Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.294
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδή τώρα, με δύο δόσεις,εφόσον έχει παρέλθει το 6μηνο και δεν έχεις αρρωστήσει, πρέπει να έχεις τουλάχιστον και ραπίντ τεστ για να μπεις σε ξενοδοχείο,μουσεία, εστιατόρια κτλ;
ακριβως. αν εισαι ξενος υπηκοος. αυτο εγινε λογω μη αναλογιας ιταλικου super green pass κ ευρωπαικου πιστοποιητικου. οι τουριστες που δεν ισχυει το 6μηνο στη χωρα τους θα ηταν αποκλεισμενοι απο παντου. δηλ συγχυση αλα ιταλικα επικρατει, γι αυτο δεν ζηταει κανεις τπτ
 

mpirok

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλή σας μερα, τα φώτα σας...η κορη ,πρόκειται να ταξιδέψει μαζι με την παρέα της (φοιτητές όλοι), την Παρασεκυή για Ρώμη...πέραν του Ευρωπαικού Ψηφιακού Πιστ. (εχει κανει τη 2η δοση 16/10 και νοσησε 17/1/22) που λογικά θα πρέπει να έχει μαζί της, πρέπει να κάνει κάτι άλλο ή να έχει μαζί κάποιο άλλο έγγραφο (έγγραφο νόσησης κλπ.) ? Plf (αν το λεω σωστά, μη νομίζετε, εδω μέσα έμαθα για την ύπαρξή του) πρέπει να κανουν όλοι τους ? Α, και κάτι τελευταίο, για την είσοδο τους Ελλάδα θα πρέπει απο κει να κάνουν κάτι ? Ευχαριστώ πολύ πολύ .
Καλημέρα! Επειδή και εγώ είμαι μόνο με δύο εμβόλια που έχει περάσει το εξάμηνο αλλά με νόσηση την Πρωτοχρονιά και ταξιδεύω για Ιταλία το Σαββατο, ρώτησα και εγώ αλλά δεν μου απάντησε κανείς ξεκάθαρα. Βρήκα στο site της ιταλικής πρεσβείας αυτές τις πληροφορίες: Covid-19. Νέα σχετικά με την είσοδο στην Ελλάδα και στην Ιταλία για όποιον προέρχεται από το εξωτερικό (Φεβρουάριος 2022)

Εν ολίγοις, καταλαβαίνω ότι με το Ευρωπαικό πιστοποιητικό νόσησης και με το dPLF το ιταλικό (EU Digital Passenger Locator Form (dPLF)) δεν θα έχει κανένα θέμα ούτε για το ταξίδι ούτε γενικά, το Ευρωπαικό πιστοποιητικό νόσησης <180 ημερών λειτουργεί ουσιαστικά σαν το super green pass τους. Ας έχει εκτυπωμένο ή στο κινητό της αποθηκευμένο και το πιστοποιητικό εμβολιασμού της αφού δεν έχει παρέλεθει το εξάμηνο από την δεύτερη δόση θα έλεγα εγώ καλού κακού για σιγουριά αλλά δεν θα έχει κάποιο θέμα αν έχει τα προηγούμενα δύο έγγραφα. Στην επιστροφή για Ελλάδα είναι πιθανό με τα νέα στοιχεία της πτήσης επιστροφής να πρέπει να συμπληρώσει και ένα καινούργιο PLF.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Καλημέρα! Επειδή και εγώ είμαι μόνο με δύο εμβόλια που έχει περάσει το εξάμηνο αλλά με νόσηση την Πρωτοχρονιά και ταξιδεύω για Ιταλία το Σαββατο, ρώτησα και εγώ αλλά δεν μου απάντησε κανείς ξεκάθαρα. Βρήκα στο site της ιταλικής πρεσβείας αυτές τις πληροφορίες: Covid-19. Νέα σχετικά με την είσοδο στην Ελλάδα και στην Ιταλία για όποιον προέρχεται από το εξωτερικό (Φεβρουάριος 2022)

Εν ολίγοις, καταλαβαίνω ότι με το Ευρωπαικό πιστοποιητικό νόσησης και με το dPLF το ιταλικό (EU Digital Passenger Locator Form (dPLF)) δεν θα έχει κανένα θέμα ούτε για το ταξίδι ούτε γενικά, το Ευρωπαικό πιστοποιητικό νόσησης <180 ημερών λειτουργεί ουσιαστικά σαν το super green pass τους. Ας έχει εκτυπωμένο ή στο κινητό της αποθηκευμένο και το πιστοποιητικό εμβολιασμού της αφού δεν έχει παρέλεθει το εξάμηνο από την δεύτερη δόση θα έλεγα εγώ καλού κακού για σιγουριά αλλά δεν θα έχει κάποιο θέμα αν έχει τα προηγούμενα δύο έγγραφα. Στην επιστροφή για Ελλάδα είναι πιθανό με τα νέα στοιχεία της πτήσης επιστροφής να πρέπει να συμπληρώσει και ένα καινούργιο PLF.
Ευχαριστω πολυ πολυ !
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Καλησπέρα, να συνεισφέρω κι εγω στην κουβέντα μιας και βοηθήθηκα αρκετα απο το παρόν θέμα.

Μόλις γυρίσαμε απο ενα 4ήμερο στη Ρώμη.
Στο αεροδρόμιο φτάνοντας μας ζήτησαν το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού.
Το ίδιο ζήτησαν και οταν φεύγαμε, ενω φτάνοντας στην Ελλάδα μας ζητήθηκε το PLF.

Στη Ρωμη ζητανε το πιστοποιητικό εμβολιασμου οταν ειναι να καθήσεις σε εστιατόριο ή καφέ, σε εκκλησίες μουσεία και αξιοθέτα, καθώς και σε μερικά εμπορικά μαγαζιά.

Τους έδειχνα αυτό που δείχνω κι εδω, την εφαρμογή του gov.gr και δουλευε μια χαρα, μεγάλη ευκολία.

Σε εξωτερικούς χωρους δεν φορανε μασκα, γενικά δεν πολυασχολούνται.
Υπάρχουν αρκετα φαρμακεια που κανουν rapid test, τα καταλαβαίνεις απο μια ασπρη τεντα που εχουν στο πεζοδρόμιο.
 
Last edited:
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα, να συνεισφέρω κι εγω στην κουβέντα μιας και βοηθήθηκα αρκετα απο το παρόν θέμα.

Μόλις γυρίσαμε απο ενα 4ήμερο στη Ρώμη.
Στο αεροδρόμιο φτάνοντας μας ζήτησαν το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού.
Το ίδιο ζήτησαν και οταν φεύγαμε, ενω φτάνοντας στην Ελλάδα μας ζητήθηκε το PLF.

Στη Ρωμη ζητανε το πιστοποιητικό εμβολιασμου οταν ειναι να καθήσεις σε εστιατόριο ή καφέ, σε εκκλησίες μουσεία και αξιοθέτα, καθώς και σε μερικά εμπορικά μαγαζιά.

Τους έδειχνα αυτό που δείχνω κι εδω, την εφαρμογή του gov.gr και δουλευε μια χαρα, μεγάλη ευκολία.

Σε εξωτερικούς χωρους δεν φορανε μασκα, γενικά δεν πολυασχολούνται.
Υπάρχουν αρκετα φαρμακεια που κανουν rapid test, τα καταλαβαίνεις απο μια ασπρη τεντα που εχουν στο πεζοδρόμιο.
Καλημέρα! Σκεφτόμαστε για Ρώμη τέλη Μαρτίου έχουμε κάνει και οι δύο τις δύο δόσεις τέλη Σεπτεμβρίου και.νοσήσαμε αρχές Ιανουαρίου. Είμαστε καλυμμένοι αν διάβασα καλά παραπάνω; Επίσης το plf τί είναι; Το εκτυπώνουμε κάπου;
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Καλημέρα! Σκεφτόμαστε για Ρώμη τέλη Μαρτίου έχουμε κάνει και οι δύο τις δύο δόσεις τέλη Σεπτεμβρίου και.νοσήσαμε αρχές Ιανουαρίου. Είμαστε καλυμμένοι αν διάβασα καλά παραπάνω; Επίσης το plf τί είναι; Το εκτυπώνουμε κάπου;
Οταν θα πλησιάζουν οι μέρες του ταξιδιου θα ενημερωθείτε απο το openEurope για τις απαιτήσεις εισόδου στην Ιταλία και επιστροφής στην Ελλάδα.
Τα δεδομένα αλλάζουν κάθε εβδομάδα.
Το PLF ειναι ουσιαστικά μια φόρμα εντοπισμού και ιχνηλάτισης του επιβάτη.
θα το φτιάξετε λίγο πριν φύγετε απο εδω:
Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr

Αντίστοιχα θα φτιάξετε και για να μπειτε στην Ιταλία
EU Digital Passenger Locator Form (dPLF)

τα εχετε σε αρχείο στο κινητό, μπορείτε να τα "φορτώσετε" και στο εισιτήριο οταν κάνετε checkin, καλο θα ειναι να τα εχετε και τυπωμενα
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οταν θα πλησιάζουν οι μέρες του ταξιδιου θα ενημερωθείτε απο το openEurope για τις απαιτήσεις εισόδου στην Ιταλία και επιστροφής στην Ελλάδα.
Τα δεδομένα αλλάζουν κάθε εβδομάδα.
Το PLF ειναι ουσιαστικά μια φόρμα εντοπισμού και ιχνηλάτισης του επιβάτη.
θα το φτιάξετε λίγο πριν φύγετε απο εδω:
Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr

Αντίστοιχα θα φτιάξετε και για να μπειτε στην Ιταλία
EU Digital Passenger Locator Form (dPLF)

τα εχετε σε αρχείο στο κινητό, μπορείτε να τα "φορτώσετε" και στο εισιτήριο οταν κάνετε checkin, καλο θα ειναι να τα εχετε και τυπωμενα
Μια χαρά σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 

mariakam

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σας,
έχω κλείσει αεροπορικά εισιτήρια στις 28/02 για Ρώμη.

Είμαστε εμβολιασμένοι και με τις τρεις δόσεις, οπότε όπως καταλαβαίνω αρκεί το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό για την είσοδο στη χώρα και δεν απαιτείται Rapid, σωστά?

Σε ότι αφορά στο PLF προς Ιταλία, πότε πρέπει να το συμπληρώσω, μπορώ και από τώρα?
Επίσης έχω δει πως ζητάει αριθμό θέσης αλλά επειδή ταξιδεύω με ryainair δεν έχω θέση και θα βγει μόνο αφού κάνω το Online check in. μπορεί να μείνει κενό το πεδίο εκείνο ή θα έχω θέμα?

Ευχαριστώ.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Καλησπέρα σας,
έχω κλείσει αεροπορικά εισιτήρια στις 28/02 για Ρώμη.

Είμαστε εμβολιασμένοι και με τις τρεις δόσεις, οπότε όπως καταλαβαίνω αρκεί το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό για την είσοδο στη χώρα και δεν απαιτείται Rapid, σωστά?

Σε ότι αφορά στο PLF προς Ιταλία, πότε πρέπει να το συμπληρώσω, μπορώ και από τώρα?
Επίσης έχω δει πως ζητάει αριθμό θέσης αλλά επειδή ταξιδεύω με ryainair δεν έχω θέση και θα βγει μόνο αφού κάνω το Online check in. μπορεί να μείνει κενό το πεδίο εκείνο ή θα έχω θέμα?

Ευχαριστώ.
o αριθμός θέσης όπως και κάποια άλλα στοιχεία είναι προαιρετικά.

Δεν υπάρχει κάπου ημερομηνία, αλλά φαντάζομαι οσο πιο κοντά, τόσο πιο καλά.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Καλησπέρα σας,
έχω κλείσει αεροπορικά εισιτήρια στις 28/02 για Ρώμη.

Είμαστε εμβολιασμένοι και με τις τρεις δόσεις, οπότε όπως καταλαβαίνω αρκεί το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό για την είσοδο στη χώρα και δεν απαιτείται Rapid, σωστά?

Σε ότι αφορά στο PLF προς Ιταλία, πότε πρέπει να το συμπληρώσω, μπορώ και από τώρα?
Επίσης έχω δει πως ζητάει αριθμό θέσης αλλά επειδή ταξιδεύω με ryainair δεν έχω θέση και θα βγει μόνο αφού κάνω το Online check in. μπορεί να μείνει κενό το πεδίο εκείνο ή θα έχω θέμα?

Ευχαριστώ.
Δεν χρειάζεται να κάνετε PCR ή Rapid test εφόσον έχει καταργηθεί από τις 4 Φεβρουαρίου ... Όσον αφορά το PLF προς Ιταλία καλό θα ήταν να το συμπληρώσετε 48 ως 24 ώρες πριν πετάξετε για να χετε διαλέξει και τις θέσεις σας εφόσον το απαιτεί ... Αλλά το PLF για την επιστροφή σας στην Ελλάδα μπορείτε να το κάνετε και από τώρα να το χετε έτοιμο ... Καλά να περάσετε !!!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Eπειδη η Ισπανια το κανε παλι το θαυμα της, ενω εχω κορονοϊο, δε μπορω να παρω πιστοποιητικο νοσησης και προφανως δε μπορω να εχω εμβολιαστει με 3η δοση μεχρι τις 18/03 που πεταω για Μπολονια. Απ ότι καταλαβα το πιστοποιητικο εμβολιασμου εχει ισχυ 270 μερες για ταξιδια εντος ΕΕ και 6 μηνες για να μπεις σε εστιατορια κλπ μες στην Ιταλια;
Είναι ομως 6 μηνες ή 180 μερες; Ρωτάω γιατί θεωρητικά στις 20 μαρτιου κλείνω 6 μηνες, 180 μερες κλείνω όμως στις 18 Μαρτιου, να δω αν θα χαρω τιποτα εστω και για 1-2 μερες ή τζαμπα το ταξιδι.

edit: Αυτο που διαβαζω οτι αν εχεις τις 2 πρωτες δοσεις αλλα εχει παρελθει το εξαμηνο, με ραπιντ ή πισιαρ μπορεις να εχεις το super green pass για 48 ωρες ισχυει;

1645527428528.png
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom