε μια τραπεζα που εχεις λογαριασμο και ζητα να σου βγαλουν
Κανεις λαθος γιατι μπορει ολες οι τραπεζες να εχουν χρεωστικες, αλλα το οτι η καρτα μας λεει visa δεν σημαινει οτι γινεται δεκτη η καρτα για συναλλαγες απο το ιντερνετ. Οι μονες τραπεζες που το επιτρεπουν αυτο και βγαζουν visa-mastercard ειναι η Κυπρου, alphabank, eurobank (οι καινουριες μονο γιατι τις αντικατεστησαν προσφατα, πειραιως, hsbc. )

Sent from my iPhone using Travel stories
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Κανεις λαθος γιατι μπορει ολες οι τραπεζες να εχουν χρεωστικες, αλλα το οτι η καρτα μας λεει visa δεν σημαινει οτι γινεται δεκτη η καρτα για συναλλαγες απο το ιντερνετ. Οι μονες τραπεζες που το επιτρεπουν αυτο και βγαζουν visa-mastercard ειναι η Κυπρου, alphabank, eurobank (οι καινουριες μονο γιατι τις αντικατεστησαν προσφατα, πειραιως, hsbc. )

Sent from my iPhone using Travel stories
δεν ειπα εγω οτι ολες οι visa ειναι χρεωστικες. Παντως ολες οι τραπεζες εχουν χρεωστικες, που μπορεις να της χρησιμοποιησεις για αγορες μεσω ιντερνετ, και αμα πας εκει θα σου βγαλουμ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.007
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στις πτησεις εσωτερικου δεν μπορουμε να μπουμε στα duty free;
Εσωτερικού Ελλάδας ή άλλης χώρας? Για εσωτερικό Ελλάδας, μπορείς να μπεις, αλλά αγοράζεις με κανονικό φόρο και όχι αφορολόγητα (όπως και όταν πετάς εντός ΕΕ).
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
δεν ειπα εγω οτι ολες οι visa ειναι χρεωστικες. Παντως ολες οι τραπεζες εχουν χρεωστικες, που μπορεις να της χρησιμοποιησεις για αγορες μεσω ιντερνετ, και αμα πας εκει θα σου βγαλουμ
Αυτό σου λέω.. Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο ίντερνετ όλες τις χρεωστικές.. Κάποιες είναι κλειδωμένες.. Μόνο από τις συγκεκριμένες τράπεζες που ανέφερα γίνεται.


και Ο λόγος ?

(πρόσεξε τι θα πεις είμαι τραπεζικός) :D

Πολύ απλά σε χρεώνουν πάρα πολλές προμήθειες χωρίς λόγο. Οι prepaid είναι ιστορία για πολλά κορόιδα.. Και θα σου το εξηγήσω..

Στην prepaid χρεώνεσαι με προμήθειες κάθε φορά που φορτώνεις με λεφτά την κάρτα σου. επίσης υπάρχει προμήθεις έκδοσης κάρτας, ανανέωσης κάρτας, προμήθεια ανάληψης μετρητών από ατμ ή το ταμείο της τράπεζας, μη δυνατότητα μεταφοράς χρημάτων (έμβασμα) μη δυνατότητα ebanking.

Και με ακριβώς την ίδια δουλειά μπορείς να βγάλεις μία χρεωστική κάρτα που δεν έχει καμία απολύτως προμήθεια αλλά επιπλέον σου έχει και ebanking και πολλές μάλιστα έχουν και διάφορα bonus.



Η cashcard της Εθνικης ειναι και Maestro. Μηπως αυτη σου κανει?
Δεν κάνει. Αναφέρει μόνο για τις maestro της Μεγαλης Βρετανίας.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ξέρω πώς η ερώτηση που θα κάνω είναι "ό, τι να 'ναι" και πιθανότατα χρίζει αρκετών ειρωνικών γέλιων, αλλά αν μπορείτε απαντήστε. :oops::D

Πετάω αύριο για Funchal (Μαδέρα) μέσω Λισαβώνας με TAP. Κανόνισα επίτηδες ένα stopover των 11 ωρών για να πάρω μία γεύση από την πορτογαλική πρωτεύουσα.

Όπως καταλαβαίνετε μεταξύ της ώρας που θα φτάσω Λισαβώνα και της ώρας που πετάω για Funchal μεσολαβούν αρκετές ακόμα πτήσεις μεταξύ των δύο αυτών πόλεων.

Το ζήτημά μου αφορά (ως συνήθως) τις αποσκευές μου με τις οποίες είμαι γενικότερα ιδιαίτερα ψυχαναγκαστική, λόγω του ότι έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές στο παρελθόν καθυστερήσεις. Φοβάμαι δηλ. είτε μήπως στείλουν το σακίδιό μου στη Funchal πριν πάω εγώ και ψάχνομαι είτε (ακόμα χειρότερα) μήπως βρεθεί κάπου αλλού.

Γνωρίζετε τι παίζει με την TAP στο ζήτημα των αποσκευών και γενικότερα σε φάσεις τέτοιων stopovers;

Αν και έχω βάλει στη χειραποσκευή μου μια αλλαξιά ρούχα για παν ενδεχόμενο, επειδή ξέρω ότι το ζήτημα θα μου ταλανίζει τον εγκέφαλο όλη την ημέρα στη Λισαβώνα, σκέφτηκα να ζητήσω στο check-in να παραλάβω την αποσκευή στη Λισαβώνα και να την ξανακάνω check-in για τη δεύτερη πτήση. Ο στόχος μου είναι να την αφήσω στον αποθηκευτικό χώρο του αεροδρομίου. Εντάξει, αυτό αναγκαστικά θα περιορίσει τον χρόνο παραμονής μου στη Λισαβώνα, αλλά δεν με πειράζει αν είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

α) Γενικότερα δικαιούται κάποιος να ζητήσει αυτή τη (μπελαλίδικη η αλήθεια είναι) διαδικασία;
β) Με θεωρείτε υπερβολική ή σας φαίνεται νορμάλ ο προγραμματισμός μου; :D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
underwater said:
Το ζήτημά μου αφορά (ως συνήθως) τις αποσκευές μου με τις οποίες είμαι γενικότερα ιδιαίτερα ψυχαναγκαστική, λόγω του ότι έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές στο παρελθόν καθυστερήσεις. Φοβάμαι δηλ. είτε μήπως στείλουν το σακίδιό μου στη Funchal πριν πάω εγώ και ψάχνομαι είτε (ακόμα χειρότερα) μήπως βρεθεί κάπου αλλού.
α) Αν δεν υπάρχει άλλη πτήση της TAP στο διάστημα του στοπόβερ μάλλον θα ταξιδέψετε μαζί με το σακίδιο.
β) Αν είναι να χαθεί θα χαθεί και χωρίς το κοννέξιον. Άλλωστε υπάρχει και η σχετική αποζημίωση για χαμένες αποσκευές.

Sent from my iPod using Travel stories
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom