Μαδαγασκάρη Ταξίδι Μαδαγασκάρη

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
νικόλας .
σου έστειλα στο δεύτερο email αλλα μου το επέστρεψε notice failure ...
ξαναστείλε το σωστό .
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Γεια! Μηπως ξερεις ποιοι μηνες ενδυκνειναι για ταξιδι στη Μαδαγασκαρη? Μη πεσω σε τυφωνα η κατι τετοιο η ολο το χρονο ηλιος ζεστη κλπ?
Θελω να παω το Φεβρουαριο (ελπιζω δηλαδη) Α! Κι εγω οταν ειδα για εισιτηρια βγηκαν 4 στασεις. Εσεις τι σταθμους κανατε με το αεροπλανο? Οι Αφρικανικες εταιριες αξιοπιστες η σε αυτες αναφερεσαι ως '' Ταλαιπωρια''
Θελω κι εγωωωω
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
lukia .πήγαμε μέχρι μιλάνο ,και απο εκεί κατ'ευθείαν για αντανναναρίβο .ένας ενδιαμεσος σταθμός δηλαδή . αυτός ειναι και ο πιο άνετος τρόπος .τώρα για αφρικανικές δεν γνωρίζω ..τα εισιτήρια το 2004 ήταν περί τα 700 ευρώ . ψάξε το όμως γιατί μπορεί να έχει αλλαξει κάτι και να συμφέρει περισσότερο .
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
όσο για την εποχή ,η πλέον κατάλληλη θεωρείται το δικό μας φθινόπωρο . ενημερώσου πρίν πας για τον φεβρουάριο ....
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Ευχαριστω!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ταξιδεψα μονος μου μαδαγασκαρη 20 μερες δεκεμβριο 2007 ιανουαριο 2008. οι πτησεις μου ηταν μεσω καιρου - ναιρομπι - τανα 850 ευρω.
ο καιρος ηταν θαυμασιος.
μπράβο Μανώλη ..σού άρεσε η madagascar?? βλέπω οτι κάνεις ενδιαφέροντα ταξίδια ,και το επόμενο που έχεις βάλει επίσης τρομερό ....μάλον εισαι απο τους ψαγμένους ;)
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
... ρε λες...
ακόμα δε γύρισα ...
... μπα θα το προτεινω και στη παρέα,

thanks renata
 

taxidologion

Member
Μηνύματα
18
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
#
Ταξίδι-Όνειρο
#
Σεπτέμβριος-Οκτώβριος-Νοέμβριος, οι καλύτεροι μήνες / εποχή για να επισκεφθεί κανείς αυτή τη μ-ο-ν-α-δ-ι-κ-ή (από πολλές απόψεις) αχανή χώρα. Δεν θα συνιστούσα το Φεβρουάριο (πολλές βροχές, κλειστοί δρόμοι, δύσκολες μετακινήσεις). Ζέστη έχει όλο το χρόνο. Τα βράδια όμως μπορεί να έχει λίγο κρύο, ιδιαίτερα στα ψηλά μέρη (και στη Tana), χρειάζεται ένα ελαφρύ πανοφόρι. Τρεις είναι οι κύριες επιλογές για να πάει κανείς εκεί: Με Air France απευθείας πτήση 9-9,5 ώρες (ακριβότερη επιλογή), Με την Alitalia (απευθείας πτήση επίσης, από Μιλάνο νομίζω, με κάπως φθηνότερη τιμή) και μέσω Ναϊρόμπι (πετά η Air Mad). Η τρίτη επιλογή, αν καταφέρει κανείς και πάει Κάιρο από Αθήνα με πολύ φθηνό εισιτήριο, συμφέρει οικονομικά. Θα έλεγα ότι οι μεγάλες αεροπορικές εταιρίες κάποιων αφρικανικών κρατών είναι αξιόπιστες και παρέχουν ασφαλείς πτήσεις.


Γεια! Μηπως ξερεις ποιοι μηνες ενδυκνειναι για ταξιδι στη Μαδαγασκαρη? Μη πεσω σε τυφωνα η κατι τετοιο η ολο το χρονο ηλιος ζεστη κλπ?
Θελω να παω το Φεβρουαριο (ελπιζω δηλαδη) Α! Κι εγω οταν ειδα για εισιτηρια βγηκαν 4 στασεις. Εσεις τι σταθμους κανατε με το αεροπλανο? Οι Αφρικανικες εταιριες αξιοπιστες η σε αυτες αναφερεσαι ως '' Ταλαιπωρια''
Θελω κι εγωωωω
 

taxidologion

Member
Μηνύματα
18
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
#
Ταξίδι-Όνειρο
#
renata, συνάντησες κανέναν από τους ελάχιστους έλληνες που μένουν μόνιμα εκεί; τον επίτιμο πρόξενο τον κ. Ταλούμη; τον κ. Σπηλιόπουλο και την οικογένειά του; τον κ. Λιούνη; κάποιον άλλο; Πήγα τον Οκτώβριο του 2000 για ένα μήνα. Αξέχαστη εμπειρία! Θυμάμαι με συγκίνηση και τον επίσκοπο Νεκτάριο Κέλλη -ήταν με τη συνοδεία του Πατριάρχη Αλεξανδρείας μέσα στο 'σινούκ' που κατέπεσε έξω από το Άγιο Όρος, δυστυχώς.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
taxidologion οχι δεν συναντησα κανέναν έλληνα εκει εκτός απο τον βασίλη που αναφέρω που ειχε μια ελληνική ταβέρνα στον νότο.. συμφωνώ μαζί σου οτι η μαδαγασκάρη ήταν πολύ ξεχωριστό ταξίδι!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σεπτέμβριος-Οκτώβριος-Νοέμβριος, οι καλύτεροι μήνες / εποχή για να επισκεφθεί κανείς αυτή τη μ-ο-ν-α-δ-ι-κ-ή (από πολλές απόψεις) αχανή χώρα. Δεν θα συνιστούσα το Φεβρουάριο (πολλές βροχές, κλειστοί δρόμοι, δύσκολες μετακινήσεις). Ζέστη έχει όλο το χρόνο. Τα βράδια όμως μπορεί να έχει λίγο κρύο, ιδιαίτερα στα ψηλά μέρη (και στη Tana), χρειάζεται ένα ελαφρύ πανοφόρι. Τρεις είναι οι κύριες επιλογές για να πάει κανείς εκεί: Με Air France απευθείας πτήση 9-9,5 ώρες (ακριβότερη επιλογή), Με την Alitalia (απευθείας πτήση επίσης, από Μιλάνο νομίζω, με κάπως φθηνότερη τιμή) και μέσω Ναϊρόμπι (πετά η Air Mad). Η τρίτη επιλογή, αν καταφέρει κανείς και πάει Κάιρο από Αθήνα με πολύ φθηνό εισιτήριο, συμφέρει οικονομικά. Θα έλεγα ότι οι μεγάλες αεροπορικές εταιρίες κάποιων αφρικανικών κρατών είναι αξιόπιστες και παρέχουν ασφαλείς πτήσεις.
Πολύ ωραιες οι πληροφοριες , συμπληρώνουν την αφήγηση της Ρενάτας.
Τι γνώμη εχεις για Ιούλιο ή Αυγουστο;
Μάλλον ειναι η μονη μας επιλογη , λόγω δουλειάς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom