Κίνα Ταξίδι Κίνα και βίζα

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Φτάνω αργά το απόγευμα αλλά και πάλι θεωρώ πως είμαι οριακά και κυρίως θέλω να νιώθω ότι αμα θέλω, μπορώ να πάρω τρένο και να βγω εκτός Σανχάης.
Πάντως πολύ καλό τιπ αυτό για το 00:01, νομίζω μου το χες ξαναγράψει αλλά δεν το θυμόμουν.

Όμως για να μην μπερδευτεί κανείς, νομίζω ότι προς το παρόν, το visa free είναι αμα μετά πετάξεις σε τρίτο προορισμό κ όχι πίσω στην Ελλάδα.

Αναρωτιέμαι επίσης πόσο ενημερωμένοι είναι στα αεροδρόμια για το συγκεκριμένο κανονισμό.
Ναι ισχύει μονό για τράνζιτ προς τρίτο προορισμό με κάρτα επιβίβασης, η αν χρησιμοποιήσεις άλλη εταιρία, αποδεικτικό εισιτηρίου με κατοχυρωμένη θέση οπωσδήποτε. Διαφορετικά γιοκ.
Νομίζω είναι ενημερωμένοι. Οι αεροπορικές όχι και τόσο διότι διαβάζω συνεχώς προβλήματα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Κατοχυρωμένη θέση; Που πρέπει να κατοχυρωθεί πριν το check in δηλαδή;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Κατοχυρωμένη θέση; Που πρέπει να κατοχυρωθεί πριν το check in δηλαδή;
Ναι να κλείσεις θέση από την εφαρμογή της εταιρίας για την δεύτερη πτήση, εννοείτε όταν είσαι σε τράνζιτ. Με αυτό προβλέπουν την άρνηση επιβίβασης σε περίπτωση οβερμπουκινγκ για παράδειγμα, λέω εγώ. Άλλα έχω διαβάσει ότι είναι απαραίτητη προϋπόθεση για άδεια εισόδου.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Ναι να κλείσεις θέση από την εφαρμογή της εταιρίας για την δεύτερη πτήση, εννοείτε όταν είσαι σε τράνζιτ. Με αυτό προβλέπουν την άρνηση επιβίβασης σε περίπτωση οβερμπουκινγκ για παράδειγμα, λέω εγώ. Άλλα έχω διαβάσει ότι είναι απαραίτητη προϋπόθεση για άδεια εισόδου.
Όμως αν είναι οβερμπουκ κράτηση, δεν θα μπορώ να κάνω κράτηση θέσης. Δεν είμαι έμπειρη, μία φορά έτυχε να είμαι overbook και δεν μπορούσα να κάνω καμία αλλαγή στην κράτηση, δεν με άφηνε το σύστημα.
Σε κάθε περίπτωση θα κοιτάξω να κάνω κρατήσεις συγκεκριμένων θέσεων σε όλα τα σκέλη από πριν.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Όμως αν είναι οβερμπουκ κράτηση, δεν θα μπορώ να κάνω κράτηση θέσης. Δεν είμαι έμπειρη, μία φορά έτυχε να είμαι overbook και δεν μπορούσα να κάνω καμία αλλαγή στην κράτηση, δεν με άφηνε το σύστημα.
Σε κάθε περίπτωση θα κοιτάξω να κάνω κρατήσεις συγκεκριμένων θέσεων σε όλα τα σκέλη από πριν.
Το παραπάνω με τις θέσεις ισχύει μονό για τράνζιτ επιβάτες στην κίνα.
https://en.nia.gov.cn/n162/n227/c117540/content.html


Requirements for Foreigners to Apply for the 72/144-Hour Visa-Free Transit in China
3. He/she must hold a connecting ticket to a third country/region with a confirmed date and seat for departure within 72/144 hours or relevant certificates as per the amount of time applied for the visa-free transit, fill out the Arrival Card for Temporary Entry Foreigners, and accept inquiries from the entry-exit border inspection authority.

Aπό τη στιγμή που έχεις βίζα δεν είναι πρόβλημα.
Καλό είναι βέβαια στις κρατήσεις μας να κατοχυρώνουμε θέσεις πριν η μόλις ανοίξει το τσεκ ιν ανεξάρτητα από τον προορισμό.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Ναι θα το κάνω μέσω της κράτησης αρκετά πριν το τσεκ-ιν σε καθε περιπτωση, για να διασφαλισω αυτες που θελω
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
τόσο διάβασμα που έχω ρίξει για την συμπλήρωση των εντύπων ούτε εξετάσεις για το πανεπιστήμιο να έδινα!!!:p απογοητεύτηκα απο αυτά που διάβασα για τις ουρές και τις ώρες. θα ρωτήσω αν μπορεί να μου την βγάλει το πρακτορείο μαζί με τα εισιτήρια.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
τόσο διάβασμα που έχω ρίξει για την συμπλήρωση των εντύπων ούτε εξετάσεις για το πανεπιστήμιο να έδινα!!!:p απογοητεύτηκα απο αυτά που διάβασα για τις ουρές και τις ώρες. θα ρωτήσω αν μπορεί να μου την βγάλει το πρακτορείο μαζί με τα εισιτήρια.
Το να σου τη βγάλει το πρακτορείο είναι η πιο εύκολη και σίγουρη λύση, δεν θα εκτυπώνεις, σκανάρεις διαβατήρια, συμπληρώνεις αιτήσεις (φαντάζομαι τα κάνουν όλα αυτοί), μόνο φωτό θα βγάλεις.

Για τις ουρές όμως, όπως ειπώθηκε, δεν συμβαίνει κάθε φορά. Ενδέχεται εγώ να έπεσα σε busy μέρα με πολλά γραφεία λόγω Πάσχα, ναυτικούς κτλ.
Αν έχεις την ευχέρεια να λείψεις πρωί καθημερινής (χωρίς να δεσμευτείς για το πόση ώρα θα σου πάρει) δεν είναι τόσο δύσκολο.
Το online application είναι αρκετές σελίδες αλλά είναι εύκολα τα στοιχεία που ζητάει, σε περίπτωση που το κάνεις μόνος.
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Το online application είναι αρκετές σελίδες αλλά είναι εύκολα τα στοιχεία που ζητάει, σε περίπτωση που το κάνεις μόνος.
πλάκα κάνεις ;την μάνα μου και τον πατέρα μου στην κυριολεξία ζητάει! μέχρι αν υπηρέτησα στον στρατό , σώμα , ειδικότητα, πότε.... μόνο τι νούμερο αρβύλα φορούσα δεν ζητάει!
κανονική ανάκριση
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
πλάκα κάνεις ;την μάνα μου και τον πατέρα μου στην κυριολεξία ζητάει! μέχρι αν υπηρέτησα στον στρατό , σώμα , ειδικότητα, πότε.... μόνο τι νούμερο αρβύλα φορούσα δεν ζητάει!
κανονική ανάκριση
Οι πιο πολλές σελίδες αφορούν επισκέπτες μη τουριστικού ενδιαφέροντος, που έχουν Κινέζο συγγενή, διπλωμάτες, αθλητές κτλ.
Τώρα τα υπόλοιπα στοιχεία πόσο δύσκολο είναι να τα βρεις; Πάνω από μισή ώρα χρειάζεται; Δεν νομίζω. Τα πιο πολλά τα ξέρεις ήδη απ'έξω. Το σημείο που μου πήρε πιο πολύ χρόνο ήταν για την παλιά βίζα και αυτό γιατί δεν έβρισκα το ληγμένο διαβατήριο :haha:
Τώρα για το ανάκριση, με τόσα δεδομένα μας online, όλα είναι ήδη στο πιάτο διαθέσιμα σε κάθε υπηρεσία παγκοσμίως, νόμιμα άντε και ημινόμιμα (π.χ. περιστατικό FB cambridge analytica) Απλώς εδώ συγκεντρώνεις κάποια πολύ βασικά σε ένα χαρτί.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Οι πιο πολλές σελίδες αφορούν επισκέπτες μη τουριστικού ενδιαφέροντος, που έχουν Κινέζο συγγενή, διπλωμάτες, αθλητές κτλ.
Τώρα τα υπόλοιπα στοιχεία πόσο δύσκολο είναι να τα βρεις; Πάνω από μισή ώρα χρειάζεται; Δεν νομίζω. Τα πιο πολλά τα ξέρεις ήδη απ'έξω. Το σημείο που μου πήρε πιο πολύ χρόνο ήταν για την παλιά βίζα και αυτό γιατί δεν έβρισκα το ληγμένο διαβατήριο :haha:
Τώρα για το ανάκριση, με τόσα δεδομένα μας online, όλα είναι ήδη στο πιάτο διαθέσιμα σε κάθε υπηρεσία παγκοσμίως, νόμιμα άντε και ημινόμιμα. Απλώς εδώ συγκεντρώνεις κάποια πολύ βασικά σε ένα χαρτί.
Πότε είναι η είσοδος σου στη χώρα αν επιτρέπετε;
 
Last edited:

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
αφου μπορούν να τα βρουν και απο αλλού γιατί μας βάζουν και τα γράφουμε;
Απλά δεν καταλαβαινω τι σημασία έχει αν εχω τελειώσει δημοτικό ή γυμνάσιο ή αν υπηρέτησα στο ναυτικό ή στις διαβιβάσεις...
τελος παντων ,επειδή πάω για δουλεια θα ρωτήσω όπως είπα στο πρακτορειο που μας βγάζει τα εισιτήρια αν μπορούν να κάνουν τα περισσότερα μπας και προλάβουμε . Αλήθεια , πόσο χρόνο κάνει να βγεί η βίζα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom