Ταξίδια στην εντατική

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Kι ετούτος ο χειμώνας πήγαινε προς το τέλος του χωρίς εκπλήξεις και σοβαρά δυσάρεστα. Ο φίλος σας ο vag, στον ελεύθερό του χρόνο , μια απ τα ίδια. Σχεδίαζε πιθανές καλοκαιριάτικες εξορμήσεις.
…Κούβα να βρούμε και το Γιώργο..
…Αλλά έχουμε να πάμε και 12 χρόνια στην Αφρική… Μήπως καμιά Μαδαγασκάρη; Κι εκείνα τα Γκάνα –Τόγκο – Μπενίν ή η Μποτσουάνα και τα πέριξ; Σ εκεινα τα λεωφορεία φορτηγά; Να τους ανεβασουμε και το μέσο όρο ηλικίας;
…Και Κασμιρ και Θιβέτ παίζει…
Κι αν με τα καινούργια μέτρα, δε φτάνουν τα όβολα;
Σιγά μωρέ…Χτυπάμε καμια Ινδονησία – Βόρνεο υπό τις ευλογίες του Babaduma..
Kαι δώστου χάρτες και διαδρομές και τηλεφωνήματα με τους κολλητούς για τις καινούργιες προσφορές του VagantosTours.
…Και ξαφνικά όλα στραβωνουν…
Κάτι εξετάσεις που βγάζουν ύποπτα νούμερα, κάτι δείκτες που τρελάθηκαν και γίνομαι απ τη μια μέρα στην άλλη σαν την ελληνική οικονομία του 2010 σε περιγραφή Πρετεντέρη. Απαιτούνται επειγόντως μέτρα.
Το τρίγωνο : πάγκρεας , χολή, 12δάκτυλος μοιάζει με τρίγωνο του Διαβόλου…
- Μεγάλη και σοβαρή επέμβαση κύριε vag αποφάνθηκε ο μπος της Παν/μιακής κλινικής ( και το μέλλον άδηλο).
Αφού πρέπει…
Εισαγωγή – 5 μέρες προετοιμασία – 1 βδομάδα εντατική κι από προχτές σε δωμάτιο κανονικής νοσηλείας (κι από χτες και λαπτοπ με δορυφορικο ιντερνετ)
Καλά και τα ταξίδια που κολλάν ρε φίλε;
Κολλάνε, κολλάνε θα συνεχ’ισω μόλις ξανανοιώσω δυνατός. Κουράστηκα ομως , είναι και γιορτινη η μερα και θα χω και επισκεψεις σε λίγο…






Θεωρώντας τον 38αρη πυρετό μου παράγοντα δραστηριοποίησης και μη απαντώντας σ όλα τα ευχετήρια τηλεφωνήματα, επιχειρώ να συνεχίσω και να ολοκληρώσω.
Ο αξονικός τομογράφος όπως ξέρετε απαιτεί καπου 30-40 λεπτά ακινησίας.
Για να περάσει ο χρόνος – μη με πάρει κι ο ύπνος- αρχίζω να σκέφτομαι τα ταξιδάκια μου.
Ήρεμα και με τάξη. Απ την αρχή.
Ταξίδι – χρονιά – πρακτορείο για κάποια απ αυτά- αρχηγός εκδρομής – και πρόσωπα.
Ναι , προσπαθούσα να θυμηθώ ΄οσο πιο πολλους απ τους παλιούς συνταξιδιώτες .
Με δυο τρια ταξίδια βγήκε η αξονική ή μάλλον και η μαγνητική.
Πάμε στα πιο δύσκολα, επέμβαση σ ολο το τριγωνο του διαβόλου που λέγαμε με την ίδια συνταγή απασχόλησης του μυαλού. Εδώ βέβαια στη σκέψη καρφώνονται πρώτα οι εικόνες των αγαπημένων μου .
Με ένα ταξίδι του 98 Κένυα και Αίγυπτος πρέπει να μ έπιασε η νάρκωση.
΄Το πραγματικό ταξίδι βέβαια ήταν μετά. Στην εντατική.
Μια ολόκληρη βδομάδα μέσα σε ένα κυκεώνα από ορρούς σωλήνες, καλώδια , σχεδόν ακινητοποιημένος και ακριβώς απέναντι , ένα τεράστιο χαλασμένο ρολόι τοίχου. Βέβαια «χαλασμένο», αφού τις νύχτες για να κάνει ένα κλικ ο λεπτοδεικτης περνούσε ένας αιώνας.
Εκεί μέσα, ο χρόνος ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ .
Κι όταν δε μπορείς να κοιμηθείς πάνω από 2-3 ωρες το 24 ωρο, δεν επιτρεπονται και τα υπνωτικά . τον πρώτο καιρό, την έχεις ψιλοάσχημα Το σαλτάρισμα δεν είναι και πολύ μακριά.
Επισκεπτήριο 10 ΄ τη μέρα ( ένα άτομο)
Προσωπικό: ΑΡΙΣΤΟ , 24 ωρες πανω απ το κεφάλι .
Αλλά κι ο χρόνος, χρόνος ατέλειωτος και τα ακουστικά απ το ραδιοφωνάκι mp3 δεν τα ανεχονταν συνεχώς τα αυτιά μου.
Η λύση - ανακούφιση ήταν και πάλι οι ταξιδιωτικές ιστορίες. Ξανάστησα τα ταξίδια βήμα – βήμα. Τωρα το σενάριο είχε εικόνες, διαδρομές , μνημεία, φτωχογειτονιές, συναισθήματα….
Και βοηθούσε και στην ψυχολογία.. Δεν είσαι καλά που δε θα ξαναδώ το Κούσκο… Ναι, θα το ξαναδώ.
Και καπου εκεί μέσα ερχόταν κάμποσες φορές και το τραβελστόρις. Θυμήθηκα ιστοριες σας που διάβασα συζητήσεις κλπ.
Τώρα στο δωμάτιο νοσηλείας ξαναβάζω τις πολύτιμες αναμνήσεις στο συρτάρι, αναρρώνω και περιμένω τα επόμενα ματς για τα οποια θα πρεπει να προετοιμαστώ για να μια ετοιμος στην ώρα τους.
Μερικές τελευταίες σκόρπιες σκέψεις:

  • Λέγαμε με τη vagantaina Όταν γεράσουμε και δε θα μπορουμε να ταξιδεψουμε θα χουμε να θυμόμαστε. Χρειάστηκε νωρίτερα η διαδικασία.
  • Φωτογραφίες αυτής της ιστορίας μην περιμένετε.Αισθητικοί οι λόγοι. Ο ομορφάντρας που ξέρατε έγινε σαν μπαμπας της Τουίγκι. Φίλος πουχε καιρο να με δει και με ειδε πριν την εγχείρηση μου πε πως είμαι σαν..... μοντέλο Βυζαντινης αγιογραφίας.

  • Στην κατηγορία των μελλοντικών ταξιδιών μπορεί να χει θεση κι ο ιατρικός τουρισμος, δεν τον ειχα σκεφτεί, ουτε και τον θελω, αλλά…

  • Τα σχεδια, επί του παροντος αναβάλονται , αλλά ΔΕΝ ματαιώνονται.
Και στον επίλογο δηλώνω πως θα τιμήσω την υπογραφή μου;
Κόκκαλο ρίξε στο σκυλί, το μαύρο που αλυχτά
και στείλε τη φιγούρα μας στον πειρατή ρεγάλο….
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.740
Likes
50.872
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Περαστικά σου και πολύχρονος σε vagantos, κι αναρωτιόμουν πού είχες πάει. Κουράγιο...
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Βαγγελη περαστικα! Ευχομαι ολα να πηγαν καλα. Σου στελνω τις πιο θετικες μου σκεψεις (και να ξερεις οτι ειμαι σουπερ γουρλου, καθοτι σαββατογεννημενη!). Καλα ταξιδια, αλλωστε ο κοσμος θα ειναι παντα εκει να σε περιμενει!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.927
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
χρόνια πολλά και απο εδώ Βαγγέλη,
και οι ευχές για υγεία, εκτός από δεδομένες είναι και εκ βαθέων ψυχής.

ευχομαι να εχεις κ την διάθεση για ταξίδια προς το παρών νοερά
και το συντομώτερο δυνατό να γινουν και πραγματικά, μακρυνά και κοντά!

περαστικά και σιδερένιος τάχιστα
και σύντομα σε μέρος εξωτικό και επιθυμητό
να απολαμβάνεις τον αγαπημένο σου Καββαδία
με τους δικούς σου αγαπημένους!!!

και μην μας αφήνεις χωρίς το μοναδικό σου χιουμορ
που τοσο πολύ η απουσία του εχει γίνει αισθητή!!
:cool:
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Βαγγελη ευχομαι να ειναι περαστικα ολα αυτα...
Σου στελνω τις ευχες μου για τη γιορτη σου κ για γρηγορη αναρρωση...
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
χρονια σου πολλα,ευχομαι γρηγορα γερος και δυνατος,με νεες και ομορφες εμπειριες να σε περιμενουν!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Vaga!!!
Τι ωραία που μας τα είπες!! χωρίς να μας τρομάξεις,απαλα και μυθιστορηματικά!!!
ΩΩ!!! τι ήταν αυτό ρε παιδάκι μου...πάει το περάσαμε ..
Γιατί δεν μου το είπες να έρθω να σου κρατάω το χέρι σου...και τόλεγε ο pando ..που ειναι ο Βαγγέλης...δεν πήγε το μυαλό μου!
Χρόνια καλά και μπόλικα φιλαράκι μου!επι τη επετείω σήμερα...
Ρε συ τι σκατά έφαγες τότε στο vietnam και σου πρήξανε την χολή και τους πόρους??:D
όσο για το βόρνεο,ειμαι σίγουρη οτι θα μπορέσεις να πάς ..σε πέντε μήνες μιλάμε!!!:p
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Περαστικά να είναι και τα ταξίδια θα ξανάρθουν. Προπάντων υγεία! Καλή ανάρρωση και Χρόνια Πολλά... ;)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εύχομαι το χιούμορ (με το οποίο μας περιγράφεις την περιπέτεια σου) και η καλή διάθεση να μη σε εγκαταλείψουν ποτέ και σε καμιά αναποδιά και γρήγορα να γίνεις ξανά γερός και δυνατός και να αναλάβεις τα ηνία του Vagantos Tours. :lol: Χρόνια Πολλά για τη γιορτή σου και περαστικά!!!

 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Βαγγελη χρονια πολλα , χαρουμενα και ευτυχισμενα...
Σου ευχομαι περαστικα και συντομα να κανεις πολλα πολλα ταξιδια ......
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Χρονια Πολλα και Χρονια σου Πολλα.
Περαστικα και μην ανησυχεις, μεχρι να δυναμωσεις θα σου κανουμε εμεις παρεα με τα δικα μας ταξιδια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.284
Μηνύματα
886.626
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom