Γαλλία Ελβετία Ταξίδι Ελβετία - Γαλλία

makisg

Member
Μηνύματα
4.775
Likes
15.434
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Είναι εποχική, συνήθως το καλοκαιρι ανοίγουν απευθείας πτήσεις.
Για παράδειγμα βλέπω κάποιες για το καλοκαίρι του 24.
Εννοείς μετά τον Ιούνιο??
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχει και Αύγουστο και Σεπτέμβριο ένα δρομολόγιο. Τόσο μακριά το ήθελες;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.775
Likes
15.434
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Έχει και Αύγουστο και Σεπτέμβριο ένα δρομολόγιο. Τόσο μακριά το ήθελες;
Για τέλη Μαΐου έλεγα, αλλά αν αρχίζει από αρχές Ιουνίου θα δω αν βολεύει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Για τέλη Μαΐου έλεγα, αλλά αν αρχίζει από αρχές Ιουνίου θα δω αν βολεύει.
Έχει Ιούλιο, Αύγουστο, Σεπτέμβριο. Πιο μετά δεν είδα και του Σεπτεμβρίου είναι πιο φθηνό. Μάιο, Ιούνιο δεν έχει
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.775
Likes
15.434
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Έχει Ιούλιο, Αύγουστο, Σεπτέμβριο. Πιο μετά δεν είδα και του Σεπτεμβρίου είναι πιο φθηνό. Μάιο, Ιούνιο δεν έχει
Ναι το είδα ότι αρχίζει από Ιούλιο, οπότε αν πραγματοποιηθεί το ταξίδι μάλλον θα γίνει μέσω Αθηνών ή θα το αφήσουμε για Σεπτέμβριο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.775
Likes
15.434
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τελικά το ταξίδι κλείστηκε για την πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου 7 διανυκτερεύσεων, με άφιξη Γενεύη και αναχώρηση από Λυών.
θα κάνω ένα πλάνο και παρακαλώ την βοήθειά σας.;)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.775
Likes
15.434
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Θέλοντας να κάνω ένα ξεκίνημα στον προγραμματισμό του ταξιδιού όπως αναφέρω παραπάνω το οποίο θα γίνει την πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου,( άφιξη Γενεύη, αναχώρηση από Λυών) θα ήθελα την βοήθεια σας.
Οι σκέψεις μου είναι να κινηθώ στον άξονα Γενεύη- Ανεσί- Σαμπερί- Γκρενομπλ- Λυών- Μπών- Ντιζόν.
Οι διανυκτερεύσεις θα είναι 7 οπότε το ερώτημά μου είναι που να γίνουν με την προϋπόθεση να γίνονται οι αλλαγές τουλάχιστον κάθε 2 μέρες.
Για ξεκίνημα θα ήθελα να ρωτήσω εάν η εποχή ενδείκνυται για επίσκεψη σε Σαμονί και στην γύρω περιοχή και αν ναι από που είναι προτιμότερη η μετάβαση εκεί, από Γενεύη ή από Ανεσί;
Εάν κάποιος είναι να επιλέξει εκτός από την Γενεύη να επισκεφτεί μία εκ των Λωζάνη ή Μοντρέ πιά είναι πιο ενδιαφέρουσα.
Επειδή είχα συμμετοχή σε άλλα νήματα σχετικά με το θέμα, θα ήθελα να συνεχίσω τις ερωτήσεις μου εδώ και θα παρακαλούσα τα μέλη που έδιναν τις απαντήσεις τους εκεί ( @kostas.1981, @paefstra, @tripakias, @taver, @Señor_Nada, @Sof Guru, @Παρίσακτος) και φυσικά όποιον άλλο γνωρίζει να με βοηθήσει
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
8.604
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θέλοντας να κάνω ένα ξεκίνημα στον προγραμματισμό του ταξιδιού όπως αναφέρω παραπάνω το οποίο θα γίνει την πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου,( άφιξη Γενεύη, αναχώρηση από Λυών) θα ήθελα την βοήθεια σας.
Οι σκέψεις μου είναι να κινηθώ στον άξονα Γενεύη- Ανεσί- Σαμπερί- Γκρενομπλ- Λυών- Μπών- Ντιζόν.
Οι διανυκτερεύσεις θα είναι 7 οπότε το ερώτημά μου είναι που να γίνουν με την προϋπόθεση να γίνονται οι αλλαγές τουλάχιστον κάθε 2 μέρες.
Για ξεκίνημα θα ήθελα να ρωτήσω εάν η εποχή ενδείκνυται για επίσκεψη σε Σαμονί και στην γύρω περιοχή και αν ναι από που είναι προτιμότερη η μετάβαση εκεί, από Γενεύη ή από Ανεσί;
Εάν κάποιος είναι να επιλέξει εκτός από την Γενεύη να επισκεφτεί μία εκ των Λωζάνη ή Μοντρέ πιά είναι πιο ενδιαφέρουσα.
Επειδή είχα συμμετοχή σε άλλα νήματα σχετικά με το θέμα, θα ήθελα να συνεχίσω τις ερωτήσεις μου εδώ και θα παρακαλούσα τα μέλη που έδιναν τις απαντήσεις τους εκεί ( @kostas.1981, @paefstra, @tripakias, @taver, @Señor_Nada, @Sof Guru, @Παρίσακτος) και φυσικά όποιον άλλο γνωρίζει να με βοηθήσει

Δεν έχω επισκεφθεί όλα τα μέρη. Το πρώτο που θα πρότεινα είναι μια στάση στην Pérouges. Ένα μικρό χωριουδάκι είναι αλλά αξίζει τουλάχιστον ένα πέρασμα, δεν μοιάζει με τα άλλα μέρη που θα δείτε, είναι ξεχασμένο σε άλλη εποχή.

Το δεύτερο που θα έκανα, χωρίς να θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου είναι διανυκτέρευση και στη Lyon και στην Annecy και στη Dijon. Ο λόγος είναι γιατί και οι 3 αυτές πόλεις έχουν ξακουστή κουζίνα και δεν μοιάζει καθόλου μεταξύ τους. Θα αφιέρωνα παραπάνω χρόνο για να δοκιμάσω πράγματα. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής για μένα η Lyon έχει μερικά από τα χειρότερα πιάτα της Γαλλίας, αντίθετα οι άλλες δύο μερικά από τα καλύτερα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.775
Likes
15.434
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@Señor_Nada σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η Perouges είναι στο πρόγραμμα για επίσκεψη όπως και οι Yvoire και Evian στην λίμνη της Γενεύης.
Έτσι όπως το προτείνεις βλέπω ότι οι διαμονές θα πρέπει να κατανεμηθούν
2 σε Γενεύη ή Anemmasse. Πιο πιθανό είναι το δεύτερο γιατί θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο από την Γαλλία.
1 σε Annecy
2 σε Lyon
2 σε Dijon.
Οπότε μάλλον δεν θα κατέβω προς Σαμπερι και Γκρενόμπλ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.155
Likes
41.503
@Señor_Nada σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η Perouges είναι στο πρόγραμμα για επίσκεψη όπως και οι Yvoire και Evian στην λίμνη της Γενεύης.
Έτσι όπως το προτείνεις βλέπω ότι οι διαμονές θα πρέπει να κατανεμηθούν
2 σε Γενεύη ή Anemmasse. Πιο πιθανό είναι το δεύτερο γιατί θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο από την Γαλλία.
1 σε Annecy
2 σε Lyon
2 σε Dijon.
Οπότε μάλλον δεν θα κατέβω προς Σαμπερι και Γκρενόμπλ.
Ωραιο ακουγεται. Η Μπον μπαινει και αναμεσα στη Λυον και τη Ντιζον για μερικες ωρες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.775
Likes
15.434
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.286
Μηνύματα
886.815
Μέλη
38.956
Νεότερο μέλος
MiklosAng

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom